загрузка...
§ 22.Різноманітність рептилій, їх роль в екосистемах - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 22.Різноманітність рептилій, їх роль в екосистемах
18:21
§ 22.Різноманітність рептилій, їх роль в екосистемах

Цей клас об'єднує чотири ряди: ряд Лускаті, ряд Крокодили, ряд Черепахи і ряд Дзьобоголові, представлений лише одним видом тварин. З представником лускатих - прудкою ящіркою - ви вже детально ознайомилися, про крокодилів і черепах дещо знаєте з книжок і фільмів про природу. Уточнимо ваші знання. Які ще тварини належать до лускатих, які особливості способу життя і поведінки характерні для крокодилів, чим відрізняються черепахи від інших плазунів?
Ряд Лускаті. До цього ряду належать ящірки, змії, хамелеони - всі рептилії, у яких тіло вкрите лускою. Більшість представників цього ряду живе на суходолі, але є й мешканці водойм (морські змії, водяний вуж). Більшість ящірок має ноги, які вони використовують для повзання, бігу і навіть стрибків. Завдяки роговим лускам і кігтикам на пальцях, як у гекона та ігуани (мал. 22.1), рептилії можуть переміщуватися не лише по землі, але й по деревах, камінні. Серед ящірок бувають як невеличкі види, так і справжні велетні. Так, довжина тіла гекона становить менше 4 см, а довжина гігантського варана (мал. 22.2) - понад 3 м.
Ящірки живуть на всіх континентах, окрім Антарктиди. У нашій країні мешкає кілька їх видів. Прудка ящірка, зелена ящірка, і живородна ящірка - невеликі, але дуже витончені і стрункі тварини. На відміну від них, веретільниця і жовтопуз (мал.22.3) нагадують змій, кінцівки у них відсутні.
Як відрізнити таку ящірку від змії? По-перше, треба уважно подивитися тварині в очі. У ящірки є рухливі повіки, якими вона періодично кліпає, Л у змії погляд немиготливий: прозорі повіки у неї зростаються, утворюючи на очах плівку на кшталт захисного скла. Різняться ці тварини і за способом линьки: у змій шкіра відділяється цільним шматком, вивертаючись, як панчоха (мал. 22.4). Характерною ознакою змій є будова їх щелеп, що можуть сильно розтулятися. Завдяки такій особливості змії проковтують велику здобич. Рухаються змії, вигинаючи тулуб і хвіст у певному ритмі. Вони здатні не лише повзати по землі, але й лазити по деревах, плавати і навіть стрибати. Полюючи, змія неквапно, плавно і безшумно ковзає, наближаючись до жертви. Далі відбувається такий неочікуваний і швидкий кидок, що ухилитися від нього майже неможливо. Змія міцно хапає жертву розтяжною пащею і поволі заковтує її. Полози й удави обвивають здобич своїм тілом, душать її, а після цього заковтують.
В отруйних змій у передніх зубах (мал.22.5) міститься канал, по якому під час укусу в тіло жертви надходить отрута. Вона виробляється в залозах, розташованих у голові змії позаду очей. Коли змія кидається на здобич, вона висуває отруйні зуби і кусає жертву. Здобич після цього паралізує, вона перестає рухатися, і змія ЇЇ легко заковтує. Отже, у змій немає отруйного «жала», яким зазвичай називають її язик. Змія постійно висовує язик, не для того, щоб когось ним «ужалити», - це в неї орган дотику і смаку.
Пам'ятайте, що змії самі не нападають на людину. Навіть обороняючись, вони кусають людину дуже рідко. Проте на територіях проживання отруйних змій слід бути дуже обережним, уважним і поводитися так, аби змій не турбувати.
Отруйних змій не так уже й багато. Найбільша отруйна змія живе в лісах Південно-Східної Азії. Це королівська кобра, довжина якої сягає 5,5 м. В Америці мешкає гримуча змія, в пустелях Азії - гюрза і ефа. В Україні живе всього два види отруйних змій: звичайна і степова гадюки (мал.22.6). У нашій країні поширені і неотруйні змії. Це водяний і звичайний вужі (мал. 22.7), медянка й полози - візерунчастий, чотири-смугий, леопардовий, лісовий та жовточеревий.
Серед змій бувають тварини і невеликого, і гігантського розмірів. Так, довжина сліпозмійки становить близько 25 см, а сітчастого пітона і анаконди - до 14 м.
Ряд Крокодили. До цього ряду належать крокодили, алігатори, гавіали (мал. 22.8). Розмір різних видів крокодилів - від 1,5 м до 7 м, живуть вони на мілководді тропічних річок і озер. У цих плазунів шкіра вкрита товстими роговими щитками, на задніх ногах між пальцями розташовані шкіряні перетинки, а хвіст стиснутий з боків. Ці тварини добре плавають і пірнають. Під час занурення у воду ніздрі і слухові отвори крокодила закриваються клапанами. Вони відрізняються від інших «родичів» по класу більш складною будовою легень і кровоносної системи. Завдяки цьому крокодили можуть довго перебувати під водою.
Усі бачили фотографії, на яких із води стирчать лише крокодилові ніздрі та очі. Виставляючи їх назовні, крокодил може дихати атмосферним повітрям і стежити за тваринами, які приходять на водопій. Майже невидимий, крокодил непомітно підпливає до берега і нападає на свою здобич. Проте його полювання на великих наземних тварин часто буває невдалим. Звичайна їжа крокодила - це риба і водні тварини.
Самка крокодила відкладає яйця лише на суходолі в ямку-гніздо, вистелене листям. Яйця крокодилів невеликі - не більше гусячих. Самка піклується не лише про кладку, але й про крокодильчиків, що вилупилися: вона переносить їх у водойму у своїй пащі. Крокодили можуть дожити до ста років.
Крокодилів сьогодні вважають тваринами, що перебувають на межі зникнення, тому майже всі їх види занесені в Міжнародну Червону книгу.
Ряд Черсиахи (мал. 22.9). Що, передусім, ви уявляєте, коли йдеться про черепаху? Звичайно, панцир на тілі, всередину якого втягуються голова, ноги і хвіст. Панцир у черепахи утворений кістковою тканиною, З ним зростаються деякі частини скелета. Черсиахи не линяють, за темними і світлими кільцями на їх панцирі можна визначити вік тварини. Ростуть черепахи все життя, а деякі види живуть до ста років. Через великий тяжкий панцир вони пересуваються по землі повільно, але, коли трапляється на шляху перешкода, черепахи надзвичайно завзято намагаються ЇЇ здолати. Зубів у цих плазунів немає, їх замінюють дзьо-боподібні рогові щелепи. Усі черепахи відкладають яйця на суходолі, але живуть і на суходолі, і в морі, і в прісних водоймах.
У нашій країні в дрібних водоймах мешкає болотяна черепаха. Панцир у неї темний і гладкий, вона чудово плаває, та й на суходолі теж активно рухається. Живиться вона червами, молюсками, ракоподібними і навіть рибою та амфібіями.
Найбільші черепахи живуть в океані і живляться водоростями, рибою, ракоподібними та кальмарами. Діаметр спинного щита зеленої черепахи сягає 1,4 лі, а маса - 400 кг. Ще більша за розмірами шкіряста черепаха. Незважаючи назначні розміри, ці тварини дуже спритно і швидко рухаються у воді. Ноги в них зазнали видозмін і перетворилися на ласти, завдяки яким черепахи можуть плавати.
Роль плазунів в екосистемах. Меню плазунів дуже різноманітне: одні їдять рослини, інші задовольняються безхребетними, а є й такі, що споживають риб, амфібій та інших хребетних. Плазунами ж живляться хижі птахи і ссавці.
Більшість ящірок та змій вживають у їжу комах, наземних молюсків та гризунів, які завдають шкоди сільському господарству
1. За текстом і мал. 22.1-22.9 складіть план екскурсії по класу Рептилії. Виокремте в ньому пункти, що стосуються особливостей будови і способу життя цих тварин, а також відомостей, що доводять безпідставність народ них забобонів щодо рептилій. 
2. Разом с товаришем знайдіть додаткові відомості про представників рядів Крокодили і Черепахи. Оформіть їх у вигляді коротенького тексту. Зробіть комп'ютерну презентацію своєї екскурсії по класу Плазуни.
1. Назвіть по декілька представників кожного з вивчених вами рядів.
2. Як відрізнити змію від безногої ящірки?
3. У який спосіб переміщуються змії? Які особливості будови скелета змій дають їм змогу так рухатися?
4. Які пристосування до довгого перебування у воді мають крокодили?
5. З чого складається панцир черепахи?
6. Чим відрізняється панцир рака від панцира черепахи?
7. Ви ознайомилися з представниками трьох рядів класу Рептилії. Що Вс відомо про рептилій, які належать до ряду Дзьобоголові? Знайдіть Інфо мацію про них і поділіться нею з товаришами.
ЛЮДИНА І СВІТ ТВАРИН
Отрутою змій як джерелом лікарських засобів споконвіку цікавилися вчені, проте лише в останні десятиліття в цьому напрямі досягнуто найбільших успіхів. Так, з отрути порзи і гадюки Рассела одержують кровоспинні препарати. З отрути кобри виділений основний діючий компонент - кобротоксин, який знеболює і заспокоює під час серцевих спазмів, нападів бронхіальної астми.
Для отримання зміїної отрути в багатьох країнах світу створені серпентарії, де змій, яких відловили в природі, поміщають у вольєри або клітки і періодично збирають у них отруту. Тривалість життя змій у таких серпентаріях зазвичай невелика. Тому поголів'я змій доводиться постійно поповнювати. А це зменшує кількість змій, що живуть у природі. Аби його зберегти, серпентарії перетворюють на розплідники змій. У них тварини, досягнувши дорослого віку, розмножуються. Так створюється нова галузь господарювання людини - «зміївництво».
Успішне розведення змій у неволі має велике значення для видів, що використовуються людиною, і для тих, які перебувають на межі зникнення в природі і занесені до Червоної книги.
Хоча звичайна й степова гадюки, що мешкають на території України, не нападають на людей, але зустріч з ними через необережність людини може закінчитися погано. Якщо людину укусить гадюка, треба терміново звернутися до лікаря. В очікуванні лікарської допомоги слід давати потерпілому багато води або чаю. Корисними в таких випадках є заспокійливі і серцеві засоби (валер'янка, корвалол), а також иротиалергійні препарати. Пам'ятайте: ні в якому разі не можна перетягувати джгутами укушені кінцівки, це може тільки погіршити стан потерпілого.
До Червоної книги України занесені такі видів плазунів:
• гекон кримський;
• жовтопузик безногий, жовтопуз;
• мідянка;
• ПОЛОЗ жовточеревий;
• полоз леопардовий;
• полоз лісовий, ескулаиова змія;
• полоз чотирисмугий, полоз палласів;
• гадюка степова східна.
Galapago і Галанагосн
Найбільші сухопутні представники ряду Черепахи - це гігантські слонячі черепахи (мал, 1), що живуть на Гадаиагоськихостровах у Тихому океані. Найбільша з відомих слонячих черепах живе в заповід- нику в штаті Флорида (США) з 1960 року. її довжина сягає 135,5 см, ширина - 102 см, висота - 68,5 см, а маса - 385 кг. Звуть цю черепаху Голіаф.
Стосунки між людиною і слонячими черепахами складалися для цих мирних гігантів драматично. Першими європейцями, які побачили слонячих черепах, були іспанські мореплавці, що відкрили в XVII ст. Галаиагоси. Ці острови були названі на честь черепах, що вразили моряків своїми розмірами: galapago іспанською означає "велика черепаха".
Схили гір були буквально встелені черепахами. Така кількість «провіанту» приваблювала до цих островів китобоїв і піратів: вони завантажували черепах у трюми кораблів сотнями. «Живі консерви» забезпечували мореплавців свіжим і смачним м'ясом. Винищення черепах набуло гігантського розмаху: підраховано, що за три століття мореплавці знищили близько 10 млн. цих тварин.
Наприкінці XIX ст. інтерес до черепах помітно згас. З появою паро вих двигунів час перебування кораблів у дорозі зменшився, зменшилася і кількість піратів. Були винайдені звичайні консерви, встановлені рефрижератори на кораблях, і потреба в живому провіанті зникла. Але життя слонячих черепах від цього не покращилося. Поселенці з Еквадору завезли на Галаиагоси собак, котів, свиней, кіз і коней. Частина з них здичавіла і розселилася по схилах гір. Собаки, коти і свині почали поїдати черепашачі яйця і молодих особин, а кози, корови й коні, знищуючи рослинність, позбавляли черепах корму.
Сьогодні людина охороняє цих дивних тварин. Слонячі черепахи живуть у багатьох зоопарках світу по сто і більше років. Невибагливі тварини потребують лише сонця, тепла і великої кількості зеленого корму. Цікаво: вони дуже люблять помідори. Звикнувши до цих ласощів, черепахи поспішають до будь-якого червоного предмета, сподіваючись знайти улюблену страву. У зоопарку міста Сан-Дієго (СШЛ) навчилися розводити цих тварин у неволі.
• Дізнайтеся, де ще проживають гігантські черепахи. До яких видів вони належать. 
Гекон учить людину Ящірки гекони токі (мал. 2), довжина тіла яких сягає 36 см, можуть бігати но стелі і забиратися вгору ио гладкому склу. Як це вони роблять? Раніше помилково вважали, що пальчики ящірки вкриті клейкою речовиною. Лише нещодавно вчені відкрили секрет геконів. Вони встановили, що на пальчиках рептилії росте близько мільйона волосків- щетинок. Кінець кожного мікроскопічного волоска розщеплений на безліч - від 100 до 1000 - крихітних лопатей. Надзвичайно дрібні лопаті дуже тісно контактують З поверхнею скла. Між нею і лопатями виникають сили міжмолекулярної взаємодії, і тяжіння виявляється таким сильним, що пальчики мов би прилипають до скла, утримуючи тіло ящірки. Проте досить гекону поміняти кут нахилу волосків до поверхні скла, як тяжіння між лопатями і склом зникає. Так, по черзі «приклеюючи» пальчики до гладких вертикальних поверхонь і «відклеюючи» їх, гекон спритно бігає вгору і вниз зі швидкістю до 1 м/секі
Учені - фахівці в галузі нанотехнолопй - працюють над створенням штучних матеріалів з поверхнями, побудованими за тим самим принципом, що й щетинки в гекону токі. Якщо їм пощастить це зробити, фантастичні історії про людину-павука перетворяться на реальність.
• Які можливості відкриває перед людиною переміщення геконів?
Секрети хвоста
Лутотомія у перекладі з грецької означає "само відтинання". Цим терміном позначають саморуйнування тварин, що здатні до регенерації. Лутотомія властива ящіркам: це відкидання ними хвоста. У який спосіб ящірки позбуваються цього органа? В ящірок у хвостових хребцях, що оточені спеціальними м'язами, є хрящові прокладки. Коли рептилію хапають за хвіст, завдаючи їй болю, вона різко скорочує м'язи - і хребець розламується по одній із таких прокладок. Хвіст відростає, але відвивчення способу новлений хвіст коротший на «старий». Він відрізняється від «старого» хвоста й за кольором, оскільки будова лусок на ньому інша (мал. 3).
• • Які ще пристосування для самозахисту в рептилій вам відомі?
ПІДСУМКИ
• Рептилії краще за амфібій пристосовані до життя на суходолі, можуть жити в посушливих місцях, а також у воді.
• Завдяки розвиненим легеням рептилії дихають атмосферним повітрям, зроговілі покриви, утворені лускою, захищають рептилій від зневоднення. У складі скелета можна вирізнити грудну клітку. Вона утворена грудними хребцями і кількома ребрами, сполученими з грудною кісткою. Грудна клітка захищає внутрішні органи тварини від пошкоджень підчас переміщення. Завдяки гнучкому хребту рептилії здатні повертати голову і згинати тулуб.
• Короткі кінцівки рептилій пристосовані до ходьбі і бігу. Тварини, що не мають кінцівок, переміщуються, ритмічно вигинаючи тулуб і хвіст.
• Розмножуються рептилії на суходолі, їм властиве живонародження.
• Серед плазунів є рослиноїдні тварини і хижаки. Вживаючи в їжу комах, молюсків і гризунів, рептилії регулюють їх кількість. У ланцюгах живлення рептилії є їжею птахів і хижих ссавців.
• Клас Рептилії об'єднує чотири ряди: ряд Лускаті, ряд Крокодили, ряд Черепахи, ряд Дзьобоголові.
• Складіть п'ять тестових завдань до цієї глави. Запропонуйте товаришу висловити зауваження щодо ваших завдань. Визначте найкращі завдання І запропонуйте однокласникам виконати їх.
• Підготуйте одне-два запитання для «Банку запитань до зоологів», що стосуються поведінки плазунів. Обміркуйте з товаришем, які з них слід занести в банк.
• Складіть таблицю, за допомогою якої можна визначити, земноводною чи плазуном є тварина. Розподіліть роботу так, щоб кожен із вас складав одну частину таблиці. Потім перевірте роботу один в одного. Зберіть колекцію з десяти зображень тварин, що належать до класів Амфібії і Рептилії. Запропонуйте однокласникам класифікувати цих тварин.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 540 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть