загрузка...
§ 11.Різноманітність комах - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 11.Різноманітність комах
17:37
§ 11.Різноманітність комах

Клас Комахи - найчисленніший у царстві Тварини. На сьогодні вчені нараховують в ньому близько 1 млн. видів, проте вони вважають що насправді їх може бути майже у десять разів більше. За виключенням морського середовища, комах можна зустріти всюди. З усього цього різноманіття ви ознайомитеся з декількома рядами комах, дізнаєтеся про особливості їх будови, способу життя, про значення комах в екосистемах.
Комахи з неповним перетворенням. Окрім ряду Таргани, до цієї групи належать ряди Прямокрилі, Клони, Бабки і ще більше двадцяти рядів комах.
Ряд Прямокрилі (мал.11.1) - це знайомі вам коники, цвіркуни, вовчки , сарана. їх жорсткі передні крила (надкрилля) у складеному стані захищають тонкі задні крила від ушкоджень. Під час польоту комаха надкриллями обпирається на повітря, а змахи задніх крил створюють підйомну силу. Самці за допомогою надкриль цвірчать, привертаючи увагу самок. Завдяки будові задніх ніжок прямокрилі добре стрибають: цвіркуни на відстань до 60 см, коники - до 76 см.
Ротовий апарат у цих комах гризучого типу, серед них є і хижаки, і рослиноїдні види. Страшним пожирачем рослин є перелітна сарана, що живе в південних широтах. Іноді кількість цих комах різко збільшується і величезні багатомільйонні зграї кочують, знищуючи всю рослинність.
Ряд Клони (мал. 11.2). Серед клонів є водні й наземні форми, рослиноїдні і кровосисні. Усі вони мають колючо-сисний ротовий апарат: клопи проколюють тканини рослин і шкіру тварин і смокчуть сік або кров. Передні крила в клонів щільні, а задні м'які, перетинкові. У деяких видів клопів крила укорочені, недорозвинені або взагалі відсутні. На грудях у них розташовані залози, що виділяють речовину, яка неприємно пахне.
На рослинах дуже часто можна побачити кдоиів-щитників, наприклад, ягідного клопа. Така назва тварини невииадкова - клон дійсно схожий на ягоду. Проте дуже несмачну, оскільки підчас дотику виділяють вонючу речовину. І окрас, неприємний запах - захисні пристосування клона. Окрас маскує комаху, роблячи її непомітною. Запах попереджає нападників - комаха неїстівна.
На деревах та пнях, біля великих каменів зустрічаються величезні скупчення клонів-москалів (по кілька сотень чи навіть тисяч особин). Ці комахи мають яскраве червоне забарвлення. Таке забарвлення - сигнал для птахів та інших хижаків свідчить про те, що клон-москаль неїстівний (його гемолімфа отруйна).
Ряд Бабки (мал.11.3). Однією з найдавніших груп комах є бабки. Представники цього ряду - хижаки, що ловлять свою здобич (інших комах) у польоті. Величезні очі бабок дають їм змогу стежити за здобиччю в повітрі, а ноги, оснащені шипами, - ловити її. Зазвичай бабок можна побачити біля водойм, адже там живуть їх личинки. Деякі види - такі як коромисла - досить великі та літають дуже спритно. Інші - такі як красуні - менші та тендітніші.
Комахи з повним перетворенням. Такий тип розвитку Є характерним для рядів Жуки, Метелики, Двокрилі і ще багатьох рядів комах.
Ряд Жуки (мал. 11.4) - найрізноманітніший у класі Комахи. За тверді надкрилля цей ряд називають ще Твердокрилі. Надкрилля виконують роль «кришки», що прикриває тонкі, прозорі крила задньої нари і черевце. У всіх жуків гризучий ротовий апарат. Серед них є хижаки, які живляться безхребетними тваринами, є й такі, що їдять рослинні і тваринні рештки. Є і рослиноїдні жуки, у тому числі і споживачі деревини.
Водні жуки зазвичай заселяють зону водних рослин у прісних водоймах. На цих рослинах жуки відкладають яйця, тут вони рятуються від ворогів, а також полюють. Жуки і їх личинки споживають величенну кількість водних організмів. Наземні жуки мешкають у ґрунті, у підстилці, на поверхні землі, на рослинах або всередині них.
Ряд Метелики (мал. 11.5) мае ще одну назву -Лускокрилі. Луски (видозмінені волоски) покривають і крила, і все тіло метелика. Саме завдяки лускам ми і милуємося надзвичайною красою малюнків на крилах цих комах (мал. 11.6). Малюнок на крилах у метеликів є пристосуванням, що має важливе біологічне значення. Він може бути маскувальним - таким, що «ховає» комаху. В інших видів метеликів малюнок застережливий, він сигналізує: комаха неїстівна.
Основною їжею дорослих метеликів є нектар квітів, тому вони мають сисний ротовий апарат. Л в їх личинок - гусениць - ротовий апарат гризучий. Більшість гусениць живиться частинами рослин. Гусениці деяких видів метеликів шкодять сільськогосподарським рослинам. Є серед метеликів і «домашні шкідники»: огнівки можуть жити в муці, а міль псує шерстяні вироби.
Ряд Двокрилі (мал. 11.7) - це комарі, мухи, ґедзі, оводи. Вони мають лише одну пару крил, друга видозмінена на дзижчальця. У кровосисних комарів кровожерні лише самки, та й то в період дозрівання яєць. Решту часу вони можуть живитися і соками рослин. Самці миролюбні, їдять нектар квітів, беручи участь у запиленні рослин. Ротовий апарат у всіх комарів колючо-сисний.
Чому комарів так багато біля водойм? їх самки відкладають яйця у воду, тут і розвиваються личинки, що живляться органічними рештками, мікроорганізмами. Під водою утворюється і лялечка. Коли розвиток комара в лялечці закінчується, вона спливає на поверхню, її покриви лопаються, і доросла комаха вилітає назовні.
Є види комарів, що можуть передавати небезпечні хвороби, наприклад, малярію.
У будь-якому населеному пункті нашої планети ви побачите кімнатних мух - завдяки сисно-лижучому ротовому апарату вони всюди знайдуть собі їжу. їм смакує навіть тверда їжа: її мухи, як теркою, скребуть хоботком, а утворений порошок розводять слиною і потім злизують. Запаси їжі для мух
створює сама людина, оскільки ці комахи їдять те саме, що й вона. Мухи є переносниками бактерій - збудників небезпечних хвороб: дизентерії і черевного тифу
Дехто вважає, що восени кімнатні мухи стають злими і починають кусатися. У цих комах багато шкідливих для людини властивостей, але звинувачення у злісній кровожерливості є марним. Л от ґедзі, в яких роговий апарат колюче-сисний, кусаються, й дуже боляче. Великої шкоди завдають личинки оводів, що розвиваються під шкірою, у кишечнику і носоглотці домашніх тварин.
Ряд Перетинчастокрилі (мал. 11.8) - це бджоли, джмелі, мурашки і менш відомі їздці, пильщики. Вони мають перетинкові крила, гризучий або гризучо-сисний ротовий апарат. У самок бджіл, джмелів, мурашок є жало. Це яйцеклад, утягнутий у черевце. Нападаючи або захищаючись, комаха висуває жало і встромляє його в жертву. Більшість видів бджіл і ос ведуть одиночний спосіб життя, але серед них є й суспільні комахи. Усі мурашки суспільні комахи.
Значення комах в екосистемах. Значення комах обумовлене їх надзвичайною чисельністю і різноманіттям. Комахи внаслідок їх чисельності з'їдають більше рослинної їжі, ніж всі інші тварини разом. Деякі з них завдають великої шкоди культурним рослинам (наприклад, личинки перетинчастокрилих хлібного і соснового пильщиків.
Хижі комахи регулюють чисельність тварин, якими вони живляться. Самі комахи є основою живлення інших тварин. Комахи також є одними із головних споживачів рослинних і тваринних решток. Багато видів комах є обпилювачами квіткових рослин, сприяючи їх розмноженню. 
1. Що відбувається під хітиновим покривом комахи в стадії лялечки?
2. Знайдіть у визначнику представників ряду Перепончастокрилі, ряду Клог Яких комах, що належать до цих рядів, вам доводилося бачити?
3. Наведіть приклади комах із неповним перетворенням. Із якими видаг вам доводилося зустрічатися?
4. Який тип ротового апарату має сарана? назвіть ряди комах з таким самі типом ротового апарату.
5. Якими видами їжі живляться комах з колючосисним ротовим апаратої Для яких видів комах він характерний?
6. Чому кімнатна муха мешкає скрізь, де є людське житло?
7. Яке біологічне значення має малюнок на крилах метеликів?
8. Назвіть комах, що є «домашніми шкідниками».
8. Назвіть декількох комах, в яких ротовий апарат лялечки і дорослої особ
ни може відрізнятися. До якої групи вони належать? До яких рядів? 10. Чому гусінь деяких метеликів називають прядильниками?
ЛЮДИНА І СВІТ ТВАРИН
У цій главі ви познайомилися з тваринами, яких людина приручила першими. Це бджоли, а причиною їх приручення було бажання людини отримати мед. Щоб виробити 1 кг меду, одній бджолі необхідно 20 млн разів злітати від вулика до квітки і назад та зібрати нектар приблизно з 19 млн квітів. Звісно, кілограм меду збирає багато бджіл. Але і в однієї бджоли немало роботи: у день робоча бджола відвідує в середньому 7 тис. квітів, а за все своє життя вона збирає 0,8 г меду.
Нині люди дуже широко використовують продукти, що отримують від бджіл. Це і мед, і віск і прополіс, і маткове молочко, і деякі інші продукти.
Найтонші платки, блузи і сукні виготовляють із натурального шовку. Що таке натуральний шовк? «Виробником» шовковини є гусениці метелика тутового шовкопряда. У цієї гусениці є спеціальна прядильна залоза, що виділяє речовину, яка твердне при стиканні з повітрям. Із ниток, що утворюються, гусениця перед перетворенням на лялечку будує кокон. Одна личинка може утворити за хвилину 15 см шовковини, а в коконі ЇЇ буває до 900 м. Коли доросла комаха готова вийти з кокона, вона виділяє лужну рідину, що розм'якшує ділянку стінки, і проробляє там вихід (мал. 1).
Тутовий шовкопряд - комаха, одомашнена в Китаї кілька тисяч років тому. Саме китайці першими навчилися розмотувати шовкові кокони тутового шовкопряда, одержуючи 3 них довгі шовковини, а потім прясти з них нитки. За тисячі років виведено безліч порід ЦІЄЇ комахи, що дають шовк різної якості. Сьогодні цей метелик в дикому стані практично не зустрічається і без допомоги людини не живе. Шовкопряди-плідники дуже цінні, їх вирощують на племінних станціях.
Гусениць вигодовують на спеціальних фермах. І вдень, і вночі гусениці поїдають листя спеціально підібраних за розміром листків тутових дерев (шовковиці). Росте гусениця швидко, і після чотирьох линянь перетворюється на лялечку; обвиваючи себе шовковою ниткою. Але вийти з кокона шовкопряду не дають: кокони тримають 2-2,5 години при температурі близько 100 °С, що спрощує його розкручування.
До Червоної книги України занесено, зокрема, такі види членистоногих:
• ракоподібні: широконалий рак, трав'яний краб, кам'яний краб, мар- му-ровий краб, прісноводний краб;
• павукоподібні: скорпіон кримський, сольпуга звичайна;
• комахи:
прямокрилі: дибка степова, коник-товстун степовий;
твердокрилі: скарабей священний, жук-олень, жужелиця-молюскоїд;
метелики: махаон; подалірій; бражник мертва голова;
перетинчастокрилі: джміль моховий, джміль глинистий, бджола-тесляр звичайний, сколія гігант.
«Будиночки» відлюдника дуже подобаються кораловим поліпам актиніям, які часто прикріпляються до цих черепашок. Вигода від такого симбіозу виявляється взаємною: актинія отримує додаткову рухливість і живиться шматочками їжі рака, а рак почуває себе більш захищеним завдяки жалким клітинам актинії. Симбіоз раків-відлюдників і актиній настільки важливий для рака, що він намахається не розлучатися з сусідкою, і в разі зміни «будиночка» рак клешнею обережно знімає актинію зі старої черепашки і пересаджує ЇЇ на нову.
• Придумайте назву для цього тексту. Обговоріть, яка назва більш виразна - ваша або вашого товариша.
Чарівний колодязь Карла фон Фріша
Що таке «танець бджоли», сьогодні знають навіть школярі. Ллє був
же хтось, хто першим зміг зрозуміти «мову» бджіл! Ім'я цієї людини Карл фон Фріш (мал. 2). Саме він уперше розшифрував «слова бджіл» і переклав її людською мовою.
«Мені було зрозуміло, - писав учений, - що у співтоваристві бджіл існує чудова розвідувальна служба, але я не міг до кінця збагнути, як вона
діяла». Весною 1919 р. Фріш провів експеримент. Він помітив фарбою декількох робочих бджіл і простежив поведінку бджоли-розвідни-ці, що повернулася у вулик після відвідування блюдця із цукровим сироїюм. От як описує Фріш те, що він побачив: «Я ледве міг повірити своїм очам, коли вона виконала круговий танець на медових стільниках, чим привела в сильне збудження помічених фарбою бджіл, що перебували поряд із нею. Незабаром і ці полетіли до місця годування... Це було, я вважаю, найбільш важливе спостереження в моєму житті, яке має дуже важливі наслідки...»
Пізніше Фріш з'ясував, яку інформацію бджоли передають один одному за допомогою танців, які види танців вони при цьому виконують. Так, якщо їжа перебуває близько, бджола виконує «круговий танець»; якщо відстань до джерела їжі перевищує 85 м, бджола застосовує танець у вигляді ві- Мал- 2- Термітник сімки.
Фрішу, який понад 60 років вивчав лише одну проблему, належить безліч відкриттів. Не випадково він говорив: «Життя бджіл подібне до чарівного колодязя. Що більше з нього черпаєш, то рясніше він наповнюється».
У 1973 році за дослідження поведінки тварин К. Фріш був удостоєний Нобелівській премії (разом із Н. Тінбергеном і К. Лоренцем).
• Чому Фріш порівнював життя бджіл із чарівним колодязем?
ПІДСУМКИ
• Тип Членистоногі - найбільш чисельна група у тваринному світі.
• Тіла членистоногих сегментовані, розподілені на відділи (головогруди або голова, груди, черевце). Мають хітиновий покрив, до якого кріпляться м'язи. Членисті кінцівки прикріплені до грудного відділу.
• Видозмінені кінцівки утворюють ротові апарати, пристосовані до споживання їжі різних видів.
• У членистоногих розвинені органи чуття,бувають очі фасеткового типу.
• Членистоногі різностатеві тварини , розмноження статеве, у комах розвиток з повним або неповним перетворенням.
• Серед членистоногих є групи видів тварин, пристосованих до проживання у водному, наземно-повітряному середовищах, у ґрунті, а також у рослинних і тваринних організмах.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 573 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть