загрузка...
§ 29. Природні особливості і заселення Океанії - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 29. Природні особливості і заселення Океанії
20:08
§ 29. Природні особливості і заселення Океанії

1. Пригадай визначення поняття «острів». 
2. Які бувають острови за походженням?
Склад та структура Океанії. Одним із найцікавіших, найекзо-тичніших і найвіддаленіших від України куточків світу є Океанія. Це особливий, унікальний, різноманітний регіон світу, який представляє сукупність островів площею в 1,26 млн км2. Він розташований у центральній і південно-західній частинах Тихого океану, між Австралією, Малайським архіпелагом на заході і широкою, позбавленою островів смугою океану на півночі, сході і півдні. Океанія поділяється на Меланезію, Мікронезію, Полінезію.
Знайди на карті світу острови Океанії.
Дану територію можна порівняти з територією Нігеру, Малі або Чаду. Близько 90% її припадає на острови Нова Зеландія і Папуа-Нова Гвінея. Це найбільше у світі скупчення островів. Всього їх налічується близько 10 тисяч. Розвиток співпраці між країнами регіону гальмує відстань між ними (мал. 138).
Накресли в зошиті таблицю. За допомогою карти світу знайди та випиши в зошит приклади назв островів, які належать до Меланезії, Мікронезії та Полінезії.
Всі острови відрізняються красою природи і мають в основному вулканічне і коралове походження. Вони вкриті чудовими вологими тропічними лісами, саванами, луками. На островах переважає субекваторіальний, екваторіальний або океанічний, на півдні - субтропічний і помірний.
Кліматичні ресурси сприяють вирощуванню тут тропічних культур. З корисних копалини є мідні, залізні, марганцеві руди, золото, платина, срібло, фосфорити. Шельфова зона великих островів має незначні родовища нафти і природного газу (мал. 139).
Природні особливості і заселення Океанії. На островах Океанії нині проживає більше 10 млн людей. Знаходиться 13 незалежних держав.
Частину Океанії складають володіння Австралії, Великобританії, Нової Зеландії, США та Франції - 14 несамоврядних територій. Деякі з них, наприклад, Науру, складаються лише з одного острова, інші -з цілої низки дрібних островів. 
Гавайські острови, що розташовані в північній частині Тихого океану, є штатом США.
За походженням острови Океанії дуже різноманітні. Більшість із них є кораловими островами - атолами або вулканами, що виступають із глибин океану на поверхню. Деякі мають змішане походження. Нова Зеландія та Нова Гвінея є островами материкового походження.
У цілому, цей регіон світу перебуває під сильним впливом мусонів і пасатів, частих руйнівних тайфунів. Вітер іноді досягає такої сили, що океанічні хвилі перекочуються через вузькі смуги островів-атолів. Рятуючись, люди вилазять на кокосові пальми і прив'язуються до стовбурів. Але і це не завжди допомагає. Під натиском ураганних вітрів пальми ламаються і разом з людьми падають у бурхливий океан.
Специфічні природні умови островів Океанії та їхня ізольованість від материків витворили тут своєрідний рослинний і тваринний світ. В цілому він доволі бідний. В той же час тут багато ендеміків. На коралових островах взагалі, крім кокосових пальм і деяких злакових рослин, майже нічого не росте. На атолах немає комах, отруйних змій, але є проблеми з прісною водою. Останню можна одержати лише під час дощів. Місцеві жителі здавна замість води пили «молоко» кокосових горіхів. Європейці завезли сюди багато рослин і тварин, які подекуди витіснили місцеві види (мал. 140).
Населення Океанії доволі різноманітне. Протягом тисячоліть люди на човнах з узбереж різних материків заселяли «райські» острови. Донині вчені по-різному визначають походження полінезійців,
меланезійців, мікронезійців. У ХХст. особливо великий внесок у дослідження історії заселення Океанії зробив норвезький вчений Тур Хе-йєрдал (мал. 141).
Щоб обґрунтувати можливість міграцій стародавніх людей акваторією Тихого океану між Америкою, Євразією, Австралією та островами Океанії, він з 5 супутниками проплив на плоту «Кон-Тікі» з Південної Америки (Перу) до архіпелагу Туамоту. Пізніше Тур Хейєрдал досліджував загадкові статуї острова Пасхи та проводив археологічні розкопки на інших островах Океанії.
У XIX ст. великий внесок у дослідження Океанії зробив українець за походженням Микола Миклуха-Маклай. Найбільше ми знаємо про його життя і діяльність серед папуасів у Новій Гвінеї. Крім того, відомий етнограф досліджував Австралію, де заснував біологічну станцію, а також Філіппіни, Індонезію тощо. Особливо цікавими є його щоденники і етнографічні та антропологічні колекції, зібрані на островах Мікронезії та Меланезії. Тут учений побував у 1876 і 1879 роках.
Чому, на твою думку, вчених приваблювали острови Тихого океану?
Сучасні екологічні проблеми Океанії. Освоєння Тихого океану, а також розвиток господарства країн Океанії супроводжуються гострими екологічними проблемами. Океан забруднюється зростаючою кількістю суден. Особливо негативно впливають на довкілля величезні танкери, що перевозять нафту. Гине рослинний світ, зменшується кількість риби. Порушення людиною природної рівноваги призвело до сильного розмноження морських зірок, які почали знищувати, буквально з'їдати, коралові острови.
На багатьох островах Океанії територію «з'їдає» видобуток корисних копалин, наприклад, на острові Науру. Вирішити екологічні проблеми лише силами країн і народів Океанії неможливо. Тут потрібні зусилля усього людства.
Знайди на карті острови Нова Зеландія. Як називається % кожен з цих островів?
Нова Зеландія - країна в Океанії. Одна з найрозвиненіших країн світу сьогодні, близько тисячі років тому була заселена
племенами маорі, які прийшли сюди з інших островів Полінезії. До них тут жив інший народ, який полював на велетенського птаха моа, що вимер задовго до приходу сюди європейців (мал. 142).
Назву Нова Зеландія отримала з легкої руки Абеля Тасмана, який наніс її на карту у 1642 році і назвав на честь однієї з провінцій в Нідерландах. У 1769 році Джеймс Кук оголосив острови британськими володіннями. Перше європейське поселення було закладено в 1839 році - це сучасна столиця Веллінгтон. Відтоді почалась колонізація новозеландських земель: розвиток тваринництва, дослідження надр, війни з місцевими племенами маорі, боротьба за незалежність від Великобританії.
Сучасні нащадки англійців, ірландців, французів, китайців, арабів та інших переселенців після отримання у 1931 році статусу незалежного домініону перетворили Нову Зеландію на країну з високим рівнем життя. Країна видобуває корисні копалини, експортує продукцію тваринництва - м'ясо, сир, вершкове масло, розвиває старі та будує нові промислові підприємства, зберігає свою природу та культуру. Фрукти тут можна їсти прямо з дерева, адже їх хімічну обробку заборонено.
Найвища точка країни - гора Кука (3764 м), розташована в Південних Альпах на о. Південний. Тут знаходиться найвищий діючий вулкан країни Руапеху (2796 м) (мал. 143).
Колись місцеві мешканці острова - маорі, були канібалами, тобто запросто могли їсти як «своїх», так і «чужих», наприклад, англійців. Сьогодні чимало нащадків маорі, як і інші мешканці країни працюють в офісах. Окрім того, саме маорі потрапили в Книгу рекордів Гіннесса як народ, який має найкращу пам'ять. А все через традиційні ритуальні співи хака, які супроводжуються танцями. Цей обрядовий спів розповідає про історію та видатних людей своєї нації, про природу та кохання, про що завгодно. Саме хака тренує феноменальну пам'ять маорі (мал. 144).
Океанія - це особливий регіон світу, сукупність островів на півночі, сході і півдні Тихого океану, які підрозділяються на Меланезію, Мікронезію, Полінезію.
Острови Океанії мають різне походження. Більшість із них - коралові острови або вулкани, що виступають із глибин океану на поверхню. Окремі острови - материкового походження.
Унікальним є населення і природа Океанії. Використання природних ресурсів Океанії призводить до загострення екологічних проблем.
1. Поясни, яке походження мають острови Океанії?
2. Який клімат панує на більшій частині островів Океанії?
3. Що визначило своєрідність рослинного й тваринного світу цього регіону?
4. Яку мету переслідувала експедиція та дослідження Тура Хейєрдала в Океанії?
5. Які регіони Океанії і з якою метою досліджував Микола Миклуха-Ма-клай?
6. Поясни, які екологічні проблеми і чому є найгострішими в Океанії?
АВСТРАЛІЯ
- Австралія - це гігантський заповідник адже приблизно 75% тварин та 90% рослин є ендеміками тобто живуть лише тут.
- Галузі оброблювальної промисловості та енергетика почали розвиватися в Австралії лише після Другої світової війни. Сьогодні країна посідає одне з перших місць в світі за виробництвом електроенергії надушу населення.
- Одну з перших спроб опису австралійських рослин ще у 1703 році в книзі «Подорож до Нової Голландії» зробив Уі-льям Дампьєр - англійський пірат, Член Британського Королівського товариства, дослідник морських течій, припливів та відпливів, який здійснив три навколосвітні подорожі. Книга була гарно ілюстрованою.
- Під час подорожі капітана Кука в 1770 році дослідники Джозеф Бенкс та Даніель Соландер зібрали понад ЗО 000 ботанічних зразків, а Сідней Паркінсон зробив 674 малюнки. Цей матеріал було опубліковано лише через сто років.
- Дружина Наполеона Жозефіна була покровителькою французьких ботаніків, які вивчали рослинний світ Австралії. Під її покровительством у Франції було зібрано та створено ботанічний сад, в якому вирощувалося понад 100 представників австралійської флори.
- Ассоціація фермерів Нової Зеландії пропонує оголосити стрижку овець олімпійським видом спорту! У Новій Зеландії також регулярно проходять міжнародні змагання зі стрижки овець. Світовий рекорд швидкості стрижки належить мешканцю країни Керри-Джо Тз Хуиа. Саме вона за вісім годин підстригла понад 500 овец.
- У Західному Самоа в 1894 році помер та був похований відомий англійський письменник, автор безсмертного роману «Острів скарбів» Роберт Луїс Стівенсон, який прожив тут решту своїх днів і насолоджувався пейзажами незайманої природи.
- Науру оголосив себе самостійною республікою лише у 1968 році. До цього часу німці, австралійці та японці вільно і спокійно грабували атол, вивозячи з нього фосфорити - натуральні високоякісні добрива. Сучасний ландшафт атолу являє собою практично «місячний пейзаж» - страшні глибокі ями, що залишилися від відкритих кар'єрів з видобутку фосфоритів.
ПІДСУМКОВІ ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Крайньою північною точкою материка є мис:
а) Йорк; в) Байрон;
б) Стіп-Пойнт; г) Південно-Східний.
2. Австралія омивається водами двох океанів:
а) Тихого та Атлантичного; в) Атлантичного та Індійського;
б) Північного Льодовитого та Тихого; г) Індійського та Тихого.
3. Першими з європейців біля берегів Австралії з'явилися:
а) англійці; в) німці;
б) голландці; г) іспанці.
4. Крайньою східною точкою Австралії є мис:
а) Байрон; б) Стіп-Пойнт;
в) Йорк; г) Південно-Східний.
5. Відомий мореплавець Джеймс Кук відкрив східне узбережжя Австралії у:
а) XVII ст.; в) другій половині XVIII ст.;
б) першій половині XIXст.; г) першій половині XX століття.
6. Яка місцевість в Австралії опускається нижче рівня моря:
а) у західній її частині; в) у районі озера Ейр;
б) на сході; г) у верхів'ях річки Дарлінг.
7. Висота найвищої точки Австралії становить:
а) 2230 м; 6)2061 м;
в) 3000 м; г)3061 м.
8. Над більшою частиною Австралії дмуть вітри:
а) мусони; в) бризи;
б) пасати; г) західні.
9. Австралія розміщена в тих самих кліматичних поясах, що і:
а) Європа; в) Південна Африка;
б) південна частина Північної Америки; г) Північна Африка.
10. У субекваторіальному кліматичному поясі лежить та частина Австралії, що знаходиться:
а) між 20 і 30° пд. ш.; б) на південь від 30° пд. ш.;
в) північніше 20° пд. ш.; г) південніше 20° пд. ш.
11. Великий Артезіанський басейн Австралії знаходиться:
а) у центрі материка; в) на західному узбережжі;
б) у межах Вододільного хребта; г) на східному узбережжі.
12. Помірний кліматичний пояс розташований на:
а) більшій частині Тасманії; в) південному заході Австралії;
б) південному сході Австралії; г) півночі Австралії.
13. До сумчастих хижаків належить:
а) дикий собака динго; в) ведмідь-коала;
б) сумчастий диявол; г) кенгуру.
14. На державному гербі Австралійського Союзу зображені тварини:
а) вомбат та кенгуру; в) качконіс та коала;
б) кенгуру та страус ему; г) страус ему та пінгвін.
15. До яйцекладних ссавців належать:
а) єхидна та качконіс; в)
б) кенгуру та вомбат; г)
16. Пляшкове дерево росте в зоні:
а) вологих вічнозелених лісів;
б) пустель і напівпустель;
г) помірних лісів та чагарників.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ БЕСІДИ
1. Які тварини були завезені в Австралію європейцями? Оціни наслідки такого втручання людини в природу?
2. Які із завезених європейцями тварин перетворилися на шкідників сільського господарства. Запропонуй способи боротьби з цими тваринами.
3. Назвіть характерні особливості клімату Австралії? Які чинники їх визначають?
4. Оцініть значення Великого Артезіанського басейну для господарства Австралії? Де він знаходиться?
5. Які причини відмінностей пустель Австралії й пустель Африки тобі відомі.
6. Яких несприятливих природних явищ, що притаманні іншим материкам, немає в Австралії? За яких причин вони відсутні?
ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ
1. Складіть пам'ятку туристам, які збираються в подорож материком Австралія (І група) або островами Нова Зеландія (II група).
ВИКОРИСТОВУЄМО ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ
Підготуй повідомлення, яке продовжить наступні твердження:
1. На коралових островах немає комах, алеє кокосові пальми, тому що ...
2. Експедиція Тура Хейєрдала на плоту «Кон-Тікі» досліджувала...
ПРАЦЮЄМО В ГРУПІ
1. Проаналізуйте кліматичну карту та карту природних зон Австралії. Визначте території, на яких умови для розвитку сільського господарства є найбільш сприятливими.
2. Проаналізуйте зміни, які відбулися в природі материка під впливом господарської діяльності людини.
3. Розгляньте картосхему {мал,99) та кліматограми {мал. 100). Поясніть, яка з кліматограм характеризує клімат місць, вказаних на картосхемі.
проводимо науковий творчий пошук
Дослідження на тему: «Виявлення причин формування ендемічних І реліктових видів тварин та рослин Австралії». Завдання.
1. Пригадайте історію формування сучасного складу материків та океанів нашої планети.
2. Прочитайте текст, проаналізуйте ілюстрації підручника, знайдіть вказані геологічні етапи в геохронологічній таблиці на форзаці 1 підручника.
3. Зробіть відповідні висновки щодо причин формування ендемічних І реліктових видів тварин та рослин в межах Австралії та Океанії.
Австралія протягом тривалого періоду геологічної історії розвивалася ізольовано від інших материків Землі.
Близькість Австралії до більшої частини великих островів Океанії і існування сухопутного зв'язку між ними в той час, коли почалося формування сучасної флори, привело до того, що в рослинному покриві Австралії та островів Океанії є багато спільного.
Формування тропічної флори Австралії та Океанії почалося в крейдяному періоді і тривало на початку третинного періоду, коли Австралія була єдиною сушею з сусідніми островами. До кінця мезозою Австралія була з 'єднана з Південною Америкою, Південною Африкою та Антарктидою. Вірогідно, що вже до кінця мезозою ці зв'язки порушилися. Але зв'язки з островами на сході і півночі, а через них І з Азією, існували ще в третинному періоді. Цим пояснюється флористична спільність Австралії з іншими материками південної півкулі, а також з Азією І островами Океанії. Але в зв'язку з тим, що очевидно, вже з середини третинного періоду Австралія виявилася ізольованою від інших материків, то в складі її флори переважають елементи, які не зустрічаються в інших частинах світу.
У четвертинному періоді Австралія не покривалася льодами та її клімат з кінця мезозою різко не змінювався.
Усе це зумовило давню і високу ступінь ендемізму. За кількістю ендемічних рослин Австралія не має собі рівних на земній кулі. 75% рослин (майже всі 600 видів роду евкаліптів, 280 видів акацій І близько 25 видів казуарів) - ендемічні.

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 499 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть