загрузка...
§ 1. Материки та океани як об'єкти вивчення регіональної географії - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 1. Материки та океани як об'єкти вивчення регіональної географії
15:25
§ 1. Материки та океани як об'єкти вивчення регіональної географії

1. Які океани та материки є на планеті Земля? 
2. Хто і коли їх відкрив?
Материки та океани як об'єкти вивчення регіональної географії. Перейдемо до сутності предмета, який ви починаєте вивчати. Що ж таке материки і частини світу, яка між ними різниця? Подивіться на глобус. Перед вами зменшена в мільйони разів модель Землі. Це ніби ваша фотокартка, на якій ви зняті в повний зріст, хоча вмістилися на маленькому аркуші фотопаперу. Площа поверхні Землі, в порівнянні з розмірами вашого тіла, класу, де ви навчаєтесь або навіть міста чи села, де ви живете -величезна. Вона дорівнює 510 млн км2.
Одного погляду на глобус або космічний знімок достатньо, щоб виявити - більша частина поверхні Землі зайнята океанами, які не замкнуті кожний у своїх берегах, а з'єднані між собою. Материки - це ніби велетенські уламки суходолу у воді, деякі з яких не з'єднані між собою. З усіх боків ці великі ділянки суходолу оточені меншими. Це острови (мал. І).
Ніби розбилося віконне скло і розпалося на великі й дрібні шматки - материки й острови. Разом вони складають суходіл нашої планети. Його площа становить 149 млн км2 або 29,3 % поверхні Землі. Усього на нашій планеті шість материків. Це Євразія, Північна Америка, Африка, Австралія, Південна Америка і Антарктида. Знайдіть ці материки на карті світу та зробіть спробу умовно розділити ті з них, які не роз'єднані морем.
Поблизу материків і в різних частинах океанів розміщено багато островів.
Які за походженням острови є у Світовому океані? Наведи приклади.
У далекому минулому давньогрецькі географи поділили весь відомий їм суходіл на дві частини - Європу й Азію. Виникла традиція відокремлювати і частини світу. Спочатку єдиний материк Євразію поділили на дві частини світу - Європу й Азію. Умовною межею між ними стали Уральські гори, річка Урал або Емба, Кумо-Маницька западина або гори Кавказ. Як бачимо, межа між цими двома частинами світу настільки умовна, що навіть не є чітко визначеною.
Знайди та покажи на карті умовну межу між Європою К та Азією.
За часів завоювань Римської імперії у Північній Африці виникло поняття про третю частину світу - Африку. Пізніше воно повністю співпало з поняттям материка Африка. Аж до кінця XV ст. європейці знали про існування лише трьох частин світу - Європи, Азії та Африки.
Джерела вивчення і дослідження материків та океанів. Основними джерелами вивчення материків і океанів у давнину були подорожі мандрівників, які досліджували та описували нові землі, розповідали про їх культуру та побут, що їх заселяють.
Невгамовний Христофор Колумб відкрив на захід від Європи нові землі. Пізніше їх назвали Америкою або Новим Світом. Отже, виникло одразу декілька географічних понять. Старий Світ - Європа, Азія, Африка. Новий Світ - частина світу Америка. Ще пізніше Америку поділили на два материки - на Північну й Південну Америку (мал. 2).
У XVII і XIX ст. європейці дізналися про існування ще двох частин світу - Австралії й Антарктиди. Отже, нині на Землі є шість частин світу: Європа, Азія, Африка, Америка, Австралія й Антарктида. Єдиний материк Євразія поділяється на дві частини світу - Європу й Азію, а частина світу Америка поділяється на два материки - Північну й Південну Америку. Африка, Австралія й Антарктида одночасно є материками й частинами світу.
Знайди на карті та підпиши на контурній карті материки одним кольором, й частини світу іншим.
Материки ще називають континентами. Тому термін «континентальний» означає «материковий, суходільний».
Взаємозв'язані між собою моря й океани утворюють єдиний Світовий океан, площа якого 361,0 млн км2 або 70,7 % загальної площі поверхні Землі. Світовий океан умовно поділяється на чотири океани - Тихий, Атлантичний, Індійський та Північний Льодовитий. На глобусі чи карті півкуль добре видно, що межі між ними, особливо у південній півкулі, зовсім умовні. Частини океанів, що глибоко вдаються в материки, називають внутрішніми морями або затоками.
Найбільшим за площею океаном нашої планети, значно більшим від усього суходолу, є Тихий океан, найменшим - Північний Льодовитий океан (мал. 3).
Сучасні джерела вивчення і дослідження материків та океанів. Час подорожей минув і сучасні джерела дослідження, вивчення материків та океанів докорінно відрізняються від стародавніх та середньовічних.
Знання, накопичені людством протягом тривалої історії географічних досліджень, зібрано в книжки, які можуть складатися з кількох томів. Крім того, географічні знання представлено у вигляді карт. Окремі з них, старовинні карти, виставляються в музеях і є об'єктом полювання колекціонерів.
Крім того, створено безліч енциклопедій, в тому числі і географічних. Ви навчилися працювати з ними в минулому навчальному році. Є також географічні словники та довідники (мол. 4).
Книжки, географічні карти, словники, довідники - важливі джерела географічної інформації. Проте вони мають властивість - з часом застарівають.
Як на твою думку, які саме географічні знання застарівають швидше?
Якщо прагнете завжди бути у вирі подій, знати найостан-ніші дані та новини з усього світу, використовуйте засоби масової інформації: газети, журнали, Інтернет, телебачення та радіо.
Багатим джерелом інформації, яка допоможе познайомитися з материками та океанами, є музейні експозиції та мандрівки.
Об'єктами вивчення регіональної географії є материки та океани.
Основними джерелами географічних знань є книжки (підручники, енциклопедії, довідники, словники, художня література), географічні карти та атласи, засоби масової інформації, власні спостереження, музейні експозиції.
1. Чому Земля, залишаючись незмінною у своїх розмірах, стає для людства ніби меншою?
2. Назвіть основне завдання курсу «Географія материків і океанів»? Про що ви дізнаєтесь під час його вивчення?
4. Навіщо потрібні знання з географії материків І океанів?
5. Подивіться на обриси материків. Спробуйте по пам'яті їх намалювати на аркуші паперу.
6. Поясніть поняття «материк» та «частина світу». Які материки одночасно є І частинами світу, а частини світу - материками?
7. Порівняйте площу материків та океанів за допомогою мал. 3.
8. Схарактеризуйте джерела географічних знань за допомогою мал. 4.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України, алгебри
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики, біології


Категория:
2015
| Просмотров: 454 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть