загрузка...
§ 14. Шкідливі звички і здоров'я - 4 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 4 » § 14. Шкідливі звички і здоров'я
13:16
§ 14. Шкідливі звички і здоров'я

Шкідливі звички
Наведіть приклади різних звичок (робити ранкову зарядку, вітатися, гризти нігті...).
По черзі назвіть ім'я казкового персонажа та одну його звичку, шкідливу для здоров'я (мал. 11).
Англійський філософ Томас Пен вважав, що у людства є три вороги. Вони забирають більше людських життів і приносять більше лиха, ніж усі війни разом. Які, на твою думку, шкідливі звички він мав на увазі?
Звички, які шкодять здоров'ю, називають шкідливими.
Шкідливі звички і залежність
Будь-якої шкідливої звички важко позбутися, бо вона вкорінюється у наш спосіб життя. Але поки звичка слабка, то схожа на корінці молодої травички, яку легко можна вирвати. Давньої звички позбутися набагато складніше. А найнебезпечніші людські звички — куріння, вживання алкогольних і наркотичних речовин — спричиняють залежність, яку можна порівняти з корінням великого дерева. Викорчувати таку звичку дуже важко. Часто людина хоче її позбутися, але не може без сторонньої допомоги (мал. 12).
Залежність — це неконтрольоване вживання шкідливих речовин. Виділяють тютюнову, алкогольну та наркотичну залежність.
Прочитайте притчу про змію на с. 139. Як ви можете пов'язати її зі шкідливими звичками?
Залежність — це не контрольоване вживання шкідливих речовин.
Небезпека куріння
У процесі куріння в організм людини потрапляє більш як 4000 шкідливих речовин. Иайнебезпечнітим є нікотин, який спричиняє залежність. Шкотін ще називають «батогом для серця», адже під час куріння серце перенапружується. Якщо за один раз ввести в організм людини кількість нікотину, що міститься у пачці сигарет, вона може померти. Але й куріння по одній сигареті дуже шкідливе.
Розгляньте  мал. 13 і  назвіть деякі  наслідки куріння.
Зверніться до знайомих дорослих, які не курять. Запитайте, чому вони цього не роблять. З'ясуйте щонайменше 5 причин. Поміркуйте, які дві причини для вас найпереконливіші.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
Курці вдихають у легені велику кількість шкідливих речовин. Щоб пересвідчитись у ньому, проведіть дослідження.
Вам знадобляться:
•    нова сигарета з фільтром;
•    недопалок сигарети з фільтром;
•    захисні рукавички. Хід виконання:
1.  Одягніть захисні рукавички (мал. 14).
2.  Відокремте фільтри від сигарети і недопалка.
3.  Зніміть захисну оболонку і порівняйте колір та запах нового і використаного фільтрів.
4.  Зробіть висновки, виходячи з того, що сигаретний фільтр затримує лише п'яту частину смол та інших небезпечних речовин.
Куріння загрожує не лише курцям. Пасивне куріння також небезпечне. Той, хто курить у під'їзді житлового будинку, на дитячому майданчику, зупинці громадського транспорту, порушує права інших людей на здоров'я.
Намалюйте знаки «Куріння заборонено» і наклейте їх у громадських місцях поблизу вашого дому і школи.
Небезпека вживання алкоголю
Алкогольні напої (пиво, вино, горілка) містять алкоголь. Алкоголь називають «викрадачем розуму», адже він згубно впливає на мозок і поведінку людини. Вживання алкоголю часто призводить до суперечок, сварок, бійок. Найбільша кількість аварій на дорогах, хуліганств і тяжких злочинів скоєно людьми у стані алкогольного сп'яніння.
Об'єднайтесь у три групи. Обговорітьі презентуйте у класі:
група 1: як може вплинути на людину навіть невелика доза алкоголю (у водія сповільнюється реакція, знижується здатність ясно мислити, виникає зухвалість, хвалькуватість...)
група 2: як може вплинути на людину велика доза алкоголю (порушення координації, заплітається язик, отруєння, ранкове похмілля...)?
група 3: які наслідки загрожують тим, в кого уже є алкогольна залежність (втрата роботи, конфлікти в родині, захворювання печінки, серця...)?
2.  Пригадайте, чому дітям заборонено вживати алкоголь? До якого віку купівля і вживання алкоголю заборонено законом України?
3.  Назвіть причини, з яких деякі дорослі не вживають алкоголь (бережуть своє здоров'я, не хочуть бути смішними, це псує їх відпочинок з дітьми, заважає займатися спортом...). По черзі скажіть, які з цих причин ви вважаєте найважливішими. Чому?
Наркотичні і токсичні речовини
Наркотики — це заборонені речовини, які спричиняють сильну залежність — наркоманію. Більшість наркотиків безпосередньо загрожує життю і здоров'ю людини. Вони призводять до смертельного отруєння, зупинки дихання, серцевого нападу, тяжких психічних захворювань.
Токсикоманія — різновид наркоманії, коли вдихають токсичні речовини, що містяться у клеях, фарбах, розчинниках. Ці речовини можуть спричинити набряк дихальних шляхів. У токсикоманів розвиваються тяжкі хвороби, та найголовніше — поступово відмирає мозок.
Розгляньтезразкиупаковок(або лише етикеток) різних видів побутової хімії (мийних засобів, розчинників, лаків, фарб, клеїв). Обговоріть:
- Які з цих препаратів є небезпечними?
- Як потрібно зберігати ці упаковки вдома?
- Яких правил треба дотримуватися використовуючи їх?
- Виготовте таблички із знаками попередження про небезпеку, наприклад: «Обережно: отрута!», «Ховати від дітей» (мал. 15). Разом із батьками наклейте їх удома на препарати побутової хімії.

Нові підручники для 4 класу
ГДЗ 4 клас решебники


Категория:
2015
| Просмотров: 385 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть