загрузка...
10. Монументальне мистецтво - 12 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 12 » 10. Монументальне мистецтво
18:55
10. Монументальне мистецтво

Люди завжди прагнули прикрасити своє життя: одяг і речі, які їх оточували і будівлі, у яких вони жили. Голі стіни виглядають непривабливими і пустими, і люди прикрашали їх картинами, скульптурами, мозаїками, драпірували тканинами. У вікна вставляли чудернацькі вітражі, яки наповнювали приміщення грою різнокольорового світла.Так народилось монументальне мистецтво, яке, на відміну від станкового, набуває образної довершеності лише в ансамблі - архітектурному або природному. До цього виду мистецтва належать пам'ятники, панно, мозаїки, вітражі, фрески. Отже, мова йде про монументальну скульптуру і монументальний живопис.
Монументальна скульптура
Монументальна скульптура відображає світ в об'ємних формах і виступає в єдності з оточуючим середовищем, створеним природою або людиною. їй притаманні героїчний пафос, уславлення особистості або подій, на честь яких зводиться даний пам'ятник.
Об'єкти монументальної скульптури, як правило, знаходяться просто неба. Силует, який ясно і виразно окреслюється на тлі оточуючого середовища, дозволяє круговий огляд і може пояснити нам його побудову. Тому так важливо, щоб об'єкт добре був видимий з різних точок зору, а його частини не зливались в єдине ціле. Він сприймається не лише як самостійне творення, а й як частина ансамблю. Монументальна скульптура дає нам уявлення про будову тіла, виразність міміки і жесту людини, але насамперед про положення фігури у просторі.
Задум скульптури передбачає вибір найбільш доцільного матеріалу і манери ліплення.
Так, бронза добре передає нюанси пластичного рішення композиції і краще відтворює стан емоцій, переживань. Мармур чудово передає теплоту людського тіла, м'які драпірування, складки на одязі, що прекрасно довели майстри Відродження. Класичні творіння з мармуру створюють враження того, що ці фігури сповнені життя. Звичайно, певні властивості притаманні кожному матеріалу.
Лише майстерність художника, його професіоналізм, навички і творча інтуїція можуть підказати, з якого матеріалу треба робити скульптуру, щоб вона найбільш виразно розкривала задум.
Монументальний живопис
Монументальний живопис (фреска, мозаїка, вітраж) прикрашає стіни, перекриття споруд та їхні внутрішні приміщення. Зміст і образне вирішення композиції може бути самостійним, але вони не повинні суперечити архітектурному стилеві споруди або інтер'єру, де знаходяться.
Фреска
Фреска (у перекладі з італійської мови означає «свіжий», «сирий») наноситься на сиру штукатурку за короткий проміжок часу, коли розчин ще не затвердів і добре вбирає фарбу.
Існує кілька технік стінопису. Наприклад, «а фреско» - розпис по сирій штукатурці, «а секко» - розпис по сухій. Іноді використовують інший прийом розпису: зображення виконують на полотні як для станкового живопису, потім полотно закріплюють у потрібному місці.
Розпис на стіні називається панно, на стелі - плафон. Якщо він складається переважно з візерунка, орнаменту, то буде вважатись декоративним живописом. Чудові примірники такого розпису мають старовинні предмети народного побуту: скрині, шкатулки, прядки.
Мозаїка
У давнину мозаїчні картини створювались із кусочків кольорового каменя, а пізніше з особливого непрозорого скла - смальти. Мозаїчне зображення також можна складати з майоліки - шматочків полив'яної кераміки, один бік якої вкритий кольоровою глазур'ю. Картини набирають зі шматків смальти і викладають на стіні.
Чудові зразки мозаїки прикрашають архітектурні пам'ятники в Києві, станції метрополітену. Сучасні дизайнери почали використовувати мозаїку при оздобленні інтер'єрів квартир та приватних будинків.
Вітраж
Вітраж - картина з кольорового скла або іншого матеріалу, що пропускає світло. Головне призначення вітража - прикрашення споруд, інтер'єрів.
Це старовинний вид мистецтва. Ніхто точно не знає, коли саме виник вітраж, хто перший придумав вставляти різнокольорові шматочки скла у вікна. Однак найбільше усього, вітраж був розповсюджений у Середні Віки.
Різнокольорові вікна з'явились у церквах ще в IV ст. Це був орнамент у вигляді геометричних фігур. Скло різного кольору вирізається по контуру зображення і скріплюється свинцевими смужками. Сучасний вітраж складають зі шматочків безбарвного або кольорового скла і армують свинцевою, стальною або пластмасовою смужкою.
В наші дні вітражі прикрашають громадські будівлі: театри, вокзали, станції метрополітену. Кольорові вітражі створюють багату гру забарвленого світла і суттєво впливають на емоційну виразність інтер'єру.
Вітраж оживляє інтер'єри, робить їх яскравими і екстравагантними, надає чудове емоційне звучання, й нічого дивного, що сучасні дизайнери широко використовують вітраж в оздобленні житла. Зараз не рідкість зустріти прекрасний вітраж у дверях чи на стіні, на стелі й у вікнах житла. Вітраж широко застосовується в інтер'єрах квартир і приватних домівок.
Для монументального мистецтва особливо важливою є композиційна цілісність, оскільки саме вона забезпечує сприйняття твору зі значної відстані: кількість дрібних форм зводиться до мінімуму, решта деталей узагальнюється, їхня форма дещо спрощується, приділяється увага контрастам силуетів, фігур і предметів, які можна впізнати з великої відстані. Все це потребує ясності і лаконізму композиції, рисунка, ракурсів і перспективних планів.
В монументальному живописі часто використовують низький горизонт, щоб виділити першопланові за значенням і величиною предмети.
Твори монументального мистецтва мають гармонувати з архітектурою, з її ритмами, об'ємами, кубатурою і габаритами, інакше вони втрачають свої головні якості і звичне глядачу сприйняття.
Функція декоративної організації стін, перекриття, фасадів тощо, надає цьому виду мистецтва архітектонічно-орнаментальні якості, близької до декоративного мистецтва. Тому його часто називають монументально-декоративним мистецтвом. Втім різкої межі між ними немає.
Виконай ескіз вітража за власною уявою.
Виконуй роботу за етапами, які наведено нижче.
Не забувай, вітраж виконується зі скла і потребує певної стилізації, тому намагайся уникати занадто дрібних деталей.
У творчу годину
Виконай імітацію мозаїки з кольорового картону. Сюжет обери за власним бажанням.
Зазвичай мозаїка виконується зі смальти, однак її імітацію можливо зробити зі звичайного різнокольорового картону - шматочки неправильної форми, наближеної до квадрата, будуть чудовою імітацією шматочків смальти.

Підручники 7 клас основи здоров'я, інформатика
Відповіді 7 клас алгебра, українська мова


Категория:
2015
| Просмотров: 404 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть