загрузка...
§ 19. Маркування споживчих товарів - 9 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 9 » § 19. Маркування споживчих товарів
13:02
§ 19. Маркування споживчих товарів

Опорні поняття: маркування, інформаційні знаки
На прилавках магазинів можна побачити велику кількість товарів. Щоб зробити правильний вибір і придбати якісний товар, необхідно мати про нього достовірну інформацію, тобто відомості про виробника, місце і час виготовлення, ціну, умови користування й догляду за ним, терміни придатності тощо.
Розібратися в інформації про товар можна завдяки правильному розумінню маркування, яким позначається продукція різних галузей виробництва.
Маркування - це процес нанесення інформаційних позначок за допомогою тексту, умовних позначень і зображень на товарах, упаковках, етикетках, кольоретках, ярликах*, транспортних бирках тощо. Маркування містить інформацію, призначену різним адресатам:
• для покупців (тих, хто купує) - товарне маркування;
• для перевізників - транспортне маркування;
• для споживачів (тих, хто використовує) - інформація про перелік споживчих властивостей товару, а для продуктів харчування - склад, калорійність, вміст шкідливих речовин з огляду на нормативні вимоги, протипоказання.
Позначки маркування мають бути чіткими, добре помітними, доступними для читання, а іноді - дублюватися на різних місцях упаковки. Його наносять незмивною або водо-відштовхуючою фарбою (контрастною до кольору упаковки).
Маркування виконує певні функції: інформаційну, емоційну та мотивуючу. Всі ці функції взаємопов'язані, тому що кольорове маркування викликає позитивні емоції та слугує мотивацією для придбання товару. Розглянемо більш детально інформаційні знаки.
Товарний знак - позначка, що відрізняє товар від інших товарів того самого виду (мал. 94).
У наш час виробники використовують також звукові товарні знаки. Як правило» це позивні різних радіостанцій, радіопрограм, мелодії і заставки популярних телепередач.
Знаки відповідності або якості застосовують згідно з правовими системами сертифікації і вказують на те, що продукція або послуга відповідає конкретному стандарту (табл. 28).
Носіями виробничого маркування можуть бути етикетки, вкладиші, ярлики, бирки, контрольні стрічки, клейма, штампи та ін. (мал. 95).
Найактуальнішою проблемою сучасності є безпека здоров'я людини. Шляхи її вирішення різноманітні. Один із них - інформування споживачів різних товарів за допомогою позначок маркування щодо цінності товару.
Екологічні знаки призначені для інформації про екологічну чистоту споживчих товарів або екологічно безпечних способах їх експлуатації, використання або утилізації (мал. 96).
Ці знаки належать національним та міждержавним сертифікаційним системам, об'єднаним в єдину глобальну мережу. Вони підтверджують, що маркована будь-яким із цих знаків продукція пройшла екологічну сертифікацію згідно з вимогами міжнародного стандарту і має покращені екологічні характеристики порівняно з представленими на ринку подібними товарами.
Екологічні знаки поділяють на три групи.
1. Знаки, що інформують про екологічну чистоту товару або його безпеку для навколишнього середовища.
2. Знаки, що інформують про екологічно чисті способи виробництва товарів або його пакування.
3. Знаки, що інформують про небезпеку продукції для навколишнього середовища.
Маніпуляційні знаки (застережні) інформують про небезпеку при транспортуванні, зберіганні та експлуатації товару, їх наносять на транспортну тару або упаковку товарів, здатних заподіяти людині або довкіллю шкоду (мал. 97).
Експлуатаційні знаки - позначки, які вказують на способи поводження з товаром та упаковкою, на способи догляду за товаром, способи їх зберігання і використання (мал. 98).
Компонентні знаки - позначки, що використовують для інформації про харчові добавки або інші компоненти і властивості товару. їх позначають індексом «Е» з цифровим кодом.
Будь-який харчовий продукт містить добавки, наприклад, цукор, сіль, лимонну або оцтову кислоту, які традиційно, протягом століть застосовують для приготування їжі.
З розвитком хімічної і харчової промисловості виробники почали застосовувати добавки синтетичного походження для поліпшення кольору, смаку і зовнішнього вигляду продукту, запобігання окислення, псування, утворення плісняви тощо.
Харчових добавок є досить багато, вони існують різних видів (табл. 29).
У розвинутих країнах дозволено застосування близько 60 % наявного списку харчових добавок.
Продукти з деякими хімічними добавками при постійному вживанні небезпечні для здоров'я людини! Фахівці попереджають, що такі харчові добавки як Е 121, Е 124, Е 127, Е 128, Е 240 можуть викликати онкологічні захворювання. Е 310, Е 311, Е 312 - алергічні реакції організму, а Е 626, Е 627, Е 628 - шлункові розлади.
Штриховий код товару - це графічна інформація про товар, закодована у вигляді цифр і штрихів, яка призначена для зчитування машиною (мал. 99).
З товару, що надійшов у продаж, зчитується штриховий код. Отримана з нього інформація передається у контрольно-касову машину. Водночас завдяки штриховому коду із комп'ютерної бази даних у контрольно-касову машину передається повна (або часткова) інформація про даний товар.
Використання штрихового кодування дає змогу суттєво зменшити витрати часу на операції вводу первинної інформації, значно скоротити кількість помилок при роботі оператора з електронно-обчислювальною технікою, підвищити точність та швидкість збору і обробки інформації по всьому товарному ланцюжку: виробник - посередник - роздрібний продавець - покупець.
1. Поясніть причини появи екологічного маркування. Чи є воно гарантом безпеки продукції?
2. Що є основною метою екологічного маркування продукції?
3. Що є первинним джерелом інформації про продукт?
4. Поясни, чому додають харчові домішки до продуктів харчування.
5. Якими цифрами в штрих-кодах позначають товари, вироблені в Україні?
Практична робота
Вивчення інформаційних знаків про товари
Інструменти та матеріали: ілюстрації, таблиці, різновиди упаковок товарів, картки-завдання Із зображенням різних видів інформаційних знаків про товари.
Послідовність виконання роботи:
1. Ознайомся з видами інформаційних знаків про товари за допомогою ілюстрацій, таблиць, різних видів упаковок товарів.
2. Вивчи назви та їх призначення.
3. Розглянь картки-завдання із зображенням різних видів інформаційних знаків про товари та розсортуй їх за видами.
4. За результатами роботи заповни таблицю.
Скарбничка мудрості
«Хто багато робить, той багато і вміє».

Відповіді ГДЗ 7 клас з різних предметів
Підручники для 7 класу за новою програмою (2015)


Категория:
2015
| Просмотров: 649 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть