загрузка...
§ 2. Властивості текстильних матеріалів із волокон вовни і шовку - 6 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 6 » § 2. Властивості текстильних матеріалів із волокон вовни і шовку
15:01
§ 2. Властивості текстильних матеріалів із волокон вовни і шовку

Опорні поняття:  властивості,  асортимент  вовняних  і шовкових тканин, однорідні і неоднорідні тканини, батик.
Чому різні види тканин мають різний вигляд і властивості: одні блиском, міцні, вбирають вологу, пропускають повітря або зберігають тепло тіла, а Інші — навпаки?
Які основні процеси, що призводять до виготовлення тканини не вписано в стрілки зображеної схеми?
Яка будова тканин? Який вид ткацького переплетення зображено на малюнку? Чому чинники, які вказані в схемі, впливають на властивості тканини?
Властивості текстильних матеріалів ураховують під час їх добору для виготовлення якісних шитих (тканих, нетканих, трикотажних*), в'язаних і валяних виробів.
Вовняні тканини. З повинних тканин виготовляють багато корисних і гарних речей — дитячий, чоловічий і жіночий одяг: пальта, костюми, жакети, светри, сукні, спідниці, брюки тощо. Такі речі особливо комфортні для людини, її здоров'я. Вовняні тканини використовують також для виготовлення теплих ковдр, пледів, покривал, штор, килимів. Ці речі створюють неабиякий затишок в оселі.
Вироби з вовни особливо цінують за чудові гігієнічні властивості: теплозахисні, гігроскопічні, повітропроникні. Вони найкраще зберігають цілюще природне тепло тіла, дають йому дихати, регулюють вологість. А ще — мало забруднюються, слабо електризуються.
Поверхня вовняних тканин — шерстиста, м'яка, приємна на дотик. Ці тканини еластичні, майже не мнуться, пружні, гарно драпіруються.
Вовняні вироби під час експлуатації зберігають чудовий зовнішній вигляд. Довжину вовняного волокна під впливом тепла і вологи можна значно збільшувати або зменшувати. Тому за допомогою прасування деталям виробів з вовни легко надавати потрібної форми та розміру.
Негативними властивостями вовняних тканин є не досить висока міцність, доволі значний ступінь зношуваності, обсипальність на зрізах, витягування під час розкроювання, здатність затримувати пил.
Для покращення властивостей вовняних тканин, їхнього товарного вигляду використовують різні способи обробки: обпалювання, заварювання, промивання, декатирування, фарбування, чищення, пресування, обробку спеціальними препаратами тощо.
З цією самою метою до волокон вовни додають інші волокна, найчастіше — хімічні. Якщо в тканині міститься не менше 90 % вовни, їх називають чистововияними. Якщо вовни менше 90 % — напіввовняними. Додаючи хімічні волокна, покращують естетичні якості вовняних тканин, їхні властивості. Вони стають більш міцними, драпірувальними, менш розтяжними, більш зносостійкими, стійкими до молі тощо.
Асортимент вовняних тканин доволі широкий. За призначенням їх поділяють на три основні групи: платтяні, костюмні, пальтові (табл. 4).
У таблиці подано зразки лише деяких тканин. Насправді їх значно більше. Окрім того, деякі з них, наприклад, жакард, кашемір, букле та інші виготовляють для різних за призначенням груп тканин — платтяних, костюмних і пальтових.
Чи знаєш ти
Переплетення ниток у тканині, яке називають «жакардовим», носить ім'я француза-винахідника автоматичного ткацького верстата — Жозефа Марі Жаккара, який розробив цю унікальну конструкцію ще на початку XIX ст. Візерунчаста тканина утворюється завдяки складній роботі механізмів, які дають змогу опускати й піднімати нитки на ткацькому верстаті за складним алгоритмом. Фарбування жакардових тканин здійснюють двома способами: або фарбують самі нитки до початку ткання полотна, або малюнок наносять на готову тканину.
Принцип роботи ткацького обладнання за весь час розвитку і вдосконалення залишився незмінним, але сама технологія підготовки та виробництва тепер керується комп'ютерними програмами. Нові зразки малюнків створюються у графічному редакторі, що дає великий простір фантазії дизайнера. Тепер стало можливим створювати найдивовижніші переплетення І візерунки. Для цього складається програма, за якою в необхідній послідовності нитки автоматично переплітаються, утворюючи заданий малюнок.
Жакардові тканини вирізняються високою міцністю, довговічністю, практичністю. Зовнішній вигляд дуже ефектний та яскравий. Малюнок виходить об'ємний і виразний.
Зразки жакардових вовняних тканин
Дещо з історії. На початку 70-х років XX ст. з'явилася технологія виробництва вовни, за якою волокно обробляється у такий спосіб, що вовняні вироби можна прати в пральній машині.
У грудні 2006 року Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй проголосила 2009 рік Міжнародним роком природних волокон, що значно підвищило престиж тканин з натуральних волокон.
Шовкові тканини мають гладку поверхню, глибокий перлинний блиск. Вони приємні на дотик, переважно легкі, тонкі, водночас — дуже міцні й зносостійкі. Вони пружні, добре драпіруються. Залежно від якості шовкові тканини мнуться в різній мірі, але деякі з них практично не мнуться. Саме тому з них шиють сукні та блузи найпримхливіпіих фасонів (мал. 4.): з воланами, оборками, широкими спідницями тощо.
Цікаво, що волокно шовку таке ж міцне, як І волокно сталі відповідної товщини.
Шовкові тканини добре вбирають вологу, а також швидко висихають, не накопичують пил. Проте у вологому стані вони трохи
втрачають міцність — до 10 %. Під дією вологи — поту, дощових крапель тощо, на тканині утворюються плями. Під прямими сонячними променями шовк руйнується швидше, ніж Інші натуральні волокна.
Натуральний шовк, як і інші натуральні тканини, має високі гігієнічні властивості — повітропроникність, гігроскопічність.   Шовкові тканини створюють відчуття прохолоди.
Небажаними властивостями шовкових тканин під час пошиття одягу є досить висока обсипальність, ковзання і дальність.
Шовкові тканини особливо цінуються своєю красою. З них виготовляють переважно легкий і вишуканий одяг. За способом вироблення їх поділяють на крепові, гладкофарбовані, жакардові, ворсові, спеціальні та ін. (табл. 5).
Шовк добре піддається фарбуванню. Фарбують і шовкові нитки і вже готову тканину. Нині набуває все більшої популярності мистецтво батика.
Батик — техніка розпису фарбами по тканині, особливістю якої є обмеження ділянок тканини, які не підлягають нанесенню фарби (мал. 5.). Цей процес називають резервуванням, яке здійснюють за допомогою резервуючої суміші: гарячого воску (після фарбування тканини місця під воском залишаються чистими) або за допомогою спеціальної речовини із вмістом бензину, гумового клею та каніфолю, який розчиняється бензином.
Техніка батика родом з острова Ява, що в Індонезії. Однак з часів зародження вона зазнала зміни І в наші дні оформилася в особливий вид декоративно-прикладного мистецтва .
Розписом прикрашають різноманітні витончені вироби з шовку (мал. 6.). Це — шалі, хустки, кімоно, сукні, блузи, спідниці, краватки тощо. Розповсюджений не лише одяг з батику та аксесуари, але й скатертини, наволочки, ширми, текстильні картини, панно тощо.
ЮНЕСКО віднесло батик як вид мистецтва до «Шедеврів неписьмового та нематеріального культурного спадку».
Чи знаєш ти
Сьогодні найбільшими виробниками шовку є Індія та Китай. А найелегантніший та найвишуканіший одяг Із цієї матерії створюють провідні кутюр'є з Франції та Італії. Щоправда, нині на світовому ринку з'явилося чимало недорогих замінників шовку, скажімо, віскоза або нейлон. Однак людям поки не під силу відтворити природне волокно шовку. «Навіть за допомогою сучасних наукових досягнень нам не вдається синтезувати шовк,— каже директор Музею шовку в місті Йокогама (Японія).— Ми знаємо все про шовк: як його формулу, так І структуру молекули. А втім, і досі не можемо створити його точну копію. Саме це я називаю незбагненною таємницею шовку».
Текстильні волокна тваринного походження — вовна і шовк — мають спільні та відмінні властивості й ознаки (табл. 1, с. 10). Спільнії вони повітропроникні, гігроскопічні; їхні волокна горять слабко, виділяючи запах паленого пір'я. Відмінні: вовняні тканини шерстисті, добре зберігають тепло, а шовкові — гладкі, дають відчуття прохолоди; поверхня вовняної тканини — матова, шовкової — з характерним блиском; стійкість вовняних тканин до дії прямих сонячних променів вища, ніж у шовкових (бавовняних І лляних також). На місці розриву вовняної нитки волокна розходяться в різні боки, а в шовкової нитки — з'єднані докупи.
Залежно від виду волокна, яке містить виріб, усі тканини поділяють на однорідні І неоднорідні. Однорідними називають тканини, які виготовлені з одного виду волокна (вовни, шовку, бавовни, льону) — не менше 90 %.
Нині широко використовують неоднорідні тканини, які виготовляють із суміші волокон різного виду, зокрема і хімічного походження. Це дає змогу значно знизити ціну на тканини з вмістом вовни і шовку, а також надати їм нових властивостей та естетичного вигляду. Проте зберегти в неоднорідних тканинах повною мірою цінні властивості натуральних однорідних, на жаль, не чданнься!
Вміст домішок Інших волокон у вовняних і шовкових текстильних матеріалах безпомилково визначають за характером горіння. Так, наприклад, чисто вовняна пряжа горить повільно малим мерехтливим полум'ям, виділяючи запах спаленого пір'я та згортаючись у кулькоподібний нагар, який легко розтирається пальцями. Якщо ж пряжа має домішки інших натуральних волокон, то згоряє швидко вся нитка, залишаючи попіл сірого кольору і виділяючи запах спаленого паперу. Вовняна пряжа з вмістом хімічних волокон під час горіння утворює кульку, виділяючи чорний дим з кіптявою. А от натуральний шовк під час горіння виділяє запах паленого рогу, без вогню він відразу затухає.
Знання про ознаки І властивості вовняних і шовкових тканин допоможуть тобі вміло розрізняти ці тканини.
Чи знаєш ти
Волокнистий склад тканин визначають органолептичним І лабораторним способами. На практиці найчастіше використовують органолептичний спосіб — за допомогою органів чуття (зір, дотик, нюх). При визначенні волокнистого складу текстильних матеріалів цим способом звертають увагу на його колір, блиск, фактуру, м'якість, шорсткість, товщину, щільність, пружність (зминальність), вид ниток основи та піткання та ін.
Лабораторний спосіб дає змогу отримувати більш точні результати. Для визначення волокнистого складу тканин лабораторним способом використовують мікроскопи, хімічні реактиви.
1. Для чого потрібні знання про властивості тканин?
2. Досліди, чому вироби з вовни найкраще зберігають тепло тіла людини. Обговори свої знахідки з однокласниками.
3. Чому  вовняні  тканини  забезпечують  комфорт  тілу  людини і в холод, і в спеку?
4. Назви подібні і відмінні властивості вовняних і шовкових тканин.
5. Укажи серед зображених на малюнках вовняних тканин тканину «букле».
6. Укажи, на якому малюнку зображено вовняну тканину, а на якому— шовкову. Обґрунтуй свою відповідь.
7. Назви зображені вироби з вовняних тканин. Які властивості найважливіші для цих виробів?
8.  Як називається властивість тканини легко вбирати в себе вологу:
а) теплозахисність;             
б) гігроскопічність;    
в) повітропроникність;          
г) зносостійкість?
9.  Які властивості шовкових тканин є небажаними під час пошиття одягу?
10. Чому для пошиття одягу із шовкової тканини небажаною властивістю є ковзання?
11. Які тканини за своїм складом називають однорідними, а які — неоднорідними?
12. Чому більшість тканин виготовляють неоднорідними за волокнистим складом?
Скарбничка мудрості «Грамоти вчиться — завжди пригодиться».

гдз 7 клас
решебники гдз 7 класс по алгебре мерзляк истер макарычев бевз


Категория:
2015
| Просмотров: 881 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть