загрузка...
§ 18. Держави: Лівія, Нігерія, Судан, Південна Африка - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 18. Держави: Лівія, Нігерія, Судан, Південна Африка
19:15
§ 18. Держави: Лівія, Нігерія, Судан, Південна Африка

1. Як ти розумієш поняття «економічні зв'язки»?
2. Поясни, чому Україна підтримує зв'язки з різними країнами світу?
Нігерія (столиця Абуджа) розташована па низькому плато заввишки близько 600 м над рівнем моря. Його розчленовують долини річок Нігер та його притоки. У дельті Нігера утворилася
смуга боліт завширшки майже 100 км. На північному сході поверхня країни поступово знижується у бік озера Чад.
Для річок характерна наявність великої кількості порогів і водоспадів і різкі сезонні коливання рівня води. Нігер судноплавним практично цілий рік, але вода в річці та її береги дуже забруднені (мал. 70).
Знайди на карті Африки річку Нігер. Спробуй пояснити причини їі повноводності протягом всього року.
Нігерія багата на родовища залізняку, нафти, природного газу, олова, вапняку (який використовують для виробництва цементу) тощо.
Мангрові і прісноводні заболочені ліси, які переважають на узбережжі океану, змінюються смугою густого тропічного лісу з цінними породами дерев: кайя (червоне дерево), хлорофора висока, олійна пальма. Далі на північ ліс змінюється травами, ще далі - пустелями. Для Нігерії характерне інтенсивне землеробство і випас худоби які руйнують ґрунти та знищують ліси.
Тваринний світ змінюється в напрямі з півдня на північ: крокодилів, мавп, змій, горил і леопардів змінюють антилопи, верблюди, гієни, жирафи, леви, слони, газелі. У річках водяться численні види риб, крокодили і бегемоти. Вражає різноманітність птахів, особливо на узліссях: дрохви африканські, грифи, шуліки, бекаси, голуби, страуси і довгохвості папуги.
За чисельністю населення Нігерія входить в десятку найбільш населених країн світу. Багатонаціональне населення країни складається з понад 250 націй та народностей, які сповідують різні релігії. Це різноманіття спричинює жорсткі міжетнічні та міжконфесійні конфлікти. Мал. 71. Залишки древньої
Судан (столиця Хартум) є колискою багатьох стародавніх цивілізацій, які виникали та зникали на берегах Нілу (мал. 71).
Незалежність від англійських колонізаторів країна отримала в 1956 році, але процвітання і мир не прийшли в країну. Громадянські війни та військові заколоти змінювали один одного.
На політичній карті Африки знайди назви країн-сусідів Судану та їх столиці.
У рельєфі Судану плоскі рівнини чергуються з гірськими хребтами, на заході розташована кальдера Дериба (кратер згаслого вулкану з двома озерами всередині), яка є найвищою точкою в Судані - 3042 м (мал. 72).
Річки Голубий і Білий Ніл зустрічаються в районі Хартума, щоб разом з іншими притоками, утворивши великий Ніл, досягти вод Середземного моря. На річках побудовані греблі гідроелектростанцій.
Кількість опадів в межах країни зменшується в напрямі на північ, створюючи умови для формування дуже сухої Нубійської пустелі, де лютують піщані бурі. Сезон дощів на півночі Судану триває близько трьох місяців, з липня по вересень, і з червня по листопад на півдні.
У північних та західних напівпустельних областях люди не мають умов для розвитку сільського господарства і кочують з верблюдами та отарами овець. Уздовж Нілу сформувалася основна зона рослинництва. Більшість населення країни зайнята саме в сільському господарстві.
Надра Судану багаті на такі мінеральні ресурси, як мідь, золото, граніт, гіпс, свинець, марганець, природний газ, нікель, нафту, срібло, олово, уран тощо.
Серйозними проблемами в Судані є опустелювання, ерозія ґрунту, вирубування лісів, висихання і зниження родючості ґрунтів і ґрунтових вод. Близько 20 видів ссавців і 10 видів птахів на межі вимирання.
Крім того, громадянські війни і голод забирають мільйони життів цивільного населення Судану, сотні тисяч потрапляють в рабство, заборонена свобода преси, діти вербуються в солдати, п'ята частина населення залишається за межею бідності.
Демократична Республіка Конго (столиця - Кіншаса) знаходиться в межах басейну річки Конго і вузькою смугою землі на її північному правому березі виходить до Атлантичного океану. Природа країни дуже відрізняється від природи вже згаданих країн. Майже 75% її території вкриті тропічними лісами.
Поясни, чому природа Республіки Конго відрізняється від природи Єгипту, Алжиру та Ефіопії?
На південь від екватора, сезон дощів триває з жовтня по травень, а на північ - з квітня по листопад. Уздовж екватора опади випадають увесь рік. Вони часто супроводжуються сильними грозами.
Визнач середню кількість опадів у межах цієї країни.
Найнижча точка країни - узбережжя Атлантичного океану - знаходиться на рівні Ом, а найвища - на північному сході країни, в гірському масиві Рувензорі Пік Маргерита (Стенлі) здіймається на 5110 м. Античні географи вважали, що саме тут бере початок Ніл, а гори вони називали Місячними (мал. 73).
У країні дуже різноманітні корисні копалини: мідь, нафта, діаманти, золото, срібло, марганець, олово, уран, боксити, залізняк, вугілля. Країна багата на гідроенергетичні ресурси та пиломатеріали. Тільки 3% земель використовуються в країні під ріллю і практично немає пасовищ.
Серед несприятливих природних явищ треба назвати періодичні посухи на півдні країни і повені в центральній її частині, крім того тут є активні вулкани (мал. 74). Значний та інтенсивний видобуток корисних копалин відкритим способом призвів до утворення величезних кар'єрів. 
Південна Африка (столиця Преторія) - найбільш розвинена країна на материку, хоча і в неї вистачає проблем, пов'язаних з бідністю та зростанням злочинності, особливо серед темношкірого населення.
На території країни є майже все: просторі піщані пляжі, високі скелі, вологі тропічні ліси, спекотні сухі пустелі, великі річки, різноманітні корисні копалини - від алмазів, золота та платини до міді і кам'яного вугілля. Південна Африка належить до країн найбільш багатих у світі на мінеральну сировину.
В історії країни були часи злетів і падінь, часи мирного співіснування голландських, французьких та німецьких колоністів з місцевими племенами банту і кровопролитні війни, найжорстокіша з яких англо-бурська тривала з 1899 по 1902 рік.
Тривалий період в країні проводилася політика расової дискримінації - апартеїд. Під тиском уряду США та країн Європи білий уряд Південної Африки був змушений відмовитися від цієї політики і лише в 1994 році тут відбулися перші в історії країни демократичні вибори.
Найбільш розвиненою галуззю господарства країни є промисловість.
Як на твою думку, що виробляють підприємства країни?
Сільське господарство через несприятливий клімат розвивається гірше. Тут розводять кіз, овець, віслюків, свиней, велику рогату худобу, птицю та мулів, вирощують пшеницю, ячмінь,
цитрусові, фрукти, овочі, бавовник, кукурудзу, арахіс.
Південна Африка відома в світі своєю промисловою та сільськогосподарською продукцією: алмази, золото, автомобілі, різноманітні консерви, пиво, вино, вироби з вовни та бавовни. Багато туристів з усього світу бажають відвідати Мал. 75. Пінгвініи у Південній цю країну на самому півдні материка (мал. 75).
Зв'язки України з державами африканського континенту. Африка має великий природний потенціал та можливості для взаємовигідного співробітництва з Україною.
Україна та країни Африки на світовому ринку товарів та послуг не є конкурентами. Це взаємовигідно для обох сторін. Україна має попит на продукцію африканських держав, а вони, в свою чергу, відчувають потребу в українських інвестиціях, товарах, машинах, устаткуванні, послугах українських спеціалістів та науковців.
Які українські спеціалісти, на твою думку, можуть бути корисними в країнах Африки?
Основними споживачами українських товарів сьогодні залишаються Єгипет, Нігерія, Алжир, Марокко, Туніс.
Україна купує боксити, алюмінієві руди та концентрати, какао боби, тютюнову сировину, олію какао і хоче купувати африканські глиноземи з Анголи і Зімбабве.
В країни Африки Україна продає сталь та напівфабрикати з неї, аміак, олію, гелікоптери тощо, а ще може продавати машини, обладнання, транспортні засоби.
Для розв'язання гострої для багатьох країн Африки продовольчої проблеми Україна може запропонувати допомогу в будівництві гребель і водосховищ, штучних зрошувальних систем.
Україна може задовольнити потреби африканських країн у картографічній і геодезичній зйомках, геологічному розвідуванні.
Окремі африканські країни, такі як Марокко, Туніс, Сенегал, Алжир, Лівія вже створили сучасні хімічні й нафтохімічні підприємства. Африканські країни експортують олію і парфумерію, кальциновану соду, медикаменти, синтетичні миючі засоби тощо. Україна зацікавлена в цих товарах, адже вони дешевші за європейські.
Країни півдня Африки мають потребу у вантажних авіаційних перевезеннях (мал. 76). Перспективним є використання української вітчизняної авіатехніки. В умовах Південної Африки, наприклад, найкращим вважається вантажний варіант літака Ан-124, який виготовляють на Київському авіаційному заводі.
Природні умови країн південної та центральної Африки в цілому більш сприятливі для розвитку сільського господарства та забезпечення населення продуктами харчування.
З отриманням незалежності в країнах Африки постали проблеми встановлення демократичного державного ладу, міжнаціонального та міжконфесійного миру, толерантності та боротьби з бідністю.
Україна має великі перспективи розвитку взаємовигідних стосунків з країнами Африки.
1. Поясни, що в цілому характерне для країн південної та центральної Африки?
2. Які проблеми виникли в країнах центральної та південної Африки зі здобуттям ними незалежності?
3. Які з проблем є типовими для всіх країн континенту?
4. Що тобі відомо про зв'язки України з державами африканського континенту?
5. Знайди на політичній карті Африки найбільші за площею країни, назви їх столиці.
6. Підготуй коротке повідомлення про одну з країн Африки.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 282 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть