загрузка...
§ 19.Амфібії - будова тіла і пристосування до двох середовищ проживання - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 19.Амфібії - будова тіла і пристосування до двох середовищ проживання
18:07
§ 19.Амфібії - будова тіла і пристосування до двох середовищ проживання

Тварин, з якими ви ознайомитеся в цьому розділі, називають земноводними, або амфібіями. Амфібія в перекладі з грецької означає «ті, що ведуть подвійне життя». І дійсно, життя представників класу Амфібії (жаби, ропухи, тритони) пов'язане І з водним, і з наземно-повітряним середовищем. Це відрізняє амфібій від усіх інших хребетних, зокрема від риб.
Така двоїстість середовища проживання відбивається на будові амфібій, потребує особливих пристосувань до життя в ньому. У амфібій газообмін відбувається як через шкіру, так і за допомогою легенів. До складу опорно-рухової системи, на відміну від риб, входять дві пари кінцівок. Є відмінності і в будові всіх Інших систем органів.
А от процеси розмноження в амфібій і риб мають східні риси. У більшості видів амфібій запліднення відбувається у воді. У воді починається розвиток цих тварин.
Амфібії - найменший за численністю клас хребетних тварин, він складається лише з 2100 видів.
Вивчаючи цю главу, ви дізнаєтеся, як пристосовані амфібії до проживання у водному і наземно-повітряному середовищі, якій спосіб життя для них характерний, зрозумієте, чому клас Амфібій відрізняється нечисленністю видів.
Жаба озерна - добре відомий усім представник класу Амфібії. З'ясуємо на її прикладі, якою є будова тіла амфібій, як пристосовані до двоїстості середовища проживання. Дізнаємося, якими є особливості наземно-повітряного середовища, важливі для амфібій, і як вони відбиваються у способі життя цих тварин.
Із спостережень натураліста. Озерну жабу (мал. 19.1) можна зустріти теплої йори року по береrax водойм. Побачивши жабу, що причаїлася, знайте - вона на полюванні. Проте полює вона дивно - на метелика, який сидить, не рухаючись, на листку прямо перед її очима, вона не реагує. Л от помітивши комаху, що летить, жаба влучно викидає з рота широкого липкого язика (мал. 19.2). Мить - і язик знову в роті, але вже з прилиплою до нього комахою. Липким язиком жаба захоплює і більшу здобич, а поміщає її до рота за допомогою передніх кінцівок, схожих на дитячу ручку.
Полюють жаби лише на тварин, що рухаються. Якщо потенційна жертва не ворушиться, жаба не зверне на неї ніякої уваги. У її раціоні є і безхребетні тварини, і навіть мальки риб, отже, жаби є хижаками.
У тілі жаби (мал. 19.3) вирізняють голову, тулуб, дві пари кінцівок. У деяких амфібій (тритонів, саламандр) є ще й хвіст.
Пристосування до життя в наземно-повітряному і водному середовищі. Озерна жаба живе «на два доми», лише частину часу проводячи у воді. Отже, вона має пристосування для життя і у воді, і на суходолі.
Як дихає жаба? У воді - за допомогою шкіри, яка в неї тонка і «гола». Тому вода вільно надходить до шкіри, і розчинений кисень надходить у її клітини.
Для дихання на суходолі жаба користується легенями (мал. 19.4). Аби вдихнути, жаба відкриває клапани ніздрів, опускає дно ротової порожнини (мал. 19.5) . Порожнина збільшується і повітря спрямовується до неї. Жаба закриває клапани ніздрів, піднімає дно рогової порожнини, і через гортанну щілину «проштовхує» повітря до легенів. Аби видихнути, жаба стискує м'язами тулуба легені, виштовхує повітря ДО рота, одночасно опускаючи дно ротової порожнини і відкриваючи ніздрі (мал. 19.6).
Часто навіть сидячи у воді, жаба виставляє на поверхню очі та ніздрі. У такий позі вона дихає атмосферним повітрям і розглядає все навколо, вистежуючи здобич.
Проте шкірне дихання не припиняється й на суходолі. Аби атмосферне повітря могло проникнути до клітин шкіри, вона має бути вологою. Тому шкіра жаби вкрита слизом, який виробляють слизові залози. За рахунок шкірного дихання надходить до 50 % необхідного жабі кисню, решту кисню постачають легені. Як жаба запобігає зневодненню? На суходолі найгіршу небезпеку для жаб становить низька вологість нові- І тря. Не випадково більшість амфібій зазвичай живе у вологих місцях, де можна врятуватися від зневоднення. Запобігти зневодненню жабі допомагає слиз, перешкоджаючи висиханню шкіри. Якщо його видалити, жаба висихає прямо на очах!
Проте і волога, що міститься в слизові, на суходолі весь час випаровується. Амфібії не п'ють воду, вони відновлюють її запаси в організмі, вбираючи вологу через водопроникну шкіру. Пострибає жаба у зарошеній траві, посидить у сирому містечку - і набереться води. А для запасання вологи в жаби під шкірою є спеціальні порожнини. илиз - дуже важливе пристосування, він містить речовини, що не дають бактеріям селитися на шкірі тварини, і крім того, допомагає вислизати з дзьобу або кігтів ворога.
Жаби чотири рази на рік линяють, стару шкіру вони з'їдають.
Як жаба пристосовується до низької температури середовища? Жаби, як і всі амфібії, - тварини, у яких температура тіла залежить від температури середовища. Енергії, яку виробляють їх клітини, недостатньо, аби працювати ефективно, підтримуючи необхідну для цього температуру тіла . За низької температури активність амфібій знижується настільки, що вони ціпеніють - не рухаються, не живляться, ледь дихають, поглинаючи значно менше кисню.
Щоб не впасти в стан заціпеніння аби де і не загинути, амфібії з ранньої осені готуються до зимового зниження температури середовища. Вони шукають місця, де зимою тепліше і затишніше. Озерна жаба зимує у воді: під камінням, під корчами, у мулі. Є види амфібій, що вибирають затишні місця на суходолі і ховаються під опалим листям, під поваленими деревами, у підвалах і льохах. Підготовка до зимніх холодів і зимівля в підходящих місцях є важливими пристосуваннями амфібій.
Як жаба рухається? Жаба сидить зазвичай, «підігнувши» задні кінцівки і опираючись на передні. Таку позу вона підтримує завдяки хребту, (мал. 19.4). У ній жаба може лише рухати головою вверх-вниз, оскільки шиє в неї немає, проте з'єднання черепа з хребтом рухливе.
Задні кінцівки в жаб значно більші і міцніші за передні і добре пристосовані до стрибків і плавання. У них гомілка довша за стегно, її м'язи дуже добре розвинені. На стопі між п'ятьма пальцями в них є перетинки. На кистях передніх кінцівок по чотири пальця, перетинок між ними немає.
Лби стрибнути, жаба різко відштовхується задніми лапами від землі і швидко їх розпрямляє. На передні лани вона приземляється. На них є м'які подушечки, що вберігають її від удару об землю. Хоча в жаб основний спосіб переміщення на суходолі - стрибки, вони можуть і ходити, і бігати і ще й чухатися. Плаває жаба, підтягуючи і випрямляючи задні кінцівки, а передні у цей час прижимає до тіла.
Як жаба сприймає навколишнє середовище? На толові (мал. 19.7) в жаби розташовані два великі витріщені ока. За очима розміщується барабанна перетинка, - пружна плівка, що прикриває вхід у вушний отвір.
Очі в амфібій розташовані «на маківці», вони підносяться над головою, тому ці тварини можуть бачити навколо себе майже на 360. Очі захищені трьома повіками : верхньою, нижньою і прозорою мигальною перетинкою. Коли жаба кліпає, вологі повіки змочують очі секретом слізних залоз.
Слух у жаб розвинений чудово. Його значення для жаб особливе: у цих тварин є голосові зв'язки і вони спілкуються за допомогою звукових сигналів. Звукові коливання повітря вони сприймають за допомогою вуха (барабанна перетинка, середнє і внутрішнє вухо, які розміщені у черепі). Є і орган нюху (у ніздрях), і орган дотику (шкіра), і орган смаку (язик).
Розмноження амфібій. Хоч 6 де жили земноводні - на кромці берега річки або озера, у луці або в лісі, амфібії завжди розмножуються у воді. У воді розвивається і їх потомство. Більшість амфібій до розмноження приступає весною.
Амфібії - роздільностатеві тварини, вони розмножуються статевим шляхом. Як і в риб, запліднення в них здебільшого зовнішнє, відбувається у воді. Самки відкладають яйцеклітини, а самці випускають на них сім'яну рідину.
Самці багатьох видів готуються до шлюбного періоду (мал. 19.8). У самців деяких видів змінюється окраска, як у тритона або гостромор-дої жаби. У самців ропухи в кутках ротового отвору самців розвиваються спеціальні пристосування - резонатори, що підсилюють гучність квакання Смисл цих явищ в тому, аби залучити до спарювання якомога більше самок. Самки рійних видів відкладають ікру по-різному. Так, озерна жаба розміщує її на глибині поруч з рослинами. А жаба- повитуха викидає ікру, що з'єднана у вигляді шнура.
Уміст ікринок (яєць) захищений прозорою оболонкою, яка здатна набухати у воді. Самі яйця деяких видів містять чорний пігмент, як в озерної жаби. Це сприяє поглинанню сонячного тепла, необхідного для розвитку зародку.
Розвиток земноводних. Більшість амфібій байдужі до свого потомства, але є серед них і турботливі батьки. Після запліднення самець жа-би-новитухи намотує шнур ікринок на себе і носить його на суходолі. Коли настає час личинкам вилупляться, він переходить у воду.
Розвиток зародка жаби в ікринці триває близько півтора тижня. Личинки, що проклюнулися, якийсь час плавають, прикріплені до оболонок ікринок. Крихітна личинка - пуголовок - нагадує маленьку рибку (мал. 19.7). Він дихає зовнішніми зябрами, у нього є бічна лінія, хорда.
Самостійно пуголовок починає живитися, коли в нього прорізається рот. Його їжа - водорості, які він відскрібає щелепами з каміння. У пуголовка подовжується хвіст, формуються внутрішні зябра, а зовнішні зябра зникають.
Надалі навколо хорди формується хребет, відростають кінцівки. Водночас з цим прориваються ніздрі, утворюються легені. Формується гака як в амфібій кровоносна система.
Наприкінці другого місяця життя пуголовок перестає живитися, у нього перебудовується травна система. Зникають усі «риб'ячі* ознаки, закінчується формування нервової системи і чорганів чуття амфібії. Нарешті «розсмоктується» й хвіст. Жабенятко, що вибирається на берег водойми, вже нічим не нагадує пуголовка! Проте дорослим - здатним до розмноження - він стане через три роки. Живуть ці тварини 5-7 років, ростуть протягом усього життя, але з віком швидкість їх росту новільнішає.
1. Чому земноводних іще називають амфібіями?
2. Чому жаб відносять до класу Амфібії?
3. Які особливості будови жаби пов'язані з її життям у воді? на суходолі?
4. У чому відмінність між будовою скелета земноводних і риб?
5. Розкажіть про те, як дихає жаба.
6. Які особливості будови амфібій дають змогу їм рухатися на суходолі? У воді?
7. Поясніть, чому зимове зниження температури навколишнього середовища небезпечне для жаб. Як вони пристосовуються до похолодань?
8. Чим подібні способи розмноження риб І жаб? У чому їх відмінність?
8. Чому температура тіла амфібій літнього дня зазвичай на кілька градусів менша за температуру повітря?
9. Порівняйте будову кінцівок жаби і власних кінцівок. Чи є між ними відмінності? З чим вони пов'язані?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови

 


Категория:
2015
| Просмотров: 2867 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть