загрузка...
§ 12. Загальні риси клімату - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 12. Загальні риси клімату
16:19
§ 12. Загальні риси клімату

1. Пригадай визначення понять «погода», «клімат», «клімато-творні чинники».
2. Які речі ти взяв би з собою для мандрівки Африкою?
Загальні риси клімату Африки. На розподіл опадів і температури повітря, а також на формування клімату Африки в цілому, крім географічної широти, впливають рельєф, океанічні течії, пояси атмосферного тиску і панівні вітри, характер підстилаючої поверхні. Спробуємо встановити, як кожен із цих чинників впливає на клімат материка.
Африка - найтепліший материк планети, але в різних частинах Африки клімат дуже різний. Який саме? Впродовж року
на території Африки спостерігаються нерівномірні опади. Поблизу екватора за рік випадає в середньому 1000-2000 мм опадів, а подекуди понад 3000 мм. А на великих просторах найбільшої пустелі світу Сахари середньорічна кількість опадів менша за 50 мм (мал. 39). Є ділянки, де опадів немає кілька років поспіль.
Знайдіть на кліматичній карті атласу ці ділянки та поясніть, чому саме тут так мало опадів?
На екваторі середня температура повітря впродовж усього року утримується в межах +25-27 *С. Уявіть собі цю спеку, якщо середня температура липня (найтеплішого місяця року) у Києві становить +19 *С. Це відбувається тому, що сонячні промені протягом року падають на поверхню Африки майже під прямим кутом і гарно її нагрівають.
Випадіння значної кількості опадів у районі екватора пов'язане з формуванням тут поясу низького атмосферного тиску. Сильно прогріте від землі, легке повітря лине вгору. Захоплює велику масу води, яка випаровується з поверхні землі і піднімає водяну пару вгору. На висоті повітря охолоджується, і з нього випадає «зайва* волога. Тож над екватором в Африці сформувався теплий вологий клімат (мал. 40).
На кліматичній карті Африки знайди показники ізотерм січня та липня в районі екватора. Зроби висновки.
Отже, різких коливань температури повітря на екваторі майже немає. Не будемо забувати, що екватор поділяє Африку навпіл. Таким чином, коли в Південній Африці літо, то в Північній - зима. Напевно, ви здогадалися, що наше українське літо збігається в часі з африканським літом лише у північній частині материка.
Назви зимові, весняні, літні та осінні місяці для південної частини Африки, дату весняного та осіннього рівнодення, зимового та літнього сонцестояння. Зроби відповідні висновки.
Далі на південь і північ, у тропічних поясах, уже відчутне сезонне коливання температури. На крайньому півдні й півночі у субтропіках узимку середня температура (січня, липня) не опускається нижче за +10, +12 С (крім районів високогір'я). Змінюється кут падіння сонячних променів, тож поверхня Землі отримує різну кількість тепла в різні пори року. До того ж тепле повітря, що піднімалося в районі екватора вгору, вже вихолонуло і почало опускатися в районі тропіків униз, формуючи тут області підвищеного атмосферного тиску. Це повітря сухе і не випускає із себе вологу, а, навпаки, здатне ввібрати її у себе. Тут опадів майже немає, тому панують пустелі. Наприклад, в Африці місцеві мешканці можуть спостерігати навіть так звані сухі дощі. З хмари начебто випадає дощ, але сухе повітря вбирає цю вологу в себе, і до поверхні землі краплі дощу не долітають.
Суттєво впливає на клімат Африки і її рельєф. З підняттям угору температура повітря знижується. Тому в горах і на підвищеннях помітно холодніше. Найвищі верхів'я вкриті багаторічними снігами. У горах випадає більше вологи. Особливо багато опадів на південно-західних схилах вулкана Камерун. Це найво-логіше місце на материку, одне з найвологіших місць світу (майже 10 000 мм опадів на рік).
На клімат прибережних територій впливають теплі і холодні течії. Особливо яскраво це видно на прикладах південно-західного й південно-східного узбереж Африки.
Знайди на карті теплі та холодні течії, які сформувалися вздовж берегів Африки. Запиши їх назви в зошит у два стовпчики.
Могутня холодна Бенгельська течія, як велетенська холодна «річка», охолоджує нижні прошарки повітря. Воно не піднімається вгору, тому не утворюються хмари, і в приокеанічних частинах материка не випадають опади. Єдине джерело вологи - густі тумани, які призвели до загибелі тут великої кількості кораблів. Це знаменитий Берег Кістяків.
Зовсім іншими є наслідки дії теплої Мозамбіцької течії біля південно-східного узбережжя Африки. Тут тепла вода підвищує температуру повітря в зимові місяці. Повітря захоплює водяну пару і піднімається вгору. Утворюються хмари, а, отже, випадають опади.
Над більшою частиною Африки дмуть постійні вітри - пасати. У північній частині материка вони дмуть над суходолом. 
Це сухе тропічне повітря, яке сформувалося над материком, і тому пасати північної частини материка не приносять дощів. На півдні Африки пасати дмуть з Індійського океану. Вони приносять вологу на східне узбережжя материка та острів Мадагаскар.
Кліматичні пояси і типи клімату. Екватор, перетинаючи Африку навпіл, створює майже дзеркальне відображення її кліматичних поясів. За допомогою малюнка 41 назви кліматичні пояси, в \ яких розташована Африка.
Екваторіальний пояс протягнувся по обидва боки від екватора в басейні річки Конго, а також охоплює північне узбережжя Гвінейської затоки. На сході він майже сягає західного берега озера Вікторія. Погода тут дуже одноманітна. Зранку вона ясна і жарка. По обіді в небі збираються дощові хмари і проходять сильні зливи. Надвечір погода знову ясна. І так день у день. Значних коливань температури чи опадів немає. Панує спекотне й вологе літо. Цей тип клімату називається екваторіальним. Упродовж року тут переважають місцеві екваторіальні повітряні маси.
Субекваторіальні (перехідні) пояси сягають 15-18' північної та південної широти. Температура тут упродовж року висока, але відчутні її сезонні коливання.
Головною ознакою субекваторіальних поясів є значно менша кількість опадів і нерівномірність їхнього розподілу за сезонами. Дощі випадають влітку, коли переважають вологі екваторіальні повітряні маси. Узимку (згадаємо, що в різних півкулях це різний час), коли панують сухі тропічні повітряні маси, у субекваторіальних поясах сухо.
Тропічні пояси знаходяться далі на північ і південь, аж до 35-38' північної та південної широт. Тут поширені пустелі: на півночі - Сахара та Лівійська, на півдні - Наміб і Калахарі.
Знайди в атласі ці пустелі. Вкажи яка з них найбільша.
Особливо спекотно влітку в Сахарі. Температура поверхні землі (пісок, глина чи камінь) сягає більше +82С. За бажання на ній можна приготувати яєчню. У вересні 1922 р. поблизу міста Тріполі зафіксовано найвищу температуру повітря у світі - +58 С. Упродовж усього року в тропічних поясах переважають сухі повітряні маси.
Уночі, при безхмарній погоді, земля в пустелі швидко випромінює тепло і температура повітря різко знижується. Протягом доби через таке зниження температури амплітуда температур повітря може перевищувати 40', а поверхні землі - навіть 70'.
Субтропічні кліматичні пояси знаходяться на крайній півночі й крайньому півдні Африки. Влітку тут переважає жарке й сухе тропічне повітря. Взимку - прохолодне й помірно вологе. Зимова температура повітря в горах Атлас може опускатися нижче за позначку -5 С.
На початку роботи з текстом підручника ти склав пе-Ші релік речей, які потрібно взяти із собою для мандрівки Африкою. Чи не хочеш ти його змінитити? Чому і як саме?На формування клімату Африки, крім географічної широти місцевості, впливає рельєф, океанічні течії, пояси атмосферного тиску і панівні вітри, характер пі дети лаючої поверхні.
Екватор створює майже дзеркальне відображення кліматичних поясів у північній та південній частинах Африки.
Поблизу міста Тріполі на півночі Африки зафіксовано найвищу температуру повітря у світі- 1-58 *С.
1. Поясніть, чому саме Африка є найтеплішим материком планети? Чому саме тут утворилася найбільша пустеля світу - Сахара?
2. Які чинники впливають на розподіл опадів і температуру повітря в Африці?
3. Знайдіть на кліматичній карті найвологіші місця материка. Поясніть, чому вони сформувалися саме тут?
4. Поясніть, як впливають на клімат Африки холодні і теплі течії океанів?
5. Схарактеризуйте «механізм» утворення опадів у районі екватора.
6. Які повітряні маси панують у субекваторіальних і субтропічних кліматичних поясах Африки?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 471 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть