загрузка...
§ 30. Профілактика туберкульозу - 11 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 11 » § 30. Профілактика туберкульозу
20:04
§ 30. Профілактика туберкульозу

Дізнаєшся про причини інфікування та умови розвитку туберкульозу; ознаки захворювання; заходи профілактики
Пригадай
Які хвороби називають інфекційними? Назви шляхи інфікування такими хворобами.
Туберкульоз - одна з небезпечних хвороб цивілізації. Уражає переважно легені. Збудник хвороби відкрив німецький учений Роберт Кох. Цю бактерію було названо його ім'ям - паличка Коха. Тепер паличку Коха називають мікобактерією туберкульозу. Ці бактерії дуже стійкі. При температурі 100 °С вони зберігають життєздатність до 5 хв. У навколишньому середовищі (водоймах, ґрунті, на пасовищах) під мікроскопом
мікобактерії живуть від кількох місяців до кількох років. На особистих речах хворого, у його кімнаті - до 6 місяців. Смертність від туберкульозу до середини XX століття була високою. З винайденням антибіотиків поширення хвороби вдалося призупинити. Однак згодом хвороба знову поширилася. Це сталося через появу нової стійкої до антибіотиків форми збудника та поєднання двох інфекцій - туберкульозу та ВІЛ/СНІД. З 1993 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) вважає туберкульоз світовою небезпекою. 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Кип'ятіння та ультрафіолетове опромінювання знищують мікобактерії туберкульозу за кілька хвилин, сонячне світло - за кілька годин. Знищують бактерії також препарати, які містять хлор.
Чому ж люди досі хворіють на туберкульоз? Невже не можна запобігти інфікуванню мікобактерією?
Можна. Щоб убезпечитися, слід знати шляхи інфікування та методи профілактики. Наприклад робити щеплення.
Шляхи інфікування туберкульозом
Повітряно-крапельний
Під час кашлю, чхання, розмови. Інфікуватися можна в магазині, громадському транспорті, натовпі під час масових заходів тощо. Інфекція може потрапити в дихальні шляхи людини також через пил. Засохлі крапельки мокротиння хворого перетворюються на інфікований пил у повітрі, на підлозі, предметах. Найвищий ризик захворіти в людей, які контактують із хворими тривалий час.
Через травну систему
У разі вживання м'яса чи молока хворої тварини, особливо якщо не піддавати продукти тепловій обробці.
Контактно-побутовий
Через брудні руки, при контакті із зараженим одягом, білизною, рушником, посудом, книжками, зубною щіткою, носовичком тощо.
Бактерії, які потрапляють в організм, можуть утворювати окремі горбики на тканинах уражених органів. Якщо інфекція не виходить за межі горбиків, процес називають закритим. Така людина не заразна. Якщо туберкульоз переходить у відкриту стадію, при ураженні легенів відбувається розпад легеневої тканини, бактерії потрапляють назовні з мокротинням під час кашлю. Такий хворий може інфікувати оточуючих. Якщо людина інфікована ВІЛ, туберкульоз швидше й частіше переходить у відкриту стадію. Це сприяє поширенню інфекції. Туберкульоз у ВІЛ-інфікованих складніше виявити, тому що в таких людей інфекція може уражати не тільки легені.
На початковій стадії ознаки туберкульозу можуть не виявлятися. Для вчасного виявлення захворювання роблять флюорографію - знімок легенів.
Якщо в людини з'явилися ознаки хвороби, треба негайно звернутися до лікаря. Хворій на туберкульоз людині призначають спеціальне лікування.
Не завжди після зараження туберкульозом людина хворіє. У більшості випадків імунітет - вроджений або набутий після щеплення - знищує мікобактерії. Якщо ж захисні сили організму слабшають, хвороба може розвинутися. Тому слід зміцнювати імунітет. Крім того, поширення туберкульозу пов'язано із способом життя людини, побутовими умовами. Адже туберкульоз вважають ще й соціальною хворобою.
Запам'ятай, що зміцнення імунітету та профілактика туберкульозу убезпечать від захворювання.
Щоб зміцнити імунітет, знизити ризик захворіти на туберкульоз, кожен має здійснювати ці профілактичні заходи.
Держава здійснює регулярну профілактику туберкульозу. Дітям і підліткам роблять щеплення, регулярно обстежують тих, хто контактує з хворими чи працює в дитсадках, школах, лікарнях, закладах громадського харчування. Значна увага приділяється профілактичній освіті молоді.
Висновок
Туберкульоз - небезпечна інфекційна хвороба. її збудник потрапляє в Організм людини здебільшого повітряно-крапельним шляхом. Поширенню інфекції сприяє поєднання туберкульозу з ВІЛ. Імунітет убезпечує Організм людини від захворювання на туберкульоз. Потрібно зміцнювати імунітет, додержуватися правил особистої гігієни. Важливо вчасно робити профілактичні щеплення, проходити обстеження. За перших ознак хвороби треба негайно звернутися до лікаря.
Завдання
1. Що таке туберкульоз?
2. Назви шляхи інфікування туберкульозом.
3. Які ознаки інфікування туберкульозом?
4. Яка форма туберкульозу небезпечна? Чому?
5. Яких профілактичних заходів слід додержуватися, щоб убезпечитися від туберкульозу?
6. Чому туберкульоз вважають світовою небезпекою?
7. Поясни, чому, на твою думку, важлива профілактика туберкульозу.
Попрацюйте в парі або групі
Обговоріть, чи можуть сприяти виникненню захворювання на туберкульоз такі дії підлітків:
♦ по черзі пити воду з однієї пляшки
♦ їсти одне яблуко, відкушуючи його по черзі
♦ сідати їсти, не вимивши руки після прогулянки
Попрацюйте в парі або групі
Обговоріть, чи можуть сприяти виникненню захворювання на туберкульоз такі дії підлітків:
♦ по черзі пити воду з однієї пляшки
♦ їсти одне яблуко, відкушуючи його по черзі
♦ сідати їсти, не вимивши руки після прогулянки
Моделюй - набувай життєвих навичок
Розглянь фотоілюстрації. Поясни, які звички сприяють профілактиці туберкульозу, а які - ні.

Підручники 7 клас основи здоров'я, інформатика, музичне мистецтво
Відповіді 7 клас алгебра, українська мова, біологія


Категория:
2015
| Просмотров: 332 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть