загрузка...
§ 25.Різноманітність птахів - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 25.Різноманітність птахів
18:29
§ 25.Різноманітність птахів

З усіх хребетних тварин клас Птахи за видовою різноманітністю поступається лише кістковим рибам. Усіх птахів учені об'єднують у дві великі групи - надряди Бігаючи птахи і надряд Типові птахи. За їх назв зрозуміло, за якою ознакою відбувається цей поділ. Ознайомимося з їх представниками.
Надряд Бігаючі птахи (мал. 25.1). Птахи цього надряду не можуть літати: вони не мають кіля. У страусів, ему, нанду і казуарів крила недорозвинені, а в ківі зовсім відсутні.
Страус, що мешкає в Африці, - найбільший птах у сучасному світі. Висота деяких видів страусів сягає 2,7 м, а маса - 250 кг. Довгі і сильні ноги дають змогу страусу бігати (усього на двох пальцях!) зі швидкістю 60-70 км/год. Крита підчас бігу допомагають птаху швидко змінювати напрям, тому наздогнати страуса дуже важко. Раціон дорослих страусів складається з рослинної їжі, а у пташенят доповнюється і дрібними тваринами. Страуси - виводкові птахи. Самки відкладають на землі кладку з 8-12 великих яєць масою 1,5-2 кг кожне. Вдень яйця насиджує самка, а вночі - самець.
Надряд Типові птахи об'єднує більшість видів сучасних птахів.
Ряд Пінгвіни. До нього належать птахи, що не літають, проте добре плавають (мал. 25.2). їх крила вкриті коротким жорстким пір'ям і функціонують як ласти. Завдяки ним і перетинкам на ланах пінгвіни пірнають і плавають, розвиваючи швидкість до 36 км/год. На суходолі ці птахи то швидко ковзають но снігу і льоду на череві, то, перевалюючись, поволі ходять на коротких ногах. Живляться пінгвіни переважно рибою, яку ловлять, вправно пірнаючи, на глибину до 100 м. Під час розмноження пінгвіни формують колонії. Самка і самець по черзі висиджують кладку. Пташеня пінгвіни вигодовують, відригуючи нанівне-ретравлену їжу.
Ряд Гусеподібні (мал.25.3) об'єднує водоплавних птахів: качок, гусей, лебедів. Усі вони мають добре розвинені куприкові залози, короткі лапи, пристосовані до плавання: пальці на них з'єднані перетинкою. Широкий сплюснутий дзьоб оснащений роговими пластинками і потовщенням на кінці. Гусеподібні - виводкові птахи. З настанням холодів вони відлітають у вирій.
Гусеподібні птахи - одні з головних об'єктів полювання, на них полюють заради м'яса і пуху. Унаслідок масового промислу багато видів опинилися під загрозою зникнення і занесені до Червоної книги України. Серед них лебідь малий, гоголь, гага звичайна. Л казарка чер-воновола занесена й до Міжнародної Червоної книги.
Ряд Соколоподібні. Це найкращі мисливці серед птахів і одні з най швидших літунів (можуть розвинути швидкість до 100 км/год). В Україні мешкають яструб великий, шуліка чорний, лунь болотяний, боривітер звичайний (мал. 25.4). Завдяки могутнім ланам з чотирма міцними пальцями та гострими гачкоиодібними кігтями ці птахи можуть захоплювати здобич і здавлювати ЇЇ. Здобиччю великого яструба, маса якого сягає 1,5 кг, може стати 4-кілограмовий глухар, а беркут масою 3-4 кг здатний схопити зайця або бабака, що важать до 6 кг.
Соколоподібні - гніздові птахи. Один раз в декілька років вони будують гніздо. Самці соколоподібних дуже дбайливі: у гніздовий період вони годують не лише пташенят, але й самку. Більшість соколоподібних є перелітними птахами. Соколоподібні є прикрасою природи України. Вони навіть увічнені на гербі нашої країни - тризуб є стилізованим зображенням сокола. Сьогодні ці птахи зникають повсюди, тому потребують постійної охорони.
До ряду Совоподібні належать хижі птахи, пристосовані до полювання вночі. У сов, як і в соколоподібних, могутні лани з гострими кігтями, гачкоиодібний дзьоб. Завдяки великим очам, спрямованим уперед, сови чудово орієнтуються в темноті. Ці птахи мають бездоганний слух. У совоподібних най м'якіший пух і майже безшумний політ. Пташенята совоподібних вилуплюються сліпими, але вкритими пухом. Майже всі сови - осілі або кочові птахи.
В Україні найбільш поширена сова сіра, сова вухата, хатній сич, також деінде мешкають пугач і сова болотяна - усього 11 видів совоподібних (мал. 25.5). Нажаль, совоподібні стали незаслуженою жертвою марновірств і потребують постійної охорони.
Ряд Журавлсподібні (мал.25.6). Журавель сірий і журавель степовий мають довгі ноги, пристосовані для ходьби по заболочених місцях і високій траві. Ці птахи відрізняються витонченими шлюбними ганцями. Самець і самка надовго утворюють пару, вони турботливі батьки, що разом піклуються про потомство. Хоча ці птахи є виводковими (пташенята народжуються опушені і цілком самостійними), батьки якийсь час приносять їм корм в гніздо. Представники цього ряду - перелітні птахи.
Чисельність журавлеиодібних катастрофічно скоротилася, тому ці птахи потрапили на сторінки червоних книг різних країн.
Ряд Горобцеподібні - найчисленніший не лише за видовою різноманітністю, але й за кількістю особин. Горобцеподібні становлять понад 60% усіх видів сучасних птахів. Представники цього ряду Є переважно дрібними сухопутними птахами. У нашій країні живе безліч горобцеподібних. Це ластівки, синиці, ворони, сороки, дрозди, щиглики, плиски (мал. 25.7). Ці птахи більше, ніж усі інші види, застосовують для спілкування голос (соловей, дрізд співучий). У них дуже красиві й мелодійні пісні, а звуковий арсенал складається з безлічі різноманітних сигналів.
Більшість горобцеподібних у гніздовий період живуть парами. Це гніздові птахи, що дбають про свою кладку, а потім і про маленьких голих пташенят. Сотні разів на день вони приносять пташенятам їжу, зігрівають своїм теплом. Ряд Дятлоподібні. З представником цього ряду - великим строкатим дятлом ви вже знайомі. Крім нього, в Україні мешкають жовна зелена (зелений дятел), жовна чорна (чорний дятел) (мал. 25.8). Ці птахи є санітарами наших лісів.
Ряд Куроподібні (мал. 25.9). Це невеликі сухопутні птахи, які добре ходять по землі і вміють розривати ґрунт ногами. У самців куроподібних найкрасивіше та найрізноманітніше оперення зі всього пташиного світу. З мешканцями лісу і степу, що належать до цього ряду, ви ознайомилися в §24. Додамо - куроподібні підчас розмноження токують, виконуючи складні шлюбні танці. Під час розмноження вони токують, відкладають багато яєць (до 20 штук). Це виводкові птахи. Окрім перепела, всі види куроподібних живуть осіло.
1. З'ясуйте за текстом, за якими ознаками вчені розподіляють птахів на два над ряди.
2. Разом з товаришем підготуйтесь до конференції «Світ птахів». Виберіть ряди птахів, які, на ваш погляд, є найбільш цікавими. Користуючись тек стом, підготуйте повідомлення про них. Зверніться до визначника птахів, іншої додаткової літератури і Інтернету, знайдіть додаткові відомості про вибрані вами ряди птахів. Зробіть комп'ютерну презентацію вашого повідомлення.
1. Поясніть назву надряду Бігаючі птахи.
2. Як пристосований страус до життя в саванах?
3. Чому гусеподібних називають ще пластинчатодзьобими?
4. Які з перелічених нижче птахів належать до мешканців ліса, в степу, водойм?
журавель, ворона, дятел, яструб, крижень, фазан, синиця, соловей, пугач?
5. Як пристосовані сови до ловлі мишей?
6. Горобцеподібні живляться різноманітною їжею. Яку будову можуть мати їх дзьоби?
7. Чому у пінгвінів, які не літають, добре розвинутий кіль?
8. Певно, ви чули фрази «мокра куриця», «як з гуся вода». Що вони означають, чи мають вони якесь підґрунтя щодо куроподібних і гусеподібних?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 549 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть