загрузка...
§ 11. Рельєф, геологічна будова та корисні копалини Африки - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 11. Рельєф, геологічна будова та корисні копалини Африки
16:04
§ 11. Рельєф, геологічна будова та корисні копалини Африки

1.  Що таке рельєф? Назви основні форми рельєфу. 
2.  Які корисні копалини видобувають у твоїй місцевості, як їх використовують?
Рельєф Африки. Погляньте на фізичну карту світу. Порівняйте кольори, якими на цій карті позначено Африку та інші материки Землі. Навіть побіжного погляду досить, щоб переконатися, що більшу частину Африки займають височини й плоскогір'я. Гори височать лише на північно-західній і південній околицях материка. Незначні за площею низовини простяглися лише поблизу узбережжя.
Знайди на фізичній карті Африки гори. Як вони називаються?
За середньою висотою над рівнем моря (750 м) Африка поступається лише Антарктиді та Євразії. Але в Антарктиді -це поверхня крижаного купола, а в Євразії велика середня висота «набігає» за рахунок найвищих на планеті гір. В Африці ж ця висота є дійсно середньою для величезної території.
Погляньте на фізичну карту Африки. Ви, напевно, вже звернули увагу, що найвищі частини материка -на сході й на півдні. Тут знаходяться складчасто-брилові гори й нагір'я. На сході височить Ефіопське нагір'я, на півдні -Капські та Драконові гори. Промовиста назва останніх указує на химерність обрисів. Навколо озера Вікторія і далі на південь розташоване Східно-африканське плоскогір'я. Воно розбите величезними тектонічними розломами, в яких утворилися вузькі та глибокі озера. На Східноафриканському плоскогір'ї багато згаслих і діючих вулканів. Майже ідеальними конусами здіймаються вони у небесну височінь. Незважаючи на те, що ці гори знаходяться в районі екватора, найвищі з них укриті багаторічними снігами. Згаслим вулканом є найвища гора Африки -Кіліманджаро (мал. 35). Вона розташована на півднень від екватора. Майже на екваторі розташована гора Кенія (мал. 36).
Знайда на фізачній карті Африки гори Кенія та Кіліманджаро. Визнач їх абсолютні висоти. Запиши результати роботи в зошит.
Вирахуй середню температуру повітря на вершинах Кіліманджаро й Кенії, якщо середня температура поблизу підніжжя складає + 25 "С.
Східна й Південна Африка розташована в середньому на висоті понад 1000 м над рівнем моря.
У більш низькій Північній Африці в пустелі Сахара здіймаються окремі нагір'я Ахаггар і Тібесті. їхні вершини досягають, відповідно, понад 2900 і 3400 м над рівнем моря. На крайньому північному заході материка височать єдині молоді гори Африки -Атлас. Вони утворилися одночасно з Карпатами.
Чи знаєш ти що-небудь про землетруси в районі Карпат? Чи можливі аналогічні події в горах Атлас? Спробуй пояснити чому?
На півночі Африки в деяких районах поверхня землі знаходиться нижче від рівня моря. Наприклад, у Лівійській пустелі улоговина Каттара має позначку -133 м.
Геологічна будова Африки. Нинішні особливості рельєфу Африки зумовлені геологічною історією. Десятки мільйонів років тому Африка була частиною величезного прадавнього материка Гондвани (мал. 37). Під впливом внутрішніх процесів у надрах Землі він розколовся. Окремі частини розійшлися в різні боки. Однією з таких частин є Африка. Тому в неї такі рівні береги, як у крижини, що розкололася. Пізніше почала розколюватися і сама Африка. Від неї відійшов острів Мадагаскар. Нині східною частиною материка проходить найбільший на суходолі розлом земної кори. Він тягнеться від Вірменського нагір'я в Євразії, через западину Мертвого моря, Червоне море, Ефіопське нагір'я, ланцюжок озер у Східній Африці до гирла річки Замбезі. Та й знаменитий водоспад Вікторія утворився внаслідок падіння води річки Замбезі у величезний тектонічний розлом.
Розглянь мал. 37. Назви материки, які є найближчими «родичами» Африки. Спробуй пояснити, чим вони схожі між собою?
Крім внутрішніх сил, які піднімали й опускали поверхню Африки, розламували її та вивергали величезні маси лави, діяли й діють зовнішні сили. Вони руйнують гори, прорізають глибокі улоговини, переносять пісок. Тому в рельєфі Африки утворилося дивне поєднання химерних, чудернацьких гір, нагір'їв, окремих вершин, східцеподібних узбереж тощо.
Давня геологічна історія материка і новітні процеси, які відбуваються в його надрах і на поверхні, витворили надзвичайне багатство й різноманітність корисних копалин. Деякі з родовищ належать до найбільших у світі.
Корисні копалини Африки. Оскільки в Африці переважають магматичні породи, то серед корисних копалин найбільш поширені руди різних металів. Крім кольорових і чорних металів, є родовища алмазів світового значення, фосфоритів, графіту, нафти і природного газу. На Африку припадає близько половини світових запасів міді та половина світового видобутку марганцю, хрому, платини, літію й берилію. Тут видобувають 70-75% золота й кобальту. Але найбільше багатство Африки -алмази. Понад 50% їх світового видобутку мають африканське походження.
Основні родовища алмазів знаходяться на півдні Африки (мал. 38). Спочатку алма-зоносну породу було знайдено в ПАР. Вона одержала назву кімберліт (від міста Кімбер-лі). Нині ж країною алмазів називають Ботсвану.  Тут знаходиться друге за площею ровидобувний кар'єр півдня Африки довище цього дорогоцінного каменю. Воно поступається лише знаменитій кімберлітовій трубці Вільямсон, що у Танзанії.
Крім золота й алмазів, Південна Африка багата на родовища уранових руд. З нерудних корисних копалин світове значення мають фосфорити, родовища яких зосереджені на півночі материка.
Країни Африки мають значні запаси корисних копалин, але населення африканських країн є найбі дні шалі у світі. Подумай, чому так сталося?
В Африці немає високих гір та значних низовин. Серед форм рельєфу переважають височини, плоскогір'я та нагір'я.
Африка була частиною величезного прадавнього материка Гондвана. Це давня стала частина земної кори.
Надра Африки складені переважно магматичними гірськими породами. Тому серед корисних копалин найбільш поширеними є руди різних металів.
1.  Чи відрізняється рельєф Африки від рельєфу інших материків? Чим зумовлені особливості рельєфу Африки?
2.  Якою є середня висота поверхні Африки над рівнем моря? Які частини материка являються найвищими?
3.  Яке походження має найвища вершина Африки?
4.  Знайдіть на фізичній карті Африки найбільші форми рельєфу. Як вони називаються?
5.  Знайдіть на карті Африки найбільший розлом земної кори. Поясніть, чому він утворився, що з ним відбувається зараз?
6.  Поклади яких корисних копалин переважають в Африці? Як, на вашу думку, їх можна використовувати?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 487 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть