загрузка...
§ 21.Рептилії - будова тіла і пристосованість до життя на суходолі - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 21.Рептилії - будова тіла і пристосованість до життя на суходолі
18:16
§ 21.Рептилії - будова тіла і пристосованість до життя на суходолі

Амфібія тритон і рептилія гекон зовні дуже схожі (мал. 21.1). Подібність цих хребетних тварин не тільки зовнішня: обидві вони є «холоднокровними», обидві мають легені і майже однакові травну, видільну, статеву і нервову системи.
Проте досить лише доторкнутися до живого тритона і гекона, як ви одразу зрозумієте, чому їх відносять до різних класів. У тритона шкіра волога, вкрита слизом. У гекона шкіра суха, покрита роговими лусками. Лускова шкіра в гекона, який дихає легенями, - ознака того, що ця тварина пристосована до життя на суходолі. Така шкіра оберігає тіло гекона від висихання. Луски захищають його від подряпин і поранень, які можна отримати, пересуваючись по землі на коротеньких ніжках - майже плазуючи. Завдяки способу пересування, властивого його представникам, дістав назву і клас Плазуни. Від слова «reptare», що в перекладі з латини означає «плазувати», походить І друга назва цього класу - Рептилії.
На відміну від тритона, який викидає ікру у воду, гекон відкладає яйця на суходолі. Вони покриті щільними яєчними оболонками, що захищають зародок від висихання і забезпечують його газообмін. Така будова яєць також є важливим пристосуванням гекона до життя на суходолі.
Усі ці ознаки характерні для представників класу Рептилії (ящірок, черепах, змій, крокодилів). Який спосіб життя ведуть ці тварини? Яку будову мають системи їх органів? Як вони розмножуються і розвиваються? Які ряди належать до класу Плазуни? Якою є їх роль в екосистемах і значення в житті людини?
Рептилії - наземні тварини, що опанували різні середовища суходолу. В Україні мешкає прудка ящірка - один з найпоширеніших видів плазунів. Вивчаючи її, ви дізнаєтеся, які особливості її будови обумовлюють її пристосованість к наземно-повітряному середовищу проживання зовнішню І внутрішню будову рептилій, як розмножуються ц і тварини.
Спостерігаємо за ящіркою. Сонячної днини на узліссі або в степу можна помітити невелику, до 20 см завдовжки, брунатну або зелену ящірку, що гріється на теплому фунті або камені. Це і є прудка ящірка (мал. 21.1). Побачити її непросто, забарвлення шкіри робить ящірку непомітною серед каміння і трави.
Аби спіймати ящірку, потрібна не аби яка вправність - тварина бігає швидко. А якщо вхопити за ЇЇ хвіст, то його частина може залишитися в руках. Поки ви здивовано дивитиметеся, як хвіст звивається у ваших долонях, ящірка втече. Вона не боїться втратити хвіст, з часом у неї виросте новий: цій тварині властива регенерація.
Тіло ящірки (мал. 21.2) складається з трьох відділів: голови, тулубу і хвоста. Між головою і тулубом розташована гнучка шия, яка дає можливість тварині рухати головою, не змінюючи положення тулуба. У передні частині голови розташовані ніздрі, по боках - очі. У ящірки є дві пари кінцівок і хвіст. Пристосування рептилій до життя на суходолі. Дізнаємося, у які способи пристосована рептилія до цього середовища, чим вони відрізняються від тих, що характерні для амфібій.
Як дихає ящірка? (мал. 21.3) Дихає ящірка лише легенями, шкірне дихання як в амфібій, в рептилій відсутнє. Легені утворені великою кількістю комірок, тому поверхня газообміну в них велика. На відміну
від тритона, який для вдиху наповнює рот повітрям і не може дихати легенями підчас їжі, ящірка може дихати навіть з «повним ротом». Повітря потрапляє в легені, проходячи через носові отвори по дихальних шляхах.
Як ящірка запобігає зневодненню організму? На відміну від амфібій, у рептилій з цим повністю справляються покриви тіла. Шкіра у ящірки зроговіла , суха, у ній немає залоз - зволожувати її непотрібно. Рогові луски дуже добре захищають організм від втрати вологи. Водонепроникний покрив тіла зробив рептилій незалежними від вологості середовища. Він дав багатьом їх видам змогу жити і в місцях з низькою вологістю, і в воді.
Луски на шкірі рептилії (мал. 21.4) можуть мати різну форму і забарвлення - в одних видів рептилій воно маскувальне, в інших - відлякує. Л ще за особливостями окраски тварини розпізнають особин свого виду. Деякі рептилії здатні змінювати окраску, як хамелеони, що налаштовують ЇЇ під кольори середовища.
Роговий покрив заважає росту , тому час від часу рептилії линяють. Шкіра відшаровується і відпадає шматками (мал. 21.5). Прудка ящірка за літо линяє до п'яти разів.
Як ящірка пристосована до температурних змін середовища?
Як в амфібій, у рептилій, температура тіла залежить від температури середовища. Найкраще рептилії почуваються ари температурах від 20°С до 40°С. Що тепліше ззовні, то вища температура тіла, наближаючись до тієї, що притаманна, наприклад, ссавцям (36-38°С). Саме за неї всі перетворення в клітинах рептилій відбуваються найефективніше. Тому в більшості видів рептилій денний спосіб життя. Ніччю, коли стає прохолодніше, їх активність знижується. Проте і вдень рептилії намагаються підтримувати температуру свого тіла постійно високою, перебираючись до місць, де найсонячніше і найтепліше (згадайте ящірку, що гріється на камінні!).
Переміщення суходолом заради того, аби підтримати температуру тіла на необхідному рівні - дуже важливе пристосування рептилій. Адже її зниження рептилії не лише рухаються з трудом. У них зменшується швидкість травлення. Навіть якщо ящірка й заковтнула їжу, перетравити ЇЇ вона не в змозі.
З осіннім похолоданням рептилії відшукують затишну місцинку, де й зимують. Ящірки і змії ховаються під землею у норах гризунів, у порожнинах під пнями. Болотяні черепахи зариваються в мулі водойм, там, де б'ють джерела. З весіннім потеплінням рептилії покидають свої схованки, повертаються до звичних місць проживання і починають розмножуватися.
Як ящірка рухається? Рухи ящірки достатньо різноманітні. її гнучка шия дає змогу рухати головою, не змінюючи положення тулуба. Це наслідок того, що перший хребець шийного відділу хребта поєднується з черепом так, що ящірка легко може повертати голову.
Кінцівки ящірки розділені на відділи так само, як і в усіх чотириногих хребетних. На кожній нозі в неї по п'ять пальців, що закінчуються гострими кігтиками. Ними ящірка користується, як скелелаз, пересуваючись вертикально. Передні ноги в неї лише трохи коротші за задні, тому тварина бігає або ходить і майже не стрибає.
Кінцівки в ящірки розташовані по боках тулуба і розставлені в боки. Стояти в такій нозі важко, отже, ящірка зазвичай лежить на черевці. Бадьора ящірка бігає дуже швидко, звиваючи тіло і підвівши черево. У рептилій (мал. 21.6), на відміну від амфібій, є грудна клітка, утворена грудними хребцями, ребрами і грудиною (кісткою, до якої кріпляться ребра знизу). Цей кістковий каркас захищає органи, що містяться в передній частині порожнини тіла (легені, серце). Тому плазування безпечне для рептилій.
Навіщо ящірці хвіст? Вона використовує його під час бігу і на поворотах, аби зберегти рівновагу. За допомогою хвоста ящірки чіпляються за гілля, а деяким рептиліям він допомагає плавати. Є ящірки, що можуть бігати на задніх ногах, використовуючи хвіст як противагу.
Як ящірка їсть? Серед рептилій є рослиноїдні тварини і хижаки. Болотні черепахи поїдають водні рослини, ящірки зазвичай живляться жуками, павуками. Вужі їдять жаб, рибу. Інші змії - дрібних гризунів, птахів.
Рептилії не здатні пережовувати їжу. Усі зуби в них однакові, за їх допомогою тварини лише утримують їжу, розривають на великі шматки і злегка мнуть. Тому ковтають вони лише те, що проходить у глотку. її «пропускна спроможність» у деяких рептилій вражає. Так, змії заковтують тварин, які товстіші за них у 2-3 рази (мал. 21.7).
Як ящірка орієнтується в середовищі? Як і в амфібій, очі в рептилій захищені трьома повіками. У змій і деяких ящірок повіки зростаються, утворюючи захисну прозору оболонку. Слізні залози зволожують очі, оберігаючи їх від висихання. Зір в рептилій значно гостріший, ніж в амфібій, а деякі види здатні розрізняти кольори. Вони сприймають звукові коливання за допомогою вуха, барабанна перетинка якого розташована в невеликому заглибленні або прихована під шкірою. Органами нюху в плазунів розташовані у носовій порожнині, органом дотику є язик.
У змій є те і ел очу тливі органи, розміщені за очима на голові. За їх допомогою ці тварини знаходять у темряві амфібій, птахів і дрібних ссавців.
Розмноження і розвиток. Рептилії - роздільностатеві тварини Запліднення в них внутрішнє. Яйцеклітини, що дозрівають в яєчниках самок, містять велику кількість поживних речовин - жовтка. Запліднені яйцеклітини ящірок в організмі самки покриваються щільною шкірястою оболонкою. Ящірка відкладає 5-12 яєць. У деяких видів (гадюк, живородних ящірок) яйця затримуються в організмі, доки з них не вилупиться потомство. Таке явище називається яйцеживонародженням.
Зародок в яйці оточений водою і зародковими оболонками. Він з'єднаний з жовтковим мішком (мал. 21.8). Зародок росте і розвивається в яйці, використовуючи поживні речовини жовтка. Шкіряста оболонка яйця захищає зародок від несприятливих життєвих умов, через неї ззовні надходить волога, відбувається газообмін.
Лби зберегти яйця від висихання, самка відкладає кладку (мал.21.9) у вологе середовище - ямки в ґрунті, під пріле листя. Там і температура середовища вища. За невисокої температури розвиток зародку уповільнюється. У цих тварин розвиток прямий: із яйця вилуплюється маленький самостійна рептилія (мал. 21.10). Ростуть ці тварини поволі, протягом усього життя, але поступово їх ріст сповільнюється.
1. Серед наведених нижче запитань виберіть ті, на які можна знайти відповіді в тексті параграфу. Складіть самі ще три таких запитання. Запропонуйте товаришу на них відповісти, а) Чому ящірку складно помітити на лісній галявині?
б) Чому луски ящірки мають різне забарвлення?
в) Чому покриви рептилій не зволожуються шкіряними залозами?
г) Скільки хребців у хвості ящірки?
д) Як пристосовується ящірка до того, аби тримати температуру тіла достатньо високою?
є) У чому відмінність між тим, як розмножуються ящірка і жаба?
2. Знайдіть шість відмінностей між способом життя, будовою тіла як пристосуванням до життя до певного середовища проживання, процесом розмноження ящірки і жаби. Для цього зверніться до § 20.
3. Розгляньте мал. 21.4. і обговоріть з товаришем, яку характеристику травної системи рептилій ви можете дати за цією схемою. Занотуйте коротко свої зауваження.
1. Поясніть походження назви класу Рептилії.
2. Чим покрито тіло ящірки, чому вона линяє?
3. Які із знайдених вами відмінностей між амфібіями і рептиліями доводять, що останні краще пристосовані до життя на суходолі?
4. Як особливості будови опорно-рухової системи рептилій пов'язані зі способом переміщення цих тварин?
5. Чому змія щитомордник заковтує пацюка цілком?
6. Поясніть, як пов'язане живонародження з пристосованістю рептилій до життя на суходолі.
7. Чому, на вашу думку, здатність до регенерації у плазунів проявляється у відновленні лише хвоста?
8. Наявність трьох повік є спільною рисою плазунів і амфібій. Яке пристосувальне значення вона має в цих тварин?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 1234 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть