загрузка...
§ 23. Клімат і води суходолу - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 23. Клімат і води суходолу
19:47
§ 23. Клімат і води суходолу

1. Як впливає на клімат кут падіння сонячних променів? 
2. Назвіть спільні риси географічного положення Африки та Австралії.
Загальні риси клімату Австралії. Австралія - материк спекотного й сухого клімату зі значними добовими й річними коливаннями температури повітря. Особливо різкі добові перепади температури взимку у внутрішніх районах материка. Температура повітря протягом доби й року, режим зволоження (лише близько третини території материка отримує достатню чи надмірну кількість опадів) залежать від географічного положення, рельєфу, напрямів вітрів, океанічних течій та віддаленості внутрішніх частин Австралії від узбережжя.
В Австралії немає високих гір. У південно-східній частині, де знаходяться Австралійські Альпи, в горах дещо холодніше, ніж біля їхнього підніжжя. Узимку тут випадає й лежить сніг. Східні схили Вододільного хребта затримують повітряні маси, що рухаються з Тихого океану. Тому тут випадає від 1000 до 2000 мм опадів за рік (мал. 96).
За картою розрахуй середню температуру на вершині гори Косцюшко для січня.
Як і в південній Африці, над більшою частиною Австралії пасати дмуть у напрямку з південного сходу на північний захід.
Формуючись над океаном, вітри віддають вологу схилам Великого Вододільного хребта. У внутрішніх районах материка випадає дуже мало дощів.
Область якого тиску панує в центральній частині материка? З'ясуйте її вплив на формування клімату?
Уздовж північного й східного узбережжя Австралії переміщуються теплі течії. Холодних течій, які б впливали на клімат материка, немає, адже течія Західних Вітрів проходить далеко на півдні.
Кліматичні пояси Австралії.
Австралія розміщена в тих самих кліматичних поясах, що й Південна Африка. Африка в цих широтах звужується. Австралія ж має значно більшу протяжність зі сходу на захід. Тому тут, над великим масивом суходолу, формуються сухі й спекотні повітряні маси (мал. 97).
Північна частина Австралії (приблизно північніше 20° пд. ш.) розташована у субекваторіальному кліматичному поясі. Улітку тут панують екваторіальні повітряні маси. Вони приносять дощі. Узимку сюди надходить сухе тропічне повітря і опадів не випадає.
Пригадай, які місяці в Австралії зимові, а які - літні?
Між 20° і 30° пд. ш. простягнувся тропічний пояс. Протягом усього року тут панує сухе тропічне повітря. Улітку температура повітря у внутрішніх районах досягає + 43 °С. Лише на східне узбережжя надходять вологі повітряні маси з Тихого океану. Випадінню дощів сприяє і тепла Східноавстралійська течія.
Субтропічний кліматичний пояс знаходиться на південь від 30° пд. ш. Улітку на більшій частині території панує тропічне повітря, взимку - помірне. У січні температура повітря коливається від +20 до +25 °С. В липні тримається близько
+10-----1-15 °С. Існує значна різниця в кількості опадів і характері їхнього розподілу по сезонах. На південному заході сформувався середземноморський клімат (сухі субтропіки). Тут сухе літо і волога зима. На південному сході - вологі субтропіки. Опади досить рівномірно розподілені протягом року. Між ними знаходиться область континентального субтропічного клімату, де постійно мало опадів (мал. 99).
Практично неможливо передбачити загальну кількість опадів за рік в центральній області Австралії. Наприклад, в районі річки Купер-Крік та її приток за рік може випасти 100 мм опадів. Потім 6-7 років дощів узагалі немає. Та ось приходить дощовий рік і природа віддає все, що недодала за багато років - 1000 мм.
Така щедрість природи у цих рівнинних районах обертається справжньою катастрофою. Вода затоплює все. Люди рятуються і рятують домашніх тварин на підвищеннях.
У помірному кліматичному поясі знаходиться острів Тасманія. Зима тут порівняно тепла із сильними західними вітрами. Літо не спекотне. Опадів випадає близько 1000 мм на рік (мал. 100).
Охарактеризуй кліматограми на малюнку та визнач тип клімату, який вони ілюструють.
Водойми Австралії. Сухий клімат є основною причиною того, що в Австралії мало річок. На фізичній карті материка більшість річок зображена пунктирною лінією. Це означає, що вони пересихають. Лише на південному сході протікає найповноводніша річка Муррей. Порівняємо її з нашим Дніпром.
Дніпро має довжину 2201 км, а Муррей - 2570 км. Площа басейну річки Муррей удвічі більша. А ось середньорічний стік в ніжній течії майже в 4 рази менший, ніж у Дніпра, особливо в дощову пору року.
Найвідоміша права притока Муррею річка Дарлінг за довжиною є більшою ніж річка Муррей, в яку вона впадає. В маловодний і в посушливий період року Дарлінг може пересихати.
У більшій частині Австралії річки не мають стоку в океан. Вони або впадають у внутрішні озера, або ж губляться у пісках. Річки, що пересихають, в Австралії називають кріками. Найдовшою з річок, що пересихають, є Купер-Крік (мал. 101). Вона впадає в найбільше озеро Австралії Ейр.
Серед рудих дюн і скельних виступів у самому центрі Австралії, як марево, раптом виникають дерева. Ростуть вони завдяки дивовижній річці Купер-Крік, витоки якої знаходяться на Великому Вододільному хребті. Вона живить водою ці дерева під час повеней, розтягнувшись на 2 тис. км і прямуючи до озера Ейр. В цей час Купер-Крік перетворюється на могутній водотік. В окремих місцях вода утворює великі озера шириною понад 30 км.
Коли настає сухий сезон, Купер-Крік зникає, ніби ховається під землю від нестерпної спеки. На поверхні залишається слід у вигляді мілких озерець. Лише величаві евкаліпти, які ніби позначають береги дивовижної річки свідчать про те, що випаленою землею є вода.
Знайди та підпиши в контурній карті основні водойми материка - річки та озера.
Підземні води. Протягом першої половини XIX ст. австралійці були переконані, що в самому центрі материка знаходиться велике внутрішнє море. Ця легенда живилася і розрахунками окремих учених, що стверджували, ніби всі річки західних схилів Великого Вододільного хребта течуть у центр Австралії і впадають там у море. Пошуки внутрішнього моря призвели до загибелі в пустелі багатьох дослідників. Врешті-решт з'ясувалося, що моря немає. Але величезна маса води, яка стікала протягом мільйонів років із західних схилів Великого Вододільного хребта, все ж породила море, але ... підземне.
Геологи підтвердили, що в центрі Австралії знаходиться Великий Артезіанський басейн. Тут, у величезному прогині земної кори, на глибині 1200 метрів, залягають потужні водоносні шари. В районі озера Ейр підземні води виходять на поверхню у вигляді мінеральних джерел. В багатьох інших місцях Австралії прісну і трохи солонувату воду люди також одержують з артезіанських свердловин.
Г Визначальним кліматотворним чинником материка є те, що Австралія майже посередині перетинається південним тропіком і знаходиться в області підвищеного атмосферного тиску. Ці чинники у поєднанні з іншими зробили Австралію найсухішим материком Землі.
Австралія розташована у південних субекваторіальному, тропічному, субтропічному та помірному кліматичних поясах (острів Тасманія).
Через недостатню кількість опадів на материку немає великих повноводних річок та озер. Річки, що пересихають в суху пору року називають кріками, найбільша з них - Купер-Крік.
У величезному прогині земної кори в центрі Австралії зосереджені потужні водоносні шари Великого Артезіанського басейну.
1. Охарактеризуйте головні особливості клімату Австралії.
2. Які чинники визначають особливості клімату материка?
3. Назвіть кліматичні пояси, в яких знаходиться Австралія.
4. Схарактеризуйте кліматичний пояс, в якому кліматичні умови найрізноманітніші.
5. Назвіть та знайдіть на карті найбільші річки Австралії.
6. Поясніть особливості зміни водності річки Купер-Крік?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 318 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть