загрузка...
§ 10.Тип Членистоногі. Клас Комахи - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 10.Тип Членистоногі. Клас Комахи
17:34
§ 10.Тип Членистоногі. Клас Комахи

До класу Павукоподібніналежать здебільшого наземні тварини, більшість їх видів - хижаки. Розміри павукоподібних різняться - від частки міліметра до майже ЗО см. Цей клас складається з 13 рядів. Окрім ряду Павуки, це ще й кліщі, скорпіони, сольпуги, сінокосці. У цьому параграфі ви ознайомитеся з представниками ряду Павуки і кліщами. Які зовнішні ознаки і особливості для них характерні? Який спосіб життя їм властивий? Які пристосування до цього способу життя в них є?
Ряд Павуки, «Моделлю», на якій ви вивчатимете особливості представників цього ряду, буде розповсюджений у наших краях иавук-хрес-товик.
Будова тіла павука. Павука-хрестовика легко впізнати на світлим хрестиком на черевці (мал. 9.1). У павука велике кулясте черевце і маленькі головогруди (мал. 9.2) з потовщеним хітиновим покривом. Усе тіло павука вкрите восконодібною речовиною. Це запобігає випаровуванню води з організму. На головогрудях спереду - чотири нари простих вічок і ротові органи. Це ногощупальці і пара могутніх щелеп - хеліцер (мал.9.3). У хеліцерах розміщуються отруйні залози, а закінчуються ці щелепи гострими гачками. Від головогрудей ростуть чотири нари довгих ходильних ніжок. На кінці черевця знизу міститься три пари павутинних бородавок. З них виділяється в'язка рідина, яка легко тужавіє на повітрі, утворюючи павутинні нитки.
Як полює иавук-хрестовик? Зазвичай хрестовик сидить у центрі своєї павутини або ховається неподалеку в гнізді - листку, обплутаному павутиною. Лише комаха потрапить у павутину, павук негайно покине свою схованку і попрямує до жертви, яка б'ється в ловильній сітці (мал. 9.4).
Це пристрій, що дає змогу безкрилому иавуку-хрестовику полювати на літаючих комах. Кожна З пар його бородавок виділяє павутинну нитку певного виду. З міцної та гладкої нитки тварина будує раму з радиальными променями. Нитки, що залишаються липкими в повітрі, використовуються на спіральну частину павутини. До неї і прилипають комахи, потрапляючи в ловильну сітку.
Гніздо павука поєднано з центром ловильної сіткидовгою павутинною ниткою. Так до нього передаються коливання ловильної сітки. Вони для павука - сигнал «здобич у сітці». Він підбігає, встромлює в тіло жертви хелі-цери, вводить отруту.обилутує здобич клейкою павутинок) (мал. 9.5) і на деякий час залишає жертву. Повернувшись, з'їдає комаху - від здобичі залишається лише хітиновий покрив.
Полюють і плетуть ловильні сітки лише самки иавука-хрсстовика. Самці значно менші за самок і не пристосовані до «корисної праці». Вони лише нишпорять усюди, відшукуючи випадкову здобич.
Деякі павуки полюють, не застосовуючи ловильну сітку. Так, павук-бокохід (мал. 9.6)очікує на здобич, завмерши на квітці. У нього інше пристосування для полювання: завдяки зеленкувато-жовтим покривам він вдало маскується під чашолистик. Навіть гострозорі бджоли і джмелі не помічають цього мисливця, доки він залишається нерухомим. Дочекавшись миті, поки бджола, що сіла на квітку, втратить пильність, квітковий павук нападає на жертву.
На зиму павуки здебільшого ховаються в затишні місця, де в заціпенінні спочивають до весни. Живуть павуки в наших широтах два роки. Як павук дихає? Більшість павуків - мешканці суходолу. Отже, і пристосування для дихання в них особливі (мал. 9.7 ). У павука газообмін відбувається у легеневих мішках, що сполучені з навколишнім середовищем. Ще в нього є трахеї - розгалужені дихальні трубочки, що відкриваються назовні. Від легеневих мішків кисень надходить до гемолімфи, а від трахей - безпосередньо до органів.
Як павук пожирає жертву? Отрута, введена в тіло жертви, діє ще й як фавні соки. Павук повертається до комахи, коли перетравлення її нутрощів вже почалося. Діючи хеліцерами і ногощелеиами, він розминає і подрібнює їжу, сприяючи її розрідженню. Таку наиівиеретравлену їжу він і всмоктує через рот. Отже, травлення в павука зовнішнє,роз починається поза його організмом. Остаточно їжа перетравлюється в травній системі.
Як павуки орієнтуються в навколишньому середовищі? Чотири пари вічок (мал. 9.8) розташовані в павука так, що кожна з них направлена у свій бік. Павук не може крутити головою, а таке розташування вічок збільшує йому можливості огляду. Проте зір в павука поганий - вічка в нього прості. Важливіші для павука органи дотику- це волоски, що вкривають ногощупальці і все його тіло. На ногах і ногощуиальцях містяться також органи хімічного чуття.
Як розмножуються павуки? Самець запліднює самку, запліднення в цих тварин внутрішнє. Через деякий час самка відкладає яйця, закутує їх павутиною - утворюється кокон. Самки одних видів павуків прикріплюють кокон до павутини в гнізді, інші носять його із собою, притримуючи задніми ногами. Усі самки піклуються про потомство, вони іноді продовжують носити на собі павучків, що вже вилупилися. Молоді павучки спочатку тримаються разом, а потім розповзаються. У деяких видів молодий павук утворює довгу павутину, її підхоплює вітер, і павучок летить разом із нею. Подорожують молоді павуки в кінці літа й восени. Саме в цей час і виблискують на сонці павутинки, «виготовлені» ними.
У нашій країні існує близько 1000 видів цих членистоногих. Більшість ІЗ них плете павутину. Конструкція павутини є для павуків важливою видовою ознакою.
Різноманітність ряду Павуки. Невеликий павук сріблянка мешкає під водою (мал. 9.9). Сріблянка, як і всі павукоподібні, дихає атмосферним повітрям. У який спосіб? У водоймі з павутини, що не змочується водою, павук будує житло. Вононагадує наперсток, прикріплений до водної рослини. Коли сріблянка виринає, поміж густих волосків її тіла проникає повітря. Пухирці повітря, що застрягли між волосками, павук «доставляє» до свого будиночку і там струшує. Виринаючи на поверхню, він щоразу повертається з пухирцями повітря і постуиовозаповнює ним свій будинок. Тепер павук може дихати не лише на поверхні води, а й у своїй оселі.
Тарантул (мал. 9.10) широко розповсюджений у нашій країни, але лісистих і болотистих місць він уникає. Це великий павук, самки якого сягають 4 см у довжину. Удень він сидить у глибокій нірці, а вночі полює на комах. Кокон з яйцями самка утворює під осінь. Павучків, що вийшли з яєць, дбайлива самка деякий час носить на спині. Потім вона вирушає на прогулянку і розкидає дітлахів, розседяючи їх на нові території.
Каракурт (мал. 9.11) - чорний павук з червоними плямами на череві, менший за тарантула. В Україні він живе в південних регіонах. У перекладі з казахської назва цих павуків означає«чорна вдова», адже самка каракурта з'їдає самця, щойно він її запліднив. Полюючи, самка будує сітку-пастку, схожу на курінь, і ховається в ній, чекаючи на здобич.
Кліщі (мал. 9.12) дрібні тварини (до 5 мм). Мешкають вони в основному в фунті і траві. Ґрунтові кліщі живляться решткамирослин, мікроорганізмами.
Серед кліщів є паразитичні види. У більшості кліщів-иаразитів ротовий апарат має хоботок, за допомогою якого тварина проколює тіло хазяїна й висмоктує його рідкий вміст.
На відміну від інших павуків, у кліщів головогруди і черевце зливаються в одне ціле. У дорослих особин зазвичай 4 пари ніг. Дихають вони за допомогою трахей, а найдрібніші види - усією поверхнею тіла.
1. У тексті наведено багато відомостей про поведінку павукахрестовика і особливості його будови. Визначте, які з них отримані шляхом спостереження, які - внаслідок спеціальних досліджень.
2. За мал. 9.1 і текстом зробіть перелік складових зовнішньої будови павука, з'ясуйте, які їх характеристики наведені в тексті
а) Головогруди - місце розташування хеліцер, ногощупалець ....
б) Черевце -... в)......
3. У частині параграфу, де йдеться про представників різних видів павуків і кліщів, виокремте інформацію, що вас зацікавила найбільше. Обговоріть
її з товаришем. Складіть пам'ятку про те, як слід поводитися підчас зустрічі з ядовитим павуком. 4. Роздивіться мал. 9.7. За малюнком доведіть, що травна система в павуків незамкнена, що складовою нервової системи є мозок. Знайдіть на схемі зображення органів дихальної системи, покажіть їх товаришу.
полюють?
3. Де в павука починається процес травлення, де продовжується?
4. Назвіть відмінності між дихальною системою павуків і раків.
5. Чим різняться між собою органи зору в ракоподібних і павукоподібних?
6. Яке пристосування допомагає павукубокоплаву полювати, залишаючись непоміченим?
7. Опишіть спосіб життя павукасріблянки.
8. Чим відрізняються кліщі від павуків?
9. Поясніть, чому кліщ гине, коли його намазують рослинною олією.
10. Чим різняться між собою способи живлення кліщів і павуків
«Конструктор», за допомогою якого винахідлива природа змогла створити безліч видів комах складається не лише з голови, грудей і черевця та трьох пар ніг. До нього входять і ротові апарати тварин, і крила, і різноманітні органи чуття. З'ясуємо, якими є ознаки складових «конструктора», які види «конструкцій» комах існують у природі, як пристосовуються вони до різних умов життя.
Як комахи рухаються? Хітиновий покрив (скелет) у комах дуже тонкий, вкритий воскоіюдібною речовиною, що запобігає випаровуванню вологи. Покриви комах різняться за формою, товщиною та речовинним -і складом. Це обумовлює різноманітність їх забарвлення. Віддали тіла комахи (голову, груди, черевце) легко розрізнити (мал. 10.1).
Черевний відділ тіла приєднується до грудного відділу по-різному. У таргана зчленування між цими відділами тіла ши-]юке, тому він не може вільно рухати черевцем. В оси (мал. 10.2) черевце гнучко зчле-нованезірудьмивузькоюстеблинкоюДтому воно рухоме.
Грудний відділ у комах складається з трьох сегментів і від кожного відходить пара ніг. Кожну ногу утворено двома невеликими члениками і двома довгими члениками - стегном і гомілкою (мал.10.3). Закінчується нога ланкою, на кінці якої розміщуються два кігтики. Чіпляючись ними за нерівності, таргани вправно бігають по стінці. А от в мухи для переміщення гладкою поверхнею є ще й присоски, розташовані між кігтиками.
У комахи розміри ніг, як і розміри гомілки та стегна на одній нозі, можуть значно різнитися. Від довжини ноги, від співвідношення розмірів стегна і гомілки залежить, до яких рухів ця кінцівка пристосована (мал. 10. 4). У таргана всі ноги пристосовані для бігу, але за допомогою задніх ніг він може здійснювати і невеличкі стрибки. У коника (мал.10.5) стегно і гомілка останньої пар ніг дуже великі, тому він з легкістю стрибає на кілька метрів. У вовчка звичайного (мал. 10.6) передні ноги копальні, ними він прориває в ґрунті довгі ходи. Вона вміє і плавати, долаючи у водоймах значні відстані. У жука плавунця (мал.10.7) пристосуванням для плавання слугує пара задніх ніг, якими він гребе як веслами.
Засобом руху - пристосуванням до польоту - для більшості комах слугують і крила. У крилатих комах на спинному боці грудного відділу розташовані дві пари крил - передні й чадні. Крила є виростами хітинового покриву. Міцності крилам додають жилки, в яких мітяться трахеї, що омиваються гемолімфою. Жилки утворюють на крилах своєрідний опуклий малюнок,
У тарганів крилами зрідка користується лише самець, у самки крила маленькі, і літати вона не може. Коники використовують крила і підчас стрибків, і для польоту. Л от в бабок це головний засіб руху.
Як комахи орієнтуються в навколишньому середовищі? На голові в комах розташовані очі. Це зазвичай пара складних фасеткових очей і три простих вічка (мал. 10.8). Такі очі є, наприклад, в бджіл і мух. У тих видів комах, що мешкають у лісній підстилці і грунті, очі розвинені слабо або відсутні. Добре розвинутими в усіх комах є органи дотику, нюху і температурного відчуття, що розташовані на вусиках. Органи дотику є також на покривах (волоски). Органи смаку містяться в комах на щупиках нижніх щелеп і нижньої губи. Є в комах і слух. Так, у коників орган слуху (мал. 10.9) розташований на передніх кінцівках. Розвинений слух мають комахи, що здатні видавати різноманітні звуки.
Як комахи їдять? За допомогою органа захоплення - ротового апарату, розташованого на голові. Тарган має ротовий апарат гризучого типу (мал. 10.10), що складається він із нижньої губи (хітинової складки) і двох пар щелеп. За допомогою верхніх щелеп комаха відкушує і подрібнює грубу їжу. Нижніми щелепами утримує частинку їжі, яку верхні щелепи перетирають . Верхньою губою комах а притримує їжу, а нижньою доправляю її до рота. Ця губа «оснащена» щупиками органами дотику й смаку. Така будова ротового апарату цілком відповідає обширному - від цукру до шевської вакси - раціону таргана.
У тих видів комах, що живляться іншою їжею, ротові органи влаштовані інакше (мал. 10.11).
Як комахи дихають? У сегментах черевця і грудей розташовано по парі дихалець - отворів трахей (мал.10.12). Трахеї, розгалужуючись, пронизують усі тканини усіх органів. Кисень надходить трахеями до органів безпосередньо, так саме й вуглекислий газ видаляється з органів безпосередньо до трахей. Кровоносна система в комах незамкнена і у переносі кисню і вуглекислого газу участі не бере.
Розмноження и розвиток комах. Комахи - роздільностатеві тварини, у них самки зовні відрізняються від самців. Так, самка чорного таргана менша за самця, крила у неї нерозвинені. Запліднення в комах внутрішнє. Яйцеклад, орган, за допомогою якого самки відкладають яйця, розміщується на черевці. У комах бувають пристосування для захисту яєць: самки тарганів, наприклад, відкладають яйця в капсули, де кожне яйце має окрему комірку.
Розвиток із неповним перетворенням. Личинки тарганів, що вийшли з яєць, схожі на своїх батьків і формою тіла, і способом життя. Відрізняються вони від дорослих тарганів лише розмірами, відсутністю крил й тим, що система розмноження в них несформована. Підростаючи, личинки кілька разів линяють, у них виростають крила, і з часом вони стають здатними до розмноження. Проте суттєвих перетворень за час зростання вони не зазнають. Розвиток, за якого комаха проходить три стадії (яйце - личинка - доросла комаха), називають прямим, або розвитком з неповним перетворенням.
Ротовий апарат у личинок комах з прямим розвитком має таку саму будову, як й у дорослої особини. І дорослі комахи, і личинки живляться однією й тією самою їжею. Личинки цих комах дорослішають саме там, де живуть їх батьки.
Розвиток із повним перетворенням. До якого виду комах належить смугаста гусениця (мал.10.13)? Не знаючи напевно, відповісти неможливо: у неї і красеня-метелика монарха спільних рис ми не бачимо. Але ця гусениця є нащадком саме монарха, його личинкою - це комахи одного виду, що перебувають на різних стадіях розвитку. Як відбувається перетворення гусениці в метелика?
Формування лялечки починається після останнього линяння гусениці: вона завмирає і припиняє живитися. У цей час у личинки монарха міняється колір хітинового покриву. В інших видів комах личинка закутується в оболонку з речовин, які виробляють їх спеціальні залози. Якщо зазирнути всередину лялечки, можна побачити, що всі внутрішні органи личинки розпалися. З цієї «кашки* і формуються органи дорослої комахи. І ось нарешті оболонка лопається, і з неї з'являється дорослий метелик.
Тип розвитку, що складається з чотирьох стадій (яйце, личинка, лялечка, доросла комаха) називають непрямим, або розвитком із повним перетворенням (мал. 10.13).
У личинок таких комах кінцівки недорозвинені або зовсім відсутні. Личинки і дорослі особини різняться між собою будовою ротового апарату і віддають перевагу різній їжі. І мешкають вони в різних місцях: гусениці нема чого робити на квітці, де метелик збирає нектар. Тому в комах із повним перетворенням між дорослими особинами і «молодим поколінням» конкуренції за їжу немає. А от у комах, що розвиваються з неповним перетворенням, така конкуренція між поколіннями є. 
1. Розгляньте мал. 10.10 і 10.11. Визначте ознаки, за якими ротові апарати комах різняться між собою.
2. Намалюйте схему, що відображає загальний план зовнішньої будови тіла крилатих комах (не забудьте зобразити ноги). Перевірте, користуючись текстом, чи не забув про якісь важливі «деталі» тіла ваш товариш.
3. У частині тексту, де йдеться про розвиток с неповним перетворенням знайдіть три ключеві слова, за допомогою яких можна розкрити його смисл. Запропонуйте товаришу зробити те саме. Перевірте один одного.
4. На мал.10.12 по черзі з товаришем проведіть «обстеження» кожної із систем органів комахи. Зверніть увагу на кровоносну систему - з яких органів вона складається, на травну - де її початок, де кінець. Уточніть, де на схемі зображені дихальця.
1. Як за зовнішніми ознаками відрізняють комах від Інших членистоногих?
2. Які типи ротових апаратів мають комахи?
3. Чому таргани не падають, пересуваючись по стіні?
4. З якої речовини складаються крила комах, як вони утворюються?
5. Назвіть якомога більше відмінностей у будові павука і таргана.
6. Під час польоту частота скорочень серця комахи збільшується від 70 скор./ хв до 120 скор./хв. Поясніть, чому це відбувається.
7. Як за зовнішнім виглядом ніг комахи визначити, чи здатна тварина до стрибків?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 680 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть