загрузка...
§ 10. Географічне положення - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 10. Географічне положення
16:00
§ 10. Географічне положення

1. Згадай, які птахи та тварини мешкають в Африці? Як вони пристосувалися до спекотного африканського клімату?
2. Разом з учителем спробуй скласти план характеристики географічного положення материка.
Географічне положення материка. Африка посідає друге місце серед материків за площею: разом з островами вона становить 30,3 млн км2.
Основна особливість географічного положення Африки полягає в тому, що вона майже посередині перетинається екватором. Крім того, це єдиний материк Землі, який перетинають Північний і Південний тропіки. Більша частина Африки розташована між ними. Північний і Південний тропіки виокремлюють най-спекотнішу приекваторіальну смугу нашої планети. Тут земна поверхня одержує найбільшу кількість сонячного тепла. Тому Африка -найтепліший материк Землі.
Ще однією особливістю Африки, яка має швидше пізнавальне значення, але ніяк не впливає на природу материка, є те, що її перетинає нульовий або початковий меридіан.
Африка омивається водами двох океанів: Атлантичного -на заході й півночі, та Індійського -на сході материка. Загальна довжина берегової лінії океанів та морів -Середземного і Червоного -досягає ЗО 000 км. Береги материка порізані слабо, заток небагато. Найбільша з них -Гвінейська -омиває західне узбережжя Африки в її екваторіальній частині.
На карті світу знайди Африку, лінію екватора, нульового меридіана, тропіків та узбережжя водойм, які омивають береги материка.
На відміну від Євразії чи Північної Америки, на материку обмаль великих півостровів. Лише на сході в Індійський океан видається півострів Сомалі, схожий на ріг носорога. Інколи його так і називають -Африканський ріг.
Цікавою є конфігурація одного з найбільших островів світу - Мадагаскару. Якщо «посунути» його на захід через Мозамбіцьку протоку до берега материка, обриси східного узбережжя Африки і західного узбережжя Мадагаскара майже повністю збігаються.
Про що це свідчить? Висунь та обґрунтуй гіпотезу.
Крайньою північною точкою материка є мис Рас-Енгела. З протилежного боку Африки видається в океан крайня південна точка, яка знаходиться на мисі з назвою, що чітко характеризує його конфігурацію -Агульяс (Голковий). Віддаль прямою лінією між ними досягає 8000 км.
Крайня західна точка Африки знаходиться на мисі Альмаді, а східна -на мисі Рас-Гафун. Віддаль між ними у цій найширшій частині материка досягає 7500 км.
Визнач географічні координати крайніх точок Африки. За допомогою отриманих даних вирахуй протяжність
Африки в градусах та кілометрах з півдня на північ, меридіана дорівнює 111,2 кілометра.
Дослідження материка. Африка з давніх-давен приваблювала до себе вчених і мандрівників. Про неї згадували в Давній Греції і Римі. Але справжнє дослідження материка почалося лише в XV ст. До того про Африку існувало чимало легенд і всіляких вигадок.
Першопричиною початку дослідження материка для європейців була не стільки жадоба пізнання нового, скільки бажання збагатитися. Це збагачення почалося з работоргівлі. 
У 1498 р. португалець Васко да Гама вперше обійшов Африку морем із півдня. Він шукав і знайшов морський шлях із Європи до Індії (мал. ЗО).
Протягом кількох століть по тому європейці знали лише узбережжя материка. Про внутрішні райони Африки продовжували розповідати страшні й неймовірні легенди. Систематичне дослідження внутрішніх районів Африки почалося із середини XIX ст. Найвидатнішим дослідником материка став англієць Девід Лівінгстон. Понад ЗО років він невтомно мандрував Південною й Центральною Африкою. Йому вдалося перетнути материк від Індійського до Атлантичного океану. Лівінгстон дослідив най-відоміші африканські озера й річки. 17 листопада 1855 р. він доплив річкою Замбезі до водоспаду, якому дав назву Вікторія. Людина, яка бачила за своє мандрівне життя безліч чудес природи, була приголомшена величчю й красою водоспаду (мал. 31).
Нащадки не забули про Лівінгстона. На березі величної Замбезі бронзова постать мандрівника мрійливо й суворо дивиться на водоспад, якому він дав ім'я (мал. 32).
Продовжив дослідження Лівінгстона ще один англієць -Генрі Стенлі (мал. 33). У 1874-1888 pp. він з експедицією обстежив най віддаленіші від узбережжя океанів частини Центральної Африки.
Зробили свій внесок у вивчення Африки й українці. Зокрема, Єгор Ковалевський (мал. 34), який народився у селі Ярошівка на Харківщині. Надзвичайно здібний, Ковалевський був поетом, Стенлі Ковалевський
письменником, військовим, дипломатом. Жадоба до пізнання невідомого покликала його в мандри. Він відвідав Китай, Монголію, Центральну Азію, бував на півдні Європи. Але найбільш відомий він своїми дослідженнями Північно-Східної Африки. Ковалевський був одним із перших, хто вказав на правильне знаходження витоку Білого Нілу.
Африка -єдиний материк Землі, який перетинається екватором. Північним та Південним тропіками.
Через своє географічне розташування клімат Африки найспекотніший. 
1. У чому полягає своєрідність географічного розташування Африки?
2. Яку площу має материк? Порівняйте її зплощею інших материків.
3. Водами яких океанів і морів омивається Африка?
4. Знайдіть на карті крайні точки материка.
5. Спробуйте пояснити, як утворився острів Мадагаскар.
6. Назвіть дослідників Африки. Коли почалося систематичне дослідження внутрішніх районів Африки європейцями?
7. Що ви знаєте про дослідження ДевІда Лівінгстона?
8. Хто з українців зробив внесок у дослідження Африки?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України, алгебри
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 301 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть