загрузка...
§ 24. Природні зони субекваторіального поясу - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 24. Природні зони субекваторіального поясу
19:50
§ 24. Природні зони субекваторіального поясу

1. В яких природних зонах розташована Африка? 
2. В якій природній зоні Африки існує найбільш різноманітний тваринний світ?
Природні зони субекваторіального і тропічного кліматичних поясів. У субекваторіальному кліматичному поясі знаходиться зона вологих вічнозелених лісів, що простяглася вздовж східного й північно-східного узбережжя материка. Далі на захід лежить зона саван і рідколісся, яка займає найбільшу площу кліматичного поясу. Більшу частину тропічного кліматичного поясу займає зона напівпустель і пустель. Це центральна й західна частини материка. Крім того савани та рідколісся займають майже вся північна частина Австралії (мал. 102).
У зоні вологих вічнозелених лісів переважають різні види фікусів і пальм, що ростуть серед високої соковитої трави. Тут також трапляється і пляшкове дерево (мал. 103). Воно дійсно схоже на пляшку, в яку вставили гілки дерева. 
Це дерево нагадує і баобаб, хоча нічого спільного з ним не має. У нижній частині пляшкових дерев міститься достатня кількість води, щоб угамувати спрагу. Стовбури цих дерев складаються з вологих м'яких волокон, якими годують велику рогату худобу у посушливий період. Використовують цю масу для задоволення спраги й люди.
У зоні саван і рідколісся на півночі материка росте баобаб, в якому теж утримується багато вологи. Аборигени здавна знали про це і навчилися за допомогою дерев'яних трубочок добувати з баобабів воду.
Пригадай, в якій частині Африки ростуть баобаби?
Пустелі тропічного кліматичного поясу Австралії відрізняються від пустель Африки, насамперед від Сахари, величезні площі якої майже позбавлені рослинності. Напівпустелі й пустелі Австралії виглядають по-іншому. Місцевість тут укрита заростями з чагарників. Це кущові види вкритих колючками акацій і евкаліптів. В Австралії їх називають скребом. Причини існування в пустелях Австралії чагарникової рослинності криються в тому, що на материку близько до поверхні залягають ґрунтові води. Довге коріння чагарників досягає їх, і колючі кущі виживають навіть тоді, коли опадів в пустелі немає роками (мал. 104). 
Пригадай, що таке гамади, серіри та ерги. В якій частині Африки вони поширені? Чи є вони в Австралії?
Природні зони субтропічного кліматичного поясу. Усю південну частину Австралії займає субтропічний кліматичний пояс. В його межах виділяють три природні зони: вічнозелених твердолистих лісів і чагарників, саван і рідколісся, пустель і напівпустель (мал. 105).
Природна зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників знаходиться в межах східного, південно-східного і південно-західного узбереж материка та на півночі Тасманії. З просуванням углиб материка кількість опадів зменшується і ця зона поступово переходить у зону саван і рідколісся, а згодом - у зону пустель і напівпустель. Відповідно змінюється ґрунтовий і рослинний покрив.
Для субтропічного кліматичного поясу так само, як і для інших поясів материка, характерний майже один і той же набір рослин. Різними лише є їхні види. Цим Австралія відрізняється від Євразії та Північної Америки.
Загальні риси рослинного світу материка. Австралія раніше відокремилася від інших материків. Тому тут, в ізоляції, утворився своєрідний рослинний і тваринний світ. Близько 75 % видів рослин материка зустрічаються лише в Австралії, тобто є ендеміками. Інші 25 % мають близькі види в Південній Америці і Південній Африці.
Про що, на твою думку, це свідчить?
Типовими рослинами Австралії є численні (кілька сотень) види евкаліптів, акацій і казуарин. Останні мають безлисті, схожі на нитки, гілки. Вони дещо нагадують де-рево-восьминіг Мадагаскару (мал. 106).
На південному заході і південному сході ростуть субтропічні евкаліптові ліси. Тут поширені коричневі ґрунти. Взагалі, евкаліпти є найбільш поширеними рослинами Австралії. Це найвищі дерева планети. Ще на початку XX ст. люди вирубували тут дерева висотою до 155 м. Пристосувавшись до посушливого клімату, евкаліпт має розгалужену кореневу систему, яка глибоко проникає в землю і ніби насосом витягує із землі воду.
У 1877 році дерево евкаліпта як декоративна рослина потрапило в Європу.
Евкаліпти мають дуже цінну деревину, а їхнє листя містить цілющу олію. Рятуючись від пекучого сонця, листя цієї рослини повертається до нього руба. Тому в евкаліптових лісах майже немає тіні (мал. 107).
Австралійські аборигени першими почали використовувати цілющі властивості евкаліптів для лікування ран та малярії. Вони навіть називали евкаліпт «деревом життя». Лісові пожежі, які бувають в Австралії або через велику спеку, або через сильні електричні розряди в атмосфері під час злив, для евкаліпта не є страшним. У багатьох видів евкаліптів насінини тріскаються та дають можливість рости новим деревам тільки після пожеж. Навіть дерево, яке повністю згоріло вже через кілька днів після пожежі дає численні пагони.
На національній емблемі Австралії зображено, крім евкаліпта, ще й акацію. Австралійські акації належать до родини мімозових. Усього їх налічується 750 видів. Ростуть вони у субтропіках і тропіках. Понад 50 % усіх видів акацій родом з Австралії. Це і кущі, і великі дерева (мал. 108).
Сьогодні різні види евкаліптів, акацій та інших австралійських рослин можна зустріти не тільки в ботанічних садах, а й просто в містах Європи, і в Україні зокрема. Спробуй пояснити, яким чином ці рослини потрапили до нас?
Деякі види австралійських акацій мають велике господарське значення. З окремих видів акації виготовляють дубильні речовини. Є акації, які використовуються для виготовлення парфумів.
Австралії сформувалися природні зони вологих екваторіальних лісів, перемінно-вологих лісів, саван та рідколісся, вічнозелених твердолистих лісів та чагарників, напівпустель та пустель.
Значну частину материка в зонах тропічного та субтропічного кліматичного поясів займають пустелі.
Рослинний світ Австралії майже на 75% складається з рослин, притаманних лише цьому материку - ендеміків. Лише чверть представників флори материка зустрічається в межах Африки, Південної Америки та півострова Індостан.
1. Назвіть та покажіть на карті природні зони Австралії.
2. Чому в Австралії своєрідний рослинний і тваринний світ?
3. Охарактеризуйте природні властивості і господарське значення евкаліптів.
4. Де ростуть пляшкові дерева? Як і які їхні природні властивості здавна використовували місцеві мешканці материка?
5. Чому Існує різниця між пустелями Австралії та Африки?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 412 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть