загрузка...
§ 15. Швейні машини - 9 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 9 » § 15. Швейні машини
12:41
§ 15. Швейні машини

Опорні поняття: швейна машина, будова швейної машини, спеціальні та універсальні швейні машини, ручний, ножний та електричний привод.
Чи траплялося тобі в магазині роздивлятися величезну кількість зразків тканин? Які вони різні й гарні! На будь-який смак! У твоїй уяві, напевно, виникали стильні й модні моделі суконь, які можна пошити з тканин, що сподобалися. Виникали думки: як добре тим, хто вміє шити для себе неповторні речі. Тепер у тебе з'явилася можливість ближче познайомитися зі швейною машиною, її історією і будовою, а також навчитися на ній шити.
З історії швейної машини.
Для початку заглянемо в історію. З давніх часів до початку XIX століття одяг шили вручну. Сотні кравців трудилися над однією сукнею для знатної дами (мал. 75). Щоб виглядати модно, дама одягала плаття, зшите з понад 40 метрів тканини. Оборки, складки, бантики, квіточки - на пошиття однієї сукні витрачалося не менше тижня ручної праці - дуже важкої і виснажливої. І нарешті знатна дама могла одягти цю сукню лише один раз.
Багато століть люди шили ручними стібками, але винахідників ніколи не залишала думка прискорити процес шиття. Швейні машини почали винаходити й розробляти в
XIX столітті в різних країнах: Америці, Німеччині, Австрії. І тільки в 1850 -1851 pp. американці Ален Вільсон і особливо
Ісаак Меррітт Зінгер так удосконалили швейну машину, що вона шила практично так само, як сучасні.
Ісаак Зінгер запатентував свою швейну машину в 1854 р. (мал. 76, а). Крім ручного приводу, вона оснащена педальним пристроєм ножного привода, використання якого звільняє руки кравця. Зручним доповненням до машини є декоративний литий стіл.
Раритетні швейні машини можна побачити в музеях і на виставках, вони викликають неабияку зацікавленість у публіки. Цікаво, що чимало швейних машин-довгожителів у робочому стані збереглися ще з першої половини XX століття. Перші швейні машини мають особливо привабливий вигляд, вони прикрашалися малюнками й різьбленням, а за формою подекуди нагадували пістолет або приклад зброї (мал. 77).
Сьогодні побутові швейні машини є в багатьох родинах. Термін їх служби, за прийнятими стандартами, близько 25 років.
У наш час, в побуті і швейній промисловості використовують високошвидкісні швейні машини: спеціальні й універсальні.
Спеціальні швейні машини виконують одну (іноді дві й більше) технологічну операцію: зшивання деталей, обрізка краю і обметування зрізів, обметування петель, пришивання ґудзиків тощо (мал. 78).
Універсальні швейні машини призначені для виконання великої кількості операцій: зшивних, оздоблювальних строчок, обробки петель, вишивки тощо (табл. 22). Сучасне виробництво пропонує швейні машини з комп'ютерним управлінням та спеціальними програмами з вишивання.
Швейні машини, які застосовують у побуті, відрізняються від промислових за конструкцією, технічними можливостями, дизайном, але будова, налагодження та правила експлуатації мають багато спільного.
Побутові швейні машини є з ручним, ножним та електричним приводами (мал. 79). Ці швейні машини називаються д вонитковими.
Привод - це пристрій, за допомогою якого машину приводять до руху. За допомогою будь-якого (ручного, ножного, електричного) привода рух передається маховому колесу, яке змушує обертатися всі робочі органи машини.
Ручний привод поступово відходить у минуле. Працювати на такій машині незручно, тому що права рука зайнята обертанням рукоятки.
Ножний привод звільняє руки для роботи - це велика перевага над ручним приводом. Машина з ножним приводом дуже зручна для навчання швейній справі, оскільки можна легко регулювати швидкість обертання головного валу.
Машина з електричним приводом швидша й зручніша в роботі (мал. 80). Електропривод призначений для вмикання і вимикання машини та зміни частоти обертання головного валу. Він складається з електродвигуна, пускорегулюючої педалі та шнура з вилкою. Швидкість роботи швейної машини залежить від сили натиску ногою на пуско-регулюючу педаль.
Швейні машини відрізняються за зовнішнім виглядом, формою окремих частин, але в цілому всі вони мають подібну будову (табл. 23.)
Для виконання машинної строчки в кожній швейній машині є основний робочий орган - голка, яка використовується для проколу тканини» протягування через неї верхньої нитки та утворення петлі із цієї нитки (мал. 81).
Чи знаєш ти
Еліас Хоу, винахідник швейної машини, ніяк не міг змусити працювати голку в своєму новому винаході. Отвір в основі голки (як в ручних голках) абсолютно не підходив. Одного разу, як написав журнал «Популярна Механіка» в 1905 p.: «... йому наснилося, що він розробляє швейну машинку в якійсь дивній країні для жорстокого короля. Король дав йому 24 години, щоб закінчити розробку машини І змусити її працювати, але скільки б він не намагався, нічого не виходило, і він нарешті здався. На світанку його повели на страту, і в цей момент, як часто буває в миті великої кризи - його осяяло! Він ясно побачив, що списи, супроводжуючих його воїнів, мають отвори біля наконечника. Він зрозумів, що це і є рішення проблеми голки швейної машинки. Він почав благати про додатковий час і в цей момент прокинувся. На годиннику було 4:00 ранку. Він швидко одягнувся і вирушив у свою майстерню і о 9:00 модель голки з отвором у кінця була готова».
1. Хто і коли винайшов першу швейну машину?
2. Які види приводів використовують у побутових швейних машинах?
3. У чому відмінність спеціальних і універсальних швейних машин?
4. Уважно розглянь робочі органи швейних машин з ножним приводом та з електричним.
5. Запиши в робочому зошиті назви робочих органів машини та їх призначення. Заповни таблицю:
6. У чому відмінність ручної і машинної голки?
7. Чому перед роботою необхідно перевіряти справність швейної машини?
8. Що може статися, якщо тримати пальці рук близько до лапки швейної машини?
9. Чому після закінчення роботи необхідно відключити швейну машину від мережі?
Увага! При прокладанні строчки ламаною лінією повороти тканини роби при опущеній голці і піднятій притискній лапці. Рядки по хвилястій лінії виконуй на малій швидкості обертання махового колеса.
Примітка. Під час роботи на швейній машині з ножним приводом стеж за тим, щоб махове колесо оберталося на працюючого, при цьому тканина має рухатись від працюючого.
Скарбничка мудрості «Не поговоривши з головою, не берись руками».
Правила безпечної праці на швейній машині
Небезпека під час роботи:
• пошкодження пальців голкою;
• попадання волосся або країв одягу в обертові частини швейної машини;
• ураження електричним струмом. Перед початком роботи:
• перевірити справність машини та ізоляцію проводів;
• перевірити перед з'єднанням деталей виробу, чи не залишилася в них ручна голка або шпильки;
• прибрати з робочого столу, на якому встановлена швейна машина, зайві предмети.
Під час роботи заборонено:
• встановлювати шпульний ковпачок, заправляти верхню нитку;
• класти ножиці та інші інструменти близько обертових частин машини;
• передавати ножиці та інше під час роботи машини. Після закінчення роботи:
• вимкнути машину;
• підкласти клаптик тканини під притискну лапку та опустити її;
• прибрати робоче місце.

Нові підручники для 7 класу (2015)
ГДЗ 7 клас готові домашні роботи решебники


Категория:
2015
| Просмотров: 748 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть