загрузка...
§ 13. Обробка країв в'язаних виробів - 9 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 9 » § 13. Обробка країв в'язаних виробів
12:08
§ 13. Обробка країв в'язаних виробів

Опорні поняття: обробка країв виробу, кайма, мереживо, фестони.
Довершеного вигляду в'язаному виробу надає вдало дібраний спосіб обробки його країв. Варіантів обробки країв може бути багато. Важливо обрати той, що надасть виробу естетичної завершеності, легкості і витонченості.
Спосіб обробки країв в'язаного виробу обирають залежно від його призначення, форми, розмірів, особливостей основного візерунка та якості пряжі, з якої він вив'язаний.
КРИТЕРІЇ ДОБОРУ СПОСОБУ ОБРОБКИ КРАЇВ ВИРОБУ:
форма виробу; розмір виробу; призначення виробу; якість пряжі; щільність візерунка; в'язання.
Обробляють краї в'язаного виробу фестонами* (каймою, облямівкою), широким мереживом, торочками, китицями, помпонами тощо (мал. 68).
Щоб краї виробу були щільними і не розтягувалися, їх рекомендують обв'язувати гачком, меншим на номер або півномера, ніж гачок, яким в'язали основне полотно.
Спочатку ознайомимося з найпростішими способами обробки країв виробів: «рачий крок», «піко», «шишечки», «арки».
«Рачий крок» - простий і ошатний спосіб обв'язки країв виробу. Він названий так тому, що його петлі вив'язують не справа наліво, а в зворотному напрямку. Гачок немов «задкує» назад. Кайма, виконана у цей спосіб, має злегка рельєфний вигляд, вона міцна й не розтягується.
Для виконання «рачого кроку» спочатку вив'язують один прямий ряд або ряд по колу стовпчиком без накиду, вводячи гачок у кожну петлю або нижче розташованих повітряних петель (мал. 69, а). Далі, не перевертаючи виріб, в'яжуть «рачим кроком»: уводять гачок у 2-гу петлю та витягують через неї робочу нитку, роблять накид і закривають обидві петлі (мал. 69, б). У такий спосіб в'яжуть до кінця ряду, потім обрізають і закріплюють робочу нитку. Кайма виробу готова (мал. 69, в).
В'язання «рачого кроку» використовують для обробки горловини або низу й рукавів одягу, країв шапки, берета, в'язаної сумки та інших виробів, щоб вони були міцнішими й добре тримали форму.
«Піко» зазвичай виконують по колу. Також можна виконувати прямими і зворотними рядами, але при цьому в кінці першого ряду нитку обрізають, а другий починають з першої петлі першого ряду.
Спочатку вив'язують по колу ряд стовпчиків без накиду - це буде 1-й ряд. 2-й ряд в'яжуть так: *3 стовпчики без накиду, 1 піко (4 повітряні петлі, півстовпчик без накиду, вив'язаний у першу петлю ланцюжка з 4-х повітряних петель)*, рапорт візерунка повторюють від * до * аж до кінця ряду і на закінчення виконують стовпчик без накиду. Отримують міцний зубчастий край (мал. 70).
«Шишечки» виконують по колу або двома прямими рядами лише на лицьовому боці роботи.
Спочатку вив'язують 1-й ряд по колу або 1-й прямий ряд стовпчиками без накиду. 2-й ряд або 2-ге коло в'яжуть так: 2 повітряні петлі, *пропускають петлю попереднього ряду, півстовпчик з накидом в наступній петлі (захоплюють нитку і вводять гачок під щойно виконану петлю, ще раз захоплюють нитку і витягують петлю) 2 рази. Вив'язують 5 отриманих петель*. Повторюють рапорт візерунка від * до * аж до кінця ряду і закінчують півстовпчиком без накиду в 2-й петлі початкового ланцюжка, якщо в'яжете по колу; і півстовпчиком з накидом, якщо в'яжете прямими рядами. Щільна й м'яка обробка країв виробу «шишечками» (мал. 71) добре підходить для класичних і елегантних виробів.
«Арки» виконують по колу або на двох прямих рядах тільки на лицьовому боці виробу.
Спочатку вив'язують 1-й прямий ряд або 1-й ряд по колу стовпчиками без накиду. 2-й ряд або 2-ге коло в'яжуть так: *в петлі попереднього ряду виконують стовпчик без накиду (1-й стовпчик без накиду завжди замінюється повітряної петлею), 3 повітряні петлі і ще 2 незакінчені стовпчики з накидом і вив'язують разом 3 петлі, які знаходяться на гачку, пропускають 3 петлі основи*. Повторюють рапорт від *до* аж до кінця ряду і закінчують півстовпчиком без накиду в 1-й початковій петлі, якщо в'яжуть по колу або стовпчиком без накиду в останній петлі, якщо в'яжуть прямими рядами.
Обробка «арками» (мал. 72) підходить для країв дитячого одягу, легких літніх джемперів, кофт, топів тощо.
Обв'язування краю виробу гачком може бути простим (фестони) або ажурним (мережива), однотонним або різнокольоровим.
Рукодільниці обробляють гачком краї не лише в'язаних виробів. Гачком обв'язують різноманітні швейні вироби з тканини: хустинки, рушники, серветки, скатертини, шторки, одяг тощо. Краї виробів залежно від бажання майстрині, форми і розміру виробу обв'язують мереживом різної ширини (мал. 73, а), а також фестонами (мал. 73, б).
Оздоблення, виконане гачком, вив'язують безпосередньо на виробі або окремо, а вже потім пришивають його до виробу.
Ажурної окраси виробам, зокрема виробам для інтер'єру домівки, надають вив'язані різними візерунками облямівки (кайма, мереживо тощо) (мал. 74).
Догляд за в'язаними виробами із вовни. Навчитись правильно доглядати за готовими в'язаними виробами не менш важливо, ніж вив'язувати їх. Адже неправильний догляд може легко зіпсувати бездоганно вив'язану річ, її унікальну красу.
Для того щоб в'язані вироби з вовни слугували якнайдовше, мали ошатний вигляд, важливо за ними дбайливо доглядати, дотримуючись спеціальних правил, які подано в § 3 цього підручника. Адже в доглянутій речі ти матимеш бездоганний вигляд. Нагадаймо ще раз - загальновизнано, що «Зустрічають за одягом, а проводжають за розумом*. Тож охайність, вишуканість одягу мають важливе значення для формування твоєї думки про себе, а інших - про тебе.
Вироби приємно виготовляти своїми руками не лише для себе, їх особливо приємно дарувати близьким людям. Адже речі, виготовлені власними руками, цінуються особливо. Вони зберігають тепло рук майстрині, нагадують про приємні події.
Під час опрацювання параграфів даного підручника ти отримала необхідні знання і вміння, необхідні для виготовлення в'язаного гачком виробу. Тобі пропонується самостійно створити бажаний виріб, ураховуючи свої можливості й інтереси.
1. Назви найпростіші способи обробки країв в'язаних виробів.
2. Що треба враховувати під час добору способу обробки країв виробу?
3. Чому спосіб обв'язки країв виробу «рачий крок» отримав таку назву?
4. Які ще вироби, окрім виготовлених способом в'язання, оздоблюють елементами, що вив'язані гачком?
5. Чому важливо знати правила догляду за готовими в'язаними виробами?
6. Якими способами оброблені краї зображених виробів?
Скарбничка мудрості
«Досвід - кращий учитель».

Нові підручники для 7 класу (2015)
ГДЗ 7 клас готові домашні роботи решебники


Категория:
2015
| Просмотров: 582 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть