загрузка...
§ 28.Пристосування ссавців до особливостей середовищ - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 28.Пристосування ссавців до особливостей середовищ
18:46
§ 28.Пристосування ссавців до особливостей середовищ

Поширеність тварин, що належать до класу Ссавці, вражає - їх можна зустріти в будь-яких частинах світу, у всіх середовищах проживання, на всіх широтах земної кулі. Така поширеність є наслідком їх пристосованості до їжі різного типу, до руху в різних умовах довкілля, наявності в них різних способів здобування їжі, захисту ворогів тощо.
Чим відрізняються пристосування для споживання їжі в хижих І рослиноїдних ссавців? На які групи поділяють ссавців в залежності від місць їх проживання, як пристосовані до них ссавці різних видів?
Засоби споживання їжі - хижаки і рослиноїдні ссавці. Серед ссавців є як рослиноїдні тварини, так і хижаки. Зрозуміло, що способи переробки м'яса і рослин різні. Отже, і зуби, розташовані на щелепах в ротовій порожнині, в тварин не однакові.
У собаки (мал.28.1) різці слугують для відкушування, ікла - для захоплення і утримання здобичі, корінні зуби мають гострі краї, ними їжу розривають і подрібнюють. Такий набір зубів хижака пристосований до того, аби виоратися з досить великими тваринами: піймати здобич, обгризти її, й навіть розгризти кістки. У кажана (мал. 28.2) зуби дрібні, загострені, конусоподібні: вони пристосовані до того, щоб протикати хітиновий покрив комах і подрібнювати їх. У бобра різці дуже великі, плоскі й гострі, вони ростуть і самозаточуються протягом усього життя тварини. Такими зубами він легко відрізає кору дерев, а може й «напиляти» дров для будівництва дамби.
У корови корінні зуби пристосовані для роздавлювання і перетирання трави, тому вони великі, їх поверхня плоска та складчаста.
А мурахоїди, що не мають зубів, добувають комах із глибини мурашника довгим і липким язиком. Пристосування до різних середовищ проживання. Ссавці опанували ссавців майже всі ділянки земної поверхні, деякі з них можуть навіть літати. За тим, яке середовище проживання для них є характерним, їх можна поділити на наземних, тих, що живуть у ґрунті, і водяних. На суходолі ссавці можуть жити як в лісах, так і на відкритих просторах. Серед ссавців, пов'язаних з водним середовищем, вирізняють тих водних (кит, дельфін) і напівводяних (хохуля, бобер, видра).
Наземні ссавці. Ссавці мешкають на всіх ярусах ліса. Способом їх переміщення є ходьба, біг і лазіння..
До наземних лісних ссавців належать, наприклад, росомаха, борсук, сарна (мал. 28.3 ). Росомаха влаштовує лігво під поваленими деревами або у щілинах скал. Борсук рис нори, проте багато часу проводить на поверхні. У росомахи і борсука дитинчата народжуються в їх «помешканнях». А сарна таких «помешкань» не має, її новонароджені дитинчата одразу стають на ніжки і слідують за матір'ю. Соболь і білка перебувають на деревах більше часу, ніж на землі. Білка звичайна (мал. 28.4 ) будує гнізда або оселяється в дуплах.
Росомаха - небезпечний хижак. її потужні, схожі на крючки, кігті - і страшна зброя, і засіб, за допомогою якого росомаха вправно лазить по деревах. У неї дуже великі ступні, тому вона з успіхом полює зимою, не провалюючись в сніг.
Сарна живиться травами, листками дерев і кущів. Пасеться на узліссі і окраїнах лісу. Довгі і тонкі ноги закінчуються копитами, вони добре пристосовані до ходьби, бігу і стрибків. Завдяки маскувальній окрасці сарна малопомітна на фоні кущів. Швидкі ноги допомагають втекти від хижака - косуля здатна рухатися швидше за рись! І вибір для насьби ділянок , не захаращених густою рослинністю, є засобом запобігання небезпеці - за появи ворога сарна може одразу вийти на відкритий простір і вбігти.
Білка - усеїдна тварина. Вона споживає насіння хвойних дерев, спустошуючи чіпкими пальцями :•* гострими кігтиками їх шишки. Діючи кігтиками, вона виколупує з-під кори личинки комах, розколупує яйця птиць тощо. Пальцями вона збирає гриби, ягоди, відламує бруньки дерев. Пальці і кігтики білка використовує для лазіння по деревах і чіпляння за гілки, стрибаючи з дерева на дерево. А утримуватися в повітрі підчас стрибка їй допомагає хвіст-«парашут».
Наземні ссавці відкритих просторів живуть у стенах, саванах, пустелях. У степах і саванах зазвичай розвинений трав'яний покрив, там багато різних травоїдних тварин. Копитні - коні, зебри, антилопи - це великі тварини, здатні довгий час перебувати на пасовиську і переміщуватися у пошуках водопою. Єдиним засобом захисту від хижаків для них є потужні ноги. За їх допомогою тварини рятуються від хижаків втечею, або намагаються відбитися від них.
До життя у трав'янистому покриві пристосувалися різноманітні дрібні тварини - тушканчики , польові миші, бабаки. Це невеликі тварини, усі вони споруджують нори. Тушканчики зазвичай живуть у місцях з небагатою рослинністю. Лби наїстися, вони змушені багато переміщатися, стрибаючи на довгих задніх ногах.
Багато видів ссавців не прив'язані до певних місць проживання. Вовки і лисиці живуть як в лісах, так і в степах, пустелях і навіть у горах. За способом життя такі тварини зазвичай відрізняються. Так, лісні вовки влаштовують лігва, а пустельні або тундрові - риють нори.
Єдині з ссавців, що здатні до польоту - це рукокрилі. До них належить багато видів кажанів, розповсюджених в Україні.
Підземні ссавці (кріт, сліпак) майже все своє життя проводять у фунті. У сліпака (мал. 28.5 ) недорозвинені очі, сховані під шкірою, величезні зуби і товсті короткі лапи. Зубами він прориває ходи, а ланами видає ґрунт на поверхню. Пристосуванням до підземного життя є і обтічна форма тіла, і шерсть, яка викладається у будь-якому напрямку. До водних ссавців належать дельфі-ні і кити, вони здатні жити лише в воді. До тих, в кого спосіб життя здебільшого водний - тюлені і моржі. Про цих тварин доклаедніше ви дізнаєтесь в наступних параграфах. Нанівводними ссавцями є бобри, хохулі, видри.
Напівводні ссавці пристосовані і до життя на суходолі, і до плавання і пірнання. У них між пальцями задніх ніг є перетинки, вушні отвори підчас занурення замикаються, а шерсть дуже густа, її шар майже водонепроникний. Річна видра (мал. 28.6) оселяється на берегах водойм, найчастіше річок. Нору видра влаштовує в березі водойми так, що іі вхід розташований нижче рівня води. Вдень видра снить у норі, а вночі полює на рибу, жаб, раків, молюсків, водяних комах. Взимку тримається місць, де водойма не замерзає.
Зимня сплячка. Ссавці здатні підтримувати температуру тіла незмінною, незалежно від температури середовища (в певних межах). Тому, здавалося б, ссавці всіх видів можуть бути активними протягом усього року - як, наприклад, рись, росомаха або сарна.
Проте з настанням холодів в деяких видів ссавців активність майже припиняється. Так, зимою ніхто не бачив у лісі ані їжаків, ані борсуків, а в стену - бабаків. Чому? їжаки - комахоїдні тварини, борсуки живляться комахами, жабами, ящірками, травою. А бабаки - гризуни, їх кормом є насіння рослин. Узимку всі види їжі, яким віддають перевагу ці тварини, стають недоступними.
Аби не потерпати від недостачі кормів, тварини і впадають у зимню сплячку. Це важливе пристосування деяких видів ссавців, що дає їм змогу врятуватися від голодної смерчі зимою. У сплячку впадають і певні види ссавців пустель.
Готуючись до сплячки, їжаки, борсуки і бабаки запасають в організмах поживні речовини (жири та ін.), з її наближенням влаштовуються в норах і перестають живитися.
Підчас сплячки усі процеси життєдіяльності в цих ссавців уповільнюються. Так, у їжака частота скорочень серця падає зі 180 до 20-60 разів у хвилину, частота дихання - до 1 вдиху за хвилину, а температура тіла - до 1,8 С°. Сплячка продовжується в їжаків (мал. 28.7) з жовтня до квітня, аж поки температура повітря не сягне 15 С°. За цих умов тварина прокидається і починає активне життя.
У сплячку впадають також деякі види кажанів й інколи ведмедів. Проте у ведмедів сон неглибокий, температура тіла й частота дихання змінюються незначно. У малосніжні теплі зими ці звірі часто не засинають зовсім.
1. Прочитайте назви частин, на які розділений текст. З'ясуйте, яких тварин порівнюють у кожній з частин. Підготуйтесь до переказу тексту, складіть за допомогою ключових слів короткі плани для кожної частини.
Наприклад, такі:
А. Хижаки і рослиноїдні - за будовою зубів. Чим відрізняються? Б. Наземні ссавці у лісі: росомаха - кігті...
2. Виокремте в останній частині тексту пояснення того, чому саме їжаки, борсуки І бабаки впадають у сплячку і опистого, що відбувається в цей час з їжаком.
Підготуйте за цими фрагментами тексту два запитання до товариша. Перевірте, чи зможе він на них відповісти.
1. Назвіть відмінності між формою зубів у собаки. З чим вони пов'язані?
2. Чим і чому відрізняються корінні зуби корови і собаки?
3. Порівняйте спосіб життя росомахи і білки. Чому росомаху відносять до наземних тварин?
4. До якої «роботи» пристосовані кігті росомахи? Кігті білки?
5. Які засоби запобігання небезпеці є в сарни? Які з них пов'язані з її поведінкою?
6. Які допоміжні пристосування до руху є в росомахи, в білки?
7. Чи є в копитних, що населяють степи засоби захисту? А засоби запобігання небезпеки?
8. Чи правильним є твердження «сліпак риє ходи за допомогою лап»? Відповідь аргументуйте.
9. Поясніть, чому після зимівлі маса їжака зменшується майже в три рази?
10. Назвіть ссавців, які не впадають у сплячку. Чому в них відсутнє це пристосування?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 786 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть