загрузка...
§ 19. Освоєння природи Африки людиною - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 19. Освоєння природи Африки людиною
19:18
§ 19. Освоєння природи Африки людиною

1. Пригадай, що таке екологічна проблема.
2. Які галузі господарства можна розвивати в Африці, поясни чому саме?
Використання природних умов та ресурсів Африки. Сучасне населення материка обробляє землю, видобуває корисні копалини, будує міста й дороги, промислові підприємства (мал. 77). Усе менше залишається незайманих місць з первісною природою. Освоюється навіть розпечена Мал. 77. Сучасне рослинництво й безводна Сахара. Тут прокладаються транссахарські автомагістралі, видобувається нафта й газ, на зрошуваних землях розвивається сільське господарство. Люди все більше використовують природні умови й ресурси материка.
Освоєння материка людиною розпочалося тоді, коли тут з'явилися одні з перших землеробських цивілізацій світу. Особливо висока землеробська культура була на північному узбережжі Африки. Чимало сільськогосподарських культур звідси родом (мал. 78).
Нещодавно у країнах Північної Африки почали будувати сонячні електростанції. В Алжирі вважають, що широке їх використання дозволить повністю електрифікувати всю південну пустельну частину країни. Вже у 80-х роках XX ст. енергозабезпечення деяких шкіл на півдні Алжиру здійснювалося за допомогою сонячних батарей. З 1984 р. ліхтарями, які працюють на сонячній енергії, освітлюється 650-кілометрова ділянка автостради через Сахару. Не гірші умови для розвитку сонячної електроенергетики мають інші африканські країни.
Поясни, чому в Африканських країнах швидкими темнами розвивається сонячна енергетика і чим це вигідно?
Відомо, що з півночі на південь через усю східну частину Африки проходять велетенські тектонічні розломи. Тут та в інших частинах материка близько до поверхні Землі залягають значні джерела тепла надр. На глибині 2000-2500 м і менше температура води сягає +320С, і якщо через труби вивести її на поверхню, будуть працювати геотермальні електростанції. Гаряча вода піде в будинки, школи, лікарні та промислові підприємства.
Особливо багато високотемпературних вод, які залягають близько до поверхні землі, в Ефіопії. Геотермальні джерела енергії не тільки дешеві, але й екологічно чисті, що особливо важливо для країн, що прагнуть розвивати туризм.
Туризм і відпочинок в африканських країнах - це та галузь господарства, яка гармонійно поєднується з природними умовами й ресурсами материка. При цьому джерелами доходів держави і її населення стають не екологічно небезпечні чорна й кольорова металургія, хімічна чи цементна промисловість, а екологічно чистий туризм.
Багато африканських країн прагнуть перетворити туризм у провідну галузь економіки. В туристичну країну перетворився Єгипет. Об'єктами, що приваблюють людей з усього світу, є не лише знамениті піраміди, але й унікальні природні умови Червоного моря. У цьому найтеплішому внутрішньому морі планети існує дуже своєрідний, багатий і різноманітний рослинний і тваринний світ, який приваблює фанатів дайвінгу з усього світу (мал. 79).
Уряд Єгипту оголосив майже все узбережжя Червоного моря заповідною зоною.
Туризм у багатьох країнах Африки почав інтенсивно розвиватися на початку 70-х років XX ст. Були створені величезні за площею національні парки. По них спеціальними дорогами рухалися автомобілі з туристами, які спостерігали, фотографували, знімали кінокамерами багатий і різноманітний тваринний світ Африки (мал. 80).
Чи безпечний цей туризм для людей і тварин?
Але після того, як різко піднялася ціна на бивні слонів і роги носорогів, ситуація змінилася. Браконьєри почали масово знищувати цих тварин. У багатьох країнах поголів'я слонів скоротилося, повністю були знищені чорні і білі носороги, значно зменшилася кількість буйволів і бегемотів. Полювання у заповідниках призвело до того, що туристи перестали відвідувати африканські країни. Лише на початку 90-х років XX ст. ситуація покращилася. Почало зростати поголів'я слонів. З'явилися численні табуни антилоп, буйволів і бегемотів. Індустрія туризму в багатьох африканських країнах знову почала приносити великі прибутки.
Нові готелі виростають і в різних частинах Мадагаскару. До цієї острівної африканської країни їдуть туристи з усього світу по екзотику. Природа острова навіть за африканськими мірками вкрай екзотична. На острові зовсім відсутні отруйні змії. Немає й великих хижаків. Приваблюють туристів лемури, хамелеони, гекони й ігуани (мал. 81). Вражає і різноманіття птахів. Особливо гарні зелені папуги, червоні кардинали, сині голуби, султанська курочка та інші. Тут процвітає пташиний бізнес. Щорічно їх виловлюється й відправляється в розвинені країни кілька десятків мільйонів, але це суттєво збіднює природу Африки.
Деяких птахів вирощують на фермах. Найпопулярнішими страуси. Окрім пір'я птаха, використовують яйця, м'ясо, шкіру, з якої виготовляють високоякісне взуття, сумки, гаманці. А одним яйцем страуса можна нагодувати декілька людей. Для приваблення туристів фермери влаштовують у своїх господарствах перегони страусів, своєрідними жокеями при цьому виступають місцеві хлопчаки.
Порожисті річки Африки придатні для спорудження ГЕС. До найбільших у світі належить потужна електростанція «Кахора-Басса» на річці Замбезі (мал. 82). Спільно з італійськими фахівцями будується електростанція «Великий ренесанс Ефіопії» на річці Голубий Ніл, планується також будівництво електростанції «Гранд Інга» на річці Конго, яка буде найпотужнішою в світі.
Розширюється використання корисних копалин. Африка - основний постачальник алмазів на світовий ринок. їх видобувають у Демократичній Республіці Конго, Південній Африці, Ботсвані та інших країнах.
Зростає і видобуток золота. Тут попереду Південна Африка, Гана й Зімбабве. Розширюється видобуток міді у знаменитому Мідному поясі Африки.
Визнач місце розташування мідного поясу Африки.
Різноманітні й багаті мінеральні ресурси в країнах Африки це надійна база для розвитку індустрії. На основі розробки багатьох родовищ виникають великі гірничопромислові райони, створюються нові робочі місця. Разом з цим з'являються екологічні проблеми.
Африканський континент має величезні запаси природних ресурсів, які ще недостатньо вивчені та не використовуються людиною.
Перспективними для розвитку в країнах Африки є сонячна та гідроенергетика, використання геотермальних джерел, розвиток зрошувального землеробства й туризму.
Подальше використання природних ресурсів Африки призводить до засолювання ґрунтів, опустелювання, зведення лісів, порушення цілісності географічної оболонки в цілому.
1. Поясни, чому в Африці залишається все менше неосвоєних територій?
2. Звідки походять такі сільськогосподарські культури, як цибуля, капуста, столові буряки, виноград?
3. Поясни, де І чому в Африці найкраще розвивати сонячну енергетику?
4. Які країни Африки мають перспективи розвитку геотермальної енергетики?
5. Спрогнозуй шляхи розвитку туризму в Африці.
6. Які особливості природи приваблюють туристів на Мадагаскар?
7. Чому, на твою думку, у розвитку господарства багатьох країн Африки мають значення лише родовища корисних копалин?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 300 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть