загрузка...
§ 20.Клас Амфібії. Різноманітність амфібій - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 20.Клас Амфібії. Різноманітність амфібій
18:13
§ 20.Клас Амфібії. Різноманітність амфібій

Клас Земноводні об'єднує три ряди. Ряд Хвостаті амфібії містить декілька сотень видів, мешкають вони лише у північній півкулі. Ряд Безхвості найчис-леннішій, в ньому декілька тисяч видів, що розповсюдилися по всій планеті, крім Антарктиди. А ряд Безногі амфібії складається лише з 55 видів тропічних тварин черв'яг. Ознайомимося з деякими представниками цих рядів, з'ясуємо, де вони мешкають, які особливості способу життя І пристосувань для них характерні.
Ряд Хвостаті амфібії (мал. 20.1). У його представників, на відміну від інших амфібій, є хвіст. Саме за його допомогою ці амфібії плавають у воді. Хвіст часто слугує їм опорою - за його допомогою вони можуть стояти на задніх ногах. Довжина передніх і задніх кінцівок у них майже однакова. Отже, до стрибків вони пристосовані гірше, ніж безхвості. Проте вміють вправно бігати.
Яскраво забарвлена амфібія - це плямиста саламандра, що мешкає в нашій країні в Карпатах. Залози в шкірі саламандри видаляють отруйну речовину, що захищає амфібію від ворогів. Окраска саламандри разом з наявністю отруйних залоз - типове захисне пристосування. Залози є «зброєю» саламандри, а забарвлення попереджує ворогів про «озброєність» тварини.
Саламандра удень переховується в моховитій підстилці лісу, під каменями, а полює вночі. Такий спосіб життя дає змогу тварині зберігати вологу жарким днем, коли повітря сухе, і не витрачати її підчас полювання, оскільки вночі вологість повітря вища.
Запліднення в більшості саламандр внутрішнє. Самки у воді народжують личинок, які майже повністю сформувалися. Маленькі саламандри деякий час мешкають у водоймі. Дорослі саламандри живуть на суходолі.
Плямиста саламандра - невеличка, довжина її тіла не перевищує ЗО см. Та серед саламандр є і «велетень». Це гігантська саламандра, довжина якої сягає 1,5 м. її батьківщина - Китай і Японія. 
Живуть в Україні і тритони.зокрема гребінчастий і звичайний, У шлюбний період звичайний тритон набуває яскравого забарвлення: гребінь на його плямистому тілі виблискує червоно-блакитним перламутром. По закінченні періоду розмноження самці тритонів втрачають свої привабливі барви. Тритони ведуть на суходолі нічний спосіб життя, багато часу проводять у водоймах.
Зимують тритони на суходолі, у купах опалого листя, під пнями тощо. У стані заціпеніння перебувають майже 150 днів. З весняним теплом вони «оживають» і покидають місця зимівлі.
У Карпатах мешкають карпатський та альпійський тритони, у Криму - тритон Кареліна.
Ряд Безхвості амфібії (мал. 20.2) В Україні мешкає 13 видів безхвостих. Серед них - жаби, ропухи, кумки, квакша.
Краще за інших пристосовані до життя на суходолі ропухи. Шкіра в них більш груба і вкрита горбиками, що у хвилину небезпеки виділяють слиз. Людині цей слиз ніякої шкоди не завдасть, отруйним він є для дрібних тварин. Пересуваються ропухи невеличкими кроками або короткими невисокими стрибками. Плавці вони невправні, тому до води спускаються лише для ікрометання. У березні-квітні самець ропухи сірої заспівує свою «мелодійну» шлюбну пісню і виконує її і вдень, і вночі. Ікру самка відкладає в обіймах самця, намотуючи її на рослини у вигляді слизистих шнурів. У посушливе літо ропухи можуть вижити без води. Вони витримують втрату вологи, що зменшує масу тіла майже наполовину. На тілі ропухи утворюється вологонепроникна кірка - у такий спосіб вона захищається від повного висихання. Живляться ропухи здебільше наземними безхребетними. Полювати починають у сутінках. Ропуха блискавично вистрілює у жертву язиком, вражаючи ціль за кілька сантиметрів від рота. Зимують сірі ропухи на дні водойм, збираючись у великі скупчення.
Квакші - гарненькі створіння з гучним голосом. Вони зазвичай живуть на деревах, але знайти там квакшу, навіть якщо вона виспівує, непросто. У цих амфібій маскувальне забарвлення, яке робить їх непримітними в кроні дерев. Квакша полює вночі, розмножуватися спускається у воду, а інколи ходить до водойм купатися. На кінчиках пальців у квакші розташовані липкі диски - присоски. За їх допомогою вона може рухатися найгладкішими вертикальними поверхнями і по листю. їсть вона кумедно, заиихаючи їжу до рота передніми кінцівками - тонкими пальчиками. Квакші зимують на суходолі, упадаючи в заціпеніння у норах під пнями, поваленими деревами тощо.
Удивляючись в темну воду озерця або придорожньої канави, можна побачити маленьку жаб'ячу голівку, що висовується з ряски. Це крихітна (до 6 см) кумка, чий «спів» нагадує звук скляного дзвоника. Кумка віддає перевагу забрудненим водоймам, улітку майже весь час проводить у воді, а на зиму виходить на суходіл, ховаючись у льохах і нора гризунів. Живиться кумка водними комахами, знищуючи величезну кількість личинок комарів. Вона не викидає язик, як інші безхвості амфібії, а хапає їжу щелепами. Слиз, що виділяється залозами шкіри цих жаб, спричиняє сильне подразнення, тому брати в руки їх не слід.
Ряд Безногі амфібії (мал. 20.3). Його представники черв'яги за зовнішністю нагадують великих червив довжиною 30-120 см. Деякі види черв'яг проживають у воді, але більшість живе в фунті тропічних лісів. Ці амфібії проривають у ньому ходи в пошуках черв'яків і комах. Кінцівок і хвоста в них немає. Пересуваються безногі, раз ио разу вигинаючи довге тіло. Зір у них дуже слабкий, а от органи нюху і дотику розвинені добре.
Більшість черв'яг відкладає яйця у вологий ґрунт. Дбайливі матусі охороняють кладки яєць і личинок, обвиваючись навколо них і зволожуючи кладку виділеннями шкірних залоз. Із яєць вилуплюються добре розвинені личинки, які невдовзі перетворюються на дорослу тварину.
Роль амфібій в екосистемах. Амфібії є хижаками. Отже, в екосистемах вони регулюють чисельність безхребетних тварин (комах, павуків, дрібних молюсків). Самі земноводні найчастіше стають здобиччю птахів - лелек, чапель, сов, а також норок, видр, борсуків, тхорів. Зменшення кількості амфібій призводить до розповсюдження шкідливих комах.
Амфібії - дуже незахищені тварини. Учені вважають, що їх чисельність за останні тридцять років катастрофічно знижується. Людина виганяє їх з місць звичного проживання, осушуючи болота, забруднюючи водойми. Часто причиною їх загибелі стають різкі зміни природних умов, як, наприклад, непомірна засуха. Дуже потерпають від отрутохімікатів жаби і ропухи, що живуть у садках і городах.
Безліч амфібій знаходить смерть на дорогах під колесами автомобілів, намагаючись дістатися до мисливської ділянки, аби щось уполювати. Дурні легенди, які склали невігласи про амфібій (нібито від ропух з'являються бородавки, а жаби випивають коров'яче молоко, що його залишили в глечиках), призвели до негативного ставлення до цих тварин. Насправді ж амфібії сьогодні потребують додаткової уваги й охорони.
1. На мал. 20.1-20.3 виберіть чотири амфібії, які зацікавили вас найбільше, а в тексті знайдіть опис їх характерних ознак. З'ясуйте, які амфібії і чому найбільш зацікавили вашого товариша.
2. У додатковій літературі й Інтернеті знайдіть опис ще 2-3 амфібій, підготуй те про них коротеньке повідомлення. Виберіть у класі три таких, що їх можна буде запропонувати журналу «Колосок», відішліть їх до редакції.
1. Які особливості будови амфібій відбиті в назвах їх рядів?
2. У чому полягають відмінності між способом життя безногих і безхвостих?
3. Які види хвостатих земноводних живуть в Україні?
4. Чим різниться будова кінцівок І безхвостої амфібії?
5. Як переміщаються хвостаті земноводні?
6. Чому видів хвостатих амфібій менше, ніж безхвостих?
7. Яке особливе пристосування є в квакші, що вона може робити за його допомогою?
8. На прикладі амфібій, описаних у параграфі, розкажіть про засоби захисту цих тварин від ворогів. 9 Доведіть, що забобони щодо шкідливості жаб І ропух є безпідставними 10. Чому амфібії є дуже вразливими до змін середовища?
Амфібії - дуже важливі для людини тварини. Вони знижують кількість комах, що шкодять сільському господарству, знищують безліч комах-кровососів, зокрема, малярійних комарів. їх личинки для тритонів основною їжею. У США підрахували, що одна жаба дає сільському господарству економію коштів 20 - ЗО доларів у рік. Уявляєте, скільки коштів економлять фермерським хазяйствам усі жаби Америки?
У багатьох країнах світу люди споживають жаб в їжу. Л от в Індії вилов жаб заборонили. Зменшення їх кількості призвело до збитків у сільському господарстві країни, що потерпає від комах- шкідників.
Жаби відіграли величезну роль у розвитку науки. Важко навіть назвати всі відкриття, якими людство зобов'язано дослідам і спостереженням над жабами. Біологи удосконалювали на жабах методи фізіологічного експерименту, а фізики саме на них почали вивчати електричні явища в живих організмах.
На знак пошани за неоцінимі заслуги цього малопомітного створіння в наукових дослідженнях у Парижі біля інституту Пастера споруджено пам'ятник жабі (мал. і). Кошти на цей пам'ятник зібрали студенти-медики.
Одне з найрідкісніших і найцікавіших земноводних нашої країни - тритон карпатський (мал. 2). Він мешкає лише в Карпатах на вологих затінених схилах гір і сирих полонинах. На відміну від інших видів тритонів, у карпатського немає спинного гребеня, довжина його тіла становить близько 8 см. На період розмноження ці тритони оселяються в чистій воді у водних затонах но берегах гірських річок, у великих калюжах талої води на схилах гір. На суходолі карпатські тритони вдень ховаються в лісовій траві, моховому покриві.
Живляться вони личинками комах, інколи їдять й інших безхребетних. Зимують ці амфібії в кублах: серед каміння, пересипаного землею, знаходили до 250 тритонів, що зібралися в одному місці. У високогір'ї личинки цих тритонів не встигають закінчити розвиток за короткий теплий сезон і зимують у водоймах, де проходять решту стадій розвитку наступного літа.
Цей вид, як і ще декілька видів земноводних, занесений до Червоної книги України. Тому в жодному разі не можна ловити їх і навіть заради забави брати в руки. | До Червоної книги України занесено такі види земноводних:
• саламандра плямиста;
• тритон гірський, тритон альпійський;
• тритон карпатський;
• ропуха очеретяна;
• жаба прудка.
Чи все в казках казкове? Шкіра - єдиний покрив амфібій. Земноводні зариваються в ґрунт, ховаються в дупла, під каміння, і їх тоненька і ніжна шкіра зношуються, як зношується ваш одяг. Тому амфібії час від часу міняють її. Так, жаби роблять це не менше чотирьох разів на рік. Знайома вам кумка «переодягається» у воді. Звільнюватися від зношеної шкіри кумка починає З повік, а для нього вона по черзі протирає очі, мовби в них потрапила порошинка. Потім жаба звивається, чухаючи ланками боки. Мить - і навколо кумки з'являється хмарка. Це вже плаває у воді її стара шкіра. Кумка зриває передніми лайками тоненьке «платтячко», яке ще прикріплено до задніх ланок, і воно миттєво зникає в роті жаби.
• • Події якої казки вам нагадує наведений факт із життя жаби?
ПІДСУМКИ
• Амфібії є єдиними з хребетних тварин, для яких і прісні водойми і суходіл є середовищем проживання.
• Основними пристосуваннями до життя у водному і наземно-повітряному середовищі в амфібій є два види дихання - шкірне і легеневе, а слиз, що покриває шкіру, є засобом запобігання зневодненню. Наявність двох пар кінцівок у більшості амфібій дала їм змогу вільно переміщуватися як у воді, так і суходолом, освоївши навіть життя на деревах.
• І розмноження, І розвиток амфібій відбуваються у воді.
• Клас Амфібії є найменш численним класом хребетних тварин.
• Він об'єднує три ряди тварин: ряд Хвостаті, ряд Безхвості, ряд Безногі. Амфібії - хижаки, що регулюють чисельність комах й інших безхребетних ними живляться птахи і ссавці. Земноводні є вразливими тваринами, що дуже потерпають від негативних змін навколишнього середовища. Вони потребують охорони і захисту • У додатковій літературі або Інтернеті знайдіть повідомлення про те, як турбуються земноводні про потомство. Виберіть три таких повідомлення, під готуйте власну розповідь (не більше 2500 знаків!) про дбайливих амфібій. Запропонуйте товаришу прочитати її. Обговоріть, як із ваших двох розповідей зробити одну цікаву. Знайдіть зображення земноводних, про яких ви розповідаєте, приєднайте їх до тексту. Зробіть комп'ютерну презентацію свого повідомлення.
• Часто жаби, ропухи й Інші земноводні стають жертвами безглуздого зни щення. Продумайте, як може виглядати плакат на захист цих тварин. Разом із товаришем зробіть його, проведіть у класі конкурс плакатів.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови


Категория:
2015
| Просмотров: 985 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть