загрузка...
§ 21. Географічне положення - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 21. Географічне положення
19:37
§ 21. Географічне положення

1. Згадай особливості географічного положення Африки. 
2. Пригадай, за яким планом характеризують географічне положення материка?
Географічне положення материка. Погляньте на фізичну карту світу. Які особливості фізико-географічного положення має найменший (7,6 млн км2) материк планети? Впадає в око те, що Австралія повністю знаходиться у Південній півкулі. Вона розташована майже в тих географічних широтах, що й Південна Африка, тобто майже посередині перетинається Південним тропіком. Це дає можливість порівнювати їх та припустити, що окремі риси природи на цих материках будуть подібними (мал. 87).
Африка й Австралія схожі між собою і за особливостями обрисів берегів. В Австралії мало заток, на півночі - це затока Карпентарія, на півдні - Велика Австралійська.
Найбільші півострови - Арнем-Ленд і Кейп-Йорк - знаходяться на півночі. Вузька Торресова протока відділяє Австралію від другого за площею острова Землі - Нової Гвінеї, більшого за площею ніж Україна. На півдні Бассова протока відокремлює від материка великий острів Тасманія.
Із заходу Австралія омивається Індійським океаном, зі сходу - Тихим. На півночі і північному заході знаходяться мілководні Арафурське і Тіморське моря. На північному й південному сході - Коралове і Тасманове моря. У Кораловому морі, вздовж північно-східного узбережжя материка, тягнеться знаменитий Великий Бар'єрний риф. Цей найбільший у світі кораловий риф має протяжність понад 2 тис. км. Безліч островів і обмілин рифу, які стають суходолом під час відпливів, значно ускладнюють судноплавство.
На карті світу знайди Австралію, лінію Південного тропіка та водойми, які омивають береги материка.
Крайньою північною точкою Австралії є мис Йорк, крайньою південною - мис Південно-Східний. Відстань між ними становить близько 3500 км. Крайньою східною точкою є мис Байрон, західною - мис Стіп-Пойнт. Вони знаходяться на відстані близько 4000 км одна від одної.
Визнач географічні координати крайніх точок Австралії. За допомогою отриманих даних вирахуй протяжність Австралії в градусах та кілометрах з півдня на північ, а також із заходу на схід. 1° меридіана дорівнює 111,2 кілометра, 10 вздовж 15° пд. ш. дорівнює 107,5 км.
Відкриття та дослідження материка. Оскільки Австралія серед заселених людиною материків знаходиться найдалі від Європи, європейці з'явилися тут пізніше, ніж в Африці чи Америці. Першими сюди припливли голландці. У першій половині XVII ст. вони дослідили північне, західне і південно-західне узбережжя материка. У середині XVII ст. голландський мореплавець Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і відкрив великий острів. Пізніше цей отсрів назвали ім'ям мореплавця.
Голландія була на той час невеликою країною і не могла освоїти відкриті землі, тому приховувала відомості про них.
Лише в другій половині XVIII ст. біля берегів Австралії з'явилися англійці. Відомий мореплавець Джеймс Кук під час навколосвітньої експедиції відкрив східне узбережжя Австралії й оголосив територію Австралії британськими володіннями.
Англійський дослідник Метью Фліндерс уперше побачив Австралію в 1792 році, а вже в 1795 році в ролі навігатора та картографа брав участь у плаванні до Австралії на кораблі «Релайєнс». За сприяння Фліндерса було організовано наступну експедицію, метою якої було нанесення на карту берегової лінії материка, півострів Йорк, Великий Бар'єрний риф. Саме Фліндерс уперше назвав материк Австралією.
Наприкінці XVIII ст. уряд Великобританії почав освоєння материка. І зробив це в досить оригінальний спосіб - сюди почали висилати на каторгу злочинців. Австралія перетворилася на величезну колонію без колючого дроту й охорони. Найбільше місто Австралії - Сідней - виникло як колонія каторжників (мал. 89).
Пригадай, що таке масштаб. За допомогою карти світу К та масштабу визнач відстань від Києва до Сіднея.
Однак із часом англійці зрозуміли, що використовувати Австралію можна ефективніше. Здоровий субтропічний клімат південно-східного й південно-західного узбережжя материка і багаті пасовища почали принаджувати сюди все більше громадян Великобританії. Почалося дослідження внутрішніх районів, спрямоване на пошуки нових пасовищ і води.
Новим поштовхом для дослідження природних умов і ресурсів Австралії стало відкриття тут великих родовищ золота. Австралію, як і Північну Америку, почала трусити «золота лихоманка».
Золота дійсно виявилося дуже багато. Англійська колонія Вікторія в Австралії, центром якої був Мельбурн, почала інтенсивно розвиватися. Сюди прибували нові люди, збільшувалося населення, відкривалися університети, музеї, театри, бібліотеки, почали виходити газети. Золота лихоманка дала могутній поштовх дослідженню й освоєнню материка, розвитку економіки Австралії.
Австралія повністю знаходиться в Південній півкулі, майже посередині перетинається Південним тропіком і омивається водами двох океанів - Тихого та Індійського.
Відкрили материк голландці, але приховували це від європейців.
Потрапивши на материк Джеймс Кук одразу проголосив його територію колонією Англії.
Освоювати і заселяти материк почали каторжники. Золота лихоманка дала значний поштовх для економічного розвитку материка.
1. За допомогою карти світу порівняй площу Австралії з площею інших материків та зроби відповідні висновки.
2. Схарактеризуй особливості географічного положення материка.
3. Схарактеризуй особливості берегової лінії материка.
4. Знайди на карті океани, водами яких омивається Австралія?
5. Коли вперше біля берегів Австралії з'явилися європейці? Вкажи представниками якої країни вони були?
6. Як використовували Австралію англійці після проголошення її володіннями Великобританії?
7. Яку роль відіграла «золота лихоманка» в дослідженні й освоєнні материка?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 332 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть