загрузка...
§ 30. Географічне положення - 19 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 19 » § 30. Географічне положення
20:11
§ 30. Географічне положення

1. Пригадай, які материки перетинаються екватором?
2. Які материки знаходяться в західній півкулі?
Географічне положення Південної Америки. Південна Америка, як і Африка, перетинається екватором. Більша частина Південної Америки знаходиться в Південній півкулі. Крім того, основна частина материка знаходяться у жаркому поясі між двома тропіками. Отже, за цими двома показниками ми зможемо порівнювати Південну Америку з Африкою й Австралією.
У північній, і, особливо, у південній частинах, материк звужується. Найширший він приблизно на широті 5° пд. ш.
Які материки є найближчими «родичами» Південної Америки?
Береги Південної Америки, як і узбережжя Африки та Австралії, порізані слабо. Тут мало заток і островів. Найбільший з них - Вогняна Земля, відділений від материка вузькою Магеллановою протокою (мал. 145).
За площею (18 млн км2) Південна Америка поступається Євразії, Африці й Північній Америці. З останньою вона утворює одну частину світу - Америку. Ця частина світу має площу 42 млн км2 і поступається за площею лише Азії (44 млн км2). Південна Америка з'єднується з Північною вузьким Панамським перешийком.
Знайди на карті географічний об'єкт, який розподіляє % Північну Америку та Південну. Які океани він з'єднує?
Південна Америка омивається водами двох океанів - Атлантичного й Тихого. Узбережжя Атлантичного океану є довшим за тихоокеанське. Північні береги материка омиває Карибське море. Широка протока Дрейка відокремлює Південну Америку від Антарктиди.
Відстань між крайньою північною і крайньої південною точками континенту перевищує 7000 км. Крайня східна точка материка віддалена від крайньої західної більш, як на 4500 км.
Знайди ці точки на фізичній карті Південної Америки. Визнач їх координати та запиши результати своєї роботи в зошит.
Дослідження материка. Христофор Колумб (мал. 146), шукаючи шлях до Індії, у 1492 р. підійшов до північного узбережжя Південної Америки. У 1498 p., тобто через 6 років після свого першого плавання, він увійшов у гирло річки Оріноко. Так європейці відкрили для себе один із найвіддаленіших від Європи материків.
Після цього в пошуках золота та для завойовування нових земель до Південної Америки вирушили численні експедиції. У переважній більшості це були іспанці та португальці. Вогнем і мечем пройшлись європейці від східного до західного узбережжя метерика. Підкоряючи індіанців, вони грабували й спалювали все на своєму шляху, руйнуючи унікальну культуру місцевих народів, знищуючи їх безцінну спадщину. На західному узбережжі Південної Америки на той час існувала високорозвинена цивілізація інків (мал. 147). Вони створили імперію зі столицею Куско. На початку XVI ст. у цій державі були створені монументальна архітектура, мережа шляхів сполучення, зрошувальні канали тощо. Протягом 1531-1533 pp. держава інків була знищена іспанцями.
Великий внесок у дослідження Південної Америки зробив Амеріго Веспуччі. Він побував на північному й східному узбережжі материка. Віспуччі детально описав природу та населення цієї частини материка. Але головним було те, що Віспуччі, на відміну від Колумба і багатьох інших мандрівників, уже тоді зрозумів, що ці землі не є Індією. Це новий материк. Пізніше на честь Веспуччі, досліджена ним земля була названа Америкою. З часом ця назва поширилася і на Північну Америку (мал. 148). Александр фон Гумбольдт, видатний німецький вчений, географ, ботанік, мандрівник, довгий час добивався дозволу на відвідання і дослідження іспанських колоній у Південній Америці. Не без пригод та перешкод, разом із молодим ботаніком Бонпланом, йому пощастило влітку 1799 року висадитися на берег материка в межах сучасної Венесуели (мал. 149).
Саме під час цієї подорожі в Гумбольдта виникла ідея взаємозв'язків між кліматом та рослинним світом території, яку він поклав у основу ботанічної географії або, як ми зараз кажемо, географії рослин (мал. 150). 
Мандрівники досліджували різномаїття тропічної природи, вивчали річку Оріноко. Одним із завдань подорожі було переконатися, чи точно річкова система Оріноко з'єднується з системою Амазонки. Крім того, вивчали природу плоскогірь Бразилії та гірських районів материка, населення Антильських островів.
На початку 1802 року мандрівники до-сягли міста Кіто. Тут вони близько року вивчали вулкани, зокрема Котопахі й Чімборасу (6310 м). Підняття на останній було для того часу світовим рекордом з альпінізму.
Пізніше, близько року, Гумбольдт вивчав географію Мексики, діяльність тутешніх вулканів, природу Кордильєр.
Результати майже п'ятирічної подорожі до Америки були для того часу просто грандіозними: геологічні, астрономічні, ботанічні, гідрологічні та інші дослідження, визначення напрямків та відкриття нових гірських хребтів, визначення координат географічних об'єктів, зоологічні та ботанічні колекції - 4 000 видів рослин, з них 1 800 нових для науки тощо! Тобто зібрано багатий матеріал для подальших наукових обробок не тільки для Гумбольдта, а й для цілої лабораторії дослідників.
Проклади маршрут подорожі Олександра фон Гумбольдта на карті Південної Америки.
Пройшов час, і весь материк перетворився на колоніальні володіння Іспанії й Португалії. В XIX ст. народи колоній почали боротьбу за визволення, яка закінчилася утворенням багатьох незалежних держав.
Найкращі умови для життя і господарської діяльності європейців склалися на півдні Бразилії та в Аргентині. Сюди з країн Європи переселилося багато людей. Враховуючи позитивний досвід Росії й Канади щодо використання українців для освоєння цілинних земель, почали сприяти імміграції українців Бразилія та Аргентина. Українська нація зробила вагомий внесок у розвиток землеробства в цих державах.
Південна Америка перетинається екватором. Більша частина її знаходиться в Південній півкулі. Крім того, основна частина материка лежить у жаркому поясі між двома тропіками.
Материк омивається водами двох океанів - Атлантичного й Тихого та широкою протокою Дрейка відокремлюється від Антарктиди.
Через 6 років після першого плавання, Христофор Колумб увійшов у гирло річки Оріноко і відкрив материк для європейців.
Амеріго Веспуччі, побувавши на материку, детально описав його природу и населення і зрозумів, що це новий материк. Пізніше, на честь Веспуччі досліджена ним земля була названа Америкою.
Значні різнобічні дослідження на материку було зроблено німецьким дослідником Александром фон Гумбольдтом.
1. Поясніть, чому береги Південної Америки порізані слабо?
2. Хто з європейців уперше опинився поблизу берегів Південної Америки?
3. Коротко опишіть історію освоєння материка європейцями.
4. У колоніальні володіння яких держав невдовзі після відкриття перетворився материк?
5. Чиїм ім'ям і чому названа Південна Америка?
6. Який внесок зробили українці в освоєння Південної Америки?

Відповіді решебники 7 клас з геометрії, іноземної мови
Підручники зя новою програмою 2015 року 7 клас з образотворчого мистецтва, трудового навчання


Категория:
2015
| Просмотров: 352 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть