загрузка...
11. Різдвяний вертеп. Новорічні свята. Витинанка - 12 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 12 » 11. Різдвяний вертеп. Новорічні свята. Витинанка
19:10
11. Різдвяний вертеп. Новорічні свята. Витинанка

Зустріч Нового Року та Різдва Христового несе в собі самі яскраві почуття й пов'язані з надією на краще, любов'ю й підтримкою рідних та очікування подарунків.
Ці свята, як і більшість інших, іде коріннями в глибоку стародавність. Церковне свято народження Ісуса Христа злилося з перед християнським святом божества Коляди. Знаменувало віру людини у всемогутнього Бога, а також у надприродну силу різних явищ природи та окремих предметів. Напередодні Різдва, в різних місцевостях цей день називався «святвечором», «колядою», «багатою кутею» приходили гості, приїжджали родичі. До Різдва прагнули вибачити старі чвари та образи.
Новорічні зимові свята відрізняється від усіх інших своєю особливою обрядовістю, багатством фольклору, етнографічною оригінальністю, найбільшим збереженням стародавньої передісторичної культури. Невід'ємною традицією святкування Різдва Христова є різдвяні вертепи.
В Україні традиція ставити вертеп тісно пов'язана з національним ляльковим театром. Час її появи невизначений, але достеменно відомо, що споконвіку на Різдво студенти-маидрівиики, заробляючи собі на хліб, ходили із вертепом селами й хуторами, ставили вистави у панських садибах і козацьких оселях. Українську вертепну виставу розігрували у великій дерев'яній скрині, яку було поділено по горизонталі на дві або три частини. Але сюжет розгортався за християнською традицією в двох напрямах - біблійному і народному. Біблійному напряму належала верхня частина скрині, оскільки за традицією вона мала символізувати небесну сферу. Саме там розігрували містерію про народження Немовляти Пресвятою Дівою, звучали «янгольські» хори, колядки. А в нижній частині ставили «земні» сценки з українського життя, співали народні пісні, грали «троїсті музики». Нарешті, з'являвся головний герой, який уособлював захисника народу - богатир Запорожець. Ця лялька в українському костюмі була вища за інших. Герой перемагав зло і завершував свою боротьбу епічною піснею «Та не буде ліпше, та не буде краще, як у нас та на Україні». Ляльки в національних костюмах інших народів виконували пісні і танцювали: поляки - краков'як; українці Дід і Баба співали «Ой під вишнею, під черешнею» і танцювали запальний козачок. У такий спосіб музика емоційно підсилювала національну своєрідність образів.
У наші часи, як і колись, вертеп - це зібрання кількох або кількох десятків ляльок, які в період Різдва виставлять у церквах, інколи в оселях під ялинкою. Більшість таких вертепів - нерухомі. Посередині нерухомого вертепу ставлять ясла з маленьким Ісусом, біля якого стоїть Пресвята Діва Марія і названий батько святий Йосиф. Часто поруч із Святою Родиною ставлять фігури магів, яких привела до Немовляти віфлеємська зірка, а над яслами - янголи.
Роботу над різдвяним вертепом краще виконувати колективно. Створи разом зі своїми однокласниками вертеп і ляльки для нього. Макет вертепу можна зробити за допомогою різних технік та матеріалів: паперопластики і аплікації з подальшим їхнім розфарбуванням. Вертепну скриню та кож можна зробити з природних матеріалів: з деревени, соломи, картон, використати різні тканини тощо. Ляльки доречно зліпити з пластичних матеріалів і розфарбувати.
Напередодні таких чудових свят як Новий Рік та Різдво всі ми починаємо готуватися заздалегідь. Прибираємо у домі, наряджаємо ялинку, прикрашаємо кімнати кульками, гірляндами, красивими іграшками, святковими лампочками, свічками.
І дуже хочеться, щоб прикраса кімнати на Новий рік була незвичайною! А тому хочеться додати до магазинної різноманітності новорічних прикрас щось зроблене своїми руками.
Наш пращури також прикрашали своє житло, використовували все те, чим користувалися в побуті. Крім того, прикраси, придумані ними, несли в собі функцію природних оберегів. Для цього вони використовували вишиті рушники, чоловічий і жіночий одяг, головні убори й хустки, скатертини, фіранки й постільна білизна. Розписували фасади будинків й ворота, двері, печі, глиняний посуд і меблі.
В Україні здавна славились паперові орнаментальні вирізки - витинанки (від укр. «вирізати», «витинати»). Витинанки використовують для прикрашання приміщень - стін, вікон (наприклад, дивовижні фіранки на кватирках сільських хат), а також полиць, коминів, печей.
Витинанки - орнаментальні й фігурні прикраси житла, які ажурно вирізані ножицями або ножем з білого або кольорового паперу.
Витинанки застосовують як у побуті, так і для підготовки релігійних або світських свят. Витинанки широко використовуються при прикрашанні житла на Новий Рік: паперові гірлянди, сніжинки, прикраси на ялинку, сюжетні панно, які можна наклеїти на вікно і багато іншого.
Практична робота
Сьогодні витинанка все так само популярна. Це заняття захоплює. Створюючи свої маленькі шедеври, ми вчимося творити і фантазувати, а значить, осягаємо прекрасне.
Витинанку виконуй в такій послідовності:
1. Починаємо роботу з розробки ескізу малюнка витинанки.
2. Складаэмо аркуш паперу згідно схеми витинанки.
3. Переносимо контури малюнка згідно ескізу.
4. Потім вирізуємо по контуру. Старанно дотримуємося малюнка.
5. Розправляэмо і акуратно розгладжуэмои вирызану роботу.
У творчу годину
Виконай в паперу новорічні прикраси для ялинки. Витинанками можно прикрашати вікна та стіни, створити вітальні листівки та об'ємні прикраси тощо.

Підручники 7 клас основи здоров'я, інформатика
Відповіді 7 клас алгебра, українська мова


Категория:
2015
| Просмотров: 621 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть