загрузка...
§ 11. Сім'я і здоров'я - 4 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 4 » § 11. Сім'я і здоров'я
13:03
§ 11. Сім'я і здоров'я

Усе живе відтворює собі подібне. Здатність наслідувати від покоління до покоління певні зовнішні ознаки та особливості розвитку називають спадковістю.
Спадковість
—  Буду я таким, як тато, маю рис його багато:
я стрункий і синьоокий, кучерявий і високий.
—  А я схожа до матусі. Як на фото подивлюся, 
губи мамині та брови, очі, сповнені любові.
—  Мрію я успадкувати силу і здоров'я тата, 
ніжність мами й на додачу дідусеву мудру вдачу.
Леся Вознюк
Назвіть, які ви знаєте спадкові риси зовнішності (колір шкіри, овал обличчя...) і риси характеру (працелюбність, упертість...). Запишіть їх на дошці. Позначте літерою «З» — риси зовнішності, літерою «X» — риси характеру.
По черзі скажіть, на кого з рідних ви найбільше схожі й чим саме.
Спадковість - це передання від покоління до покоління певних зовнішніх ознак і особливостей розвитку.
Спадковість і здоров'я
Спадкові захворювання: 
гемофілія (незгортання крові);
порушення зору; 
цукровий діабет.
Чи знаєш ти, що людина може успадкувати не лише колір волосся, очей чи форму носа, а й деякі вади здоров'я? Відомо, що хвороби батьків іноді можуть загрожувати їхнім дітям. Наприклад, гемофілія, за якої втрачається здатність до згортання крові: навіть незначний поріз чи забиття можуть мати трагічні наслідки.
Однак такі спадкові захворювання зустрічаються вкрай рідко. Найчастіше успадковують не саме захворювання, а лише схильність до нього. У такому випадку можна запобігти проблемам, якіцо дотримуватися рекомендацій лікаря і вести здоровий спосіб життя.
Наприклад, той у кого батьки мають проблеми з зором, швидше за інших зіпсує свій зір, якщо робитиме уроки при поганому освітленні чи годинами дивитиметься телевізор. А тим, у кого в родині є хворі на цукровий діабет, може загрожувати це небезпечне захворювання, якщо вони вестимуть малорухливий спосіб життя і зловживатимуть солодощами.
Запитайте в дорослих, чи є у вас близькі родичі, хворі на спадкові захворювання. Якщо так, дізнайтесь у лікаря, як можна запобігти розвитку цього захворювання.
Більшості спадкових захворювань можна уникнути, якщо дотримуватися рекомендацій лікаря.
Здорова родина
Сім'я — це батьки, діти, онуки, інші близькі родичі, які живуть разом. Сім'я подібна до живого організму. Коли в ній панує злагода і всі почуваються добре, сім'я здорова. А якщо хтось захворів, страждають усі. Так само й тоді, коли між членами родини виникають непорозуміння, сварки, псуються стосунки.
Прочитайте вірш «Домашній твір». Обговоріть:
•    Чому хлопчик марно радіє?
•    Чи добре він дбає про свою родину?
•    Що ви йому порадите?
ДОМАШНІЙ ТВІР
Вітько — бідак, страждає так, аж здригує ногами! Він за столом, він пише твір «Я помагаю мамі». Старанно олівець гризе та супить брови грізно, але нічого — хоч умриї — до голови не лізе... Та ось тихесенько зайшла в його кімнату мама:
-  Вітюнь, будь ласка, в магазин сходи за сірниками.
-  Ідея! — вигукнув синок, а мамі: — Ну й морока! Сама іди! Я твір пишу, роблю важкі уроки.
І мама вийшла, а Вітько швиденько пише в зошит: «Я в магазин завжди ходжу, коли мене попросять. Хвилин за десять мама знов з'являється у дверях: «Вітюнь, картопельки начисть, а я зварю вечерю».
- Сама начисть! — кричить Вітько, та так, що ледь не лопне.
- Я твір пишу! Я зайнятий! Сама вари картоплю. Виходить мама, а синок писати знов сідає,
«Я мамі сам варю обід, сніданок і вечерю...» Радіє син: «Не твір, а люкс! Оцінка буде гарна!» І геть не думає про те, що він радіє марно!
Анатолій Костецький
Родинні традиції і здоров'я
Родинні традиції — це ритуали, які пов'язують між собою членів однієї родини, іноді навіть цілі її покоління. Спільні вечері, поїздки на дачу, щорічна відпустка в горах, на морі, прикрашання ялинки, обмін новорічними подарунками, святкування днів народження... Ці та інші родинні традиції дарують радість, зближують дітей і дорослих.
Розгляньте мал. 11 і назвіть приклади родинних традицій.
По черзі продовжіть фразу: "У нашій родині існує традиція...".
Дуже добре, якщо здоровий спосіб життя також є традицією вашої родини. По черзі покажіть пантомімою одну таку традицію (разом кататися на роликах, велосипедах, вирощувати в садку овочі, фрукти...).
Родинні традиції дарують радість, сприяють здоров'ю, зближують дітей і дорослих.

Нові підручники для 4 класу
ГДЗ 4 клас решебники


Категория:
2015
| Просмотров: 390 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть