загрузка...
13. Значення оберегової символіки в народному мистецтві України - 12 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 12 » 13. Значення оберегової символіки в народному мистецтві України
19:19
13. Значення оберегової символіки в народному мистецтві України

Витвори народних майстрів наповнені глибоким змістом. В їх роботах не було жодної зайвої лінії: кожна риска, крапка та колір мала своє значення, кожен символ являвся оберегом.
Більшість орнаментів і символів мають дуже прадавнє походження. Це знаки спілкування наших предків із природою й всесвіту. Була створена система знаків, яка найбільш яскраво проявила себе у писанкарстві.
Писанка - це розписане за допомогою спеціального інструменту писанка пташине яйце.
Слово «писанка» походить від санскритського «pisinga», що означає «написане», «проінформоване». Отже, на поверхні яйця нанесені знаки, які несуть певну інформацію.
Писали писанки на запліднених сірих, переважно курячих яйцях, і використовували в різноманітних обрядах. Найважливіше призначення писанок - використання їх в обрядах та священнодійствах, пов'язаних з родючістю землі, заплідненням, народженням, а також з метою спілкування з померлим, зціленням від хвороб, захистом від вогню, від шкідників тощо.
Орнамент писанок - символічний. У його основі лежать три кардинальні символи, що відбивають будову Всесвіту по вертикалі: це коло, квадрат (або ромб) і центр, світова вісь, у вигляді хреста, дерева, 8-образного знаку. Звідси три типи орнаменту: круговий, ключовий, плетениця.
Конструкція орнаменту називається розлученням і являє собою сітку, утворену з перетинання кіл, що оперізують яйце, і овалів. У полях розлучення розміщаються орнаментальні форми - магічні знаки-символи.
Значення оберегових символів
Сонце
Одним з найпоширеніших елементів у писанковій орнаменті є зображення Сонця у вигляді різних солярних знаків.
Сонце - це небесний вогонь, про який люди в різні часи мали своя вистава, але завжди поважали й звеличували. Схід Сонця пожвавлює, будить увесь світ, дає тепло, світло й силу всьому живому. Навесні Сонце проганяло холод, ламало крижані мости,
випускало птахів з теплих країв, зелену траву і ярицю. На писанках Сонце відзначається знаками у вигляді кола, кола із крапками кола із хрестом усередині, кола із променями, а також у вигляді шести-і восьми промін них розеток, зірок.
У християнстве Сонце є знаком Божьего. Сонячне світло - це символ єдності й миру. Це також символ чіткого й тверезого бачення, Правосуддя.
Хрест та сварга
Хрест символізує створення миру. Вертикальна лінія хреста означає небо, духовність, горизонтальна - землю, її жіночий початок. Хрест - це вічне життя, тому що він нескінченний.
До найдавніших знаків, що символізують світобудови, належить «Хрест». Відомий ще з кам'яного віку, він є знаком тривимірності Вселеної Повний хрест є тривимірним, просторовим символом, оскільки утворюється перетинанням двох площин. Вертикальна лінія хреста - лінія небесна, чоловіча. Це - знак Вогню. Горизонтальна лінія є земна, жіноча. Це - знак Води. При перетинанні (комбінації) цих двох факторів виникає третя сила - сила Любові, Життя, Утвору.
Хрест здатний розширюватися нескінченно в будь-якому напрямку, отже, позначає вічне життя.
«Сварга» - одна з різновидів хреста. Інші назви цього знаку - «свастика», «чотириниг».
Цей графічний символ, наявний майже у всіх прадавніх або первинних культах миру, зустрічається на прадавніх пам'ятниках індоєвропейських народів.
Існує два різновиди сварги: пряма (правобічна) і зворотна (лівостороння).
Пряма сварга із закругленими відрогами в праву сторону, за годинниковою стрілкою, символізує схід сонця, творення, рух сонця навесні й улітку, добро, позитивну, чоловічу енергію (Ян).
Зворотна сварга із закругленими відрогами вліво, проти годинникової стрілки, символізує захід Сонця, руйнування, рух Сонця восени й узимку, зло, негативну, жіночу енергію (Инь).
Сварга такох< знаком, сприяє народженню дітей, символ гарного побажання, удачі, довголіття, родючості, здоров'я й життя.
Дерево життя
Одним з найпоширеніших символів на писанках, так само, як і рушниках, стінних розписах, килимах, посуді, є символ «Дерево життя», або як його ще називають - «вазон».
Світове дерево завжди зображується не натуральні, а стилізований, тобто спрощено, узагальнено.
У таких зображеннях обов'язковий поділ на три яруси по вертикалі й дотримання чіткої системи правої й лівої сторін.
Нижня частина - коріння, що входить під землю, часто представляється у вигляді трикутника, горщика. Тут розміщуються змії, риби, водоплавні птахи й тварини, тому частина дерева - не тільки підземний мир, але й море, ріка, усяка вода.Також нижня частина Світового дерева - це мир підземного бога, володаря підземного вогню й незліченних багатств втілення вистав про світ потойбічному, колишні часи.
Середній ярус - земля, реальний світ, мир сьогодення. Тут зображені великі тварини - бики, коні, олені, вовкі, ведмеді і люди.
Верхня частина Світового дерева піднімається в безмежну височінь - до Бога. У верхів'я селяться птахи, бджоли, розташовані небесні світила. Часто буває, що на вершині дерева днює Сонце.
В українських орнаментах «Дерево Життя», як правило, зображувалося дуже реалістично. Неперевершеної краси деревця вишивалися на величезних рушниках Київщини й Полтавщини. А на писанках вони поступово придбали лаконічної форми загальновідомих нині «вазонів», «трьох-листкив». Разом з тим ще в стародавності стало панувати відвернене зображення «Дерева Життя» - «тризубець», який згодом став гербом України.
Трикветр або тринога
Ha багатьох народних писанках зустрічається зображення Вогню, Сонця, Зорі. Вогонь, поруч із водою, є чинником світобудови, символом чоловічої сили. Оскільки Вогонь і Вода, об'єднавшись, вони утворювали любов, землю й усе, що на ній є, то в багатьох обрядах Вогонь - символ любові, який є посланником Сонця на Землі й дає людям світло, тепло, хліб і всяку їжу, допомагає в ремеслах (кування), але, як і Сонце, може бути гарним або небезпечним залежності від відношення до нього людей.
Трикветр - символ родючості, вогню, чоловічої сили.
Символи-обереги: божа рука, півень, берегиня, сігма-вуж
У дохристиянські часи наші предки вірили у Велику Богиню - Берегиню або Макош. Цей символічний образ - стилізована жіноча фігура з піднятими нагору руками - згодом перейшов у сюжетне відтворення Матері Божеї.
Сигма - символ змії. Зустрічається на кераміці Трипільської культури. Означає воду, грім, блискавку. Змія опікує домівку.
Символи сили та стійкості: вербова гілка, лист, лист калини
За старих часів, як тільки народжувалася дівчинка, її обмивали в купелі з відвару листів калини й верби. Вони давали жіночу силу, жінка стає потім гарною дружиною й родить здоровіших дітей.
Коли народжувався хлопчик, у його честь саджали дуб і купали дитину в настої з дубових листів. Дубовий лист - щоб сила не вичерпувалася.
Символи любові: птах, смерека, квітка
З давніх часів символом любові вважається голуб. Якщо прагнеш мати щасливу родину, то намалюй голубів на дубі.
Любов символізує і ялина (смерека). Для того щоб довідатися, через скільки років дівчина вийде заміж, запитують про це в зозулі. Тому й зозуля є символом любові.
А щоб бути завжди в парі з улюбленим, малюють квіти з парними пелюстками.
Символи, що сприяють народженню дітей: повна ружа, квітка, дзвіночок
Символи здоров'я й довголіття: сонечко, ружа (роза), риба, олень тощо
Щоб ніхто не хворав, на яєчках малюють сонечко, троянду, рибку, оленя. А безконечник сприяє тому, щоб люди жили довго, щоб нещастя приходило до них і щоб у пасічників був гарний медозбір.
Символи, які сприяють багатому врожаю: зерно, грабельки, блискавка, символ землі, символ води, бескїнечник, барані ріжки тощо
Символи, які лікують: сосна, верба, соняшник
Символи-Попередження заячи вушка, ведмежі лапи, зуби вовка, вовчи ребра тощо
Щоб менше траплялося нещастя, бережіть свої господарства. А ще допоможуть вам писанки із символами-попередженнями.
Про хижих тварин нагадають «зуби вовка» і «ведмежі лабети», про те, що потрібно оберігати городин, - «заячі вуха», а про небезпеку хижих птахів нагадає «дзьоб ворона» на писанці.
Якщо такі писанки зберігати будинку, то вони будуть оберігати свійських тварин й нагадувати про небезпеку
Християнські символи: хрест, церква, трійця, боже око тощо
Це були християнські символи. На одному була зображена гарна церква, на іншому - 40 клинів, а також були писанки із хрестами, оточеними безконечника, і з написами «Христос Воскрес». Трикутник часто зустрічається на писанках і позначає триєдність миру: неба, землі й води, батька, матері й дитини.
Практична робота
Перед початком роботи над зскізом писанки необхідно звернути увагу на те що кожне зобрах<ення має образно-символічне значенния. Доцільно ще раз уважно вивчити символіку писанки. Треба чітко розуміти за для яких потреб і для кого буде намальована писанка. Який зміст та побажання ти хочеш передати.
Роботу над ескізом виконуй у такій послідовності:
1. Подумай і визначись із змістом визирунка. Виконай композиційний розподіл поверхні яйця та узгодь з його формою.
2. Далі намалюй візерунок. Елементи орнаменту виконуй акуратно, зосереджено у відповідності до зразків знакової символіки.
3. Потім визначся з колірними сполученнями. Пам'ятай, що колір, як і зображення, також має символічне значення.
У творчу годину
Виконай композицію або вітальну листівку до свята Великодня.
Тематичний перегляд
«Наш народ дуже любить писанки, вважає їх оберегами і символами краси. А на Великдень усім, кого любиш, треба подарувати власноруч розписане яйце як знак симпатії, приязні й захисту», - каже Марина Верхова, народна майстриня з Вінниці, член Національної спілки народних майстрів України.

Підручники 7 клас основи здоров'я, інформатика
Відповіді 7 клас алгебра, українська мова


Категория:
2015
| Просмотров: 533 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть