загрузка...
§ 17. Населення Африки - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 17. Населення Африки
19:11
§ 17. Населення Африки

1. Про які країни Африки ти вже знаєш з історії та літератури, книг і телебачення?
2. Пригадай, представники якої раси переважають на материку? Які зовнішні риси для них характерні?
Загальна характеристика населення Африки. Африка, відома всьому світу як Чорний континент, вважається батьківщиною людини як біологічного виду. Саме на цьому материку знайдено найдавніші рештки людських предків.
У 2013 р. населення Африки перевищило 1 млрд жителів. Висока народжуваність, а тому й швидкий ріст чисельності населення, спостерігаються у більшості країн материка. Вчені вважають, що після 2025 р. кожен п'ятий житель планети буде африканцем. Ще 20 років тому в Африці мешкало тільки 12 % населення земної кулі. Бурхливі темпи переселення сільського населення до міст поступово перетворюють Африку на континент міських жителів. Але поки що в цій частині світу все ще переважають мешканці сіл.
Спробуй пояснити, чому мешканці африканських сіл переїздять до міст?
РВ Африці живуть народи трьох основних рас: європеоїдної, екваторіальної та монголоїдної. Представники європеоїдної раси населяють в основному північ Африки. Це араби - алжирці, марокканці, єгиптяни, а також бербери й туареги. На більшій частині материка, південніше Сахари, мешкають народи африканської гілки екваторіальної раси (мал. 61). Вони дуже різні за зростом, кольором шкіри, формою голови та обличчя. Найвищі на зріст (180-200 см) - тутсі, нілоти, масаї живуть у саванах північної частини материка.
В якій частині Африки мешкають найбільш низкорослі представники негроїдної раси? Що ти про них вже знаєш?
Південь Африки населяють бушмени і готтентоти. Для них характерні жовто-коричневий колір шкіри та широке плоске обличчя. Представники монголоїдної раси - малагасійці - живуть на Мадагаскарі.
Країни Африки. Населення Африки швидко зростає. Усе більше поселень з'являється в колись неосвоєних частинах материка і там, де складні умови для життя. Населення континенту об'єднане в 58 держав, 54 з яких суверенні, і розміщене на його території вкрай нерівномірно.
Знайди на політичній карті Африки та підпиши в контурній карті назви країн, інформацію про які ти прочитаєш нижче. Вкажи назви столиць цих країн.
Перші колонії європейців на півночі Африки з'явилися ще за часів римлян, коли вони зруйнували древнє місто Карфаген. У кінці XV століття португальці контролювали узбережжя Західної Африки. Після них материк заповнили практично всі західноєвропейські країни: Англія, Голландія, Данія, Іспанія, Італія, Німеччина, Португалія, Франція. В XVII столітті в історії Африки починається колоніальний період, але дослідження та освоєння європейцями материка просувалося дуже повільно через ворожо налаштованих місцевих мешканців та суворі для європейців кліматичні умови на самому материку. На кінець XIX століття в Африці залишилося лише дві незалежні країни - Ліберія та Ефіопія (мал. 62).
Колоніальна система почала руйнуватися в другій половині XX століття, а 1960 рік було проголошено «роком Африки», адже саме тоді 17 країн материка вибороли свою незалежність. В наступні 10 років ще 15 країн стали незалежними.
Алжир (столиця Алжир) став найбільшою за площею державою Африки в 2011 році після розподілу Судану на дві країни (Судан і Південний Судан). Близько 85% території країни займають хамади (кам'яні пустелі) та ерги (піщані пустелі) Сахари. Тому не дивно, що понад 90% населення країни мешкає на півночі, уздовж узбережжя Середземного моря. Країна має найбезхмарніше небо на Землі - 354 дні на рік тут світить сонце! Крім того, тут знаходяться найбільші в світі бархани, окремі з яких досягають довжини в 5 кілометрів, а висоти - 400 метрів. Тут ростуть вічнозелені дуби, алепські сосни, ліванські кедри (мал. 63)t акації, фісташкові та мастикові дерева, оливи.
З 1834 по 1962 рік країна була колонією Франції. Після національно-визвольної війни, яка тривала майже 8 років, з країни виїхали не тільки колонізатори французи, а й найбільш освічені араби, оскільки зі свободою добробут у країну так і не прийшов.
Неподалік від старовинного міста Константина знаходяться цілющі джерела Хамам Мескутин, вода в яких майже кипить (95-98'С) (мал. 64). Місцеві діти бавляться з водою джерел - нагрівають воду в чайнику або варять курячі яйця.
Запропонуй способи господарського використання вод цього джерела.
Лівія (столиця Тріполі) - арабська держава на півночі Африки, яка має давню і насичену подіями історію (мал. 65). Після понад 20 років боротьби за незалежність від італійських колонізаторів країна врешті її отримала у 1951 році.
Лівія має найбільші в Африці розвідані запаси і входить в десятку країн світу, найбільш забезпечених на нафту. Саме нафто-видобуток та експорт дозволив одній з найбідніших країн Африки, якою була Лівія, стати країною з найбільшим в Африці доходом на душу населення.
ЧНа політичній карті Африки знайди назви країн-сусідів Лівії та їх столиці.
Найвища точка країни - гора Бетте (2267 м) знаходиться в межах нагір'я Тібесті.
Територія Лівії виходить до Середземноморського узбережжя і має найбільшу за протяжністю серед країн Африки берегову лінію - 1770 кілометрів, що дає країні можливість розвивати туризм. Цьому сприяє і середземноморський субтропічний клімат.
Саме в Лівії була зареєстрована рекордно висока температура повітря 58"С. В пустелях дмуть сухі вітри гіблі та хамсин, які приносять пилові бурі. Більша частина Лівії, за винятком приморських територій, гір та оаз, непридатна для розвитку сільського господарства. Тому більша частина населення мешкає в містах.
Назви умови, які не дозволяють розвивати в країні сільське господарство?
Рослинний та тваринний світ країни бідний, адже 98% її території - це пустелі. Тут водяться шакал, гієна, ящірки, змії, лисиця-фенєк. Країна постійно має проблеми з водозабезпечен-ням населення і господарства. Тому урядом проводяться роботи із заліснення окремих територій, відбувається пошук джерел підземних вод.
Єгипет (столиця - Каїр). Одна з найбільших річок у світі Ніл стала колискою цивілізації і країни, історія якої налічує понад 5 тисяч років. У Європу назва країни Єгипет прийшла із старогрецької мови «Айгюптос», з наголосом на першій літері.
Країна і багата, водночас дуже бідна. Її надра містять запаси нафти, природного газу, залізняку, фосфатів, вапняку, марганцю, цинку, свинцю. Для фауни характерні газелі, лисиця, тушканчик, гієна, шакал, бегемот, крокодил, верблюд, різноманітні птахи, комахи, ящірки і змії. Але близько 96% території країни займають пустелі, і тільки 4 % доводиться на родючу дельту і долину річки Ніл.
У долині річки вирощують рис, кукурудзу, різні зернові і бобові культури, фрукти, овочі, розводять худобу. Окрім цього, сільське господарство Єгипту дає 3% загальносвітового збору бавовни. Це досить багато для однієї країни. І, звичайно ж, завдяки цьому в Єгипті розвинені текстильна, бавовняна і швейна промисловість.
Завдяки розвитку міжнародного туризму майже половина населення країни зайнята у сфері обслуговування (мал. 66).
Поясни причини, за яких туризм в Єгипті отримав значний розвиток.
Єгипту також належить найбільший штучно споруджений Суецький канал (мал. 67).
Знайди на карті Африки Суецький канал. Назви моря, які він сполучає та материки, які розділяє. Оціни господарське значення каналу.
Ефіопія (столиця Аддис-Абеба) - одна з найбільш високогірних країн африканського континенту. Найвища точка країни - гора Рас-Дашен здіймається на 4623 метри. Населяють країну «люди з обпаленим обличчям, саме так перекладається з грецької її древня назва «Айтьопія». І справді, ефіопи мають шкіру шоколадного кольору, дуже схожу на засмаглу,- це перехідна між негроїдною та європеоїдною ефіопська раса. Ця країна стала першою християнською державою в Африці ще в IV столітті (мал. 68). До 1974 року майже два тисячоліття в країні царювали нащадки мудрого царя Соломона.
Сьогодні Ефіопія одна з найбідніших країн світу, яка часто потерпає від нестачі вологи та жахливих посух, при цьому більшість її населення зайнята в сільському господарстві. Тут вирощують сорго, кукурудзу, боби, горох, цукрову тростину, каву, банани, тютюн, цитрусові та олійні культури, розводять овець, кіз та велику рогату худобу. Саме Ефіопію вважають батьківщиною кавового напою і одним з найбільших виробників кави в світі (мал. 69).
Г Вчені вважають Африку батьківщиною людини, тут живуть народи трьох основних рас: європеоїдної, екваторіальної та монголоїдної.
Відповідно до природно-кліматичних умов материка населення в межах його території розміщене вкрай нерівномірно. Сьогодні тут існує 58 держав, 54 з яких суверенні.
Майже 5 віків територія Африки була колоніальними володіннями розвинутих західноєвропейських країн.
Країни Африки мають різні природні умови та ресурси для розвитку економіки країн і покращення життя корінного населення материка.
Сьогодні більшість населення материка живе за межею бідності.
1. В яких частинах материка мешкають представники трьох рас? Знайди ці території на карті Африки.
2. Поясни, чому країни Африки бідні та слаборозвинені?
3. Як впливають природно-кліматичні умови на життя та господарську діяльність населення Африки?
4. Назви основні галузі господарства Африки І чому саме вони є найбільш розвиненими?
5. Поясни, що в цілому характерне для країн Північної Африки?
6. Проаналізуй, як змінювалася політична карта Африки за останні 5 віків та за останні 50 років.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 326 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть