загрузка...
§ 22. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 22. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини
19:43
§ 22. Геологічна будова, рельєф, корисні копалини

1. Пригадай, що таке рельєф? Назви основні форми рельєфу? 
2. Які форми рельєфу переважають в Африці?
Австралія - найнижчий материк нашої планети. За особливостями рельєфу вона близька до Африки, разом з якою в минулому була частиною прадавнього материка Гондвани.
Який висновок молена зробити про рельєф Австралії в порівнянні з рельєфом інших материків?
І в Африці, і в Австралії більшу частину площі материка займає платформа - давній і стійкий кристалічний фундамент. Західна частина платформи в Австралії трохи піднята. Тут знаходиться Західноавстралійське плоскогір'я. На ньому знаходиться хребет Гамерслі з найвищою точкою 1236 м над рівнем моря. Плоскогір'я розбите долинами пересихаючих річок, які течуть в океан зі сходу на захід. У багатьох місцях на поверхню виходять давні кристалічні породи. їх вік налічує кілька мільярдів років (мал. 90).
У центральній частині материка підносяться сильно зруйновані часом хребти, наприклад, Макдоннелл із висотою до 1510 м (мал. 91).
Ще східніше поверхня поступово знижується. Тут кристалічний фундамент перекритий зверху, як ковдрою, товстим шаром осадових порід. В районі озера Ейр місцевість знаходиться на 16 м нижче рівня моря. Узагалі низовини займають всю середню частину Австралії і простягаються від затоки Карпентарія на півночі до Великої Австралійської затоки на півдні.
Майже вся східна частина материка заповнена невисокими сильно зруйнованими горами. Це Великий Вододільний хребет. Землетрусів і діючих вулканів тут немає. Найвищою вершиною є гора Косцюшко (2230 м). Вона знаходиться в південно-східний частині Австралії, в Австралійських Альпах (мал. 92). У самому центрі Австралії знаходиться місто Еліс-Спрінгс. За триста миль на південний захід від міста, серед рівнинної пустелі Айєрс-Рок, знаходиться знаменита скеля - символічний центр Австралії. Це найбільший на планеті моноліт. Залежно від часу дня моноліт змінює колір від червоного до рудого. Висота скелі від підніжжя досягає 300 м, а периметр підніжжя - 11 км (мал. 93).
Для аборигенів Австралії це місце є святим. Кожна ділянка цієї дивовижної гори, кожна велика тріщина на її тілі пов'язана в аборигенів із певним епізодом у їхній міфології про створення Світу.
На контурній карті підпиши назви основних форм рельєфу материка.
Корисні копалини материка. Оскільки Австралія і Африка колись були одним цілим, то їхня геологічна будова близька, а отже, близький і склад корисних копалин. У цьому відношенні Австралію можна порівняти з Південною Африкою. В Австралії переважають рудні корисні копалини (золото, залізна та уранова руди, руди кольорових металів). Це пов'язано з тим, що материк складається із кристалічних гірських порід магматичного походження.
Ми вже згадували про «золоту лихоманку», яка в минулому панувала в Австралії. Тут і нині видобувають чимало золота. Але в останні роки увагу підприємців усього світу привертають величезні родовища залізної руди. Для розробки запасів залізної руди та руд інших металів в Австралії потрібні значні додаткові витрати. Це пов'язано з тим, що більшу частину материка займають пустелі з дуже спе-котним кліматом. Так, запаси
родовища Пілбара (мал. 95) оцінюються в 14 млрд тонн. В 2015 році планують видобувати становитиме 333 млн тон руди на рік. Вміст чистого заліза в руді досягає 65-70 %. Важко знайти ще десь у світі щось подібне. Пілбара знаходиться в пустелі, де зимою температура повітря становить + 38 °С, а літом + 50 °С.
Найбільші родовища золота знаходяться в пустельних районах Західної Австралії. У затоці Карпентарія зосереджені значні запаси марганцевих руд. На південь і на схід від півострова Арнем-Ленд є поклади міді та поліметалевих руд.
Багатим на руди металів і східне узбережжя материка. Тут, від півострова Кейп-Йорк до крайнього південного сходу, знаходяться родовища алюмінієвих, олов'яних, титанових та поліметалевих руд. На півночі, півдні і в центральній частині Австралії розробляються родовища уранових руд світового значення. Вони є сировиною для виробництва палива атомних електростанцій.
Як і Південна Африка, Австралія має значні запаси кам'яного вугілля. Його родовища є на східному узбережжі материка. Буре вугілля видобувають на півдні материка поблизу міста Мельбурн. В декількох місцях виявлені поклади нафти й газу.
Більшу частину Австралії займає давній і стійкий кристалічний фундамент платформи.
Найвища вершина материка гора Косцюшко (2230 м) розташована на сході материка в невисоких, сильно зруйнованих горах Великого Вододільного хребта. Для цього району не притаманні землетруси і діючі вулкани.
Австралія і Африка мають схожу геологічну будову і близький склад корисних копалин, серед яких переважають РУДНІ.
Австралія має значні запаси кам'яного та бурого вугілля, нафти й газу. 
1. Поясніть, чому за особливостями рельєфу Австралія нагадує Африку?
2. За фізичною картою Австралії визначте, яка частина платформи материка піднята, а яка представлена низовинами?
3. Знайдіть на карті місцевість, що лежить нижче рівня моря.
4. Де простягнувся Великий Вододільний хребет? Яка гора є найвищою в Австралії?
5. Які корисні копалини переважають в Австралії?
6. В яких природних умовах видобувають більшість корисних копалин материка?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 263 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть