загрузка...
12. Декоративно-прикладне мистецтво. Орнамент. Вишивка - 12 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 12 » 12. Декоративно-прикладне мистецтво. Орнамент. Вишивка
19:14
12. Декоративно-прикладне мистецтво. Орнамент. Вишивка

В стародавньому світі, коли виробництво предметів побуту було результатом виключно ручної праці, ремесло і мистецтво були єдиним і невід'ємним цілим. Ремісник одночасно був художником і винахідником, вміло поєнував корисне з прекрасним і створював чудові вироби - твори декоративно-прикладного мистецтва.
Декоративно-прикладне мистецтво - це галузь мистецтва» яка охоплює створення виробів, які мають не лише естетичне» а й практичне призначення.
Сфера декоративно-прикладного мистецтва надзвичайно широка: від естетичного оформлення предметів повсякденного користування - посуду, різного роду інструментів, меблів, тканин - до художньої організації цілих архітектурно-паркових комплексів. Сюди ж відноситься оформлення інтер'єрів декоративними розписами, декоративною скульптурою, барельєфами, плафонами, вазами тощо.
Витвори декоративно-прикладного мистецтва розділяюсь по:
- матеріалу:
- обробка м'яких матеріалів, до яких відносяться: ручна вишиванка, мереживо, ткацтво, килимарство, художній розпис тканин, в'язання, тощо;
Людина завжди прагнула прикрасити посуд, одежу, тканини, але реалістично відтворити в зображеннях форми і явища природи була не спроможна. Митці свідомо почали відмовлятися від реалістичності, узагальнюючи та прикрашаючи зображення, підпорядковуючи його формі, матеріалу та призначенню речі. Так з'явився орнамент.
Орнамент - це візерунок, оснований на ритмічному повторенні його складових елементів. Він може зображати кон-^^^^ кретні форми - листочки, квіти, комах, птахів - з достатньо великим наближенням до натури і менш конкретні, навіть абстрактні форми - прямокутники, трикутники, ромби та інші фігури.
Прообразом форм орнаменту завжди була природа. На шкірах змій, гусениць, тварин, крильцях метеликів та птиць, на рослинах і камінні природа «намалювала» чудові візерунки, відкрила людині нескінчене багатство орнаментальних і кольорових відтінків, красу і безліч їх сполучень, цільність і підпорядкованість елементів.
В основі орнаментального зображення лежать узагальнені образи, з повторенням одного й того ж мотиву, ритму, симетрії. Вибрана для орнаменту форма проходить складний процес перетворення, внаслідок чого вона позбавляється всього зайвого, випадкового і стає виразним декоративним елементом. Основним є вибір найбільш характерного зразка, в котрому найбільш повно виражені властивості і закономірності форми.
Переважає в орнаментальному мистецтві особливості побудови елементів композиції: стилізація мотивш, умовність кольору, ритм, симетрія, асиметрія. Це відрізняє цей вид мистецтва від живопису, графіки і скульптури, але визначає його тісну взаємодію з прикладною творчістю і архітектурою.
За змістом орнаменти бувають:
Геометричні - складаються з геометричних елементів і ціняться завдяки строгому чергуванню елементів та їх колірному сполученню.
Рослинні - це декоративно перероблені квіти, листя і гілки рослин.
Зооморфні - в основу покладені як реалістичні, так і умовні, стилізовані зображення птиць, тварин, людей.
Символічні - це образ, який означає якесь поняття, ідею, явище. У вузькому розумінні символ - це умовний знак, мова наших предків, для яких кожна лінія, кожна геометрична фігура мала певне значення. Як і для нас крижинка символізує зиму, квітка - весну, ягода - літо.
Призначення предмету і особливості його форми визначають зміст і форму візерунку. Найчастіше всі поверхні, що потребують оздоблення, мають форму квадрату, прямокутника, кола або вузької смужки. Тому всі орнаменти можна класифікувати за трьома основними формами: замкнутий, смужковий та сітчастий.
Смужковий орнамент - це візерунок, декоративні елементи якого створюють ритмічний ряд з відкритим двостороннім рухом, що вписується в смужку. Широко використовується орнамент в оздобленні одягу, посуду, меблів та інших побутових предметах.
Сітчастий орнамент застосовується при оформленні приміщень, щоб підкреслити замкнутість внутрішнього простору. Орнаментація підлоги, стін або стелі здійснюється у вигляді мозаїки, килимів, шпалер та драпіровок. Вони стверджують площинний характер поверхонь, їхню гладь та безперервність.
Замкнений орнамент - це візерунок, декоративні елементи якого згруповані таким чином, що створюють замкнутий рух. Замкнений орнамент, прикрашаючи поверхні предметів або його головні частини, виражає динамічну напругу форми або її спокій. Замкнений орнамент використовують для прикрашення скатертин, серветок, хусток, тарілок, скриньок, ковдр тощо.
На території України вишивання, як вид мистецтва існує з сивої давнини. У процесі історичного й культурного розвитку в кожній місцевості утворилися характерні орнаментальні мотиви та колірна гама. В розташуванні елементів композиції, переважає стрічкова, букетна і вазонна.
Основні орнаментальні мотиви геометричні (ромби, кола, хрести, хвилясті лінії води, горизонтальні знаки землі), рослині - листя, плоди, квіти, дерева, зооморфні - голуби, змії, коні, журавлі, качки тощо) які мали в давнину магічний зміст. Вишивки були своєрідним оберегом від злих сил. Це скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень, інтелекту українського народу. Дбайливо передавалися вони з покоління в покоління. Крім того, вишивання як національна традиція сприяло формуванню у дівчат і жінок терпіння, відчуття краси. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку.
Практична робота
Мотив вишивки може бути будь-який: від природних форм до побутових сценок з життя людей сьогодення й минулих часів. В інтернеті можна знайти багато готових схем, малюнків і шаблонів вишивки. Природа завжди була джерелом надхнеиня для художників, її розмаїття, краса форми, гармонії колірних комбінацій і досконалості. Для створення ескізу вишивки краще побрати один з розповсюджених мотивів - рослинний.
Послідовність роботи над ескізом
Роботу над створенням ескізу вишивки починаємо з вибору природної форми і її вивчення, аналізу, сприйняття через ряд замальовок.
Потім необхідно стилізувати природну форму в художній образ тоб те перетворити в узагальнену, цілісну й візуально гармонічну форму. При стилізації природної форми необхідно враховувати технологію вишивки.
У творчу годину
Спробуй розробити ескіз вишивки сюжетної композиції. Тематика вишивки може бути різною: сюжети з повсякденного життя, казок тощо.
Тематичний перегляд
Подивись на приклади готових вишивок різних за сюжетом. Вишивка може прикрашати предмети побуду або буди самостійним виробом.

Підручники 7 клас основи здоров'я, інформатика
Відповіді 7 клас алгебра, українська мова


Категория:
2015
| Просмотров: 348 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть