загрузка...
§ 27.Розмноження і розвиток ссавців - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 27.Розмноження і розвиток ссавців
18:44
§ 27.Розмноження і розвиток ссавців

Серед ссавців є тварини, що відкладають яйця, проте більшість ссавців є живородними, їх зародки розвиваються в організмі самки. З'ясуймо, як процес розмноження і розвитку відбувається у собаки; розглянемо, як по водять себе ссавці у період розмноження.
Органи розлшожсння. Ссавці - роздільностатеві тварини. У самця сперматозоїди утворюються в парних сім'яниках. По сім'япроводах сперматозоїди надходять до сечовивідного каналу, а з нього у складі сім'яної рідини назовні.
Яйцеклітини певний термін дозрівають у парних яєчниках, розташованих у черевній порожнині самки. Від кожного яєчника відходить по одному яйцепроводу. Яйцепроводи, зливаючись у нижній частині, утворюють матку - порожнистий м'язовий орган, що може скорочуватися. Від матки відходить піхва, яка відкривається назовні окремим отвором - у самок, на відміну від самців, канали статевої і видільної системи не зливаються.
Запліднення і розвиток зародка. Запліднення у ссавців є внутрішнім і відбувається воно зазвичай в яйцепроводах. Порівняно з ящіркою яйцеклітина собаки невеличка - близько 0,1 мм, жовтка майже не має, шкіряста оболонка у неї не утворюється. Проте зародок собаки розвивається, проходячи ті самі етапи, що й зародок ящірки чи зародок голуба. На початкових етапах розвитку в нього є хорда, зачатки зябрових щілин, тощо. З часом його будова набуває рис, характерних для свого класу, а потім - виду.
Розвиток зародка відбувається в матці (мал. 27.1). До м'язової стінки матки зародок прикріплюється за допомогою спеціального органу - плаценти, утвореної зародковою оболонкою, що розрослася. З плацентою зародок пов'язаний пуповиною. З плаценти до зародка надходять необхідні для його розвитку кисень і поживні речовини. У зворотному напрямі відбувається транспорт шкідливих речовин, що утворилися в результаті життєдіяльності зародка. Отже, під час видиху самка видаляє вуглекислий газ, який утворився і в ЇЇ власних клітинах, і в клітинах зародка. Так само - за двох - працюють і нирки самки.
У міру зростання зародка матка збільшується в розмірах. Коли зародок досягає певного ступеня розвитку, м'язи матки починають скорочуватися і виштовхують плід через піхву назовні. Так відбуваються роди. Самка після народження дитинчати перекушує пуповину, і малюк починає самостійно дихати, живитися, виділяти продукти життєдіяльності.
Період у житті самки, підчас якого в ЇЇ організмі розвивається зародок, називають вагітністю. У собаки вагітність триває два місяці, у домової миші - 18 діб, у білок - 30-40 діб, у корови - 9 місяців, у китів - рік, а у слона - 22 місяці. Очевидно, що більшою є тварина, то довше зазвичай триває вагітність. Проте термін вагітності залежить не лише від розмірів тварини. У тих ссавців, що народжують дитинчат у норах або теплих кублах, вагітність коротша, ніж у тих, що народжують потомство на відкритих, незахищених просторах.
Щойно народжені оленята можуть рухатися за своїми батьками, а маленькі кролі народжуються сліпими і безпорадними - вони якийсь час ще проведуть у теплому надійному укритті. Від тривалості вагітності залежить частота розмноження ссавців: миші можуть приносити потомство до восьми разів на рік, коні та корови - щорічно, леви і тигри розмножуються не частіше ніж через 2 роки, а слони - один раз на декілька років.
Турбота про потомство у ссавців яскраво виражена. Ця риса є дуже важливою пристосувальною ознакою. За значенням її можна навіть порівняти з живонародженням, адже обидві ці властивості ссавців спрямовані на збереження чисельності виду. Ссавці, турбуючись про свої дитинчат, не лише захищають їх від небезпек. Вони передають їм свій новедінковий досвід - способи пристосування до умов, у яких живе даний вид.
Турбота про потомство в ссавців грунтується на особливостях функціонування їх організму. Вона, передусім, виявляється в тому,що самки годують своїх дитинчат молоком (мал.27.2). Молоко - дуже поживний продукт, воно легко засвоюється і містить усі необхідні для розвитку організму речовини. У кожного виду ссавців молоко має певний, притаманний лише йому, склад.
Молоко утворюється лише в організмі самок, вони зазвичай і турбуються про потомство. Самки не лише годують, але й захищають дитинчат, зігрівають своїм теплом, вмивають і чистять їм шерсть. З часом батьки починають навчати малюків знаходити їжу, полювати, ховатися від ворогів. Довше за всіх ссавців за дитинчатами дбають людиноподібні мавпи (у них самка народжує не частіше ніж через 4-5 років). На відміну від птахів, у ссавців батько бере участь у вихованні своїх нащадків дуже рідко.
Початок розмноження у ссавців пов'язаний із настанням певного сезону. Потомство має з'явитися на світ у сприятливий період, адже годування молоком зазвичай продовжується недовго (до декількох місяців), і дитинчата переходять на іншу їжу. Наприклад, собака вигодовує цуценят близько місяця, а потім вони починають живитися іншими кормами. Домашнім тваринам не доводиться піклуватися про їжу, а диким треба здобувати її самостійно. Тому, наприклад, олені спарюються восени, а потомство у них з'являється навесні - попереду літо, коли їжі (трави) для оленяти буде досить.
Для ссавців є характерною шлюбна поведінка, проте її форми не такі різноманітні, як у птахів. У морських левів (мал. 27.3), моржів, оленів, коней самці влаштовують навколо себе гарем із кількох самок, за яких можуть навіть затіяти бійку. У багатьох мавп усі самки в зграї належать ватажку - самцю, чия роль у зграї є провідною. Лев (сам або зі своїми братами) створює сімейну групу (прайд), в яку входять кілька споріднених самок (мал. 27.4).
Типовою формою шлюбної поведінки у ссавців є турніри між самцями, де засовується найрізноманітніша «зброя» - рога, лапи, зуби. Проте під час цих сутичок поведінка тварин має скоріше ритуальний, ніж агресивний характер. Олені й сайгаки лише стукаються рогами, але ніколи не завдають удару в незахищений бік суперника (мал. 27.5). Жирафи підчас шлюбного турніру використовують тільки шиї й короткі тупі ріжки, що ростуть на голові. Л захищаючись від хижака, ці тварини пускають в хід могутні ноги й копита: ними жирафи можуть скалічити навіть царя звірів - лева. Турнір між самцями звичайно закінчується тим, що слабкіший визнає свою поразку. Він демонструє позу покори і залишає иоле бою. У собак і вовків поза покори така: переможений самець підставляє переможцю свою шию та підгинає хвоста.
До обов'язків майбутніх батьків багатьох ссавців входить облаштування місця народження потомства - нір, гнізд, дупел. Це роблять зайці, миші, білки, бобри, вовки, лисиці (мал. 27.6). Міцні сімейні нари у ссавців трапляються значно рідше, ніж у птахів. Зазвичай самець після спаровування втрачає до самки інтерес. Але цього не можна сказати про вовків, лисиць - їх самці відмінні сім'янини. Вожаки кінських табунів і стад мавп, хоча і не беруть участь у вихованні та навчанні дитинчат, але самовіддано їх захищають у разі небезпеки.
1. Якщо текст був прочитаний вами уважно, вам і вашому товаришу буде нескладно знайти в ньому відповіді на такі запитання:
• що відрізняє будову статевої системи самки ссавця від статевої системи самки плазуна?
• де відбувається запліднення в ссавців?
• як утворюється плацента, якою є її функція?
• куди надходить їжа, за рахунок поживних речовин якої зародок розвивається?
• як виводяться назовні шкідливі речовини, що утворюються в клітинах зародка в процесі життєдіяльності?
• які етапи характерні для розвитку зародка ссавця?
• як з'являється на світ дитинча ссавця?
• чим відрізняється новонароджене щеня від ящірки і гусеняти, які щойно вилупилися з яйця?
2. Складіть план частини тексту, де йдеться про турботу про потомство і поведінку ссавців в період розмноження. Виокремте у тексті інформацію, що для вас виявилася новою.
1. Які органи розмноження є у самок мавпи, але відсутні у самок крокодила?
2. Що різнить процеси розмноження у черепах і котів?
3. Як зародок зайця отримує кисень і видаляє вуглекислий газ?
4. Яку роль відіграє плацента у розвитку зародка кішки?
5. Чому терміни вагітності у корови й домової миші є різними?
6. Як кішка забезпечує розвиток дитинчати після його народження?
7. Чому яйцеклітина ведмедя містить менше поживних речовин, ніж яйцеклітина ящірки?
8. Чи утворюється плацента в матці невагітної самки? Відповідь аргументуйте.
9. У чому полягають переваги і недоліки внутрішньоутробного розвитку ссавців?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 1241 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть