загрузка...
§ 14.Паразитичні безхребетні тварини - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 14.Паразитичні безхребетні тварини
17:54
§ 14.Паразитичні безхребетні тварини

У цьому параграфі ви ознайомитеся з тваринами-паразитами, що належать до типів Пласкі черви, Круглі черви і Членистоногі. Деякі з них надзвичайно небезпечні для людини, домашніх тварин і рослин, тому їх слід «знати в обличчя». Які саме представники цих класів є паразитами? Як вони пристосовані до такого способу життя? Як уникнути близького контакту з ними?
Паразити - представники типу Пласкі черви.
Печінковий сисун (мал. 14.1) оселяється в печінці крупної рогатої худоби і людини. В організми корів й овець його личинки попадають підчас живлення тварин травою на березі водойми, а до людини, якщо вона вип'є води з водойми. У кишечнику личинка прикріплюється до стінки шипами, розкиданими поверхнею тіла. Ці пристосування слугують їй, аби запобігти винесенню з рештками їжі назовні. Щільні покрови, вкриті слизом, оберігають личинку від перетравлення Потрапивши до судин кишечника, з током крові вона прямує до печінки, присмоктується в ній ротовою та черевною присосками. За допомогою мускулистої глотки вона висмоктує через ротовий отвір кров і клітини печінки. У печінці личинка перетворюється на дорослу особину, здатну до розмноження. У дорослого печінкового сисуна тіло пласке, довжиною до Зсм і шириною 1,3 см.
Середовище проживання сисунів бідне на кисень, тому енергію вони одержують в результаті хімічних реакцій, що відбуваються без участі кисню. Такий процес називають безкисневим диханням.
В організмі хазяїна сисунів оточує їжа, отже, вони майже позбавлені пристосувань до руху Органи чуття у сисунів нерозвинені, очей взагалі немає.
Сисуни дуже плодовиті. їх запліднені яйця виводяться разом з калом з організму хазяїна. Чому, адже в ньому є всі умови для благополучного життя паразитів? Сисуни завдають шкоди хазяїну, і надмірне збільшення їх кількості прискорить його загибель. Л з хазяїном загинуть і дорослі особини, здатні до розмноження. Аби не перенаселяти Організм хазяїна, яйця сисунів видаляються назовні.
З організму тварини-хазяїна виводиться безліч яєць паразита (мал. 14.2). А виживають лише ті, що опиняються у воді. З них виходять личинки, покриті війками, що потрібні для плавання в пошуках проміжного хазяїна. Це молюск малий ставковик. Личинка проникає до його тіла, де розмножується. Розмножуються і її нащадки. Так у тілі молюска змінюють одне одного два покоління личинок. Ставкових сприяє виживанню і розселенню печінкового сисуна. Він добре витримує холод і дає потомство, що може бути наражене личинками паразита. Розселяючись у ставку, потомство ставковика розповсюджує і личинки сисуна.
Навесні з тіла ставковика виходять личинки, схожі на дорослу особину, але хвостаті. Працюючи хвостами , вони пливуть до прибережних рослин і прикріплюються до них, скидають хвости і утворюють цисти. Тепер личинка сисуна може довго очікувати на остаточного хазяїна - корову або вівцю. У кишечнику тварини оболонка цисти розчиняється, і нова личинка починає шлях до перетворення в печінці на дорослу особину.
Дуже небезпечний для здоров'я людини бичачий ціп'як (мал.14.3), довжина тіла якого може сягати 10 м. Тіло бичачого ціп'яка подібне до ланцюга: на передньому кінці розташовані головка і шийка, а за ними - безліч сполучених між собою члеників. На головці є 4 присоски - пристосування до прикріплення до стінки кишечника людини. Від шийки весь час відростають нові членики. Найбільші - задні членики, вони заповнені безліччю яєць. Відриваючись, ці членики виводяться з організму людини.
Бичачий ціп'як не має травної системи. Перетравлені речовини надходять до його організму через усю поверхню тіла з кишечника людини.
Як людина наражається бичачим ціп'яком? Корова, проковтуючи разом з травою яйця паразиту, стає його проміжним хазяїном. Личинки, що вийшли з яєць, током крові розноситься у різні частини тілу, зокрема у м'язи. Там личинка перетворюється на фіну (мал. 14.4) - пухирець, у якому міститься головка ціп'яка з шийкою. Людина стає остаточним хазяїном бичачого ціп'яка, з'їдаючи не проварене м'ясо корови, де є фіна.
Тии Круглі - паразит аскарида (мал. 14.5).. Цей черв паразитує в кишечнику людини. Довжина тіла самки - 25 - 40 см, самця - 12 - 15 см. Тіло тварини покрите товстою кутикулою, покрови ще й виділяють речовини, які захищають ЇЇ від переварювання травними соками хазяїна.
На передньому кінці тіла розташований рот з трьома губами, ними аскарида захватує їжу. Аскариди дуже плодовиті, самка за добу може відкласти до 200 тис. яєць. Разом з фекаліям вони виносяться назовні, у грунт, а з нього з дощовими потоками у водойми. У ґрунті яйця аскариди зберігають життєздатність протягом 5-6 років. До організму людини яйця аскариди потрапляють з немитими овочами, через брудні руки
(мал.14.6.).
Паразитами людини є й дрібні, довжиною 5-10 мм, круглі черви гострики. їх самки виповзають із заднього проходу і відкладають яйця на шкіру. Це спричинює свербіння, а коли людина торкається місця, що свербить, яйця прилипають до її рук, а з них може потрапити до рога. Так у кишечнику з'являється нове покоління гостриків.
Тип Членистоногі, тварини-паразити. До паразитів з класу Ракоподібні належить короноїд рачок аргулюс (мал. 14.7), якого називають «риб'ячою вошею». Його довжина 6-8 мм, він прикріплюється до риби двома потужними присосками там, де її шкіра тонка, вводить у шкіру хоботок і висмоктує кров. У кишечнику аргулюса є вирости - резервуари для висмоктаної крові. Завдяки її запасу він може прожити без риби до трьох тижнів. Лргулюс паразитує і на ставкових рибах (окунь, корон) і на акваріумних, його можна побачити неозброєним оком.
У класу Павукоподібні паразитами є різні види кліщів. Особливо небезпечні іксодові кліщі (мал.14.8). Це переносники тяжких хвороб тварин і людини, зокрема енцефаліту. Зазвичай кліщ ховається на гілці дерева і чагарника, витягнувши чіпкі лайки передніх ніг. Щойно поруч проходить жертва, він чіпляється за її шерсть або волосся.
Ротовий апарат у кліща колючо-сисний. Кліщ проколює шкіру жертви на тонких її дільницях і присмоктується. Насмоктавшись крові, він роздувається до розмірів горошини і відпадає. Самка заповзає в фунт, де відкладає яйця. Личинки, які виходять Із яєць, паразитують на дрібних ссавцях або птицях. Перезимувавши, вони перетворюються на дорослих кліщів.
Коростяний кліщ (мал. 14.9) сам є збудником хвороби корости: ці дрібні (до 0,3 мм) тварини живляться шкірою людини. Вони проробляють у ній ходи, а самки відкладають там яйця. Личинки кліща виходять на поверхню і переміщуються на нове місце. Там вони знову проникають у шкіру, де і перетворюються на дорослих кліщів.
У класі Комахи паразитами є, насамперед, різні види вошей і клопів (мал. 14.10). Воші - безкрилі комахи. Тіло в них плоске, ротовий апарат колючо-сисний, ноги короткі і чіпкі. Живляться кров'ю. Підчас укусу в ранку проникає слина, кров розріджується, і воша всмоктує її. Розмножуються воші 2-3 рази на добу. Яйця (гниди) вони приклеюють до волосся. На людині паразитують головна і платтяна воші. Воші є переносниками висипного і поворотного тифу.
Серед клопів є водні й наземні, рослиноїдні і кровосисні. У всіх них ротовий апарат колючо-сисний. їх їжа - сік рослин або кров. У деяких видів клонів крила недорозвинені або взагалі відсутні. На грудях розташовані залози, що виділяють вонючу речовину. На людині паразитує клон-блощиця ліжкова. Він є також паразитом гризунів, кажанів і ластівок. Може голодувати, залишаючись нерухомим кілька місяців. Проте почувши запах жертви, "прокидається" і вирушає на пошуки здобичі.
1. Печінковий сисун, бичачий ціп'як, аскарида є червамипаразитами. Проаналізуйте, які пристосування до цього способу життя для них характерні.
Читаючи текст, виокремте ті його фрагменти, де про це йдеться.
Складіть короткий конспект за зразком:
Печінковий сисун:
Щільні покриви - рятують від перетравлення в організмі хазяїна.
Шипики, присоски - дають змогу закріпитися в організмі хазяїна.
Відсутність органів руху, нерозвиненість органів чуття - ....
Безкисневе дихання -
Малий ставковик як проміжний хазяїн -...
Війки і хвости у личинок -
2. За мал. 14.2 і текстом параграфу перевірте, чи розуміє ваш товариш як розповсюджуються і розвиваються печінковий сисун і бичачий ціп'як.
3. Виокремте в тексті опис пристосувань, які характерні для членистоногих паразитів.
1. Що відрізняє дихання дорослих червив паразитів від кільчастих червив?
2. Назвіть усіх проміжних хазяїв печінкового сисуна, бичачого ціп'яка.
3. Який пристосувальне значення має поза іксодового кліща?
4. Які ротові апарати у комах- паразитів?
5. Що дає змогу ««риб'ячій воші» пережити втрату хазяїна?
6. Яка з комах паразитів є переносником, а яка збудником хвороб людини?
7. Чому у фіні міститься не маленький бичачий ціп'як, а лише головка і шийка паразита?
8. Чому малий ставковик є вигідним проміжним господарем печінкового сисуна?
Черви-паразити є злісними ворогами людини, інших тварин і рослин. Цих червив називають гельмінтами, або глистами, а вчених і лікарів, які їх вивчають і борються з ними, - гельмінтологами. Відомо близько 300 видів гельмінтів, що спричиняють серйозні захворювання людини, з них майже ЗО видів зустрічаються в нашій країні.
У людини, яка стала хазяїном гельмінтів, зникає апетит, її нудить, вона слабне. Знижується і стійкість до інших захворювань. З часом розвиваються запалення кишечника, печінки, дихальних органів.
Потерпають від гельмінтів і свійські тварини - кішки й собаки. Вони заражаються тими ж паразитами, що і людина, і часто стають розповсюджувачами круглих гельмінтів. Як боротися з гельмінтами? Передусім, треба пробити все, щоб не стати їх хазяїном. І личинки, і фіни гельмінтів гинуть при високій температурі. Перед тим як вживати в їжу м'ясо, його слід проварити або добре посмажити. Так роблять і з річковою рибою, оскільки вона може бути заражена личинками котячої двоустки. Сиру рибу не можна їсти, не можна годувати нею котів і собак. Після контакту із сирим м'ясом або рибою необхідно добре вимити руки. Овочі і фрукти можна їсти лише ретельно вимитими. Пам'ятайте, що яйця аскарид можуть бути в фунті повсюдно! їх переносниками є мухи, таргани, тому важливо не допускати контакту цих комах з посудом, їжею. Слід також двічі на рік робити аналізи на гельмінти, а в разі потреби звертатися до лікаря-гельмінтолога. Домашніх кішок і собак слід регулярно лікувати від паразитів.
Як рятуватися від комах-паразитів? Повернувшись з прогулянки лісом, слід одразу уважно обстежити своє тіло - дослідити, чи не стали ви хазяїном іксодового кліща. Якщо така біда трапилася, не намагайтеся зняти його одразу, хоботок може обірватися і залишитися в тілі. Слід спочатку вбити кліща, змазавши місце його проникнення рослинною ОЛІЄЮ або бензином, і лише після цього обережно витягнути кліща пінцетом.
Аби запобігти зараженню коростяним кліщем, не користуйтеся чужим одягом і білизною - на них можуть бути яйця цих паразитів. Те саме і для, того аби не «підхопити» вошей. І ще одна порада - ніколи не використовувати чужу розчіс ку. У разі зараження застосовують спеціальні проти паразитарні засоби, їх продають в аптеці.
Задля боротьби з клопами застосовують спеціальні інсектициди і, головне, тримають житло в чистоті. НАША ЛАБОРАТОРІЯ
Аскарида й кисень
ІЗ сирою водою, з брудними овочами і фруктами яйця аскариди можуть потрапити в організм людини. У кишечнику оболонка яйця розчиняється, і з нього виходить личинка. Проте ось що дивно: личинки розвиваються тільки з тих яєць, які пробули в кисневому середовищі хоча б 9-15 днів. Личинка не залишається в кишечнику, а вирушає в довгі мандри ио організму хазяїна. Через стінку кишки вона потрапляє в кров, а з нею - в легені та бронхи. Тут вона закріплюється і перебуває до 15 днів , аби в останнє востаннє «надихатися» киснем, вдихне». Коли людина кашляє, личинка разом з мокротою потрапляє з бронхів до рота. Людина проковтує слину, і личинка, пройшовши через шлунок, закінчує мандри в кишечнику. Там вона перетворюється на дорослу аскариду, яка житиме в безкисневому середовищі, отруюючи хазяїна відходами своєї життєдіяльності. І Безхребетні - наразити рослин
Деякі види кліщів f шкідниками культурних рослин (мал.1). До них належить дуже дрібний (0,3-0,4 мм) павутиновий кліщ, що живе великими скупченнями на нижній поверхні листків. У зерносховищах часто оселяються коморні кліщі. Ці малюки (до 1 мм) розмножуються у величезній кількості і забруднюють зерно.
Скористуйтесь лупою і розгляньте рослини, що є у вас дома або в класі. Якщо вам вдасться знайти нематод, замалюйте і опишіть їх зовнішність, а також ушкодження рослин.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 4143 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть