загрузка...
§ 17.Клас Кісткові риби. Різноманітність кісткових риб - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 17.Клас Кісткові риби. Різноманітність кісткових риб
18:01
§ 17.Клас Кісткові риби. Різноманітність кісткових риб

Усі риби живуть у воді, проте водойми відрізняються одна від одної за багатьма ознаками. І ці ознаки відбиваються і на способах життя риб, і навіть на властивостях їх тіл. Як саме? Про це ви дізнаєтеся у цьому парагра-
фі.
Окунь - типовий представник класу Кісткові риби. У всіх кісткових риб, як і в окуня, є спільні ознаки. їх скелети формуються зі сполучної тканини: хрящової і кісткової. З кісткової тканини складається і луска. Зябра в них прикриті зябровими кришками. Зазвичай у цих тварин є плавальний міхур. Проте, окрім спільних ознак, є й такі, за якими кісткових риб розподіляють на ряди. Ознайомимося з деякими рядами класу Кісткові риби і з особливостями будови і способу життя їх представників.
Пристосованість риб до різних місць проживання. Риби заселили майже весь водний простір нашої планети: від прісних озер і річок до солоних морів й океанів. Вони пристосувалися і до холодних полярних вод, і до теплих екваторіальних, мешкають на будь-яких глибинах - від придонних вод океанів до водойм, що тимчасово висихають.
У залежності від солоності водойми, де живуть риби, їх розділяють на групи прісноводних, прохідних, солонуватих і морських.
Прісноводні риби (лінь, короп) - постійні мешканці стоячих прісних водойм і річок (мал. 17.1). У цих риб зазвичай спина бура або зеленкувата. Як наслідок, вони малопомітні у водоймах з водою майже такого кольору.
Прохідні риби переходять для розмноження із морів до річок (лосось, осетрові) або навпаки, з прісної води до солоної морської (деякі види вугрів) . Солонуваті риби населяють опріснені ділянки морів або устя річок (вобла, сиги, бичок, річна камбала ).
Морські риби живуть у солоній воді морів і океанів. У товщі води мешкають тунець, скумбрія, анчоус (мал. 17.2). У морських риб, що плавають у поверхні, спина часто синювата, близька за кольором до морської води. Такі риби мало примітні для хижих птиць. Черевце і боки цих риб сріблясті, їх погано видно морським хижакам (рибам, дельфінам, кальмарам) знизу на фоні світлої поверхні води. Скат і камбала - придонні риби (мал. 17.2). Для багатьох придонних риб характерна пласка форма тіла.
Окраска риб є важливим маскувальним пристосуванням до особливостей середовища. Освітленість води залежить від глибини - що глибше, то темніше. Риби, що плавають в товщі води до 200 м сріблясті. На глибині від 200 м до 4000 м окраска мешканців цього шару інша - від червонуватої до фіолетової або чорної. А от придонніриби невеликих глибин часто окрашені в різноманітні кольори, що повторюють різнобарв'я середовища. Особливо ті, що мешкають у коралових рифів (мал. 17.3).
Різноманітність кісткових риб. Ряд Коропоподібні (мал. 17.4). До нього належать карасі, лящі, лини, товстолобики, корони, а також в'юни, піскарі, краснопірки. На щелепах в більшості цих тварин немає зубів, але на останній парі зябрових дуг в них є так звані глоткові зуби. За їх допомогою коропоподібні подрібнюють рослинну їжу. Проте в ріках Південної Америки проживають корон о подібні хижаки иіраньї, риби З дуже гострими зубами.
Більшість видів коропоподібних - мешканці прісних водойм. Лише деякі на нерест мігрують у гирла річок.
Карасі і ліні живуть у тихих водоймах із стоячою водою. Тіло в них порівняно коротке, але високе, здавлене з боків. Завдяки такій формі тіла вони краще маневрують серед водних рослин озер і ставків.
В'юни - приклад пристосування риб до пересихання водойм. В'юн може дихати зябрами, поверхнею шкіри і навіть за допомогою кишечника. За недостачі кисню в'юн піднімається до поверхні води, захоплює повітря ротом і «проганяє» його крізь кишечник. Під час цієї «процедури» він видає звук, схожий на писк. Якщо водойма починає пересихати, в'юн впадає в сплячку. Коли ж вона висихає, риба заривається в мул і повертається назовні лише після дощів. Такі рятувальні дії в'юн може здійснити і завдяки формі тіла, що робить його схожим на вужа.
Ряд Окунснодібш (мал. 17.5) - найчисленніший, до нього належить близько третини всієї риби на Землі. В окунеиодібних колючі промені в плавцях, а черевні плавці розташовані безпосередньо під грудними.
У прісних водоймах України живуть йорж, окунь, судак, у Чорному морі - ставрида, скумбрія, іноді туди заходить тунець. Усі вони - хижаки, що швидко плавають, полюючи на дрібнішу рибу. Розвивати велику швидкість лід час довгої охоти тунцю дає змогу форма тіла - торпедоподібна, завдяки якій вода майже ідеально обтікає тіло.
А ось бички і морські собачки живуть у прибережних водах, ведуть придонний спосіб життя. Бичок живиться повільними донними безхребетними, отже, його тіло не пристосоване до великих швидкостей. Зате бичкам важливо, аби підчас шторму їх не зносило у відкрите море. Тому деякі їх види мають грудні плавці з присоском, який допомагає прикріплятися до придонного каміння. Морські собачки - рослиноїдні, живуть на мілководді серед каміння, «обгризаючи» з нього водорості.
До окунеиодібних належить і дуже небезпечна риба України - морський дракончик. Він живе на мулистих і піщаних мілководдях Чорного моря. Наступивши на таку рибу, людина уколюється об її отруйні «шпильки» (промені плавця), що може призвести до смерті.
Ряд Осслсдцеїюдібні (мал. 17.6) невеликі (до 35-40 см), витончені рибки, зазвичай сріблястого забарвлення. їх тіло покрито дрібною лускою, що легко обпадає. Численні зграї оселедцеподібних мешкають в усіх морях. Деякі з цих риб оселилися в слабо солоних і навіть прісних водоймах. У Чорному морі живуть кілька і широт. Там мешкає і чорноморський оселедець - прохідна риба, що заходить на нерест у ріку Дунай.
Оселедце подібні - численний ряд, але й риби потерпають від непомірного вилову.
Ряд Осстронодібні (мал.17.7) вирізняє серед інших дивна будова. У них довге рило, рот із вусиками на нижньому боці голови, асиметричний хвостовий плавець, у верхній лопаті якого розміщується частина хребта. Уздовж тіла розташовані ряди товстої кісткової луски. Майже весь скелет у них хрящовий, лише деякі частини черепа скостенілі. Протягом життя в осетроиодібних зберігається хорда. Це донні риби, пристосовані до живлення придонними тваринами. Для заковтування їжі (зазвичай безхребетних тварин) рот осетра витягується і уподібнюється трубці.
Більшість осетронодібних - прохідні риби, вони живуть у морях, а розмножуються в річках. Найбільший представник цього ряду - білуга, її маса може сягати 1,5 т, а довжина - 9 м. В Україні, в Азово-Чорноморському басейні, окрім білуги, мешкає осетер, шин, севрюга. У прісних водоймах зустрічається стерлядь.
Хоча самки осетронодібних можуть відкладати до 5 млн. ікринок і до- живають ці риби до 100 років, сьогодні цей ряд найменш численний. Це сталося через інтенсивний вилов, постійне браконьєрство, забруднення навколишнього середовища.
Ряд Лососсіюдібні. їх примітна ознака - невеликий м'який жировий плавець, розміщений перед хвостовим плавцем (мал. 17.8 ). їх раціон - дрібні риби і водні мікроорганізми. Більшість видів лососеиодіб-них є прохідними, але деякі постійно живуть у прісних водоймах (райдужна форель, сиг).
За формою тіла риби можна судити про спосіб її життя. У сига тіло стрілоподібне - подовжене, зі загостреним рилом, непарні плавники зміщені назад. Така форма характерна для риб, які наздоганяють добич раптовим кидком. Саме так полює сиг на дрібну рибу - чатує її, нерухомо стоячи у воді, а потім робить різкий кидок. Плодючість у лососеиодібних невисока, їх червона за кольором ікра велика за розміром. І м'ясо в них жовто-оранжеве або червоне, за що їх називають «червоною рибою». Через те, що всі лососеві мають дуже смачне м'ясо й ікру, майже весь цей ряд опинився на межі зникнення.
Надряд Кистепері. У 1938 році в Індійському океані виловили дивну тварину, що викликала у зоологів неабиякий інтерес. Назвали її латимерією (мал. 17.9). На перший погляд, це була звичайна риба завдовжки 1,5 м і масою 57 кг. Але дослідження латимерії виявили, що парні плавці риба використовує не лише для плавання, а й для повзання ио океанському дну. За будовою ці плавці схожі на кінцівки наземних хребетних тварин. Тому латимерію виокремили в надряд Кистепері. У цієї риби є виріст кишечника, що виконує функцію легені. Спливаючи на поверхню океану, латимерія ковтає атмосферне повітря.
1. Виокремте в тексті пристосування, характерні для риб. Класифікуйте їх відповідності до того, який сенс вони мають.
а) до місць проживання: прісноводні риби...
б) до способу полювання в певному місці проживання: форма тіла - торпедоподібна, ...
в) захист: темна спина, світле черевце - ...
Випишіть приклади риб, яким притаманні перелічені засоби пристосування.
2. Підготуйте екскурсію за темою «Клас Кісткові риби». Для цього знайдіть у тексті опис ознак, характерних для кожного з рядів кісткових риб, складіть перелік його представників. Зверніться до додаткової літератури й Інтернету, щоб розширити свої знання в цьому питанні. За мал.17.4 - 17.7 проведіть екскурсію для свого товариша. Розпитайте в нього, чи була ваша розповідь цікавою.
1. Як пристосований лінь і короп до життя у водоймах із стоячою водою?
2. Камбала відрізняється за формою від скумбрії. Який висновок щодо місця проживання цих риб можна зробити?
3. Підчас спуску глибоководний апарат зробив фото кількох риб. Серед них були майже чорні, темно-червоного окрасу, фіолетові, сріблясті. На яких глибинах фотографували риб, розташуйте фото за збільшенням глибини спуску.
4. У Дунаї інколи можна спіймати оселедця, а от тунця - ніколи. Чому, адже обидві риби живуть в морі?
5. Розкажіть про чудові пристосувальні здібності в'юна.
6. Які риби ряду Осетроподібні вам відомі?
7. Чим пояснюється катастрофічне зменшення кількості осетроподібних і лососеподібних риб?
8. Розкажіть про риб, що живуть у Чорному морі.
9. Учені вважають відкриття латимерії дуже важливим етапом для розуміння історії тваринного світу. Як на вашу думку, чому?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 871 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть