загрузка...
§ 23.Будова тіла птаха і пристосованість птахів до польоту - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 23.Будова тіла птаха і пристосованість птахів до польоту
18:25
§ 23.Будова тіла птаха і пристосованість птахів до польоту

Кожен із вас може відрізнити представника цього класу від будь-якої іншої тварини: всі птахи мають крила, а їх тіла вкриті пір'ям. Помахи крил піднімають птаха в повітря, крила допомагають йому й утримуватися на висоті.
У будові тіла птаха ви знайдете багато пристосувань, завдяки яким птахи літають. І це не лише крила, вони пов'язані і особливостями будови і роботи всіх систем організму птаха.
Так, його покриви формують крила і додають обтічності тілу птаха, опорно-рухова система забезпечує рух крил. Дихальна і кровоносна системи постачають до клітин організму значно більше кисню, ніж в рептилій і навіть ссавців. Отже, й обмін речовин у птахів кращий, ніж у всіх відомих видів тварин. Як наслідок, клітини виробляють енергії стільки, що птах може літати, долаючи силу тяжіння.
Цієї енергії вистачає й на те, аби птахи підтримували температуру тіла постійною і досить високою (близько 42"С). Щоб компенсувати затрати енергії, витраченої на польоти і підтримання температури, птахи багато їдять, а їх травна система пристосована до швидкого перетравлення їжі.
Розмножуються птахи у статевий спосіб. їх зародки розвиваються в яйцях, вкритих вапняною шкаралупою.
Як пристосовані до польоту крила птахів? Які саме особливості будови систем їх органів дають змогу птахам літати? Наскільки різноманітним є клас Птахи, які ряди до нього належать? На ці та інші запитання ви знайдете відповіді в цьому розділі.
Голуб (мал. 23.1) - добре знайомий вам птах. І всі бачили, що він літає. Але як він це робить? Як влаштоване його крило, які м'язи працюють підчас польоту, які особливості інших його органів дають змогу птаху переміщуватися в повітрі?
Будова тіла птаха. Тіло голуба (мал. 23.2) складається з голови, шиї, тулуба і кінцівок. На голові розташовані органи чуття. Дзьоб птаха складається з кісткових щелеп і рогових чохлів. На
ньому розташовані ніздрі. На дзьобі над ніздрями є невелике підвищення - восковиця. Майже все тіло голуба вкрите пір'ям. Передня пара кінцівок (крила) пристосована лише до польоту Задні кінцівки (ноги, або лапи) допомагають голубу переміщуватися землею або гілками дерев.
Пристосованість птахів до польоту. Що дало змогу птицям опанувати повітряний простір? 15Л. іолуо сизий Відповідь « крила» є неповною. Так, крила є голо-
вним «пристроєм», за допомогою якого птах літає. Проте не лише вони. Майже всі органи і їх системи птаха влаштовані гак, аби сприяти його переміщенню в повітрі.
Опорно-рухова система і помах крил. Дізнаємося, які системи органів відіграють найголовнішу роль у тому, аби помах крила відбувся - птах міг злетіти.
За роботу крил відповідають потужні літальні м'язи птаха. У скелеті тулуба птаха на грудині є спеціальний вистуu - кіль, що разом 3 грудиною слугує опорою летальних м'язів, такою опорою є і кістки передніх кінцівок (мал. 23.3). Отже, літальні м'язи надійно кріпляться до кіля, грудини і кісток плечаі передпліччя (мал. 23.4) Ці ірудні м'язи у вправних птахів - «літушв»дуже розвинені, вони складають до 20% маси тіла.
Але сам ио собі помах крила, будь воно обтягнуте лише шкірою, не допоміг би птаху навіть відірватися від землі, а не те що літати. Для цього поверхня крила має бути дуже великою і щільною, а саме крило легким. І це досягається за рахунок оперення.
Покриви тіла і політ птаха. Основа оперення птаха - контурне пір'я. Контурні пір'я, що містяться на крилах (махові пір'я) утворюють легку пружну і щільну літальну поверхню крила (мал.2о.4). Ним птах мовби 6 є по повітрю і «опирається» на нього під час польоту. Контурні пера хвоста (стернове пера) слугують рулем, підтримуючи рівновагу підчас зльоту і приземлення.
Решта контурних пер на крилах - покривні, вони налягають одне на одне, нібито черепиця на даху будинку. Будь-яке пташине перо складається з рогового стрижня і опахал (мал.23.5). Частину стрижня, що міститься в шкірі, називають очином. Опахала утворені тонкими і плоскими «нитками» - борідками.
У контурного пера на кожні борідці, що відходить від стрижня, є безліч менших борідок. Вони оснащені гачками і за їх допомогою зчеплені між собою. Так утворюється щільне і пружне опахало контурного пера.
Рух птаха в повітрі і форма тіла. Крила дають птаху змогу піднятися в повітря і рухатися в ньому. Проте підчас польоту тварині доводиться долати опір повітря. Це спрощується завдяки формі тіла птаха. Переміщуючись, птах витягує шию, піджимає під тулуб або витягує назад ноги - и його тіло набуває обтічної форми. Л додають йому додаткової обтічності покривні пера (згадайте луски риби!).
Пристосування, що «облегшують» тіло птаха. Що менша густина тіла птаха, то легше крилам підняти його і утримувати в повітрі. Згадайте про риб і їх пристосування для утримання у водній товщі - плавальний міхур і велика кількість жиру в печінці (див. §16). У птахів є низка схожих пристосувань, що облегшують їх перебування в повітрі..
Під контурними перами містяться пухові пера. У пухових пер (мал.23.5) опахало м'яке, борідки між собою не зціплені, а стрижні тонші і гнучкіші. У деяких птахів є пухові пера з укороченим стрижнем, їх називають пухом. Завдяки пуховим перам і пуху навколо шкіри птаха утворюється постійний прошарок повітря. Він дещо збільшує об'єм тіла птаха і зменшує його густину. Тіло «легшає», і тварина прикладає менше зусиль, аби долати підчас польоту силу тяжіння.
Шкіра птаха тонка і суха, у птахів лише одна шкірна залоза - куприкова, що розташована в основі хвоста. Жир, який вона виділяє, служить мастилом, яке оберігає пір'я від намокання. Легенькі рогові лусочки покривають гомілки і пальці птахів.
Скелет птаха дуже легкий, кістки в ньому тонкі або порожнисті (мал.23.7). Були б кістки голуба утворені з щільної кісткової тканини, маса птаха стала б «не-нід'ємною» для його крил. У птахів немає ані щелеп, ані зубів, замість них - легкий роговий дзьоб. Аби роздрібнити їжу, птахи заковтують разом з нею камінці. їх шлунок складається з двох відділів. У залозистому відділі їжа обробляється травними соками, а в м'язистому завдяки його скороченням перетирається камінцями, перетворюючись на рідку кашицю. Перетравлюється їжа в птахів швидко. Лби швиденько позбавитися від непотрібних решток їжі, птахи одразу після перетравлення порції їжі видаляють їх назовні. Л з ними видаляються й камінці.
Задля полегшення організму птахи «відмовилися» і від сечового міхура, який є в більшості рептилій і всіх ссавців. Сеча видаляється разом з неперетравленими рештками, лише вона утворилась. Часті випорожнення є пристосуванням травної системи птаха до польоту
Політ і «енергозатрати» птаха. Це лише здається, що птахам літати легко. Насправді політ, у якому тварина долає силу тяжіння, потребує величезних затрат енергії. Отже, щоб літати, птахам потрібно більше кисню, ніж, наприклад, рептиліям, які бігають суходолом. Дихальна система птахів унікальна - в її складі, крім легенів і дихальних шляхів, є повітряні мішки (мал. 23.8), які беруть участь у диханні підчас польоту Завдяки ним кількість кисню, отриманого птахом більше, ніж у ссавця, на 4%.
Кровоносна система птахів досконаліша, ніж у рептилій. Завдяки складнішій будові серця транспорт речовин, зокрема кисню, до клітин в птахів значно кращий. Швидкість кровообігу в птахів через високу частоту скорочень серця дуже велика. У горобця серце підчас польоту скорочується 750 разів за хвилину, а в синички лазорівки - аж 1000!
Як наслідок, клітини «працюють* значно швидше, ніж в рептилій. Отже, і обмін речовин в птахів кращий. Клітини виробляють багато енергії. її достатньо і для хімічних перетворень у них самих, і для підтримання постійної температури тіла птаха. Вона є досить високою і сягає 43 С, адже завдяки оперенню тепло не розсіюється. Допомагає зберігати тепло, що йде від тіла тварини, повітряний прошарок, який утворюється завдяки пуховим перам і пуху.
Розмноження і розвиток. Навіть у статевій системі птахів є пристосування для зменшення маси тіла тварини. У самців сім'яники зазвичай мають маленький розмір і лише перед початком розмноження збільшуються в сотні разів. У самок розвинений лише один яєчник, що також полегшує їх тіло.
Запліднення у птахів внутрішнє. Запліднена яйцеклітина, яка містить багато жовтка, вкривається оболонками - формується яйце, де і розвивається зародок. Вкрите вапняною оболонкою яйце (мал. 23.9) виходить назовні. Птахи, насиджуючи кладки, створюють умови для розвитку зародку (вологість середовища і температура 37-38 °С). Термін розвиток зародку в різних видів птахів різниться (у горобця - 11-14 діб, у грифів - майже два місяці). Наприкінці цього терміну пташеня вилуплюється - розламуючи шкарлуиу, вибирається назовні.
У голубів, страусів, курей пташенята, що вилупилися, вкриті густим пухом, можуть бачити. Вони здатні здобувати їжу самостійно, наслідуючи діям батьків. Птахів із таким тином розвитку називають виводковими (мал. 23.10). У голубів, дятлів, горобців пташенята вилуплюються голими або покритими рідким пухом. Вони не можуть підтримувати постійну температуру тіла, пересуватися і потребують годування. Такі пташенята деякий час перебувають у гнізді, їх називають гніздовими.
1. Складіть план частини тексту, в якій йдеться про пристосованість птахів до польоту. Скільки пунктів, на вашу думку, має бути в цьому плані?
2. До кожного пункту плану складіть два-три запитання, на які можна знайти відповідь в тексті. Наприклад, так:
1) Помах крила.
а). Які м'язи відповідають за рух крил?
6). До яких складових скелета кріпляться ці м'язи?
3. Перевірте за текстом, які твердження правильні:
- зменшення густини тіла птаха досягається за рахунок кровоносної системи.
- кровоносна і дихальна системи птаха влаштовані так, аби доставляти до клітин багато кисню й інших речовин щонайшвидше.
- травлення в птахів повільне, оскільки в них немає ані зубів, ані щелеп.
- в птахів оброблена травними соками їжа подрібнюється в м'язистому відділі шлунка за допомогою камінців до стану кашиці, тому перетравлюється швидко.
- температура тіла в птахів постійна і досить висока завдяки інтенсивному обміну речовин в клітинах.
- температура тіла в птахів постійна, оскільки їх зігрівають пух і пухові пера.
4. У частині тексту «Розмноження і розвиток» виокремте інформацію, яка для вас виявилася новою. Обговоріть її з товаришем.
1. Назвіть подібні риси й відмінності в зовнішності птахів і плазунів
2. Якими є функції махових, стернових, покривних пер?
3. Які функції виконують контурні пір'я, які - пухові?
4. За рахунок яких особливостей скелету І покривів птахи пристосовані до польоту?
5. Поясніть, з чим пов'язана дуже висока частота серцебиття птахів.
6. Які переваги, важливі для польоту, мають птахи завдяки їх унікальній дихальній системі?
7. Які пристосування, пов'язані зі здатністю літати, має система розмноження птахів?
8. Які схожі риси І відмінності і в розмноження рептилій і птахів?
9. Чим різниться процес линяння у птахів і змій?
10. Якою є функція куприкової залози, у якого птаха вона розвинена краще -в курки чи в гуски?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 1047 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть