загрузка...
§ 1.Чому потрібно вивчати зоологію? - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 1.Чому потрібно вивчати зоологію?
16:32
§ 1.Чому потрібно вивчати зоологію?

Зоологія - це той розділ біології, який ви вивчатимете у 7 класі. У перекладі з грецької зоо означає «тварина», а логос - «учення». Отож зоологія - це наука про тварин.
Що вивчення зоології додасть до тих знань про тварин, якими ви вже володієте? Чому ця наука є дуже важливою для вас?
Що ви знаєте про світ тварин? баші зв'язки зі світом тварин починаються з дитинства. У декого вдома живуть хатні улюбленці - коти, собаки, папуги, рибки. Тим, хто мешкає в селі або там часто буває, доводиться піклуватися про корів, коней, курей тощо. Турбуючись про домашніх тварин, ви поглиблюєте свої знання про особливості їхнього життя, їхні звички й повадки. Спостереження за домашніми улюбленцями допомагають вам розуміти їх поведінку, тлумачити значення їх дій. Так, помітивши, як у дворі ваш кіт завмер, притискаючись до землі, ви здогадуєтесь, що він побачив горобця чи іншу можливу здобич. Ось кіт сидить нерухомо, удаючи, що неживий... Чому? Зрозуміло - він вичікує, оцінюючи відстань до нташки. Лише коли можлива здобич опиниться неподалік, кіт робить різкий ривок! И інколи йому таки пощастить.
Важливе джерело знань про тварин прогулянки разом дорослими, які знаються па дикій природі, до лісу, водойми, на луку. На лісовій галявині (мал. і.і) ваше уявлення про різноманітність тваринного світу зростає в рази. Лише комах там близько десятка видів. Почувши ритмічні постукування, ви відшукаєте дятла, а ще на деревах розгледите маленьку мухоловку, в'юрка. У траві можна побачити і вужа, і ящірку; і лісову мишу, і навіть «сліди» підземного мешканця крота - горбки свіжого грунту... Ви звернете увагу і па невеличкий пагорбок із сухих гілочок, шматків листя тощо. Це мурашник, і в ньому можуть мешкати декілька сотень тисяч мурах!
Свої знання про тваринний світ ви збагачуєте і завдяки перегляду науково-популярних фільмів і читанню книжок про природу, адже вони допомагають вам дізнатися про тварин, які мешкають па всіх континентах, у будь-яких географічних поясах, кліматичних умовах і середовищах проживання (мал. 1.2)
Допоміг вам розуміти світ тварин і предмет «Природознавство» у початковій школі. Саме завдяки йому ви дізналися про деякі групи тварин та їхні ознаки, зв'язки тварин у живій природі, тваринний світ нашої країни.
Отож, про світ тварин ви вже знаєте чимало. Та щоб зрозуміти, яку користь принесе вам вивчення зоології, слід з'ясувати, що саме вивчають зоологи. 
Які проблеми цікавлять зоологів? Щоб упорядкувати знання іцю світ тварин, учені об'єднують його мешканців у групи за певними спільними ознаками. Так, на галявинці ви бачили птахів, ссавців, комах. А ось вуж і ящірка... У когось може виникнути сумнів, чи обидві ці тварини є плазунами, чи вони належать до різних груп? Адже зовні ці організми не дуже схожі... Упорядкування знань про тваринний світ потребує строгих правил об'єднання в групи. А для цього слід визначити суттєві ознаки тварини, і не лише зовнішні. Тому одним з найважливіших завдань для вчепих-зоологів є вивчення життєдіяльності і внутрішньої будови тварин. Зоологи досліджують, як тварини дихають, живляться, рухаються тощо. Якою є внутрішня будова цих організмів? Як, ураховуючи відмінності, «навести лад» у різноманітному світі тварин?
Дуже цікавим для вчепих-зоологів є вивчення поведінки тварин. Навіть ваше маленьке спостереження за котом доводить, якими складними є його дії підчас полювання. Проте тварини не лише полюють. Вони відшукують здобич, захищаються і нападають, спілкуються із собі подібними тощо.
Що відрізняє поведінку тварин від простих реакцій росиш або бактерій? Якими є види поведінки тварини? Які особливості поведінки характерні для тварин різних груп?
Умови життя тварин у водному, наземно-іювітряному середовищах і в ґрунті дуже рінні. І це позначається на будові тварин навіть однієї групи - ссавців, наприклад. Зверніть увагу, наприклад, навіть на зовнішній вигляд слона, кита і крота. Очевидно, що ці тварини пристосовані до різних середовищ проживання. Який зв'язок між особливостями життєдіяльності тварин і середовищем проживання, які пристосування до різних умов проживання є у тварин?
Звернімося знову до ваших спостережень. Нагалявинівибачидиі ссавців, і птахів, і плазунів, і комах різних видів. Усі вони живуть в одній екосистемі. Крім тварин, в екосистемі галявини є чимало інших живих організмів. І всі вони пов'язані між собою, а також з неживою природою. Яке місце займають тварини в екосистемі, якими є їх взаємозв'язки з іншими її складовими?
У короткому параграфі ми перерахували лише частину проблем, які цікавлять учених-зоолоіїв, хоча коло їх досліджень значно ширше. З деякими результатами цих досліджень ви ознайомитеся в курсі зоології 7 класу, а це дасть можливість розширити й упорядкувати ваші знання про тваринний світ.
Вивчаючи зоологію, ви також відчуєте, яким яскравим, цікавим і захопливим є життя тварин, навчитеся спостерігати, мислити й відшукувати зв'язки у світі живої природи, досліджувати причини явищ, які в ньому відбуваються.
А ще ви зрозумієте, чому зоологія Є одним з найважливіших предметів. Відомо, що до світу тварин належить і людина. Але вона є твариною особливою, адже лише людина здатна свідомо змінювати навколишне середовище. Тому вона має відповідати за свої дії щодо світу тварин і природи загалом. І щоб, змінюючи довкілля, не завдати цьому світові непоправної шкоди, бережно і гармонійно будувати з ним взаємини, потрібно мати ґрунтовні знання стосовно законів життя його мешканців.
1. У першій частині параграфа йдеться не лише про те, що ви знаєте про світ тварин. Там описано, як ви ці знання набували. Назвіть джерела ваших знань про тварин. Наведіть власні приклади спостережень за тваринами.
2. Випишіть з тексту параграфа чотири проблеми, які досліджують зоологи. Порівняйте їх з тими, які зазначив ваш товариш. Розгорніть у підручнику сторінку «Зміст». Дізнайтеся, чи розглядаються в ньому зоологічні питання, які зазначили ви і ваш товариш.
1. Назвіть два фільми про тварин, які вам сподобалися найбільше. Про яких тварин ішлося? Що ви про них дізналися?
2. Які «сліди» залишає кріт? Чому ті, хто працює на землі, засмучуються, побачивши на городі кротячі «сліди»?
3. Назвіть трьох диких тварин, яких ви бачили на вулицях чи скверах свого села або міста. До яких груп ці тварини належать?
4. Які з тварин на мал. 1.2 живуть в Антарктиді, які - в Арктиці?
5. Уявіть, що ваш однокласник не хоче вивчати зоологію. Які аргументи ви наведете, аби переконати його, що цей предмет потрібний і цікавий?
6. Чим відрізняється будова тіла вужа і ящірки? Дізнайтеся, чи справді ці тварини належать до групи плазунів.
7. На яких континентах мешкають наземні тварини, зображені на мал.1.2? Мешканцем якого океану є синій кит?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 528 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть