загрузка...
§ 12.Класи Черевоногі молюски і Двостулкові молюски - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 12.Класи Черевоногі молюски і Двостулкові молюски
17:40
§ 12.Класи Черевоногі молюски і Двостулкові молюски

Назва цих тварин у перекладі з латини означає «м'якун». І насправді, тіло цих тварин м'яке, не розчленоване на сегменти як у членистоногих. У більшості видів воно складається з голови, тулуба і мускулистої ноги - як в того, що зображений на схемі.
Тіло молюска покрите мантією - спинною шкіряною складкою. У більшості тварин покривний епітелій мантії виділяє речовини, з яких будується черепашка. Зазвичай вона складається з карбонату кальцію, покритого із зовнішнього боку рогоподібною речовиною. У багатьох молюсків внутрішній бік черепашки має перламутрове забарвлення.
Внутрішній бік мантії трохи відстає від тіла молюска, тому між тулубом і мантією утворюється проміжок, який називають мантійною порожниною. Вона сполучена з навколишнім середовищем, до неї виходять отвори статевої системи виділення і анальний отвір. У більшості водних молюсків в мантійній порожнині розташовані зябра. Серед водних молюсків є й такі, що дихають легенями, як і всі наземні молюски. Легені містяться в мантії.
Як добувають собі їжу тварини з такою дивною будовою тіла? Як пересуваються молюски, що мають лише одну ногу? Якою є внутрішня будова тіла молюска, як вони розмножуються? Яка роль належить молюскам в екосистемах?
Черепашка черевоногого молюска нагадує закручений рогалик, начинкою якого є тіло молюска. Черевоногі молюски живуть у воді і на суходолі. Черепашка двостулкового молюска складається з двох стулок, з'єднаних між собою. Двостулкові мешкають в прісних водоймах і в морях; деякі види ведуть прикріплений спосіб життя, деякі здатні пересуватися.. Ознайомимося з відмітними рисами будови і життєдіяльності цих тварин. Дізнаємося про спосіб життя цих тварин, про пристосування до середовища проживання, характерні для них.
Черевоногі молюски. Великий ставковик живе в річках, озерах і ставках. Його черепашка висотою до 5 см скручена спіраллю в 4-5 обертів по часовій стрілці і закінчується гострою верхівкою. У черепашку вміщується все тіло молюска. Але висунути через її отвір ставковик може лише голову, ногу і передню частину тулуба: решта тулуба вкрита мантією, яка щільно з'єднана з черепашкою.
На голові у ставко вика є два щупальці - органи дотику і нюху, а біля їх основи - пара очей (мал.12.1). А от орган рівноваги, який допомагає визначати положення тіла в просторі, розташований в нозі.
Як переміщується ставковик? М'ясиста нога равлика (мал. 12.2) нагадує праску. М'язи її підошви скорочуються хвилеподібно, і ставковик повільно рухається по твердині. Він здатний пересуватися і «вниз головою» з нижнього боку поверхневої плівки стоячої води! Пристосування, що полегшую рух тварини, - в'язкий слиз, який виділяється епітелієм підошви. За рухами ноги ставковика цікаво спостерігати через стінку акваріума за допомогою луни. Як пристосований ставковик до
здобування є їжі - м'яких частин рослин або нальотів водоростей? На нижній поверхні голови равлика розташований рот (мал. 12.3). У ротовій порожнині є м'язистий орган, вкритий хітиновими зубчиками, - тертка або радула (мал. 12.4). Нею ставковик і зіскрібає поживу 3 каміння, з рослин тощо.
Ставковик дихає атмосферним повітрям за допомогою легені (мал.12.3). За кожною новою «порцією» повітря він піднімається до поверхні води і відкриває розміщений на тулубі дихальний отвір. Через нього атмосферне повітря потрапляє в легеню.
Розмножуються ставковики, відкладаючи запліднені яйця. Яйця, об'єднані в драглисті кокони, равлик прикріплює до підводних рослин. Розвиток у великого ставковика прямий, з яйця розвиваються маленькі ставковики з тонкою черепашкою (мал. 12.5).
Черевоногі - найчисленніші з молюсків. Більшість видів черевоногих мають спіралеподібну черепашку. У наших водоймах живе кілька видів ставковиків. Це, зокрема, живородка річкова, органами дихання якої є зябра (мал.12.6). Мешканками прісних водойм є й котушки (мал.12.6).
Молюск ранана, що мешкає в Чорному морі, є переселенцем. Він потрапив сюди з Японського моря на днищах кораблів. Не зустрівши в природних ворогів, цей молюск «прижився» і спричинив зникнення чорноморської устриці та інших промислових молюсків.
Молюски відіграють важливу роль у ланцюгах живлення водойм, ними живляться водоплавні птиці, риби, водні тварини (видри, хохулі). А деякі ставковики є проміжними хазяями паразитичних червив.
Черевоногі - єдині з молюсків, що освоїли не лише водне середовище, а й суходіл. В Україні на суходолі мешкає виноградний равлик (мал. 12.7).
Деякі види черевоногих не мають черепашки (мал. 12.8). Це слизняки. Деякі з них, наприклад, слизняк шляховий іспанський (до речі, теж переселенець), залюбки селяться на капустяних і суничних грядках, завдаючи шкоди цим рослинам. У Карпатах у лісах живуть великі слизняки великі сині, до 8 см довжиною, що мають не лише синє, а й темно-фіолетове, темно-зеленувате і навіть червонувате забарвлення.
Безліч черевоногих мешкає у тропіках на суходолі і в морі (мал. 12.9).
Клас Двостулкові молюски. Жабурниця (мал. 12.10 а) живе в прісній воді, частково зариваючись у мулисте дно. її черепашка (мушля) має довжину близько 10 см, вона складається з двох симетричних стулок. Внутрішня поверхня стулок перламутрова, а зовнішня утворена роговою речовиною. Молюск росте протягом усього життя, збільшується й мушля: на ЇЇ зовнішній поверхні видно «кільця» - це шари річного приросту.
Рухи жабурниці. На спинному боці стулки мушлі (мал. 12.10 б) з'єднані пружною зв'язкою й м'язами-замикачами. Зв'язка пружинить, і тому стулки зазвичай трохи відкриті. М'язи скорочуються - стулки щільно закриваються. М'язи розслаблюються, стулки відкриваються. І в щілині на черевному боці з'являється нога, що за формою нагадує язик. Висунувши її вперед, жабурниця закріплюється в ґрунті. Скорочуючи м'язи ноги, молюск підтягує все тіло до місця закріплення. Жабурниця пересувається ривками на 20-30 см на годину.
Уся решта тіла завжди схована під стулками черепашки. У жабурниці немає голови, є тільки тулуб. Від його спинного боку в обидва боки відходять дві складки мантії. Між ними - мантійна порожнина. У ній розташовуються тулуб і нога. Як живиться і дихає жабурниця? У жабурниці немає органів захоплення, їжа (дрібні водні організми, рештки рослин) потрапляє до травної системи організму з током води. Пристосування, що його створюють, - рухливі війки, якими покриті зябра й внутрішній бік мантії. Через їх рухи вода весь час надходить через вхідний отвір й виходить через вивідний, протікаючи через мантійну порожнину. З водою рухається і їжа, потрапляє в рот, розміщений в основі ноги.
З обох боків тулуба розміщені зябра. З током води, що омиває зябра, жабурниця, отримує кисень і видаляє у воду вуглекислий газ.
Органи чуття в жабурниці відсутні. Є в неї лише чутливі клітини в нозі й у зябрах, що фіксують зміну складу й температури води.
Розмножуються жабурниці статевим шляхом. Яйця формуються в статевих органах на зябрах. Личинки виводяться у воду і плавають, відкриваючи й закриваючи стулки. Щоб розселитися якомога ширше, жабурниці використовують риб як перевізників і «годувальників». Личинки прикріплюються до них, проникають під шкіру, де продовжують розвиватися. З часом молюск, що дозрів, розриває шкіру риби й падає на дно.
У наших річках поряд із жабурницею живуть перлівниці. Черепашка в них міцніша, і форма трохи інша. Річкова дрейсена (мал. 12.11) живе в багатьох водоймах України. її численні поселення можуть забивати водоводи гідротехнічних споруд, завдаючи шкоди господарській діяльності людини.
Найвідоміші морські молюски - мідії, устриці (мал. 12.12). Цим невеликим тваринам властивий прикріплений спосіб життя. Мідії за допомогою певних речовин приліплюються до підводних предметів, а устриці до таких предметів приростають.
У Чорному морі мешкає двостулковий молюск, який майже втратив черепашку. Це так званий «корабельний черв» - молюск- свердлильник. Коли кораблі робили з деревини, він оселявся в ній, пророблюючи довгі ходи. Нині його «улюблені» місця - дерев'яні иалі на причалах.
У тропічних широтах зустрічаються різноманітні двостулкові (мал. 12.13), серед них є дуже великі. Черепашка гігантського морського молюска тридакни сягає 1,5 м в діаметрі, її маса сягає 300 кг.
Двостулкові молюски відіграють велику роль в екосистемах. Вони пропускають через себе величезну кількість води, відфільтровуючи бактерії та органічні рештки, що містяться в ній. У свою чергу молюсками живляться багато риб та інших мешканців водного середовища. Серед двостулкових молюсків є проміжні хазяї паразитів.
1. Прочитайте уважно текст і знайдіть в ньому аргументи, що спростовують або підтверджують наступні твердження:
а) головоногі молюски переміщуються за допомогою ноги, роблячи нею великі кроки;
б) у великого ставковика легенева дихання, тому він живе лише на поверхні води.
в) великий ставковик захоплює їжу за допомогою ноги І доправляє її до рота.
г) жабурниця за допомогою ноги лише плаває, переміщуватися по дну вона не може.
д) і їжу, і кисень жабурниця отримує з током води через мантійну порожнину.
2. Користуючись мал. 12.10, знайдіть у тексті пояснення того: Яку будову має черепашка двостулкових молюсків?
Завдяки чому стулки черепашки відкриваються І закриваються?
Як пересувається двостулковий молюск?
Де розміщуються зябра, тулуб і внутрішні органи молюска?
3. За мал.12.3 визначте, якою - замкненою або незамкненою - є кровоносна система равлика. Доведіть, що травна система цього молюска незамкнена.
1. Назвіть усі відомі вам частини тіла великого ставковика.
2. Як добуває їжу великий ставковик, як це робить жабурниця?
3. Як великий ставковик дихає атмосферним повітрям?
4. Чим різниться газообмін у ставковика і жабурниці?
5. Наведіть приклади морських І прісноводних молюсків.
6. Назвіть наземних черевоногих, що не мають черепашки.
7. Наведіть приклади морських І прісноводних молюсків.
8. Чому жабурниця живиться безперервно?
9. Чому молюски з великими черепашками мешкають тільки в морях?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 828 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть