загрузка...
§ 18.Клас Хрящові риби. Різноманітність хрящових риб - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 18.Клас Хрящові риби. Різноманітність хрящових риб
18:05
§ 18.Клас Хрящові риби. Різноманітність хрящових риб

На відміну від кісткових риб, увесь скелет у представників цього класу утворений лише хрящовою тканинок). У них відсутні плавальний міху]) і зяброві кришки, проте є декілька пар зябрових щілин, що відкриваються назовні. Майже всі вони є мешканцями морів і океанів. Учені вважають, що хрящові риби виникли раніше за кісткових риб. З'ясуємо, які риби належать до цього класу, які особливості будови, способу життя, поведінки для них характерні.
Хрящові риби. Акули (мал. 18.1.) - найвідоміші представники класу Хрящові риби. Це тварини розміром від 20 см до 20 м. Сильні та швидкі акули добре пристосовані до нападу. їх жертвами стають дельфіни, морські черепахи, морські леви, риби тощо. Ворогів у акули мало, іноді на них нападають кити косатки, крокодили. Зазвичай акули стають здобиччю для своїх же родичів - старого або хворого хижака можуть з'їсти інші акули. Незважаючи на свою хижість, акули здатні тривалий час прожити без їжі: якщо температура води нижча за 18-19 °С, ці риби не їдять зовсім.
Особливості будови тіла і пристосованість до життя у воді. Усі акули плавають безперервно і завжди з відкритим ротом. У них немає зябрових кришок, зяброві щілини відкриваються безпосередньо в навколишнє середовище. Аби створити потік води через зябра, акула вимушена весь час плавати, пропускаючи воду через рот і випускаючи через зяброві щілини.
Якщо акула не рухатиметься, вона потоне. Проте в Карибському морі недалеко від береіів Мексики була знайдена акуляча «спальня» - великі гроти, на дні яких б'ють джерела прісної води. Деякі види акул запливають у ці гроти і лежать гам на дні нерухомо. Процееи життєдіяльності в них у цей час сповільнюються. У такому стані акули перебувають кілька днів, а почім повертаються до звичайного способу життя. Учені вважають, що акули припливають у гроти лікувати рани, хвороби або звільнятися від зовнішніх паразитів, які не можуть жиги в опрісненій воді.
Основні пристосування, що допомагають цим тваринам утримуватися в товщі води, вам відомі (див. § 16). Проте для збільшення плавучості вони застосовують додаткові способи - піщана акула, піднявшись на поверхню води, заковтує повітря і утримує його деякий час у шлунку.
Увесь скелет акули, як всіх інших хрящових риб, складається з хрящової тканини. Шкіра акул вкрита нлакоїдною лускою (мал. 18.2). Кожна луска занурена в товщу шкіри, назовні виступає лише зубчик - загострений кінець луски. Луска за складом речовин подібна до емалі та дентину, які є в складі зубів ссавців. Із цих речовин складаються і зуби акули, що є видозміненими нлакоїдними лусками. Вони розташовані рядами на нижній і верхній щелепах (мал.18.3). Зазвичай у величезній пащі акули чотири-шість таких рядів, але в деяких видів їх може бути й двадцять. Якщо зуб ламається, його замінює новий.
Акули наділені надзвичайно розвинутими органами чуття. Вони здатні відчувати вібрацію води на відстані до 180 м. Ці риби мають чудовий нюх: чують риб'ячу кров навіть якщо один її грам розчинений у тонні води.
Розмноження і розвиток акул. Всім акулам притаманне внутрішнє запліднення і прямий розвиток. Деякі акули відкладають яйця, захищені твердою роговою оболонкою (мал. 18.4), що нагадують чотирикутну подушку завдовжки до 60 см і завширшки до 40 см. Акула відкладає 10-20 яєць і відпливає, не ніклуючись про своє потомство - в яйці воно надійно захищено. У маленьких акул, що вилуплюються з яєць, в пащі вже є гострі зуби. Вони добре плавають і здатні піклуватися про себе самі.
Серед акул є живородні види, наприклад, риба-молот (мал. 18.5). Зародки, перебуваючи в тілі матері, спочатку використовують поживні речовини яйцеклітин, а потім отримують їх і кисень з крові матері. З часом риба народжує живого малюка.
Різноманітність хрящових риб. Клас Хрящеві риби розділять на декілька великих груп (підкласів). Ви ознайомитесь з двома - з акулами і скатами
Акули. Дві найбільші акули - гігантська і китова. Перша проживає в океані в помірному поясі, друга віддає перевагу тропікам. Ці акули довжиною до 20 м є споживачами мікроорганізмів і дрібної риби. Розкривши свою величезну пащу, вони плавають у товщі води, а дрібна живність сама потрапляє до рота. Найнебезиечнішою акулою-людоже-ром вважають велику білу акулу - кархародона. Найбільший з виловлених екземплярів сягав у довжину 6,5 м і важив понад 3 т. Відомі і прісноводні акули. Так, сіра акула живе і в озері Нікарагуа в Центральній Америці, а її «родичі» регулярно заходять до великих річок тропічних районів Землі.
Скати. До хрящових риб також належать скати (мал. І8.6). Зверніть увагу на їх плоскі тіла - це приклад пристосування до придонного способу життя. Більшість скатів майже весь час лежить на дні, вистежуючи здобич, іноді зариваючись у пісок. Зуби скатів сплощені та пристосовані до роздроблення панцирів молюсків і ракоподібних. Деякі скати живляться, фільтруючи морську воду Плавають ці риби за допомогою дуже великих грудних плавців.
Найнебезпечнішими є електричні скати і хвостоколи. У електричних скатів є спеціальні органи, що можуть виробляти електричний струм напругою до 300 вольт (порівняйте: напруга струму в електропроводці у вашій квартирі - 220 вольт). Струм такої напруги скат використовує і для полювання, і для захисту від ворогів.
В Україні в Чорному морі живуть і акули (катран, котяча акула), і скати (морська лисиця, хвостокол морський кіт). Катран (мал. 18.7), завдовжки до 2 м, живиться рибою та іншими водними тваринами, на людину не нападає. А от морський кіт може завдати людині неприємностей. У нього на хвості є гостра шпилька, а в її основі - залоза з отруйним слизом. Якщо наступити на ската, що лежить на дні, він одразу ж устромить свою зброю в ногу. Отрута морського кота для людини не смертельна, але може викликати сильний біль і навіть тимчасовий параліч.
Значення риб в екосистемах. Риби - мешканці водної стихії, тому перш за все впливають на стан водної спільноти. Рослиноїдні риби регулюють численність водоростей і водних рослин у водоймах, а хижі риби - чисельність водних тварин, зокрема і риб. Проте і самі риби є джерелом живлення для водних тварин - представників і інших класів, а саме ссавців (дельфіни, морські леви, китів косаток, тюлені), молюсків (кальмари) і навіть медуз. Рибами живляться також наземні хижаки, а серед них птахи (чайки, буревісники, пінгвіни, нелікани.чаплі), рептилії (крокодили, водяні вужі), амфібії (жаби), ссавці (ведмеді). Отже, риби є суттєвим запасом їжі не лише для водної, а для наземної тваринної спільноти. Риби можуть також бути проміжними хазяями червив-иара-зитів.
1. Перевірте за текстом, які з наведених тверджень є правильними, аргументуйте свою точку зору, коли в цьому € потреба.
а) акули безперервно плавають з відкритим ротом, полюючи на дрібних риб.
б) У товщі води акули утримуються завдяки величезному плавальному міхуру.
в) І скелет, і луска акул складаються з хрящової тканини.
г) Ікра, яку викидають акули, має розмір до ЗО см у діаметрі.
д) У живородних акул розвиток зародка відбувається як у яйці, так і завдяки надходженню поживних речовин і кисню з організму самки.
2. Виокремте в тексті опис а)пристосувань акули до життя у водному середовищі; 6) опис особливостей будови акули, які є ознаками акули як хрящової риби.
3. Перевірте, чи знайшов ваш товариш у тексті опис найбільших акул, найбільш небезпечних акул, чи може він описати скатів, назвати акул і скатів, які мешкають у Чорному морі.
1. Назвіть п'ять тварин - представників класу Хрящові риби.
2. Чому клас, до якого належать акули і скати, дістав назву Хрящові риби?
3. Чи зможе виявити акула дельфіна, який пливе на відстані 150 м від неї? Якщо так, у який спосіб?
4. Скільки яєць відкладає акула? У який спосіб ці риби зменшують ризик зменшення потомства?
5. Які способи розмноження і типи розвитку є характерними для акул?
6. Чим відрізняються акули від скатів?
7. Поясніть, чому скати змогли опанувати придонний шар води в морях і океанах?
8. Рибаки в морі піймали рибу. Як визначити, до якого класу її можна віднести?
9. Які засоби нападу і захисту є в акул, у скатів?
Риба завжди була важливою складе вилов риби сьогодні сягає приблиз: У багатьох країнах існують риболовецькі флотилії: це великі, добре оснащені судна (мал. 1), що закидають величезні сіті в море. На таких суднах виловлену рибу чистять, засолюють, заморожують. Такі флотилії й забезпечують левову частку вилову морської риби. Проте промисел риби весь час знижується через надлишковий вилов, забруднення водойм і руйнування нерестовищ.
Дослідження ресурсів риби у світовому океані довели: океан не є бездою раціону людини. Світовий 60 млн т на рік.
иною рибною бочкою. Найвища чисельність і різноманітність риб спостерігається на мілководдях морів, океанів і в прибережних зонах. Трохи далі від цих місць риби стає все менше, а основна частина океану заселена нею досить бідно. Акваторії 3 великою кількістю риби становлять малу частку світового океану, і тому вичерпати запаси риби в ньому зовсім неважко.
Останнім часом світовий риболовецький флот не зменшився, а вилов риби не збільшується. Отже, сучасний рівень рибного промислу досяг своєї межі, його не тільки не можна збільшувати, але й слід скорочувати.
Дуже важливим є збереження всієї видової різноманітності риб, а також малопомітних і рідкісних видів, що не мають промислового значення. Для цього слід добре знати, які риби, що живуть у вашому регіоні, належать до рідкісних і вимагають особливої уваги і захисту. У жодному разі не можна застосовувати заборонені способи лову риби в озерах і річках.
Так само як тваринництво витіснило полювання, рибний лов невдовзі можуть змінити технології штучного розведення риби.
У штучних ставках нашої країни розводять коропів (мал. 2) - одомашнену форму сазана. Ця риба смачна, невибаглива і може жити навіть у забруднених ставках. Розводять і товсто лобика, й білого амура, і иіленгаса, і бестера (гібрид білуги зі стерляддю). Розведення риби є складним процесом. Мальків вирощують окремо в спеціальних ставках і лише по досягненні певного віку переводять у ставки, де мешкає доросла риба. Фахівці з розведення риби контролюють і склад води в ставках, і ступінь забрудненості, визначають, чи не почалося масове зараження риби паразитами.
Популярною для розведення в нашій країні є форель, що має смачне м'ясо. Але форель - хижак, вона вимагає їжі тваринного походження, тому її розводять не всюди. Розведення форелі в неволі - єдиний спосіб зберегти ЇЇ поголів'я від винищування.
До Червоної книги України занесено, зокрема, такі види риб:
• білуга чорноморська;
• стерлядь;
• лосось чорноморський;
• морський коник чорноморський;
• морський півень;
• морський чорт.
Хто такі круглороті?
Одним із найдавніших представників типу Хордові є морська мінога (мал. 3). Клас, до якого належить ця тварина, називають Круглороті або Безщелепні. В міног є череп, але щелепи в ньому відсутні. Рот міноги подібний до лійки, край якої усіяний роговими зубчиками. Є такі зубчики і на м'язистому язику. Морська мінога сягає довжини їм і маси 3 кг. Більшість видів міног мешкають в морях та океанах, а розмножуються в прісній воді. Міноги нападають на крупних риб, присмоктуються і живлячись їх м'ясом і кров'ю. Вони дуже ненажерливі, з'їдають багато цінної риби, але ще більше риб гине від ран, нанесених міногами. Улюбленою їжею морської міноги є лососі, осетри, вугри, тріска. Відомі випадки нападу морських міног навіть на китів.
Морська мінога поширена в північній частині Атлантики. Після будівництва каналу, що з'єднав річку Святого Лаврентія і Великі озера (США), ця тварина проникла до Великих озер. Морська мінога швидко пристосувалася до життя в прісній воді і стала справжньою бідою для риб, що мешкали в озерах. Озерна форель та інші риби виявилися нездатними протистояти цьому «чорному лиху Великих озер». Тільки через ЗО років інтенсивної боротьби з міногою їх кількість почала знижуватися.
В прісних водоймах нашої країни також мешкає мінога. Вона значно менша своїх морських родичів, її довжина сягає 30 см. Внаслідок забруднення водойм чисельність міноги зменшилася, цю тварину занесено до Червоної книги України.
• Як ви вважаєте, чому озерна форель не змогла протистояти мінозі?
Чудеса в світі риб
Африканці, що живуть на берегах озера Чад, під час засухи рибалять за допомогою мотик. Вони відшукують на дні озера, що оголіло і підсохнуло, горбки і викопують з них глиняні капсули з рибами. Ця риба - протоптер (мал.4), одна з найдавніших хребетних тварин.
Розміри протоптерів варіюють від ЗО до 150 см. Для дихання вони використовують не тільки зябра, але й легені, тому їх називають дводишними. Плавають ці риби, згинаючи тіло як вугри, а по дну пересуваються за допомогою плавців. Час від часу вони підіймаються на поверхню води і за допомогою ніздрів втягують повітря.
Коли рівень води у водоймі знижується, протоптери починають рити нори. Риба захоплює фунт ротом, подрібнює і викидає назовні через зяброві щілини. У кінці вертикального входу протоптер робить камеру і розміщується в ній, зігнувши тіло і виставивши догори голову. Коли водойма висихає, частина мула засмоктується в нору і закупорює вихід. Тикаючи рилом у цю пробку, риба ущільнює ЇЇ знизу і піднімає у вигляді горбика. Висихаючи, горбик стає пористим і пропускає повітря. Його досить, щоб підтримати життя риби під час сплячки. Риба, перегнувшись навпіл, завмирає, навкруг неї утворюється слизовий кокон. У верхній його частині є тонкий хід, по якому повітря проникає до голови. У такому стані протоптер і чекає періоду дощів, який настає через 6-9 місяців. З його початком фунт розмокає, вода заповнює нору і риба, прорвавши кокон, періодично висовує голову і вдихає атмосферне повітря. Коли вода покриває дно водойми, протоптер покидає нору.
• • Яку функцію, на вашу думку, виконує слизовий кокон, що утворюється навколо протоптера в норі?
ПІДСУМКИ
• Риби належать до хребетних тварин, пристосованих до життя у водному середовищі. Ця численна група тварин складається з декількох груп, серед них група (надклас) Кісткові риби І клас Хрящові риби.
Як мешканці водного середовища, риби мають низку характерних рис. Риби дихають зябрами, у кісткових риб є ще й зябра, а у хрящових - лише зяброві щілини. У риб розвинений внутрішній скелет, є череп і щелепи. До хребта і ребер кріпляться м'язи. У кісткових риб скелет утворений з кістковою тканиною, у хрящових - хрящовою. Травна система в риб незамкнена, а кровоносна - замкнена. У складі видільною системи є нирки.
• Тіло риб пристосоване до плавання, воно має обтічну форму, покрите лускою, забезпечене плавниками. Є й пристосування, що дають тваринам змогу утримуватися в товщі води (плавальний міхур, велика кількість жиру в печінці тощо).
• Температура тіла риб залежить від температури середовища, вони не здатні самостійно підтримувати її на певному рівні.
• У риб є пристосування, що пов'язані зі способом життя у певних місцях проживання (окраска тіла, його форма - торпедоподібна, стрілоподібна, сплющена по вертикалі).
• Більшість риб - різностатеві тварини, запліднення в них зовнішнє. У більшості риб мальки вилуплюються зі запліднених яйцеклітин у воді.
• Підготуйте виставку «Риби України». Зберіть по п'ять фотографій риб, що живуть у нашій країні, визначте, як вони називаються і до якого ряду нале жать. Підпишіть зображення кожної риби. Оберіть журі, що визначить, чиї фотографії найбільш цікаві.
• Проведіть спостереження за поведінкою акваріумних риб під час розмно ження. З'ясуйте, чи притаманна їм шлюбна поведінка; як поводяться самець із самцем, самка із самцем; скільки ікринок відкладає самка. Чи турбуються ваші акваріумні рибки про потомство, як складається доля мальків в акварі умі? Результати оформіть у вигляді наукового дослідження.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 1896 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть