загрузка...
§ 29.Різноманітність ссавців - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 29.Різноманітність ссавців
18:49
§ 29.Різноманітність ссавців

Клас Ссавці поділяють на два підкласи: Яйцекладні і живородні. У підкласі | живородні виокремлюють сумчастих і плацентарних ссавців. У плацентарних ссавців немає сумки, а підчас вагітності в матці самки формується плацента. До живородних ссавців належить абсолютна більшість видів тварин класу Ссавці, і серед них сумчастих значно менше, ніж плацентарних. У чому полягають відмінності між яйцекладними і живородними? Які тварини належать до кожної із зазначених груп (яйцекладних, сумчастих, плацентарних)?
Яйцекладні, або Першозвіри, не народжують дитинчат, а відкладають яйця. Сучасні яйцекладні представлені одним рядом, що включає всього декілька видів тварин. Це - качкодзьоб і єхидни (мал. 29.1), що мешкають в Австралії.
Качкодзьоб за розмірами схожий на кролика. Він живе по берегах водойм, риє нори, в яких влаштовує кубло з трави. Передня частина голови нагадує дзьоб качки (звідси і назва тварини). Живиться червами, ракоподібними та молюсками, нишпорячи в мулі. Між пальцями на лапах у качкодзьоба є перетинки, за вдяки яким він добре плаває.
Коли опудало качкодзьоба в XVIII ст. вперше привезли до Європи, учені вирішили, що це підробка - качиний дзьоб пришитий до якогось звіра. А далі з'ясувалося, що качкодзьоб відкладає яйця як плазун і насиджує їх як птах близько 10 діб. І дитинча качкодзьоба після вилуплення з яйця живиться молоком! Молоко в самки качкодзьоба виділяється на животі як піт - малюки просто злизують його з шерсті матері. Чотири місяці вони живуть у норі і живляться молоком, а потім переходять до самостійного життя.
Єхидна - мешканка сухих лісів, зовні нагадує їжака. У пошуках їжі (термітів, мурашок і черв'яків) риє міцними кігтями землю і за допомогою довгого й липкого язика дістає їжу. Самка масою близько 5 кг відкладає одне яйце масою менше 2 грамів. Яйце, як в плазунів, одягнене у шкірясту оболонку. Самка засовує його в сумку, утворену складкою шкіри на її череві, і носить, зігріваючи близько двох тижнів. З яйця виходить голе сліпе дитинча вагою 0,5 грама, що потім вигодовується молоком у сумці матері. У 7-8 місяців дитинча вже само забезпечує себе їжею. Яйцекладні є теплокровними тваринами. Проте температура тіла в них може змінюватися від 25 °С до 35 °С залежно від температури навколишнього середовища. Сумчасті ссавці поширені в Австралії, окремі види мешкають в Америці. Опосум звичайний (мал.29.2), тварина розміром з кішку, знайомий усім жителям США. Дитинчата в сумчастих народжуються маленькими і безпорадними й продовжують свій розвиток в особливому органі на тілі матері - сумці. У велетенського кенгуру розміром до 2 м, народжується дитинча завдовжки всього 3 см. Малюк самостійно залазить до сумки, де містяться молочні залози з сосками, і повисає на соску, не випускаючи його з рота до трьох місяців. Він такий слабенький, що не може навіть смоктати. Скорочуючи спеціальні м'язи, самка вприскує молоко йому до рота. З часом дитинча починає вилазити із сумки і живитися разом з дорослими тваринами. Сумку дитинчата використовують і як схованку в разі небезпеки (мал. 29.3).
Кенгуру пересуваються, стрибаючи на задніх ногах в довжину на 6-8 м, а вгору - на 2 м (мал. 29.4). Вони можуть розвивати швидкість 50 км/год. На могутній хвіст кенгуру спираються, сидячи на землі або
поволі пересуваючись підчас харчування. Вони є
рослиноїдними тваринами.
До рослиноїдних сумчастих належать сумчасті
білки, кускуси, коали (мал. 29.5). Розміри коали невеликі: довжина його тіла 60-82 см; вага 5-6 кг. Шерсть у нього густа й м'яка. Коали чудово пристосовані до мандрів по деревах, їх сильні й гострі кігті легко витримують вагу тварини. Зазвичай коали мовчазні і подають голос лише в період розмноження або в разі небезпеки. Коали населяють евкаліптові ліси, майже все життя вони проводять у кронах цих дерев. Удень, влаштувавшись на іілці, коала снить (по 18- 22 годин на добу), а вночі лазить по деревах в пошуках їжі. На землю спускається лише для того, щоб перейти на інше дерево. У разі небезпеки ці повільні і флегматичні звірі стрімко тікають і швидко забираються на найближче дерево.
Тасманійській диявол (мал. 29.6) ділком відповідає своїй назві. Диявол сповіщає про себе лиховісними криками вночі. Одним укусом може прокусити своїй жертві хребет або череп. Доля тасманійського вовка сумна: його майже знищили в XX столітті.. Сьогодні багато сумчастих потребують охорони - десятки їх видів занесені в Міжнародну Червону книгу.
Плацентарні ссавці. Ряд Комахоїдні. Серед комахоїдних, яких можна зустріти в Україні, є відомі вам їжак звичайний, їжак вухатий, кріт, а також менш відомі землерийка, хохуля звичайна (мал. 29.7). Зуби в цих тварин - різці, ікла і корінні - мало різняться за формою. Кінчик морди витягнутий в невеликий, але добре помітний хоботок, є вібриси. Зір у комахоїдних слабкий, але нюх, слух та дотик роз-
винені добре. Голова, спина й боки їжака (мал.29.8) вкриті голками, а черевце - волосом. У їжака близько 5000 голок довжиною до 2 см. Голки всередині порожнисті, вони є видозміненим волоссям. До кожної голки "підведений" мускульний відросток, тому їжак може піднімати або опускати голки і навіть погрозливо розставляти їх. їжак всеїдний, живиться дрібними безхребетними, жабами, жолудями, ягодами. Потомство в їжаків з'являється з травня по жовтень, самка народжує від одного до дев'яти дитинчат, за якими доглядає впродовж місяця, їжачки з'являються на світ сліпими, з голками, що спочатку с криті під шкірою. З часом у них виростає близько 150 м'яких білих голочок. Після кількох линянь їжачки вкриваються звичайними голками.
їжаки живуть поодинці за винятком періоду спаровування. День їжак проводить у своїй хатці з гілок і листя, що влаштовує ЇЇ під корінням дерев або в інших укриттях. Уночі їжаки мандрують у пошуках їжі. Вони видають різноманітні звуки: фиркають і чхають, бурчать і хропуть, навіть клацають зубами. їжаки мають зимові й літні схованки. У сплячці вони перебувають із жовтня по квітень.
Кріт проводить усе життя в ґрунті, у виритих ним норах. Сильними передніми ланами з широкою кистю і могутніми кігтями розпушує і відкидає землю. Для життя в темній норі в гострому зорі немає потреби, й очі крота, завбільшки з головку шпильки, недорозвинені. їжу відшукує за допомогою нюху і дотику. Він постійно обходить мережу своїх ловецьких нір довжиною в кілька сотень метрів і поїдає дощових черв'яків та комах, що туди потрапили.
До родини кротових належить хохуля - дуже рідкісна тварина, занесена в Червону книгу України і Міжнародну червону книгу.
Ряд Рукокрилі (мал. 29.9) - ссавці, пристосовані до польоту. В Україні мешкають кажани: підковоноси, вечірниці, нетопирі. Між довгими тонкими кістками передніх і задніх кінцівок, боками тіла і хвостом у них натягнута тонка шкіряста перетинка. Перший палець передніх кінцівок залишається вільним - ним рукокрилі чіпляються за поверхні, на які сідають. За допомогою пазуристих пальців задніх кінцівок кажани, відпочиваючи, висять вниз головою. Найчастіше вони селяться в печерах, на горищі, в дуплах дерев. Зазвичай кажани живуть групами.
Більшість кажанів - комахоїдні тварини. їм властивий нічний спосіб життя. Рукокрилі виявляють здобич на слух, видаючи ротом ультразвуки. Вони відбиваються від будь-яких предметів, зокрема і від нічних комах, і уловлюються вухами кажана.
Восени кажани постійно їдять, запасаючи жир на зиму, а до зимової сплячки лаштуються трунами в жовтні - листопаді. Сплять, повиснувши вниз головою і вкрившись крилами. Є види, що здійснюють міграції.
Ряд Зайцеподібні (мал. 29.10). На відміну від гризунів, у них верхній щелепі чотирьох різців. В Україні мешкають дикий кролик, заєць-русак і заєць-біляк.
Дикі кролики живуть на пагорбах і в ярках південного заходу України. Риють нори, де ховаються за щонайменшої небезпеки. Живляться вночі неподалік від нір. У норі самка влаштовує гніздо, де 3-4 рази на рік народжує по 4-12 дитинчат. На відміну від зайчат, маленькі кролі народжуються сліпими, голими й безпорадними і довго не з'являються на поверхні землі. У зайців передні лани значно коротші за задні, а підошви вкриті шерстю. Підчас швидкою бігу задні ноги «переганяють» передні, і передні лапи Залишають слід позаду відбитків задніх. Самка народжує кількох зайчат, укритих шерстю, зрячих і здатних бігати. Відразу після народженні! зайчата, напившись молока, розбігаються і затаюються. Самка відшукує їх і знову годує.
1. Доповніть схему і вкажіть, про які групи тварин йдеться в цьому параграфі. Ссавці - .... + ....
Живородні - Плацентарні + ...
2. Уявіть, що ви разом з товаришем готуєте виставку «Яйцекладні і сумчасті ссавці». Виокремте у тексті матеріали, що знадобляться вам для коротких повідомлень про тварин, які належать до цих груп.
З'ясуйте, який із стендів хотів би оформити кожен з вас, намалюйте схему вашого стенду: позначте, які фотографії і де ви б розмістили, виокремте місце для повідомлень, додайте до схеми коротенькі плани повідомлень.
3. За мал.29.7 і мал.29.8 і текстом підготуйте коротеньку розповідь про комахоїдних. Складіть спочатку план, де кожний пункт позначений одним-дво-ма словами. Дізнайтесь, який план склав ваш товариш.
4. У частинах параграфу, де йдеться про рукокрилих і зайцеподібних виокремте інформацію, яка вас зацікавила або здивувала. Поділіться нею з товаришем.
1. Яких з тварин відносять до яйцекладних: крокодил, курка, собака, змія, качконІс, ведмідь, кенгуру, єхидна, ящірка.
2. Доведіть, що єхидна і собака належать до одного класу тварин.
3. У чому полягає подібність і в чому є відмінність у розмноженні єхидни й черепахи?
4. Чим різняться розвиток коали й собаки?
5. Як відбувається розмноження у кенгуру, як розвивається його дитинча?
6. Чи пов'язана зі способом життя комахоїдних їх короткозорість (слабкість зору)?
7. Назвіть відмінності (не менше трьох) між птахами і рукокрилими.
8. Чи є сумки в самців сумчастих тварин?
9. У зайцеподібних, на відміну від комахоїдних, на верхній щелепі є чотири зуба-різця. З чим,на вашу думку, пов'язана ця різниця у будові щелепи тварин різних рядів?
10. Чому за швидкістю польоту рукокрилі поступаються птахам?

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 651 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть