загрузка...
§ 2.Тварина - живий організм - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 2.Тварина - живий організм
16:35
§ 2.Тварина - живий організм

Відмінності між Істотами на мал. 2.1 вражають: важко повірити, що всі вони є тваринами, але це так. За якими ознаками об'єднують організми в групу тварин? Що саме відрізняє їх від представників інших груп організмів?
Тварина - живий організм. Ті, хто бував у музеях природи, бачили там опудала тварин, виконані дуже майстерно. І відвідувачі інколи впадають в оману - «у залі тигр сидить... ну як живий!» Проте всі екскурсанти швидко розуміють, що експонат лише «як живий», а все ж таки не живий. За якими ознаками його відрізняють від живого тигра?
Живі організми ростуть, розвиваються, розмножуються. Аби жива істота вирішувала ці життєві завдання, її організм постійно обмінюється з середовищем речовинами. Це характерно і для живої тварини.
Усі тварини дихають, отримуючи кисень і видаляючи вуглекислий газ. І в багатьох з них є прості зовнішні ознаки цього процесу життєдіяльності. Придивіться до домашнього кота, коли він спокійно лежить. Ви побачите, як ритмічно піднімаються і опускаються його боки. Це ознаки котячого вдиху і видиху. Такі самі ознаки дихання і в тигра, і в голуба, і в удава... У тварин, організм яких пристосований до «втягування» повітря, ми побачимо такі рухи. Ознакою дихання щуки є ритмічні рухи зябрових кришок. З їх допомогою риба проганяє крізь зябра воду, насичену киснем.
Усі тварини живляться, аби одержати поживні речовини, необхідні для життя. Лби отримати їжу, вони рухаються - коти бігають і стрибають, полюючи або відшукують їжу, те саме роблять тигри. Голуби літають у пошуках зерна, Удави повзають, щуки плавають - і ті, й інші наздоганяють поживу у різкому кидку. Здобувши їжу, тварини доправляють її всередину тіла.
Тварини виділяють із організму непотрібні речовини. І в цьому всі, хто спостерігав за котами, тиграми, голубами і навіть мухами могли впевнитися самі. Щодо виділення в риб, удавів й інших тварин, воно достатньо описане зоологами.
Для живого організму дуже важливою є здатність реагувати на зміни його внутрішнього стану і навколишнього середовища. І тварини реагують на нестачу поживних речовин в організмі, спрямовуючи зусилля на те, щоб отримати їжу. Підчас її пошуків вони рухаються, підпорядковуючи свої рухи умовам середовища.
Отже, усі тварини, доки їм притаманні перелічені властивості, є живими організмами. Л от музейний «тигр» ніяких ознак життєдіяльності не виявляє, скільки за ним не спостерігай! Тому він лише «як тигр», а не жива тварина.
Місце тварин у різноманітті живої природи. Ви звикли до того, що кота, собаку, горобця називають тваринами. Ллє твариною є і актинія (мал. 2.1 а), яка живе, прикріпившись до морського дна. І це дивно: чому цьому дивному організму не знайшлося місця серед рослин, адже він так схожий на квітку жоржину (мал. 2.1 б)
Умовою життя організмів є надходження з навколишнього середовища необхідних їм речовин. Так, організми-рослини живляться, отримуючи ззовні неорганічні речовини, з яких в їх клітинах під дією світла утворюються речовини органічні. І відбувається це завдяки роботі спеціальних органел - хлоропластів. Саме тому рослини називають автотрофами (грец. авто - сам, трофе - їжа).
На відміну від рослини жоржини в клітинах актинії хлоропластів ми не побачимо. Перетворювати неорганічні речовини, отримані ззовні, на власні органічні, вона не здатна. Тому, попри вражаючу зовнішню схожість з жоржиною, актинію не можна віднести до групи рослин.
Актинія належить до тих живих істот, які для живлення потребують, аби до них ззовні надходили органічні речовини. Такі організми називають гетеротрофами (грец. гетерос - інший, трофе - іжа). Із назви зрозуміло, що джерелом органічних речовин гетеротрофів є інші організми.
Вам відомо, що речовинами інших організмів живляться гриби. Гетеротрофне живлення є характерним і для них. То, може, актинію слід віднести до групи грибів? Тим більш, що за зовнішністю вона нагадує деяких її представників (мал. 2.1 в)
Пригадаймо, як саме гриби отримують органічні речовини з навколишнього середовища. Оселившись на субстраті, гриб виділяє назовні речовини, які розщеплюють субстрат на дрібні органічні молекули. Вони і надходять до організму гриба. І що важливо: таку «їжу» гриб не захоплює, він здатний лише «всмоктати» її.
На відміну від гриба, актинія захоплює інші організми і поміщає їх усередину свого тіла. І лише там відбувається перетравлення їжі - розщеплення великих органічних молекул, з яких складається пожива. Аби захоплювати їжу, необхідно рухатися. Що з успіхом і робить актинія, витягуючи і скорочуючи свої щупальця.
Тепер ми можемо точніше описати суттєві ознаки нашої нової знайомої. Це багатоклітинний організм, який за тином живлення є гетеротрофом, що відрізняє його від рослин. На відміну від грибів, актинія захоплює їжу на допомогою рухів і перетравлює ЇЇ всередині свого тіла.
Саме завдяки цим властивостям вона не належить ані до рослин, ані до грибів. її місце - у групі тварин.
Усі істоти на мал. 2.2, попри разючі зовнішні відмінності мають ознаки, властиві актинії. Вони є гетеротрофами, вони захоплюють поживу і розміщують її всередині тіла, а для цього рухаються. За такими загальними ознаками виокремлюють серед організмів групу тварин, до якої відносять кота і собаку, горобця і кита, черва та медузу.
1. Ви вже семикласники, отже, вмієте читати уважно. У тексті і вже відома вам інформація, і нова. Вирізніть її, з'ясуйте, яку інформацію вважає новою ваш товариш.
2. Використовуючи текст, наведіть аргументи, які доводять, що твердження «удав є тварина» правильне. Дізнайтеся, як обґрунтував його правильність ваш товариш.
1. На підставі яких ознак можна стверджувати, що тварина є живим організмом?
2. Чому актинію не можна віднести до авторофів?
3. Серед названих нижче організмів оберіть ті, що є гетеротрофами. Які з них належать до групи тварин?
Підберезник, дріжджі, хлорела, сфагнум, сарана, жаба, акула, муха, мукор, жираф, горобець, папороть.
4. Назвіть ознаки, за якими можна віднести до тварин медузу, гадюку, кита, зайця.
5. Які властивості є спільними для тварин і грибів?
6. За якою ознакою тварини від грибів відрізняються?
7. Тіло добре знайомого вам коника має зелений колір. Чи означає це, що він здатний до фотосинтезу?
8. Доведіть, що людина належить до групи тварин.

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України, іноземної мови, трудового навчання
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри, української мови, біології
 


Категория:
2015
| Просмотров: 663 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть