загрузка...
§ 30.Різноманітність плацентарних ссавців (продовження) - 15 Апреля 2015
Главная » 2015 » Апрель » 15 » § 30.Різноманітність плацентарних ссавців (продовження)
18:58
§ 30.Різноманітність плацентарних ссавців (продовження)

До плацентарних належать і ряди ссавців, про які йдеться нижче. Ряд Гризуни є найчисленнішим серед ссавців за кількістю видів. Китоподібні є єдиними водними ссавцями, до цього ряду належить найбільша на Землі тварина. Представники родин ряду Хижі стали найвідомішими героями наших казок. А серед парнокопитних і непарнокопитних є ссавці, з якими ми постійно зустрічаємося, коли навідуємось до села. І, нарешті, у параграфі йдеться про ряд Примати, до якого належимо ми з вами. Ознайомимося з цими групами тварин детальніше.
Ряд Гризуни (мал. 30.1). Серед гризунів є наземні, деревні, напів-водні і підземні тварини. Вони пристосовані до різних способів пересування: бігу (миші), стрибкам (тушканчики), лазінню (білка), плаванню (бобри, ондатри). Більшість гризунів мають норки, у які ховаються при щонайменшій небезпеці.
У степових районах України живе бабак. Він живиться різноманітними степними рослинами. Його ріст сягає 50-70 см, а маса наприкінці осені - до 6 кг. Живуть бабаки великими колоніями, влаштовуючи для житла підземні нори і ходи різного призначення і складності. На поверхні підтримують зоровий (поза стовпчиком) і звуковий (перекличка, сигнали небезпеки) контакти. Деякі з членів колонії вартують, поки інші їдять.
Під кінець літа бабаки збільшують свою вагу на 20-25 %. Звірі оновлюють гнізда, натягуючи в них сухої трави. Зібравшись в норах родинними групами, бабаки забивають входи земляними пробками і впадають в глибоку сплячку. Із зимівлі байбаки виходять у березні.
Гризуни - головні споживачі рослин і водночас самі становлять значну частину раціону хижаків. Деякі гризуни (курганчикова миша, звичайна полівка) завдають великих збитків посівам зернових культур.
Ряд Китоподібні ссавцями, які ведуть виключно водний спосіб житія (мал.40.2). Вони плавають за допомогою хвостового плавника і двох видозмінених передніх кінцівок - ласт. Задніх кінцівок у них немає. Легені у цих тварин величезні - їх об'ємом сягає 14 000 лі Це дає їм змогу перебувати під водою від 15 хвилин до 1 год. Ніздрі, зсунуті на тім'я, під водою закриті клапанами, що відкриваються під час вдиху і видиху над поверхнею води. Дитинчат китоподібні народжують у воді, виштовхуючи їх на повітря для першого вдиху. Цілком сформоване дитинча після народження пливе слідом за матір'ю.
Синій кит - найбільша сучасна тварина. Окремі екземпляри сягають у довжину ЗО м, мають масу 150 т (це маса ЗО слонів!). У синього кита немає зубів, він живиться дрібними водними тваринами, здебільшого рачками. З верхньої щелепи кита звисають численні еластичні рогові пластини 3 краями, подібними до бахроми, - то є китовий вус. Всмоктуючи у величезну ротову порожнину воду, кит проціджує її через вуса, а відціджених рачків ковтає. За добу синій кит з'їдає від двох до чотирьох тонн їжі. Через наявність китового вусу синього кита відносять до вусатих, або беззубих, китів.
У зубатих киті зубів багато, їх кількість сягає 240 штук. Ними кити захоплюють слизьку здобич. До зубастих китів належать дельфіни, косатки і кашалоти. У морях України можна побачити дельфіна-білобоч-ку, морську свиню і чорноморську афаліну.
Ряд Хижі. У хижих розвинуті ікла і ріжучі корінні зуби схожі на пилку: їхня здобич порівняно великих розмірів, вони змушені її розривати, їхні новонароджені дитинчата сліпі і безпорадні. Хижі ссавці ведуть наземний або напівводяний спосіб життя.
Родина Вовчі (мал. 30.3) здобуває їжу, переслідуючи жертву. Довгі щелепи допомагають їм хапати здобич зубами. Ноги стрункі, пристосовані до швидкого і тривалого бігу, пазурі не втягуються. Добре розвинені нюх і слух. Вовчі дуже витривалі й терплячі, відшукують здобич по слідах і можуть довго переслідувати її. Якщо вони пересуваються групою но снігу, то всі її члени ставлять ноги у відбитки лап того, хто йде попереду, і ступають вже на ущільнений сніг.
В Україні живуть вовк сірий, лисиця» єнотоподібна собака, корсак (невелика степова лисиця).
Родина Ведмедеві (мал. 30.4) - великі звірі, з великою головою, подовженою мордою і могутніми п'ятипалими ланами. Часто стають на задні ноги, звільняючи передні для здобування їжі, копання землі, перевертання каменів та інших «робіт». Ведмеді живуть поодинці. Більшість видів - рослиноїдні, але залюбки можуть живитися безхребетними та невеликими хребетними. У великих ведмедів народжуються дуже маленькі дитинчата, масою близько півкідограма.
До цієї родини належить найкрупніший хижак суші - білий ведмідь.
В лісах українських Карпат мешкає бурий ведмідь.
Родина Котячі (мал. 30.5). їхні загнуті і дуже гострі пазурі пристосовані для захоплення, утримання і, частково, вбивання здобичі. Кігті в котячих утяжні, тому їх хода безшумна. Котячі користуються зубами зазвичай для ураження жертви. Тому щелепи в них укорочені, але укус дуже сильний. Ці тварини полюють, підкараулюючи здобич в укритті.
В Україні (на Поліссі і в Карпатах) зустрічаються рись і дикий кіт, які регулюють чисельність птахів, гризунів, зайцеподібних, козуль.
Ряд Парнокопитні (мал. 30.6) - це свині, бегемоти, олені, жирафи, антилопи, козли, барани, бики. У них парне число пальців - два або чотири. Кожен палець як у черевик, одягнений у товсте і міцне рогове утворення - копито. Багато парнокопитних мають роги. У самців оленів роги щорічно змінюються. У биків, баранів, кіз, більшості антилоп роги t* і в самців, і в самок, вони ростуть усе життя і не замінюються. У більшості парнокопитних складний багатокамерний шлунок, пристосований для переробки грубої рослинної їжі.
Лось - найбільша тварина родини оленів. Довжина його тіла може сягати 3 м, а висота - 2,3 м. В Україні мешкають також козуля, шляхетний олень, зубр. У нашій країні мешкає також дикий кабан. У самців ікла великі, верхні загнуті. Кабан - всеїдна тварина: він виконує коріння, бульби, охоче їсть горіхи, жолуді, ягоди, плоди, різних безхребетних.
Ряд Непарнокопитій (мал. 30.7). У представників цього ряду (коней, носорогів, тапірів) кількість пальців непарна - один або три. Найбільш розвинений третій (середній) палець, на який припадає основне навантаження,«взутий» у копито. В Україні дикі представники цього ряду (кінь Пржевальського і кулан) живуть лише в заповідниках. У давні часи у причорноморських степах України мешкав і тарпан, але наприкінці XIX століття він був повністю знищений.
Ряд Примати (мал. 30.8, 30.9) представлений здебільшого видами, що ведуть деревний спосіб життя. У них п'ятипалі кінцівки з сильними рухомими пальцями. Це стопоходячі тварини. На передніх і задніх кінцівках великий палець зазвичай протиставлений іншим. Така будова рук і ніг дає змогу халати й утримувати пальцями плоди і нагони, дрібних тварин. Кінцівки дуже рухливі, тому багато видів приматів можуть лазити, ходити по гілках і, розгойдавшись, стрибати. Інші деревні ссавці при лазінні чіпляються кігтями, а примати охоплюють гілки довгими пальцями. Більшість приматів - всеїдні тварини, але віддають перевагу рослинній їжі. Самка зазвичай народжує одне дитинча, яке носить 3 собою, переміщуючись по деревах.
У приматів тонкий слух, гострий зір, а макаки, павіани, шимпанзе розрізнюють кольори. Очі спрямовані вперед, це допомагає точно визначати відстань до предмета. Нюх у них порівняно слабкий, вібриси відсутні. Органами дотику є пальці, губи, а також оголені долоні і підошви стоп. Смак примати відчувають, як і людина.
Найбільше видів приматів - мавпи. Більшість мавп живуть групами (стадами) із дорослих особин і молоді різного віку. У стаді є ієрархія, і мавпи відчайдушно борються за підвищення свого рангу. Парної сім'ї мавпи майже ніколи не утворюють.
У людиноподібних мавп (гібонів, Орангутанів, шимпанзе і горил) відсутній хвіст. їх групи крові такі самі, як і у людей. Мавпи мають прекрасну пам'ять, вони дуже допитливі і кмітливі, спостережливі і добре наслідують дії. Людиноподібні мавпи здатні виготовляти і застосовувати прості знаряддя. Так, шимпанзе суччям, як важелем, розколупують отвори в житлі диких бджіл. Відірваним і очищеним від листя прутиком вони витягують з вузьких ходів комах. Мавпи можуть навчатися і застосовувати отримані навички в нових ситуаціях. Людиноподібні мавпи здатні до спілкування за допомогою жестів і міміки з людиною, яка теж належить до приматів.
1. З'ясуйте, про які ряди і родини йдеться в тексті, якими є відмітні ознаки кожної з груп тварин.
2. З опису бабаків ( ряд Гризуни) І мал. 30.1 виокремте інформацію про пристосування а) до певного способу харчування; б) до захисту; в)до зимової сплячки. Доведіть товаришу, що ви проаналізували текст детально.
3. Перевірте за текстом, чи правильно думати, що кити є ссавцями, що дихають зябрами. З'ясуйте, чи сказано в тексті, як живляться сині кити І чим відрізняються від них кашалот І косатка.
4. За мал. 30.3, 30.4, 30.5 і текстом порівняйте родини ряду Хижі. Обговоріть з товаришем, скільки відмінностей ви виявили.
5. Розгляньте мал. ЗО.б, 30.7,30.8. Знайдіть в тексті опис рядів, до яких належать зображені на них тварини. Підготуйтесь, виберіть той ряд, що вас зацікавив найбільше і розкажіть про нього у класі. Якщо потрібно, скористуйтесь додатковою інформацією.
6. Продовжте підготовку до виставки «Різноманітність плацентарних ссавців» за планом, наданим на с ... (див. § 51), але тепер розподіліть матеріал між трьома «робітниками», нехай один з вас звернеться до додаткової літератури або Інтернету і «прикрасить» стенд, присвячений приматам, повідомленнями про поведінку цих дуже цікавих ссавців.
1. Якщо заховати шматочок м'яса, хто його швидше знайде - собака чи кішка?
2. Чим різняться способи полювання у вовчих І котячих?
3. У способі живлення крижня (птаха) і синього кита є спільні риси. У чому вони полягають?
4. Чому кити час від часу обов'язково виниряють на поверхню океану?
5. Дехто думає, що парнокопитні отримали свою назву унаслідок того, що в них усього пара копит. Чи є така думка правильно?
6. Назвіть спільні риси і відмінності в будові кінцівок парнокопитних і непа| нокопитних. Як пов'язані схожість і відмінності зі способом життя І харч; вання цих тварин.
7. Яка характерна риса притаманні будові кінцівок приматів? Обґрунтуйте пристосувальне значення. Перевірте, як виражена ця риса у вас.
8. Шкіра китоподібних не має волосяного покриву. Як ці тварини підтрим; ють температуру свого тіла незмінною?
9. Чому бегемот та носоріг належать до різних рядів?
Тваринництво
З того часу, як людина почала одомашнювати ссавців, було виведено багато різних порід цих тварин, створені спеціальні господарства по їх розведенню, розвинулася галузь сільського господарства - тваринництво. Які основні породи тварин розводить людина для своїх потреб? Яке їх походження?
Предком сучасних порід корів був дикий бик тур, що мешкав і в Європі, і в Азії, і в Північній Африці, але він зник, як вважають учені, близько трьох століть тому. Від європейського і азіатського турів були виведені численні сучасні породи великої рогатої худоби, серед яких розрізняють молочні, м'ясні і м'ясо-молочні (мал. 1). Серед молочних порід в Україні найбільш популярною є червона степова, чорно -строката , симентальська..
До дрібної рогатої худоби належать вівці, кози. Предком домашньої вівці вважається муфлон, поширений на Близькому Сході і Середземномор'ї. Вівчарство - одна з якнайдавніших галузей тваринництва. Овець розводять для отримання м'яса, шерсті, шкур, використовують і молоко овець. Існують грубошорсткі, тонкорунні і напівтонкорунні породи овець (руном називають дуже сплутану шерсть овець, що не розпадається на окремі волоски, а збивається, немов ковдра).
Тонкорунні вівці мають довгу тонку шерсть, що складається практично З одного нідшорстка. Найкраща тонкорунна порода - асканійська, виведена академіком М. Ф. Івановим у племінному господарстві Лсканія Нова в Україні. З одного барана цієї породи настригають до ЗО кг шерсті на рік. Грубошорсткі породи овець розводять для отримання шкур.
Домашні свині були виведені від дикого кабана, поширеного в помірних широтах Євразії і Північної Америки. Свині всеїдні, невибагливі до корму, швидко ростуть, дуже плодючі: самка народжує більше дванадцяти поросят на рік. Найвідомішою в Україні є біла степова порода, також виведена М.Ф.Івановим. Свині цієї породи швидко досягають маси 200-300 кг. Від свиней отримують м'ясо, сало, шкуру.
Домашні коні (мал. 2) є нащадками дикого степового коня тарпана, який ще у XIX столітті мешкав у степових районах Європи. Коней традиційно використовували для верхової їзди, перевезення вантажів, обробки фунту. Хоча трудівника-коня замінили машини, але цих тварин продовжують вирощувати, в основному, для участі в скачках і спортивних змаганнях. Україна є одним з основних регіонів з одомашнення та розведення коней.
Популярним в нашій країні є і кролівництво. Від цих тварин одержу- ють м'ясо, шкірки, шерсть. Домашній кролик значно крупніший за ди- кого: довжина тіла домашнього кролика становить 70 см, а дикого - трохи більше 40 см. Одомашнення нових видів ссавців триває і дотепер. Розводять Сріблясто-чорних лисиць, песців, норок, нутрій. Виведені породи хутрових звірів, наприклад, норки, що має хутр, з таким поєднанням кольорів, яких не існує в природі.
До Червоної книги України занесено, зокрема, такі види ссавців:
• хохуля звичайна;
• заєць-біляк;
• кіт лісовий, кіт дикий, кіт європейський;
• рись звичайна;
• борсук звичайний;
• тюлень-монах середземноморський, білочеревий тюлень;
• зубр, бізон європейський;
• їжак вухастий;
• гігантська вечірниця;
• великий тушканчик;
• європейський ховрах;
• тхір степний;
• дельфін азовка
У тварин виникає прихильність не тільки до особин свого виду, вони здатні відчувати симпатію і до тварин інших видів, інколи зовсім не схожих на них самих. Ось що розповів у своїй книжці «Гончаки Бафуту» зоолог і чудовий письменник Джеральд Даррелл (мал. 3) про дружбу, що виникла між жаба-ми-сухолистками і рудою мартишкою на Ім'я Балерина (мал. 4).
«Балерина була на диво ручна і дуже делікатна мартишка, і вона живо цікавилася всім, що відбувалося навколо. Коли я вперше випустив сухолисток на прогулянку неподалік від того місця, де була прив'язана Балерина, мартишка втупилася на них як заворожена: вона встала на задні ноги і всіля- ко вивертала шию, прагнучи не упустити їх з виду, поки вони поважно простували по саду. Через десять хвилин я повернувся в сад подивитися, як там мої жаби, і виявив, що обидві вони підійшли прямо до мартишки. Балерина сиділа між ними навпочіпки, ніжно їх гладила і голосно щось бурмотіла від здивування і задоволення. І у жаб вигляд був до смішного задоволений, вони сиділи не рухаючись: ці ласки явно завдавали їм насолоди.
Після цього я щодня випускав жаб біля того місця, де була прив'язана Балерина, і вона за ними наглядала, поки вони бродили навколо. Вгледівши їх, мартишка скрикувала від захоплення, потім ніжно їх погладжувала до тих нір, поки вони не залишалися лежати біля неї нерухомо, як загіпнотизовані. Якщо жаби відходили занадто далеко і могли сховатися в густому чагарнику на галявині саду, Балерина страшенно хвилювалася і кликала мене пронизливими криками, прагнучи дати мені знати, що її підоігічні тікають і я повинен скоріше зловити їх і принести назад до неї. Балерина дуже прив'язалася до цих жаб. Вона тільки ніяк не могла зрозуміти, чому в них немає шерсті, як у мартишки. Вона торкалася пальцями до їх гладкої шкіри, намагалася розсунути неіснуючу шерсть, і на її чорному личку виразно читалася тривога; час від часу вона нахилялася і починала задумливо лизати їм спину.
Втім, досить скоро безволосі спини сухолисток перестали її турбувати і вона поводилася з ними ніжно і любовно, як із власними дитинчатами. Пам'ятаю, одного разу вранці я викупав жаб, що принесло їм чимале задоволення, а по дорозі через сад додому до їх мокрих животиків прилипну ли дрібні трісочки і грудки землі. Це дуже засмутило Балерину, їй хотілося, щоб її улюбленці були завжди чистенькі і акуратні. І ось я застав таку картину: мартишка сиділа на сонечку, задні ноги її, як на підставці, покоїлися на спині однієї жаби, а інша сухолистка хилиталася в повітрі - мартишка тримала ЇЇ догори ногами в дуже незручному і принизливому положенні. Жаба поволі крутилася в повітрі, а мартишка стурбовано збирала з неї всяке сміття і весь час попискувала і повискувала - щось пояснювала. Покінчивши з однією жабою, Балерина опустила ЇЇ на землю, де та й залишилася сидіти, і взялася за іншу - підняла ЇЇ у повітря і примусила пережити те ж саме «приниження».
Хазяї мінінігов (мал. 5) - так називають маленьких свинок, яких нещодавно почали розводити - говорять, що їх улюбленці навіть за харак-те- ром нагадують людину. Кімнатні свинки - тварини із почуттям власної гідності, тому вони не терплять насильства або тиску. Цю тварину неможливо підкорити силоміць, із свинкою можна лише дружити. Свині дуже розумні, вони легко виучуються різним командам, не заперечують проти прогулянок на иовідку. І хоча домашня свинка не носитиметься навколо хазяїна з веселим гавкотом, як собака, але вона із задоволенням буде загоряти на пляжі валятися в піску, бігати з дитиною, продемонструє свої різноманітні вміння перед гостями.
• Поясніть походження слова «мініпіг». Знайдіть в ІнтернетІ повідомлення про те, як вивели мініпігов.
ПІДСУМКИ
• Ссавці - хребетні теплокровні тварини, що вигодовують дитинчат молоком. До цього класу належить і людина. Людина протягом усієї історії свого існування має найтісніші зв'язки з іншими ссавцями: на одних вона полювала, інших одомашнювала.
• За значущістю у природі ссавці подібні до птахів: вони також входять до безлічі ланцюгів живлення, але, на відміну від птахів, серед ссавців багато таких, що споживають значну кількість рослинної маси.
• Серед ссавців є безліч крупних хижаків, що регулюють чисельність тварин середніх і великих за розмірами (птахів, рослиноїдних ссавців). • Багато видів ссавців споживають комах, регулюючи чисельність особин у цьому надзвичайно численному класі. Ссавці також сприяють розселенню рослин: рослиноїдні внаслідок споживання плодів, інші переносять плоди рослин на своїй шерсті. 
• Ви виконали величезну роботу, готуючи матеріали до уявної виставки про V різноманітність ссавців, настав час зробити таку виставку реальною. Придумайте для неї назву. Зробіть стенди, а для цього скористуйтеся вже наявними у вас матеріалами. У разі необхідності, зверніться до додаткової літератури і Інтернету: на стендах можна розмістити будьякі повідомлення про життя І поведінку звірів - головне, щоб вони були цікавими. Запросіть
на свою виставку молодших школярів, проведіть для них екскурсію.
• Простежте за іграми кошенят і цуценят: чи починають грати вони самі, чи спочатку їх спонукає до цього мати? З якого віку кошенята й цуценята починають реагувати на свою кличку або на інші сигнали? Як скоро вони цьому навчаються? Чи важко їм дається навчання? Спробуйте сфотографувати малюків під час гри.
• Відвідайте зоопарк, спостерігайте там за тваринами, особливо за дитинчатами. Фотографуйте тварин. Зберіть матеріали для повідомлення про поведінку звірів у зоопарку. Перед відвідуванням зоопарку перевірте «Банк запитань до зоологів». Задайте свої запитання науковцям, що працюють у зоопарку. Якщо у вас немає можливості відвідати зоопарк, доправте свої запитання й повідомлення про поведінку тварин у зоопарку до редакції журналу «Колосок».

Нові підручники 7 клас 2015 з предметів шкільного матеріалу, а саме, з історії України
Решебники ГДЗ для 7 класу з алгебри


Категория:
2015
| Просмотров: 724 |
gdz-masters.org © 2017 Яндекс.Метрика
Закрыть