загрузка...
§ 13. Води суходолу - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 13. Води суходолу
18:53
§ 13. Води суходолу

1. Які водойми суходолу ти знаєш, які з них є у твоїй місцевості?
2. Спрогнузуй, в якій частині Африки і чому саме там утворилася найбільша і найменша кількість водойм?
Води суходолу. Звичайно, територіальні особливості клімату материка створили в екваторіальному й субекваторіальному кліматичних поясах найбільшу кількість водойм. Тут випадає значна кількість опадів. Дощові води стікають у струмочки, які зливаються та утворюють річки.
У пустелях обмаль річок. Фактично постійний потік води є лише в тих річках, що починаються в добре зволожених місцях за тисячі кілометрів від пустель. Наприклад, Ніл, Оранжева. У Сахарі в минулому клімат був більш вологим. Про це свідчить наявність сухих річищ, які отримали назву «ваді*. Лише інколи під час рідкісних дощів вони наповнюються водою.
Скориставшись шкільним атласом, знайди та випиши в % зошит у лівий стовпчик назви річок Африки.
Річки Африки живляться переважно дощовими водами. Тому упродовж року повноводні вони лише в екваторіальному поясі. У субекваторіальному поясі річки під час дощового сезону переповнюються водою, а в сухий - різко зменшують свою водність, а то й перетворюються в ланцюжок озер чи пересихають зовсім. В областях із середземноморським субтропічним кліматом річки виходять із берегів теплою дощовою зимою. Улітку ж їх водність значно зменшується.
Погляньте на фізичну карту Африки в атласі. Добре видно, що на характер річкової мережі материка впливає рельєф. З гірських районів витікають великі й повноводні річки, в тому числі Конго і Голубий Ніл. Перетинаючи розломи земної кори, вони утворюють водоспади, а в місцях виходів кристалічних порід на поверхню - пороги.
Ви вже знаєте, що територія, з якої будь-яка крапля дощової чи талої води стікає річками до океану, зветься його басейном. Погляньте на фізичну карту. Очевидно, що більша частина вод річок Африки стікає в Атлантичний океан. Отже, площа його басейну є найбільшою.
Су У другий стовпчик зошита навпроти кожної з річок вкажи, до басейну якого океану вона належить. Якщо не можеш зробити це самостійно, то скористайся картою.
Найбільші річки та водоспади Африки. Білий Ніл бере початок на Східноафриканському плоскогір'ї - це порожиста річка з водоспадами. Далі він впадає в озеро Вікторія і витікає з нього. Білий Ніл тече повільно і спокійно заболоченою улоговиною. Поблизу міста Хартум, уже в Сахарі, з правого боку в нього впадає повноводний Голубий Ніл. Тисячами кілометрів несе річка свої води пустелею, де роками не випадає жодної краплі води. Для давніх єгиптян Ніл був загадковою річкою. І дійсно. Улітку, в найбільшу спеку, він раптом розливався й виносив родючий мул у заплаву. Володіючи ґрунтовними географічними знаннями, ви зможете легко пояснити цю загадку Нілу.
Спробуйте самостійно пояснити таку дивну поведінку Нілу.
Найповноводнішою річкою Африки є Конго. За довжиною (4320 км) вона поступається на материку лише Нілу. Конго двічі перетинає екватор. Тут майже щодня йдуть рясні дощі і тому річка є повноводною впродовж усього року. Протікаючи схожими на східці уступами гір і плоскогір'їв, Конго утворює численні пороги й водоспади.
Третя за довжиною й площею басейну річка Африки - Нігер. Починається поблизу океану в субекваторіальному кліматичному поясі. У верхній течії - це повноводна, порожиста річка, яка прямує просто в Сахару. На її межі, ніби схаменувшись, річка розпадається на безліч протоків і під прямим кутом повертає на південний схід. В екваторіальному поясі річка впадає у Гвінейську затоку.
Найбільшою річкою Африки, що тече до Індійського океану, є Замбезі. За довжиною вона трохи перевищує наш Дніпро. Але водність цієї річки значно більша.
Замбезі відома своїм вражаючим водоспадом Вікторія. (мал. 42). Місцеві жителі дуже влучно назвали водоспад «Мо-сіоа-Тунья» (дим, який гримить). Вода річки, яка має тут ширину майже 2 км, падає у розлом в земній корі глибиною 120 м. За своїми розмірами водоспад Вікторія удвічі вищий
за знаменитий Ніагарський півтора рази довший. Невеличкі острівці та скелясті виступи розбивають могутній струмінь Замбезі на кілька окремих водоспадів. Найпотужніший з них має досить промовисту назву «Глотка диявола».
Третина території Африки не має стоку в океани. Тут річки або впадають в озера, або ж губляться в пісках. До басейну внутрішнього стоку належать доволі великі річки Шарі й Окаванго. Перша живить озеро Чад, друга утворює величезну внутрішню дельту в пустелі Калахарі. З географії ви знаєте, що дельта річки - це місце, де вона впадає в іншу річку, озеро, море чи океан. У випадку з Окаванго зовсім інша справа. Могутня річка завдовжки понад 1,5 тис. км губиться в пустелі Калахарі, розділившись на кілька окремих рукавів.
Знайди на фізичній карті атласу озера Африки. Назви їх.
Озера і болота. Чимало в Африці і заболочених територій. Найбільше їх в екваторіальному поясі. Зокрема, у Руанді знаходиться велетенське болото Кагери. Воно має довжину понад 50 км і ширину до ЗО км.
У середній частині Африки багато великих озер. Найбільше з них - Вікторія. Серед прісноводних озер світу Вікторія поступається за площею лише озеру Верхньому в Північній Америці. Площа Вікторії майже в три-чотири рази перевищує територію будь-якої області України. Глибина озера досягає 80 м.
Низка великих озер утворилася в розломах земної кори. їхні озерні западини є продовгуватими і дуже глибокими. Найбільше серед них Танганьїка. Його довжина перевищує 650 км, а ширина становить від 50 до 80 км. За площею озеро більше ніж наша Одеська область. За глибиною (1435 м) Танганьїка поступається лише озеру Байкал. Незначно мілкішим від нього є озеро Ньяса.
На межі Сахари й саван знаходиться озеро Чад (мал. 43). Річки, які в нього впадають, беруть початок в субекваторіальному кліматичному поясі, де опади випадають нерівномірно, за сезонами. Під час сезону дощів площа озера збільшується вдвічі. Тому його береги не постійні і на карті позначені пунктирною лінією.
Використання водних ресурсів. Водойми Африки є природним багатством, без якого не можна уявити життя людини на материку. Ми звикли до того, що вода просто тече з крана, варто лише його відкрити. Для переважної більшості мешканців Африки це неможливо. Навіть коли у водоймі є вода, пити її небезпечно, через її забрудненість. Коли ти вранці відкриваєш кран, аби почистити зуби, згадай про мешканців Сахари, які роками чекають на опади. Спробуй заощаджувати цей безцінний дар матінки природи - воду!
Тисячоліттями жителі Африки використовували воду річок і озер у сільському господарстві. Особливо важливими в цьому сенсі є річки Ніл, Замбезі, Нігер.
Річки Африки багаті на гідроенергію (мал. 44). На річці Ніл в 1970 році в районі міста Асуан було збудовано велику греблю, яка і сьогодні є найбільшою на материку. Асуанська гідроелектростанція дає електроенергію містам і селам Єгипту. Найбільші запаси гідроенергії має річка Конго.
Окрім того, водойми материка використовуються як транспортні шляхи та джерела постачання риби (мал. 45).
За загальним виловом прісноводної риби Африка поступається лише Азії.
Багата Африка і на підземні води. Особливого значення їх використання набуває в Сахарі, де за їх допомогою розвивають рослинництво, розводять сади. Річки Африки належать до басейну Атлантичного, Індійського океанів та внутрішнього стоку.
Найбільш повноводними є річки, які протікають або беруть початок в екваторіальному та субекваторіальному кліматичних поясах.
Особливості рельєфу та геологічної будови материка вплинули на формування порогів та водоспадів на річках Африки.
Більшість озер Африки через улоговини які з'явилися в тріщинах земної кори є глибокими або мають значу глибину.
Водойми Африки є транспортними артеріями джерелом енергії, риби, води для розвитку сільського господарства.
Африка - во до дефіцитний регіон, в якому не вистачає водних ресурсів.
1. Поясніть, де і чому в Африці сформувалася найгустіша річкова мережа?
2. В яких кліматичних поясах і чому водність річок різко змінюється за сезонами?
3. Покажіть залежність річок і озер Африки від клімату та рельєфу на прикладі річки Замбезі та озера Чад.
4. Назвіть річки Африки, які належать до басейнів Атлантичного, Індійського океанів та басейну внутрішнього стоку.
5. Чим різняться між собою озера Чад і Танганьїка?
6. Назвіть карти, якими ви скористаєтеся для складання характеристики річки?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики

 


Категория:
2015
| Просмотров: 419 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть