загрузка...
§ 16.Риби - хребетні тварини, які пристосовані до життя у воді - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 16.Риби - хребетні тварини, які пристосовані до життя у воді
17:59
§ 16.Риби - хребетні тварини, які пристосовані до життя у воді

Кожен із вас бачив риб і знає, що вони живуть у воді, а в повітряному середовищі гинуть. Відомо також, що риба відкладає ікру. Проте чи ви знаєте, чому риба не тоне? Чому, перебуваючи у воді, весь час розтуляє рота? Навіщо рибі стільки плавців? Чому вона слизька на дотик? Аби відповісти на ці запитання, пригадаймо особливості життя у водному середовищі. З'ясуємо, як змогли пристосуватися до нього риби.
Пристосування риб до життя у воді. Ви чули висловлювання «почувається добре - як риба у воді». Що дає окуню (мал. 16.1) змогу добре почуватися в цьому середовищі? Орган дихання - зябра (мал.16.2). Зябра - пристрій, за допомогою якого в тварин, що живуть у воді, відбувається газообмін. Вони розташовані з обох боків голови риби. Зябра розміщуються в порожнині, що сполучена з глоткою окуня і прикрита зовні зябровими кришками. Риба відкриває рота, піднімає кришки, вода «втягується* в глотку, а з неї - у порожнину до зябер. Так у окуня відбувається вдих. Під час видиху рот закривається, зяброві кришки притискаються до тіла, виштовхуючи воду назовні. Відкриваючи і закриваючи рот і працюючи зябровими кришками, окунь створює потік води через рот до зябер і через них назовні. У цей час в зябра проникає кисень, а з них видаляється вуглекислий газ.
Як утримуються риби в товщі води? Для цього потрібно урівняти густину тіла з густиною води. У окуня, корона і багатьох інших риб є плавальний міхур (мал. 16.3), заповнений газами (киснем, азотом, вуглекислим газом). Змінюючи кількість газу в ньому, риба змінює і глибину занурення. Акули плавального міхура не мають. Аби акула не потонула, їй потрібні великі запаси жиру, що за густиною менший за воду. Жир у риби відкладається у печінці, яка на 75 % складається з нього і становить 20 % маси тіла тварини. Крім того, щоб Залишатися в товщі води, акула постійно прикладає зусилля - увесь час рухається.
Як риба плаває? В окуня є парні плавці (грудні і черевні) і непарні (хвостовий, спинний, анальний). Його хребет (мал. 16.4) являє собою низку хребців - окремих кісточок, з'єднаних еластичними зв'язками. Такий хребет одночасно і міцний, і гнучкий. Каркас тіла утворюють ребра. Скелет утворений з кісткової тканини. До скелета (ребер та хребта) прикріплюються повздовжні м'язи. Деякі м'язи прикріплені до плавців. Коли м'язи, розташовані з одного боку, скорочуються, тіло в цей бік згинається.
Окунь може рухатися у два способи: по черзі згинаючи тіло то з одного, то з іншого боку, а також працюючи парними плавцями, як веслами. У нього небагато м'язів на плавцях, тому, застосовуючи їх, окунь може плисти лише повільно. Для швидкого руху він використовує м'язи тулуба і хвостового відділу тіла.
Плавці підтримують тіло риби в певному положенні, не даючи йому перекинутися набік. За допомогою парних плавців риби можуть робити повороти. Щоб, наприклад, повернути вправо, риба робить декілька рухів лівим плавцем, притиснувши правий до тіла.
Рухи і форма тіла та покриви. Риба плаває легко і швидко. Як вона долає опір води?
У окуня, як і в більшості риб, форма тіла обгінна, в нього немає шиї - голова одразу переходить у тулуб, а тулуб плавно з'єднаний з хвостом. Така будова додає тварині подібності до клина, що врізається в товщу води. І в оселедця, і в ската, і у вугра, форма тіла, попри всі відмінності, є обтічною, вона пристосована до певних способів плавання.
Ковзати у воді окуню допомагає гладенька кісткова луска, яка подібно до черепиці вкриває тіло. Луска у різних видів риб може відрізнятися за формою і розмірами . Під час росту риби наростає і луска. У риб, що живуть на півночі і в помірних широтах, вона наростає шарами навесні і літом, оскільки взимку риби не ростуть. Річні прирости луски (мал. 16.5) як річні кільця дерева, по ним можна дізнатися про вік риби.
Облегшує рибі рух у воді слиз, яку виділяють шкірні залози. Слиз також захищає тварину від паразитів - бактерій, грибів, тварин. Через густий слиз живу рибу нелегко утримати в руках. 
Органи чуття риби також пристосовані до життя у воді. Видимість у воді невелика, тому очі в більшості риб розрізняють колір і форму лише тих предметів, які розташовані неподалік від тварини. Очі риби розміщені на голові так, що можуть охоплювати майже весь простір навколо неї і рухатися незалежно одне від одного. Це дуже важливе пристосування, адже риби не можуть вертіти головою і озиратися, як це робите ви.
У воді добре розчиняється багато речовин, тому риби мають органи чуття, за допомогою яких відчувають смак їжі до того, як вона потрапить їм до рота. Органи смаку риби - це чутливі клітини в шкірі вусиків, губ, у ротовій порожнині. А ось «нюхають» риби через ніздрі, які розміщені попереду очей.
Коливання у воді розповсюджуються швидше, ніж у повітрі, й у риб Є спеціальні органи чуття, що їх сприймають. Це - бічна лінія (мал. І6.6 ) і внутрішнє вухо. Бічна лінія проходить під шкірою уздовж усього тіла риби з обох боків. З кожного боку вона утворена повздовжнім каналом і канальцями, що відходять від нього. Канальні відкриваються назовні через отвори в шкірі і лусці, тому вся система каналів бічної лінії заповнена водою. Коли риба пливе, хвилі, які розходяться від неї, відбиваються від підводних предметів. Відбиті хвилі досягають риби і спричинюють коливання води в бічній лінії. їх фіксують нервові клітини, розміщені в головному каналі. Так риба отримує сигнали про розташування навколо себе рослин, тварин, каміння тощо. За допомогою бічної лінії риби розрізняють напрямок і силу течії, глибину занурення.
Два внутрішні вуха - органи слуху, які містяться в черені. По кістках черепа в це вухо передаються звукові коливання. Риби добре чують звуки, що лунають як в воді, так і на березі.
Температура тіла риб залежить від температури води, у якій вона плаває. Таких тварин інколи називають холоднокровними. їм важко вести активний спосіб життя, коли температура води на поверхні водойми знижується майже до О С 3 настанням холодів риби наших широт ховаються на глибині в ямах і норах і впадають у сплячку.
Розмноження і розвиток риб. Більшість риб - різностатеві. Так, навесні у яєчниках самок окуня утворюються яйцеклітини з великим запасом поживних речовин (ікринки), а в сім'яниках самців - сперматозоїди. В окуня нерест починається ранньою весною. Самка окуня відкладає яйцеклітини (ікру) на водні рослини, а самці поливають ікру своїми статевими продуктами (мал. 16.7). В окуня, як і в більшості видів риб, запліднення зовнішнє. Протягом десяти днів після запліднення формується личинка окуня. Залишивши оболонку ікринки, вона починає самостійно живитися. З часом личинка стає мальком - маленькою рибкою, подібною до дорослого окуня. Розміри малька збільшуються швидко, майже на 1 см за місяць. Окунь росте протягом усього життя, проте в дорослому віці його ріст значно сповільнюється.
Нерест у різних видів може відбуватися не лише весною, а й літом, у восени або навіть зимою. І місця розмноження різні види риб вибирають «на свій смак» . Є такі, що розмножуються в товщі води (тріска), на піщаному дні (піскар).
Самка окуня відкладає 100-300 тис. ікринок. Який пристосувальний сенс у такій плодючості? Не всі ікринки запліднюються, багато запліднених ікринок гине, не всі мальки доживають до дорослого віку. Плодючість риби збільшує вірогідність того, що бодай із частини ікринок утвориться потомство, яке продовжить «риб'ячий рід». Проте види риб, що піклуються про потомство, відкладають значно менше ікри.
Серед риб є і живородні види, але їх значно менше, ніж тих, що викидають ікру. До живородних належать рибки гуні, мечоносці, багато акул, морський окунь. У всіх живородних риб запліднення внутрішнє, зародок розвивається всередині організму самки. Більшість живородних риб народжує небагато мальків.
Більшість видів риб розмножується кілька разів у житті, але є й такі, що викидають ікру лише один раз, після чого гинуть.
1. Знайдіть у тексті опис пристосувань, що а) забезпечують можливість дихати у воді; 6) полегшують переміщення риби у воді; д) полегшують орієнтування риби в просторі. Які з них властиві нелише рибам, а й іншим водним тваринам?
2. За мал. 16.4 і текстом визначте, які складові опорно-рухової системи а) підтримують тіло риби в певному положенні - ... ; б) беруть участь у русі вперед - ...; у поворотах - ....
Знайдіть на мал. 16.3 орган, завдяки якому риби утримуються в товщі води, назвіть інші пристосування, що виконують ту саму функцію. Прослідкуйте, який вигляд має травна система окуня. Покажіть її товаришу.
3. За мал.16.2 і текстом з'ясуйте, як дихає риба. Складіть короткий опис процесу:
вдих - рот відкривається ... видих - рот... 4.Складіть план, за яким ви можете розповісти про розмноження риб. Порівняйте його з тим, що склав ваш товариш. Чи зможете ви переказати текст за його планом?
1. За якою ознакою окуня відносять до кісткових риб?
2. Чому риба весь час відкриває рота і рухає зябровими кришками?
3. Окунь, пірнувши на глибину 2 м, не переміщується і при цьому не спливає і не тоне. Чому?
4. Завдяки чому риба легко згинає тіло?
5. Як рухається окунь?
6. Яку функцію виконує бічна лінія риби?
7. Яке пристосувальне значення має величезна кількість ікриной, які відкладає самка окуня?
8. Чому людина не може дихати під водою, а риба дихає?
9. Чому мертва риба перекидається черевом догори і спливає?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 936 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть