загрузка...
§ 15. Природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 15. Природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів
18:59
§ 15. Природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів

1. На карті атласу знайди природні зони субтропічного і тропічного кліматичних поясів.
2. Пригадай головні риси субтропічного і тропічного кліматичних поясів.
Природна зона твердолистих вічнозелених лісів та чагарників. На півночі й півдні Африки панує субтропічний (середземноморський) клімат. Зима тепла й волога, а літо сухе й спекотне. За цих умов тут розвинулася твердолиста вічнозелена рослинність (мал. 51). Вона добре пристосувалася до спеки й посухи в літній період. Листя дрібне й тверде. Багато рослин «озброїлося* шипами й колючками. Поширені карликові пальми.
Поясни, чому дерева змінили листя на колючки?
Природні умови сухих субтропіків доволі комфортні для проживання людей. Тому ця територія здавна густозаселена. За тисячоліття люди вирубали на спорудження будівель, кораблів та на паливо місцеві цінні породи дерев, зокрема, ліванські кедри. З тварин у субтропіках збереглися берберська макака, дикий кабан, заєць, кролик. Зустрічається до 20 видів змій. Є ящірки, скорпіони, фаланги, сколопендри.
Дуже своєрідний рослинний світ субтропіків Південної Африки. Серед деревних порід зустрічаються цінні: араукарії, падуби тощо. На південному сході, де дмуть вологі вітри з океану, знаходяться вологі субтропіки. Тут у минулому всі схили гір були вкриті суцільним килимом перемін но-вологих лісів із хвойних і листяних порід дерев.
Природні зони тропічного кліматичного поясу. Великі площі в південній і, особливо, в північній частині Африки займають тропічні кліматичні пояси. На півдні материка більшу частину поясу займають савани й рідколісся, меншу - пустелі й напівпустелі. В північній частині материка тут знаходиться найбільша пустеля світу - Сахара.
Ви вже знаєте, що в цій пустелі майже скрізь річна сума опадів менша 50 мм. У внутрішніх районах дощі можуть не випадати роками. Страшна спека й сухість повітря, неймовірно сильне нагрівання поверхні призводить до того, що навіть тоді, коли йде дощ, краплі води не долітаючи до землі випаровуються у повітрі.
Значні добові коливання температури повітря, особливо взимку, призводять до інтенсивного фізичного вивітрювання. Найміцніші гірські породи розтріскуються на щораз менші шматки і згодом перетворюються на пісок.
Пригадай, які є види вивітрювання? Чи характерні вони для території пустель Африки?
Величезні площі в Сахарі займають кам'янисті, піщані і глинисті пустелі. Уявіть собі перші з них. Ніби могутня рука невідомого будівничого принесла і розрівняла щебінь. Такі пустелі тягнуться на десятки кілометрів. Але каміння хоча б не рухається. А от дюни й бархани
піщаних пустель знаходяться у постійному русі (мал. 52).
Здавалося б, у таких умовах нічого живого у Сахарі просто не може існувати. Але це не так. Можливості пристосування рослин і тварин до екстремальних природних умов просто вражають. Безумовно, біологічний світ тут бідний. У Сахарі можна зустріти 1200 видів рослин! На 1000 км2 у середньому припадає 150 видів, що в 10 разів менше, ніж в Україні й у 25 разів менше, ніж у вологих екваторіальних лісах.
Серед рослин переважають багаторічні посухостійкі злаки й чагарники. Вони мають могутню кореневу систему, яка проникає на глибину до 20 метрів. Є окремі рослини, які з'являються лише після випадання дощів. Вони швидко виростають, цвітуть, плодоносять і відразу висихають.
Рослини не вкривають землю суцільним килимом. За таких умов у пустельних тропічних ґрунтах накопичується мало перегною, але багато мінеральних солей. На величезних площах кам'янистих і піщаних пустель ґрунти взагалі відсутні.
Там, де близько до поверхні землі підходять ґрунтові води, виникли оази. Тут ростуть фінікові пальми, оливкові дерева, цитрусові, інжир. На півдні Сахари зустрічається пальма дум. У Сахарі, в оазі Терер, росте найсамотніша у світі пальма. Найближче до цієї пальми дерево знаходиться на відстані 1000 км.
Тваринний світ Сахари теж не багатий. Ссавців налічується близько 60 видів. Вони демонструють величезні можливості пристосовуватися до несприятливого для життя довкілля. Наприклад, антилопа адакс може місяцями обходитися без води. В пустелі є декілька видів газелей, а в масивах Ахаггар й Тібесті зустрічаються муфлони [мал. 53) та один вид мавп. Місцеві мешканці іноді використовують їх для пошуку води. Піймавши й нагодувавши солоним, мисливці відпускають мавпу і йдуть за нею, поки вона не приведе їх до води.
З хижаків відомою є лисиця-фенек. Ця тварина має величезні вуха» які служать для охолодження організму. Фенек дуже кмітлива. Виходячи на полювання в пустелю, вона їсть слимаків на рідко розміщених кущах. Цікаво, що лисиця бере з куща лише одного-двох слимаків, а потім мандрує далі. Чому? Щоб слимки розмножувалися і було що їсти і завтра й післязавтра. Так розумно і не всі люди чинять. Хіба не так?
У Сахарі багато плазунів. Це варани та змії (кобри, рогата гадюка). Більшість тварин у Сахарі активні лише вночі.
Поясни причину нічної активності мешканців Сахари.
Пустелі Південної Африки. У тропічній зоні Південної Африки, на заході знаходиться пустеля Наміб, в центрі - пустеля Калахарі, на сході - савани й рідколісся.
Пустеля Наміб простяглася вздовж узбережжя Атлантичного океану. Це край парадоксів. Вологість повітря в цих місцях вища, ніж у будь-якому іншому куточку планети, незважаючи на те, що дощі випадають тут украй рідко. На сухий пісок пустелі щодня лягає густий туман. Рослинність за цих умов майже повністю відсутня. Однак тут зустрічається рослина, яку вчені досі не можуть вірно класифікувати. Це вельвічія мірабіліс
Відомо, що рослини пустелі, яким необхідно зберігати вологу, мають маленьку поверхню листя. І це цілком виправдано. Площа випаровування зменшується до мінімуму. А листя вельвічії досягає 2 м у ширину і понад 6 м у довжину. Воно потрібне рослині для того, щоб поглинати вологу з туману, який приходить з океану. Під час туману пори рослини розкриваються, а коли водяна пара розсіюється, щільно закриваються.
З пустельних і напівпустельних районів Калахарі походять і соковиті кавуни. В цілому, рослинний і тваринний світ тут більш характерний для зони саван і рідколісся, про який ви вже знаєте.
Серед цікавих плазунів у пустелі Наміб трапляється карликова гадюка. Пісок - опора ненадійна. По ньому важко рухатися. Тому карликова гадюка пересувається стрибками. Подібний спосіб пересування має ще одну суттєву перевагу. Польоти у повітрі охолоджують її тіло. А потреба в цьому є. Згадаємо, до скількох градусів може нагріватися поверхня землі у пустелях. Тут будеш стрибати, хочеш ти цього, чи ні!
Г На крайній півночі й півдні Африки (в умовах субтропічного клімату з теплою й вологою зимою та сухим і жарким літом) розвинулася твердолиста вічнозелена рослинність.
У північній частині Африки в тропічному кліматичному поясі знаходиться найбільша пустеля світу - Сахара. На півдні материка більшу частину поясу займають савани й рідколісся, меншу - пустелі й напівпустелі.
У Сахарі сформувалися кам'янисті, піщані і глинисті (га-мади, ерги, серири) пустелі з бідною рослинністю та тваринним світом, що можуть довгий час обходитися без води.
1. В якій частині материка знаходяться вологі субтропіки?
2. Схарактеризуйте особливості рослинності, яка переважає у середземноморському кліматі Африки?
3. Поясніть наслідки, які мають для Сахари великі добові коливання температури?
4. Як пристосувалися рослини й тварини пустель Африки до посушливого й спекотного клімату?
5. Схарактеризуйте риси, які відрізняють пустелі Наміб І Сахара?
6. Складіть коротку пам'ятку учаснику автомобільного ралі в пустелях Африки щодо підготовки до подорожі та поведінки під час неї.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 278 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть