загрузка...
§ 24.Органи чуття птахів - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 24.Органи чуття птахів
18:27
§ 24.Органи чуття птахів

Особливості способу життя птахів потребують розвинених засобів орієнтування в просторі - органів чуття. Якими вони є в птахів, як впливають на їх здатність пристосовуватися до середовищ, де птахи проживають? Птахи заселили наземно-повітряне середовище так, що складно вказати місце, де їх немає. Птахи мешкають не лише на суходолі, є й такі, чиє життя пов'язане з водним середовищем. Проте й суходіл неоднорідний: це і пустелі, степи, гори, це ліси і луки, болота, берега річок і морів. І усюди ми знайдемо птахів. Чи є в птахів певні пристосування до місць, у яких вони оселилися? До яких саме умов у місцях проживання пристосовуються птахи?
Органи чуття птахів. Здатність літати надає птахам суттєвих переваг у полюванні і захисті від ворогів. Аби скористуватися цими перевагами, необхідні гострі зір і слух. У птахів найгостріший зір серед усіх хребетних тварин. Так, беркут у пошуках здобичі літає на висоті до 2 км і з неї може побачити зайця. Більшість птахів здатна розрізняти кольори.
В ОДИ их птахів очі невеликі, розміщуються як в голуба (мал.24.1), і вони, не повертаючи голови, можуть бачити майже все, що відбувається спереду і ззаду. А у сови (мал.24.2) величезні очі дивляться прямо вперед, оскільки розташовані на лицевій частині голови. У всіх птахів очі захищені двома повіками й мигальною перетинкою.
У птахів чудовий слух. І це не лише пристосування, аби вдало полювати або вберігатися від ворогів. У птахів є голосовий апарат, і слух для них - важливий засіб спілкування. Гострий слуг допомагає їм вирізняти голоси тварин свого виду, писк власних пташенят. Вушний отвір прикритий пір'ям, зовнішнього вуха в птахів немає. Пір'яні «вушка» сов - не вушна раковина, хоча уловлювати звуки вони птахам допомагають.
Смак у багатьох видів птахів розвинений непогано, його органи - язик, слизова оболонка рота. А от нюх в цих тварин слабкий.
Пристосування птахів до місць проживання - відкритих просторів, лісів, водойм.
Птахи відкритих просторів мешкають в луках, степах, пустелях.
Серед степових птахів є рослиноїдні і комахоїдні, є й справжні хижаки, які полюють на дрібних ссавців і рептилій. Майже всі птахи стену влаштовують гніздо прямо на землі, серед трави. Яких птахів можна зустріти в українському стену?
Мешканцем стену є жайворонок (мал.24.За), маленька пташка довжиною близько 15 см. Стенові жайворонки прилітають до нас ранньою весною, спочатку комах харчується пагонами рослин, а потім - дрібними жуками, павуками, личинками тощо. Полює жайворонок лише на землі і ніколи - в повітрі, навіть тих комах, що заповзли високо на стеблини, не ловить. Знаменитий цей малюк своєю чудовою піснею, яку він співає навесні. Починає птах співати на зльоті - що вище він злітає, то дзвінкіша пісня.
Живуть в наших стенах також сірі куріпки і інколи зустрічаються стрепети, дуже рідко - їх «родичі» дрохви (мал.24.3 б,в,г) . Сіра куріпка з них найменша, вона схожа на невеличку курку, Стрепети завбільшки з маленьку качку. І куріпка, і стрепет - всеїдні тварини. І дзьоби їх схожі за формою, оскільки пристосовані для збору насіння, відкушування нагонів, захоплення личинок,комах тощо. Дрохви - великі птахи розміром з індика, живляться пагонами, насінням,комахами, ящірками, гризунами. Дзьоб в дрохви міцний, загострений, пристосований для захвату є лише комах, а й дрібних тварин.
їжу ці птахи здобувають підчас довгих «піших прогулянок». Тому у всіх них міцні ноги, з широко розставленими пальцями, добре пристосованими до ходьби і бігу. Крила в них розвинені гірше. Усі вони можуть літати, проте роблять це лише за умови гострої потреби, наприклад, рятуючись від ворога. Забарвлення мешканців степу нагадує кольори випаленої на сонці трави і сухого ґрунту. У стену майже немає місць, де можна сховатися від небезпеки. А захисне забарвлення дає змогу зачаїтися і в такий спосіб урятуватися. Боривітер (мал.24.4) - степовий хижак, що в польоті з висоти підстерігає здобич. Зазвичай будує гнізда в лісосмугах, на узліссях. Розміром він з галку, з міцними ногами і великим скорченим дзьобом - типовими пристосуваннями хижаків.
Птахи лісу. Що відрізняє ліс як місце проживання від стену ? Ліс забезпечує птахам більш надійний притулок і значні кормові запаси. І температура повітря в лісі зимою вища, а літом нижча, ніж на відкритих просторах. Тому багато лісових птахів ведуть осілий спосіб життя. Проте аби жити на деревах, здобувати на них різноманітний корм, необхідно мати інші пристосування ніж для життя в степу.
Постійними мешканцями мішаних лісів є дятел великий, дрозд, зозуля, мухоловка, іволга (мал.24.5) . Аби літати в лісі, серед дерев, потрібна маневреність, тому в більшості з них укорочені крила і довгі хвости.
Великі лісні птахи - рябчик, глухар, тетерук (мал.24.6) - багато часу перебувають на грунті. Вони розгрібають лісову підстилку, вибирають звідтіль насіння, комах, дощових черв'яків тощо. Птахи відкушують з гілок кущів бруньки, молоді пагони. Аби так здобувати корм, потрібні ноги неабиякої сили, з великими кігтями і міцні дзьоби - як у цих лісних птахів.
І сорока, і яструб тетерев'ятник (мал.24.7) - мешканці ліса. В обох крила і хвіст такі, що дають змогу петляти між деревами. А от дзьоби в них не схожі. Яструб - хижак, який здобуває дрібніших за себе птахів (дроздів, дятлів, сойок, голубів). Аби захопити здобич, він діє сильними ногами й кігтями, а зігнутим міцним дзьобом розриває ЇЇ. Сорока збирає насіння, плоди, захоплює комах, червив, з'їдає пташині яйця, захоплює . Зазвичай вона викльовує і викопує корм на землі, і для цього їй достатньо невеликого, але міцного, схожого на конус дзьоба. Проте якщо здобич велика (миша або пташеня), у діло йдуть ноги зі загнутими кігтями.
Дятел великий (мал.21.8) - дійсно великий рятівник дерев від комах, які живляться деревиною, й від інших шкідників лісу. Його барабанний дріб найчастіше означає, що птах найнятий здобуванням корму - довгим міцним дзьобом роздовбує корок дерева, аби витягнути звідти комаху або її личинку. Дзьоб в дятла - прекрасний пристрій для довбання. За його допомогою птах видовбує в деревах (зазвичай старих або хворих) дупла глибиною 25- 35 см і діаметром 10- 12 см, де влаштовує гніздо.
Користуючись дзьобом, він видобуває насіння з шишок хвойних дерев - зриває шишку, відносить її до «кузні» (природної щілини або Отворі, який він видовбав в стовбурі), і затискає її там. Вдаряючи дзьобом, він відламує луски і витягує насіння. Саме насінням, горіхами, жолудями живиться дятел взимку, коли комах немає. Пальці в дятла гнучкі, «обладнані» гострими кігтиками, завдяки яким він вправно утримується на стовбурі і на гілках,
У маленьких мухоловки й синиці лазорівки (мал.24.9) ноги схожі, теж пристосовані до сидіння на гілках дерев, хоча обидві пташки спускаються й на землю. А от дзьоби різняться. У лазорівки дзьоб коротенький загострений, пристосований для здобування гусені, тлі, мурах, личинок комах. У мухоловки дзьоб видовжений - з таким дзьобом зручно полювати на комах підчас їх польоту.
Водоплавні птахи і птахи узбереж водойм і боліт. Ви легко впізнаєте водоплавних птахів за човноподібною формою тіла і довгою шиєю. Ноги в зміщені далеко назад, між пальцями є перетинки. По землі пересуваються незграбно, качиної ходою. Оперення густе, його намоканню перешкоджають виділення куприкової залози, якими птиці ретельно змащують пір'я. Представники водоплавних птахів - качки, гуси, лебеді (мал.24.10) .
У качки крижня широкий і достатньо довгий сплощений дзьоб, а по його краях розташовані рогові зубчики. Закривши рот і зануривши голову у водойму, птах збирає на мілководді зі дна рачків, личинок, мальків, а потім проціджує воду через «зубну решітку», залишаючи їжу в роті. Гніздо качка будує на землі серед рослин.
На узбережжі і болотах живуть лелеки, чаплі, кулики(мал.24.11) . У них довгі тонкі ноги і шия, довгі дзьоби. Тіло, розташоване високо над землею, не намокає підчас переміщення мілиною. Довгим дзьобом вони вихоплюють здобич - жаб, рибу, комах, червив, молюсків. Одні з цих птахів будують гнізда на березі серед рослин, інші на деревах. Лелеки часто селяться неподалік людських домівок.
Морські птахи (мал.24.12) - мартини, баклани, буревісники. Завдяки дуже великим крилам вони здатні довго ширяти над морем, виглядаючи здобич. Селяться вони на зазвичай на скалах, утворюючи численні «пташині базари».
1. За мал.24.1 і мал.24.2, звертаючись до тексту параграфа, поясніть товаришу різницю між тим, як бачить світ голуб і сова. Розгляньте «фотопортрети» і інших птахів - чи знайдеться серед них з таким розташуванням очей, як у сови, яку голуба.
2. Розподіліть роботу між собою і товаришем. Виберіть ту частину параграфу, де йдеться про пристосування до місць проживання, яка вам цікавіша. У тексті знайдіть опис особливостей будови, характерних для мешканців даного місця проживання. Розгляньте малюнки і знайдіть відповідність фотографій опису. Розкажіть товаришу про «своїх» птахів.
3. Проведіть вікторину - називайте по черзі, не заглядаючи до підручника, птаха з тих, чиє зображення є в параграфі. Нехай ваш товариш визначить його місце проживання і знайде «портрет» в підручнику.
1. Чи є правильним твердження «Птахи за гостротою зору не відрізняються від рептилій»? Відповідь обґрунтуйте.
2. Чому птахам притаманний гарний слух? Які життєві завдання вони розв'язують за його допомогою?
3. Які саме умови проживання в степу є найважливішими для сірої куріпки, стрепету, дрохви, які пристосування птахів їм відповідають?
4. Які особливості зовнішності боривітра видають у ньому мешканця степу?
5. Поясніть, як міг вполювати гусінь жайворонок, зображений на мал.24.3.
6. Яким є зв'язок між формою дзьоба І пальців ніг дятла і способом його життя?
7. Порівняйте ноги і дзьоби мухоловки і синиці лазорівки, поясніть причини схожості і відмінностей.
8. Чому пір'я водоплавних птахів не намокає підчас плавання?
9. Дрохва - вид птахів, що перебуває на межі зникнення. Які чинники до цього призвели?
10. У параграфі перелічені не всі птахи, що мешкають в лісах і степах нашої країни. Дізнайтесь, яких ще птахів можна зустріти на території України, знайдіть їх зображення і ознайомте з ними товаришів.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 804 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть