загрузка...
§ 1. Текстильні волокна тваринного походження - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » § 1. Текстильні волокна тваринного походження
14:54
§ 1. Текстильні волокна тваринного походження

Людина завжди прагне мати навколо себе не лише корисні та зручні, але й красиві речі Рукодільниці створюють неповторні авторські вироби, вкладають в них часточку свого тепла, відчуття прекрасного. Такі речі створюють затишок, пробуджують гарний настрій, бажання з любов'ю творити добро йкрасу
•    Чи подобаються тобі зображені вироби?
•    Чим саме?
•    Яке призначення цих виробів?
•    Що потрібно знати для виготовлення в'язаних речей?
•    3 яких матеріалів їх виготовлено?
•    Які інструменти використовували для їх виготовлення?
•    Які б ти хотіла вив'язати вироби? Для кого?Для чого?
•    Для чого потрібні знання з основ матеріалознавства?
Опорні поняття: вовняні волокна, руно, прядіння, пряжа, шовкові волокна, кокон, шовк-сирець.
Ти хочеш мати красиві та зручні у використанні текстильні вироби? Для того, щоб створювати або купувати якісні вироби, важливо навчитися розрізняти текстильні матеріали, знати їх волокнистий склад і властивості.
Сировиною для текстильних матеріалів — тканих і нетканих є текстильні волокна. Ти вже знаєш, що всі текстильні волокна за походженням поділяють на натуральні й хімічні.
Натуральні волокна — найцінніші, найкоштовніші і найкорисніші для здоров'я людини, адже створені салюю природою. Вони є рослинного, тваринного та мінерального похо джения.
Хімічні волокна поділяють на штучні та синтетичні. З них виготовляють текстильні матеріали, які, на жаль, не завжди корисні для здоров'я людини.
У 7 класі ти детальніше дізнаєшся про натуральні текстильні волокна тваринного походження, які поділяють на вовняні та шовкові.
Від яких тварин люди отримують вовняні волокна? Що таке волокна вовни? Яка їхня будова? Для чого потрібні знання про них? Давай разом отримаємо відповіді на ці та інші запитання.
Волокна вовни — це зІстрюке-ний або вичесаний волосяний покрив різних тварин: овець, кіз, кролів, верблюдів, лам, мускусних биків, альпак та ін. Ці тварини мають особливе значення для людини. їхні волокна є унікальним природним матеріалом, який використовує людина для своїх потреб з найдавніших часів. Цей матеріал і досі не має достойних синтетичних аналогів.
Яка ж будова волокон вовни? Більшість таких волокон складається з трьох пластів: лускатого, коркового і серцевинного (мал. 1). Лускатий, захисний пласт волокна, складається з ороговілих клітин — лусочок, що накладаються одна на одну. Корковий пласт складається з веретеноподібних клітин, розміщених уздовж осі волокна, він визначає його основні властивості: міцність, пружність, гнучкість, розтяжність. Серцевинний пласт волокна — пористий, рихлий пласт клітин, заповнених повітрям, що визначає його товщину і шорсткість. Цей пласт спостерігається не в усіх волокнах.
Що тонший серцевинний пласт вовни, то вона м'якіша і цінніша для текстильного виробництва!
Волокна вовни мають різну довжину: приблизно від 25 до 450 мм. Усі волокна розрізняють за товщиною і поділяють на чотири основні групи: пух, перехідний волос, ость і мертвий волос (табл. 1).
Чи знаєш ти
Історики вважають, що люди навчилися виготовляти волокна вовни приблизно 4000 р. до н.е. Наприклад, англійців познайомили з виробництвом вовни і вовняних товарів у 30 р. нашої ери римляни. Після чого пряжа стала головним продуктом експорту Англії. У 1797 р. англійці відправили до Австралії 13 овець. Це дало початок найбільшому в світі виробництву вовни.
Проте, що на теренах України вовну виготовляють з давніх-давен, свідчить золота пектораль — нагрудна прикраса скіфського царя IV ст. до н. є. її знайдено в кургані Товста Могила в Дніпропетровській області археологом і поетом, Великим українцем — Борисом Мозолевським, — 21 червня 1971 р. Головним зображенням пекторалі є сцена, де двоє чоловіків розтягнули руно тварини.
В Західній Україні здавна і дотепер на полонинах вирощують овець для виготовлення добротних вовняних речей, бережуть І продовжують давні традиції. Вовняні вироби, виготовлені на Яво-рівщині та в інших районах, мають неабиякий попит в нашій країні таза її межами.
Вироби з вовни зберігають натуральне цілюще тепло, яке благотворно впливає при болях у спині, суглобах, м'язах. Вовняні вироби мають лікувальний ефект: регулюють артеріальний тиск, заспокоюють нервову систему, знімають утому, нормалізують сон, підвищують імунітет людини та її опірність до простудних та інфекційних хвороб. Ланолін (тваринний віск), який міститься у вовні вівці, прискорює загоєння ран та переломів, має протизапальну й антиалергічну дію.
Найпоширенішою вовною, яку використовують у текстильному виробництві, є овеча (близько 95 %). Для її отримання люди здавна розводять цінні породи овець (мал. 2).
У світі нараховується більш ніж 600 видів овець. З овець різних порід отримують вовну різної якості. Кращу вовну дають тонкорунні мериносові вівці (мал. 2, а). Основними виробниками і експортерами вовни є такі країни: Австралія, Нова Зеландія, Китай, Уругвай, Аргентина, ПАР, країни Середньої Азії.
Вовну, яку отримують від інших тварин, часом називають за назвою цих тварин. Так, кашемір виготовляють з підшерстя кашмірської кози. Альпака — з вовни домашньої тварини альпаки (виду ламових, родини верблюдових). Ангора — з вовни ангорських кролів. А от мохер виготовляють не з вовни ангорських кролів, а з вовни ангорських кіз. Ківіупг — з підшерстя мускусного бика.
Якість вовни значною мірою залежить від способу її обробки. Овець стрижуть у чітко визначений сезон. Вовняний покрив знімають спеціальними інструментами. Зістригають його майже цільною нерозривною масою. Густу і довгу вовну з овець, яка не розпадається на окремі пасма, а становить одне ціле, називають руном (мал. 3).
Руно має волокна різної довжини та якості, воно неочище-не, тому його відправляють на текстильні фабрики для первинної обробки.
Первинна обробка вовни, що здійснюється на бавовноочисних фабриках, містить такі етапи: сортування, чухрання для розпушування й очищення від домішок, промивання (з використанням спеціальних миючих засобів) та просушування.
Після первинної обробки спресовану в тюки вовну відправляють на прядильні фабрики для виготовлення пряжі. Прядіння — це процес скручування на прядильному устаткуванні поздовжньо розташованих текстильних волокон, унаслідок чого отримують безперервну нитку-пряжу (табл. 2).
Пряжа — це довга нитка, утворена в процесі прядіння. Для виготовлення різних видів тканин пряжу відправляють на ткацькі фабрики.
Отже, для отримання товарного вигляду тканини працюють кілька фабрик: бавовноочисні, прядильні, ткацькі, ткацько- оздоблювальні.
Якщо ж увесь процес виробництва тканини відбувається на одному підприємстві, то воно називається текстильним комбінатом.
З різних видів пряжі вив'язують полотна або виробляють різні види тканин. З валяної вовни виготовляють неткані текстильні матеріали: повсть, фетр таін.
Цікаво, що фахівець високої кваліфікації прядильного виробництва здатен розрізнити понад сім тисяч сортів вовни.
Чи знаєш ти
Найдавніші ножиці, які знайдено археологами на території Давнього Риму, були призначені для стрижки овець. їм налічується близько 3-4 тисяч років. Ці ножиці більш сходжі на пінцет з двома лезами на кінцях. Така конструкція, без суттєвих змін, існувала понад дві тисячі років. Важіль у ножицях з'явився близько тисячі років тому.
Натуральний шовк — це тонесенькі текстильні питки, які виробляють гусені тутового шовкопряда. Шовкопряд має чотири стадії розвитку: яйце (відкладене метеликом), гусениця, лялечка й метелик (табл. 3).
Зібрані кокони відправляють на первинну обробку, метою якої є розмотування коконної нитки.
Нитку натурального шовку, що отримують під час кокономотання, називають шовком-сирцем. Після спеціальної обробки шовк-сирець стає м'яким, гнучким І блискучим. Шовк-сирець використовують для виготовлення різноманітних видів ниток, тканин, стрічок, тасьми, мережива тощо.
Вирощування коконів шовкопряда потребує значних затрат. Для виготовлення 1 м шовкової тканини потрібно близько 3000 коконів. На одне шовкове кімоно* — майже 9000 коконів шовкопряда, на краватку — 140, на шарфик — понад 100.
Трудомісткість процесу отримання волокон натурального шовку, їхні цінні властивості пояснюють, чому шовкові тканини найкоштовніші!
Чи знаєш ти 
Батьківщиною шовку є Стародавній Китай. Одна з легенд оповідає про те, що таємницю його виготовлення відкрила дружина китайського імператора Хен ЛІнг ЧІ. Сталося це випадково. Одного разу імператриця відпочивала з чашкою чаю підлиствою тутового дерева. Раптом у Т\ напій впав кокон шовкопряда, розм'як — і в ньому почали розділятися ниточки. Мерехтіння делікатних волокон зачарувало Хен Лінг Чі. Уважно розглянувши їх, вона зрозуміла, що нитку, якою гусениця обмотує себе, можна розмотати і виткати з неї полотно. Так вона і зробила. Тканина вийшла тонка, легка, міцна, практична. За це імператрицю назвали «Богинею шовкових черв'яків».
Археологічні розкопки свідчать, що шовківництво виникло понад 5000 років тому. В провінціях Китаю Хубей І Хунань знайдено велику кількість шовкових речей, що добре збереглися. Вони вражають високою якістю, яскравістю фарб, багатством та досконалістю вишивки. Цікаво, що китайці протягом 2000 років ретельно зберігали таємницю чудодійного шовкопряда. Навіть карали смертю або тортурами тих, хто намагався вивезти її за межі країни. Але все ж таки ця дивовижна ниточка протягнулася Шовковим шляхом до Європи та до інших континентів, де її гідно оцінили й полюбили.
1. Пригадай, які рослини зображено на малюнках. Які види текстильних волокон і матеріалів з них виготовляють?
2. Уважно роздивись картину Джованні Боккаччо із зображеними рукодільницями. Якими видами діяльності вони займаються?
3. Для чого потрібно знати волокнистий склад і властивості текстильних волокон?
4. Яка складова волокна вовни визначає його цінність?
5. Який етап первинної обробки вовни відсутній? сортування, чухрання, просушування.
6. На якому малюнку зображено рівницю, а на якому— пряжу?
7. Назви чотири стадії розвитку шовкопряда. На якій стадії утворюються кокони?
8. З якою метою здійснюють первинну обробку шовку?
9. Який етап первинної обробки шовку відсутній? Моріння, запарювання,
10. Що таке шовк-сирець та як його використовують?
11. Досліди, чому найкоштовнішим текстильним волокном вважають шовк? Обговори це з однокласниками.
Скарбничка мудрості
«Словом — як шовком вишиває, а ділом — як шилом шпигає».
«Брехня у вічі шовком стелиться, а позаочі гадюкою сичить».

гдз 7 клас

решебники гдз 7 класс по алгебре мерзляк истер макарычев бевз


Категория:
2015
| Просмотров: 531 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть