загрузка...
§ 27. Несприятливі природні процесі і явища на материку - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 27. Несприятливі природні процесі і явища на материку
20:00
§ 27. Несприятливі природні процесі і явища на материку

1. Поясніть, чому людина змінює природу? 
2. Якими бувають наслідки цих змін?
Несприятливі природні процеси і явища на материку. А чи знаєте ви, яке природне явище найнесприятливіше для Австралії? Звичайно ж, це посуха. Ви вже знаєте, що багаторічні посухи в центральній частині Австралії можуть чергуватися з раптовими вологими роками. Тоді катастрофічна посуха змінюється не менш катастрофічною повінню. Австралійські зливи супроводжуються сильними грозами, що викликає пожежі. Відомі випадки, коли під час таких катастрофічних пожеж гинули нетільки сільськогосподарські угіддя та ліси, цілі отари овець та інших свійських тварин, а й люди.
Для яких територій Австралії є характерними посухи.
У 20-ті pp. XX ст. в центрі Австралії дощів узагалі не було. Один із подорожніх змалював таку картину. Поблизу Бірдсвіл-ла він побачив близько 300 корів біля свердловини. Під'їхавши впритул, подорожній зрозумів, що всі вони мертві. Потім з'ясувалося, що корови померли більше 3 років тому. У сухому повітрі з високою температурою ьхні тіла муміфікувалися. Донька одного фермера розповідала, що вперше побачила дощ лише у 8 років.
Великих збитків Австралії завдають також періодичні розмноження шкідників. Через кожні 15-17 років материк переживає нашестя мишей. Збитки, нанесені врожаю, обчислюються багатомільйонними сумами. Ефективного засобу проти шкідників досі не знайдено. Миші зуміли перемогти у боротьбі за виживання. Жовті польові миші покривають великі площі, перетікаючи з місця на місце єдиним живим потоком, як вода (мал. 129).
Величезних збитків сільському господарству завдає сарана. Як і миші, вона здійснює періодичні набіги на різні райони материка.
До природних чинників, які впливають на природну рівновагу на континенті, відносять і кенгуру. Ці звичайні для Австралії тварини, внаслідок суворих законів, які забороняють полювання на них, розплодилися у великій кількості. Як і слони в Африці, кенгуру впливають на опустелюванню в Австралії. Тому їхню кількість на материку штучно регулюють.
Зміни природи материка людиною. До приходу в Австралію європейців місцеві аборигени жили в гармонії з природою. Вони були часткою цієї природи і не завдавали їй шкоди. Але з виникненням в Австралії колоній Великобританії довкілля почало змінюватись на європейський лад. Які наслідки цього, ми зараз дізнаємося (мал. 130).
Тваринний і рослинний світ Австралії незвичний для європейців. Тому на материк почали завозити тварин і рослин із Європи, Америки й Африки. Серед них були знайомі кожному кролі. У 1859 р. було завезено декілька десятків цих милих створінь. Мета була благородна і розумна. Нехай бігають, розмножуються й служать об'єктом для полювання. Але кролі, потрапивши у надзвичайно сприятливі умови, дуже розплодилися. Вони стали справжньою бідою для ферме-рів-скотарів (мал. 131).
Що тільки не застосовували для боротьби з цим лихом, але без особливого успіху. Кролі здійснювали свої нищівні набіги на пасовища. Пояснити, чому кролі розмножилися і стали небезпечними для фермерів-скотарів?
Кролі - це не єдина помилка людини у її взаємодії з природою Австралії. Для знищення шкідників цукрової тростини в Австралію були завезені жаби з Південної Америки.
В нових для них умовах південноамериканські жаби перестали звертати увагу на комах-шкідників і почали поїдати корисну рослинність. Крім того, вони виявилися винятково плодючими. Нащадки однієї самки обчислюються сотнями тисяч. Нині їхня чисельність перевищує 15 мільйонів (мал. 132).
Агресивно почали поводитися в Австралії і деякі завезені сюди рослини. Наприкінці XIX ст. на материк із Бразилії завезли кактуси. їх використовували як колючі огорожі. Але, як це часто буває, в нових умовах кактуси почали бурхливо розростатися і до 1925 року вкрили територію площею понад 260 тис. км2. Для порівняння - площа наших сусідів Білорусії й Румунії відповідно дорівнює 207,6 і 237,5 тис. км2 (мал. 133).
Кактуси засмічували дедалі більші площі родючих земель. Австралійці вирубували, палили, труїли їх, але нічого не допомагало. Ось тут і допомогла кактусова міль, завезена з тієї ж Бразилії, Ненажерлива гусінь молі з'їдала кактуси до самого коріння. З вдячності в долині річки Дарлінг було споруджено пам'ятник кактусовій молі (мал. 134).
Поясни, чому звичайні для інших територій тварини для території Австралії стали справжнім стихійним лихом? 
Нині в Австралії взаємодія людини з природою найінтенсивніше відбувається при видобутку різноманітних корисних копалин та в сільськогосподарському виробництві. Обсяги видобутку корисних копалин швидко й постійно зростають. Створюються нові кар'єри. Природне довкілля дуже сильно зазнало змін.
Посуха є найнесприятливіпіим природним явищем для Австралії. Раптовими вологими роками катастрофічна посуха змінюється не менш катастрофічною повінню.
Через господарську діяльність людини та незнання особливостей природного середовища материка справжнім стихійним лихом для Австралії стали звичайні рослини та тварини, які потрапили на материк разом з європейцями.
Для збереження природного середовища материка людина повинна вивчати та охороняти флору та фауну Австралії, раціонально використовувати її природні багатства.
1. Від яких шкідників найбільше потерпає сільське господарство Австралії?
2. Які природні чинники впливають на природну рівновагу в Австралії?
3. За допомогою вже вивченого матеріалу поясніть, як уживалися з природним довкіллям аборигени?
4. Проаналізуйте наслідки завезення до Австралії кролів та інших тварин і рослин?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 324 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть