загрузка...
§ 20. Об'єкти, занесені до списку природної і культурної спадщини - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 20. Об'єкти, занесені до списку природної і культурної спадщини
19:34
§ 20. Об'єкти, занесені до списку природної і культурної спадщини

1. Як ти розумієш слово «спадщина»? 
2. Які міжнародні організації ти знаєш?
Коротко про ЮНЕСКО. Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, скорочено ЮНЕСКО (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) - це міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй. Членами ООН є 195 країн світу. При співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури ЮНЕСКО сприяє підготовці національних кадрів, ліквідації неписьменності, розвиткові національної культури, охороні пам'яток культури тощо.
Перша сесія генеральної конференції ЮНЕСКО почала свою роботу в Парижі 19 листопада 1946 року. В засіданні брали участь представники ЗО держав.
Що ж таке світова спадщина ЮНЕСКО? Це видатні культурні та природні цінності, що є надбанням усього людства. Вони перелічені в списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Станом на 2014 рік у списку 1007 об'єктів (779 культурних, 197 природних і 31 змішаних) з 161 країни світу. З набуттям статусу об'єкта Світової спадщини культурні та природні цінності отримують певні переваги. Держави, на території яких розташовані об'єкти Світової спадщини, беруть на себе зобов'язання щодо їхнього збереження. Юнеско розроблено певні критерії, за умови дотримання яких об'єкт може увійти до списку Всесвітньої спадщини.
ш V Підготуй інформацію про об'єкти Всесвітньої спадщини mr ЮНЕСКО, розташовані в межах України.
Спадщина ЮНЕСКО на материку Африка. В Африці до цього списку внесено близько 120 об'єктів. Найбільша їх кількість знаходиться в таких країнах як Марокко - 9, Ефіопія, Туніс і Південна Африка - по 8, Алжир, Єгипет, Танзанія - по 7. Характерною особливістю їх розміщення на території материка є те, що об'єкти культурної спадщини знаходяться переважно в північній частині Африки, а природної - в її середній і південній частинах. І це не дивно. Північна Африка віддавна була місцем, де виникали і розквітали стародавні цивілізації Єгипту і Карфагену, де існувала Римська імперія, а пізніше розквітла арабська культура. Араби не лише зуміли пристосуватися до вкрай суворих природних умов, але й витворити багату культурну спадщину, яка стала надбанням усього людства.
Країни, що мають найбільшу кількість об'єктів Всесвітньої спадщини. В Алжирі більше 10-ти національних парків. Більшість з них розміщені в Атлаських горах. В Сахарі найцікавішим є національний парк Тассілі-Надджер, який розташований
на знаменитому нагір'ї Тассілі в глибинній частині Сахари. Тут донині збереглися малюнки доісторичних людей, на яких зображені невідомі нині тварин пустелі, а також таємничі постаті. Багатьом дослідникам це дало підставу говорити про те, що на фресках Тассілі зображено космічних прибульців (мал. 83). Лівія має один національний парк, декілька природних парків і резерватів. Невелика кількість цікавих для туристів природних об'єктів компенсується багатою архітектурною спадщиною римської і візантійської доби. У столиці держави збереглася тріумфальна арка римського імператора Марка Аврелія, руїни римського храму і будівель ІІ-ІІІ ст. нашої ери. Особливо багато давніх споруд знаходиться в місті Сабрата (храм Юпітера, Ам-мона, Ісиди, акведук, амфітеатр, терми, базиліка Юстиніана тощо). В місті Аль-Хумі, яке колись називалося Лептіс-Магна, збереглися руїни одразу трьох тріумфальних арок римських імператорів: Тіберія, Траяна і Септимія Севера.
Найбільш відомими у світі є культурно-історичні надбання Єгипту. Хіба ви не чули про одне з семи збережених донині чудес світу - піраміди міста Ель-Гізи (мал. 84). Найбільша з низ піраміда Хеопса має висоту 137 м. Довжина її основи складає 233 м. Поряд з нею знаходяться менші і не такі відомі піраміди фараонів Хефрена і Мікерина. Значною популярністю користується і Сфінкс, велична скульптура лева з головою людини. Він уособлює фараона Хефрена. Сфінкс висічений зі скельної породи. Його довжина - 73 м, а висота - 21 м.
Порівняй висоту Сфінкса з висотою вашої ніколи.
На південі долини Нілу знаходиться Саккара. Тут туристів вражає великий некрополь фараонів різних династій з великою пірамідою Джосера. Захоплення викликає і знаменитий Мемфіс, давня столиця Єгипту з руїнами храму Птаха, де коронувалися фараони. Не менш відома і так звана Долина царів, яка прославилася знахідкою єдиної нерозграбованої гробниці фараона Тутанхамона з незліченними скарбами. Південніше в Кар-наку розташований найбільший у світі колонний храм, присвячений богу Амону-Ра. Наступним є Мекка туристів Луксор. У давнину впродовж понад 1000 років він був столицею Єгипту Фіви. Луксорський храм на честь бога Амона-Ра привертає увагу колосальною статуєю фараона і знаменитою Алеєю сфінксів. Цілий підручник потрібен для перерахування відомх старожитнос-тей Єгипту.
Багатою і оригінальною є природна та культурна спадщина в Ефіопії. На відміну від арабських країн Африки тут розташовано чимало природних національних парків. Особливою увагою туристів користується озеро Тана, звідки витікає Голубий Ніл і його мальовничі водоспади. Ефіопія - давня християнська країна зі своїми релігійними традиціями і оригінальною церковною архітектурою. В цьому сенсі унікальним є комплекс у Лалібелі. Він складається з 11 монолітних церков, вирубаних будівельниками у вулканічному туфі, є зразком того, як людина в XII ст. змогла використати природні особливості цієї місцевості для спорудження храмів (мал. 85).
В національних парках Демократичної Республіки Конго охороняється унікальна природа екваторіальних лісів Африки і рідкісні тварини: горили, шимпанзе, карликові слони, носороги, бегемоти. В Лумумбаші знаходиться відомий музей африканського мистецтва з унікальними культурними експонатами народів екваторіальної Африки. Цікавими є музей екватора і грандіозний ботанічний сад Еала в м. Мбандані. В його колекції налічується понад 5000 рослин.
Найбільша кількість об'єктів природно-заповідного фонду знаходиться в Південній Африці. В цій країні вони найкраще організовані і доглянуті. Природні парки є практично в кожній частині цієї країни. Слони добре себе почувають в парку Ал-до-Елефант, унікальної краси водоспади охороняються в парку
Ауграбіс-Фолс, ландшафти пустелі найповніше представлені в національному парку Кала-харі-Гемсбок, химерні Драконові гори знаходяться в парку Натал-Дракенберг [мол. 86). У Південній Африці велика кількість музеїв. Увагою туристів користується природничий музею в м. Іст-Лондоні. Тут знаходиться опудало глибоководної кистеперої риби виловленої вперше у 1938 р. Вчені вважали, що ця риба вимерла на Землі ще 65 млн. років тому.
Серед інших країн Африки великою кількістю національних парків світового значення виділяються Кенія і Танзанія. В першій всесвітньовідомим парком є Цаво, а в другій - Серенге-ті, Кіліманджаро, заповідник Нгоронгоро. Унікальність парку Серенгеті полягає в тому, що це єдиний парк на Землі, де відбувається сезонна міграція травоїдних тварин. На Сейшельських островах знаходиться заповідник велетенських черепах, найбільших у світі та пташиний заповідник острова Кузен. На острові Праслен росте унікальна сейшельська пальма, відкрита лише в 1742 р. її плоди - це найбільший у світі горіх вагою до 25 кг. Відома вона ще й тим, що зацвітає лише раз в 40 p., а її квітка живе від 8 до 10 років. Вражають і її три десятки листків довжиною 2-2,5 м.
Знайди на карті Африки національні парки, занесені до К Списку спадщини ЮНЕСКО.
Вирізняється своїм унікальним природним світом і таємнича Лемурія, тобто острів і країна Мадагаскар. В цій країні знаходиться 17 національних парків і заповідників, в яких охороняються для майбутніх поколінь землян ендемічні представники місцевої флори і фауни.
ЮНЕСКО - це міжнародна організація. При співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури ЮНЕСКО сприяє підготовці національних кадрів, ліквідації неписьменності, розвиткові національної культури, охороні пам'яток культури тощо.
Об'єктами природної спадщини ЮНЕСКО в Африці є Національні природні парки та резервати, в яких зберігають унікальну флору та фауну Африки.
Більшість об'єктів культурної спадщини Африки розташовано в її північній частині, де існували давні цивілізації Єгипту, Карфагену, стародавнього Риму, таємничого царства Куш та інші.
1. Поясніть, для чого створена міжнародна організація ЮНЕСКО?
2. Яким критеріям повинен відповідати об'єкт для занесення його до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?
3. Поясни, чому об'єкти культурної спадщини знаходяться переважно в північній частині Африки.
4. Поясни, чому об'єкти природної спадщини знаходяться переважно в середній і південній частинах Африки.
5. Назви унікальні об'єкти природної та культурної спадщини в Африці.
АФРИКА
- Південну Африку називають «веселковою або райдужною країною», адже тут живуть люди багатьох рас і національностей; «авіаційною країною», бо небо майже завжди чисте, погода майже завжди «льотна»; «спортивною країною» через велику любов її мешканців до спорту; «монетним двором», бо тут добувають найбільшу кількість золота на планеті.
- У Південній Африці налічується понад 700 шпиталів і лікарень. Всесвітню відомість здобув шпиталь Гроот Шур («Великий Сарай»). Саме тут в 1967 р. хірург-професор Крістіан Барнард успішно провів першу в світі операцію з пересаджування людського серця.
- Найвища точка Єгипту знаходиться на півдні Синайського півострова. Це гора Джебель-Катрін (2637 м). За Біблейськими легендами саме тут пророк Мойсей отримав від Бога десять заповідей.
- На території Південної Африки в печері Вондерверк було знайдено малюнки первісних людей. За оцінками спеціалістів їм близько 10 000 років.
- Не варто подорожувати Єгиптом у квітні. В цей час із Сахари дме гарячий вітер хамсин (від араб. - «п'ятдесят», бо він дме п'ятдесят днів) і приносить із собою величезні хмари піщаного пилу. В цей час життя в містах просто завмирає, бо тут не тільки важко пересуватися, а й дихати.
- Реюньон і Майотта - це дві залежні території в Африці. Реюньон -вулканічний острів Індійського океану, заморський департамент Франції. До середини XIX ст. тут було розвинуте плантаційне господарство з використанням праці рабів. Вони вирощували цукрову тростину, каву, ваніль. Острів Майотта є також володінням Франції біля острова Мадагаскар. Географічно він належить до Комор-ських островів. У 1966 році Коморські острови здобули незалежність але Франція, відмовилася передати Коморам острів з розташованою на ньому військово-морською базою, тому що на референдумі більшість жителів Майотти висловили бажання залишитися під владою Франції.
- Південна Африка - одна з небагатьох країн світу, в якій налічується 11 офіційно визнаних державних мов: англійська, африкаанс, венда, зулу, коса, дебеле, педі, свазі, сото, тсвана, тсонга.
ПІДСУМКОВІ ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
Що є головною особливістю географічного розташування Африки
а) Африку перетинає нульовий меридіан;
б) материк перетинається екватором посередині;
в) більша частина Африки лежить у південній півкулі;
г) материк омивають Атлантичний та Тихий океани.
Крайня північна точка материка знаходиться на мисі:
а) Альмаді; в) Рас-Енгела;
б) Рас-Гафун; г) Агульяс.
Уперше обійшов Африку морем із півдня мореплавець:
а) Васкода Гама; в) ДавідЛІвІнгстон;
б) Фернан Магеллан; г) Генрі Стенлі.
4. Більшу частину Африки займають:
а) височини й плоскогір'я; в) западини;
б) низовини; г) гори.
5. Найвищою вершиною Африки є гора:
а) Кенія; в) Кіліманджаро;
б) Камерун; г) Тубкаль.
6. Поблизу південно-західного узбережжя Африки холодна течія:
а) приносить жарке та вологе повітря; б) збільшує кількість опадів;
в) ніяк не впливає на кількість опадів; г) зменшує кількість опадів.
7. Над більшою частиною Африки дмуть вітри:
а)пасати; в) бризи;
б) мусони; г) самум та хамсин.
8. В якому кліматичному поясі Африки річкова мережа найгустіша:
а) тропічний; в) субекваторіальний;
б) екваторіальний; г) помірний.
9. Найбільшу пустелю світу перетинає річка:
а) Ніл; в) Оранжева;
б) Нігер; г) Конго.
10. До басейну Індійського океану належить річка:
а) Ніл; в) Оранжева;
б) Замбезі; г) Нігер.
11. Які типи ґрунтів є характерними є для зони саван і рідколісся:
а) червоно-жовті фералітні; в) червоні фералітні;
б) червонувато-бурі; г) дерново-підзолисті.
12. Які тварини етиловими для саван:
а) слони; в) шимпанзе;
б) горили г) гепарди.
13. До посушливих і спекотних вітрів Сахари належить: а) самум; б) тайфун;
в) торнадо; г) мусон.
14. Яка сільськогосподарська культура походить з Африки?
а) кукурудза; в) кавуни;
б) помідори; г) тютюн.
15. Будівництво сонячних електростанцій найдоцільніше здійснювати:
а) у вологих екваторіальних лісах; в) у Сахарі;
б) на узбережжі Гвінейської затоки; г) на Мадагаскарі.
16. В якій країні створенні найкращі умови для будівництва геотермальних електростанцій?
а) Ефіопія; в) Намібія;
б) Єгипет г) Алжир.
17. Серед корисних копалин Африки переважають:
а) буре вугілля; б) руди різних металів;
в) кам'яна та калійна солі; г) будівельні матеріали.
18. Більша частина річок Африки належить до басейну океану:
а) Індійського; в) Тихого;
б) Атлантичного; г) Північного Льодовитого.
19. Найбільшим за площею озером Африки є:
а) Чад; в) Вікторія;
б) Танганьїка; г) Тана.
20. В яких країнах розташована найбільша кількість об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?
а) Марокко, Ефіопія, Туніс, Південна Африка;
б) Алжир, Єгипет, Танзанія, Чад;
в) Туніс, Лівія, Судан, Сомалі;
г) Мадагаскар, Нігерія, Нігер, Єгипет.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ
1. Як утворився острів Мадагаскар? Чи відбуваються нині в Африці геологічні процеси, що призвели до його утворення?
2. Проаналізуйте, чому Африка є найтеплішим материком на Землі?
3. Поясніть, де і чому в Африці сформувалася найгустіша річкова мережа?
4. В яких кліматичних поясах і чому водність річок різко змінюється за сезонами?
5. Поясніть, як пристосувалися рослини й тварини пустель Африки до посушливого й спекотного клімату?
6. Поясніть, чому в Африці залишається все менше неосвоєних територій?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови, історії України
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання, інформатики


Категория:
2015
| Просмотров: 2492 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть