загрузка...
§ 16. Стихійні явища природи - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 16. Стихійні явища природи
19:03
§ 16. Стихійні явища природи

1. Назви стихійні або несприятливі явища природи. 
2. Наведи приклади природних процесів, які негативно впливають на життя людини?
Несприятливі природні процеси. У природі Африки майже постійно трапляються явища, які можна назвати несприятливими для людей, тварин і рослин. Географічне розташування материка, конфігурація його берегів, геологічна будова, минуле і сучасне освоєння людиною сприяють виникненню загрозливих природних процесів.
Одним із найтиповіших для Африки несприятливим явищем природи є наступ Сахари на навколишню природну й культурну рослинність. Просуваючись на південь, піски щороку завойовують нову смугу завширшки до 5,5 км. У цій «війні» людина займає двоїсту позицію. З одного боку, вона саджає дерева, створюючи перешкоди для просування пустель, а з іншого, безжально знищує ліси з більшою швидкістю, ніж посуха й піски, випасає тварини і тим самим сприяє знищенню природної рослинності.
Покинуті будинки, засипані піском поля й канали, сухі дерева - такий вигляд мають «мертві» поселення на шляху наступу пустелі (мал. 55). Їхня кількість у останні роки значно зростає. Люди залишають обжиті місця, не витримавши виснажливої боротьби з пустелею, що наступає з півночі.
«Повзуча біда» знищує окремінаселені пункти, підриває підмісцєвє поселення валини сільського господарства багатьох країн. Там, де пустеля продовжує наступати, його продукція скоротилася вдвоє. Величезні площі родючих земель перетворились на пустелю.
За допомогою карти природних зон та політичної карти Африки назви країни, в яких відбуваються процеси наступу пісків.
У зоні наступу пісків дедалі більше загострюється проблема нестачі води. Люди отримують її у 2,5 рази менше норми. Від спраги страждають і домашні тварини, які випивають лише половину необхідної кількості води.
Вплив Сахари на природу відчувається далеко за межами Африки. Ця пустеля є найбільшим джерелом пилу на Землі. Щорічно десятки мільйонів тонн мінеральних частинок, піднятих з поверхні Сахари, переносяться потужними потоками повітря на величезні відстані. Вони потрапляють переважно у Середземномор'я, Західну Європу, на південь Африки і навіть через Атлантичний океан в Америку.
На різні частини Африки і далеко за її межами негативно впливають сильні вітри Сахари - харматан, сірокко, самум тощо (мал. 56). Іноді їх палюче і висушуюче повітря досягає й України, викликаючи посухи в південних районах.
Несприятливі природні явища. В Африці немає торнадо чи тайфунів, які є характерними для Північної Америки й Азії. Не накочуються на узбережжя й руйнівні хвилі цунамі. Але тут трапляються інші природні катастрофи. З'ясувалось, що у Камеруні й у Східній Африці причиною загибелі сотень людей і навіть цілих сіл стали озера. Велика їхня кількість знаходиться у кратерах вулканів.
Пригадай з курсу географії 6-го класу, які за походженням озерні улоговини ти знаєш?
Під дном озера Ніос накопичуються отруйні гази. Одного несприятливого дня вони раптом вириваються на поверхню. Отруйна хмара рухається за вітром до сіл, полів, доріг. Гинуть люди і домашні тварини. Найбільша трагедія сталася в Камеруні, де в селі Ніос загинуло 1746 чоловік (мал. 57).
Декілька сотень людей з отруєннями й опіками потрапили до лікарні. В долині постраждала вся рослинність. Десятки тисяч людей залишили обжиті місця.
Справжнім лихом Африки, якого немає на інших материках, є муха цеце. Тут її називають «літаючою вбивцею». Вона зустрічається на площі понад 10 млн. км2. Заселяючи все нові райони, муха переносить смертельну сонну хворобу, від якої гине велика рогата худоба і люди. У районах із високою чисельністю мухи цеце заняття скотарством стає зовсім неможливим. Наприклад, у невеликій африканській країні Уганді за рік від укусів мухи цеце гине понад 4000 жителів (мал. 58). 
Не вдалося людині приборкати в Африці й комарів. Ця звичайна для України і зовсім нестрашна, хоча і надокучлива комаха, на Чорному континенті небезпечніша за муху цеце. Лише в районі Сахари від малярії щорічно вмирає більше мільйона дітей. Але ж малярія - лише одна з хвороб, поширенню яких сприяють комарі (мал. 59).
Донедавна вважали, що людині лишилося зробити останній крок до приборкання комарів і хвороб, які вони поширюють. Але ці комахи, як і муха цеце, дуже швидко пристосувалися практично до всіх препаратів, що застосовуються проти них. «Війна» проти комарів і мухи цеце триває й досі.
Пригадай шкідливих комах, що швидко пристосовуються до отрутохімікатів та перешкоджають розвитку сільського господарства в нашій країні?
На півночі Африки, де немає мухи цеце, значних збитків природі і сільськогосподарським угіддям завдає сарана. В Африці живе найбільша за розмірами перелітна сарана. Розмножуючись у неймовірних кількостях, зграї сарани рухаються зі швидкістю ЗО км за добу. При цьому вони знищують на своєму шляху всю зелену рослинність. На материку зафіксовані випадки, коли під вагою сарани ламалися гілки дерев й чагарники (мал. 60).
Дай пораду мешканцям тА Африки у боротьбі зі шкідливими комахами.
Поширений у північній частині Африки і добре нам відомий птах - шпак, тут є справжнім лихом. Налітаючи на сільськогосподарські угіддя, сотні тисяч шпаків спричиняють збитки, які можна порівняти зі збитками від нашестя сарани.
В Африці бувають землетруси, виверження вулканів, зсуви, селі. Під час сильних сезонних дощів виникають повені. Та всі ці несприятливі природні явища не йдуть у жодне порівняння з такими ж явищами у Євразії, з якими ми познайомимося пізніше.
В Африці бувають виверження вулканів, землетруси, зсуви, селі, але одним із найтиповіших несприятливих для Африки явищ природи є спустелення.
На материку все більше загострюється проблема нестачі води, зростає шкода, яку приносять муха цеце, сарана та малярійні комарі.
1. Назвіть та покажіть на карті країни Африки, території яких опинилися перед загрозою поглинання їх Сахарою?
2. Проаналізуйте наслідки, які має наступ Сахари на обжиті людиною території?
3. Що вам відомо про комах-шкідників Африки?
4. Що треба знати І вміти пересічному європейцю для успішної подорожі Африкою?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 377 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть